Ruční mlýnek

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ivoss
Příspěvky: 9
Registrován: pon 27. pro 2010 16:59:41
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Ivoss »

Prekrocen tlak, pri kterem ventil zacne naplno propoustet tlakovou vodu zpet do nadrzky - regulovat tlak, jak pises ty. Jenze v tomto pripade ventil propoustel cast vody i pri nulovem tlaku, neni to zpusobeno poruchou, uvnitr ventilu je krom samotneho pretlakoveho mechanismu tryska propojujici tlakovou cast primo s odtokem.
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Seky »

nechci mlýnek obhajovat, vím že to není superstroj, ale já s ním nemám problém, mám ještě velkou rezervu v utahování... chtělo to vychytat, ale povedlo se, rozdílnou hrubost jsem nepozoroval. Momentálně nejsem doma, až budu, kouknu na ty kameny, jak do sebe pasují, ale pocit nerovnoměrného odporu při mletí moc nevnímám...
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od 2-czech »

Ivoss píše:Mám tu samou zkušenost s podobným kávovarem a i proto jsem zavítal na toto fórum. Po koupi mlýnku Hario neustále experimentuji s hrubostí mletí a stále to není ono. Dnes jsem zjistil, že mlecí kameny tohoto pseudo-japonského mlýnku do sebe ideálně nepasují. Je to jasně patrné, když to utáhnu na nejjemnější nastavení, štěrbina mezi kameny není po celém obvodu stejná. I při otáčení kličkou je při maximálně utažených kamenech cítit nerovnoměrný odpor, který kameny kladou, jako by nebyly ani přesně kruhového tvaru. Pravděpodobně proto nemá namletá káva ideálně homogenní hrubost, je plná jemného "prachu", který ztěžuje rychlé protlačení vody skrz kávu. Možná tento mlýnek dává ještě snesitelné výsledky, protože se dá docílit jakési hrubosti, se kterou to teče obstojně. Už se mi dostaly do rukou mleté kupované směsi, které ač byly subjektivně hrubé, tekly velmi špatně. Ale prostě to není ono.
Hario Mini Mill ani Skerton není primárně určen na přípravu espressa! (de facto žádný ruční mlýnek) Pokud chcete mít rovnoměrně najemno namletou kávu, nezbývá než zakoupit elektrický mlýnek s kvalitními mlecími kameny ... Jinak stačí mlýnek rozebrat a vyndat samotné kameny. Pokud je zde znatelná nerovnost, je to samozřejmě pádný důvod k reklamaci.

Jinak foto různých hrubostí z mlýnku Mini Mill:
mleti.jpg
Tak ještě jeden edit ... na fotce není nic vidět, tady je originál:

Kód: Vybrat vše

http://goo.gl/i847I
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od David »

Hrubosti pěkný, ale celkem prt vidět. Nešlo by to udělat tak, aby byly vidět jednotlivé kousky? Trochu to rozhrnout. A pro orientaci napsat strupeň na který bylo mleto.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ondrada »

Ruční mlýnky žádné stupně nemají (ledaže by Hario mělo nějaký výjimečný mlejnky) :) Ale trochu rozhrnout by to neškodilo... Škoda že mě nenapadlo nafotit různé hrubosti onehdá s Kyocerou, teď už se mi do toho nebude chtít :)
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od 2-czech »

no u Mini Millu to zrovna moc neplatí. Stupně tam samozřejmě jsou ...

Kyocera = Skerton (de facto ... vyrábí stejná fabrika v Japonsku)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ondrada »

Aha, to je zajímavý... Stupně má teda (ze začátku :)) i Kyocera, ale nejsou nijak očíslovaný a nedají se nikam napsat. Jak to má Hario řešený, má-li teda řešený nějaký číslování stupňů který se dá někam poznamenat? Ja mam Kyoceru částečně počmáranou fixou, abych věděl jak je nastavená, a po rozebrání je to 50:50 že se trefim tak jak byla, ale třeba maj nějakej lepší nápad kterej by se dal na Kyoceru převést :) Nebo tam se hrubost nenastavuje šroubem, ale jinak?
Uživatelský avatar
Ivoss
Příspěvky: 9
Registrován: pon 27. pro 2010 16:59:41
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Ivoss »

Hario Mini Mill má seřizování hrubosti řešené stejně jako Kyocera, zespodu rotačního mlecího kamene je na hřídeli našroubovaná seřizovací matice, která je aretována výstupky, které brání samovolnému pootočení maticí vůči rotačnímu kameni. Očíslované to nijak není, nezbývá než si pamatovat, o kolik cvaknutí je matice povolená od maximálního utažení.
Jinak nemám problém namlet kávu na úplně jemný pudr, ale k čemu mi to je, když už na 4. stupeň (4. cvaknutí) od úplného utažení není můj kávopřístroj schopen to protlačit. Běžně melu tak na stupeň 9 a to ještě nesmím kávu moc utlačit, jinak to teče strašně pomalu. Dokonce už jsem měnil čerpadlo v kávovaru v domění, že to původní bylo špatné. Chyba je asi vážně v tom mlýnku :?
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Seky »

pokud melete na "stupeň 9", jak vypadá extrakce? Přibližujete se 25/25?
Já nevím,jestli je správné považovat jemné mletí mlýnku za chybu...
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od mill »

U jakéhokoliv mlýnku, nejenom u ručního, je velmi diskutabilní se bavit o nějakých stupních. Jednak to hodně záleží na nabroušení kamenů, jednak je seřízení většinou tak jemné, že při výměně nebo vydělání kamenů je to zas rozhašené. Nejlepší je hrubost zkusit prsty a potom doladit. Každý mlýnek má nulovou polohu trochu jinde.
Moc si u Haria Mini nedokážu představit, že ho budu po rozebrání nastavovat stejně, není se tam moc čeho chytit, počmárání fixou je možná řešení, ale naštěstí ho mám jenom na cesty a na altrernativní metody, kde to není tak kritické. Co se týká kvality mletí, zdá se mi po těch pár pokusech, že mele Ok a konzistentně, ale opravdu ho na espressu zkoušet nebudu. S tím kovovým krámem, co jsem tahal do teď, se to nedá srovnat.
Jinak info pro čínofóby jako jsem já, na sobě má velkou nálepku "made in China", takže to "Japonsko" je trošku na pováženou. No nic, třeba alespoň ty mlecí kameny dělají u Hirohita, na zbytku zas tak moc nesejde.
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Seky »

tak sem to trochu zkouknul a kameny sedí perfektně.
Samozřejmě sem si rozšteloval mlýnek, tak sem si zase trochu hrál a musel sem vypít 3 espressa :D.
Takže od úplného utažení melu na šesté cvaknutí a super...
To, že je to čína, mě moc nežere, holt nejsem člověk ochotný dát 6000 za mlýnek :D
Uživatelský avatar
Ivoss
Příspěvky: 9
Registrován: pon 27. pro 2010 16:59:41
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Ivoss »

Seky píše:pokud melete na "stupeň 9", jak vypadá extrakce? Přibližujete se 25/25?
Já nevím,jestli je správné považovat jemné mletí mlýnku za chybu...
Extrakce je pomalá, používám dvojmisku a nateče 2 x 25 ml za zhruba 30 vteřin. Nevím, jaké by to bylo s jednomiskou, jedno kafe dělám jen vyjímečně. Dneska jsme ale zjistil, že mám asi špatnou misku, které se ucpává sítko, zkusil jsem jinou dvojmisku, která má trochu jiné sítko a teklo to strašně rychle. S kupovanou mletou kávou nebyl mezi těmito miskami žádný rozdíl. Takže budu zkoušet optimální hrubost znova, s jinou miskou.

Nepovažuji jemné mletí za chybu, co se mi nezdá je, že při nastaveném hrubém mletí je v tom pořád hodně jemných částic. Kameny v mém Hariu vypadají taky přesné a bez viditelných nerovností, ale rotační kámen asi není geometricky přesný, když to utáhnu na max, kdy o sebe kameny třou, je mezi nimi nestejnoměrná štěrbina a při otáčení je cítit, že to "drhne" nerovnoměrně. Možná mám nějaký vadný kus. A o materiálu, ze kterého jsou kameny vyrobeny si nedělám žádné iluze, není to typická hladká bílá keramika, která je mimorádně otěruvzdorná, ale jakási na dotek drsná keramika, něco na způsob karborundového brusného kamene, který se používá na broušení nožů a kos :grin:. Pokud by se tyhle kameny o sebe během mletí třely, hodně rychle by se opotřebily, jen si zkuste chvíli točit mlýnkem utaženým na max, naprázdno, bez kávy a uvidíte, že na kamenech jsou hned viditelné stopy opotřebení. Naštěstí jsou kameny tak chytře vymyšlené, že nemůže dojít k tření zubů o sebe, brání tomu obruba na rotačním kameni.
Uživatelský avatar
kaven
Příspěvky: 10
Registrován: úte 10. srp 2010 14:28:35
bydliště: Námestovo
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od kaven »

Pred mesiacom som mal s hrubosťou mletia rovnaký problém. Kúpil som cez e-bay ručný mlynček Kyocera CM-45CF. Veľmi som sa naň tešil, ale o to bolo väčšie moje zdesenie, keď som postupne musel uberať hrúbku mletia až do konzistencie "hrubého piesku", aby mi kávu môj kavovar AEG 100 vôbec pretlačil. Tiež som mal podozrenie, že v káve je veľký podiel prachu, ktorý misku upchá. Voľným okom to ale bolo obtiažné zhodnotiť.
Týždeň pred Vianocami sa mi podarilo vo výpredaji cez jeden e-shop kúpiť kavovar Gaggia Baby Dose Red (myslím, že celkom za dobrú cenu: 243 EUR) a zrazu bolo po probléme. U tohto pressovača musím hrúbku mletia nastaviť veľmi jemnú (pár otáčok od max. utiahnutia). Takže, zrejme môj starší pressovač (AEG) už asi nestačil s tlakom.
Uživatelský avatar
thesilentman
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: stř 04. srp 2010 16:18:02
bydliště: Brno
kávovar: BEZZERA UNICA PID (2011-2020 Gaggia Classic, 2006-2011 Lidl)
mlýnek: Macap M5

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od thesilentman »

Chcel som si kupit mlyncek Hario Skerton, ale bohuzial uz nie je v CR dostupny. Hladal som aj Kyoceru, ale nasiel som iba na korenie. Poradte mi prosim nejaku alternativu v cene priblizne do 1000Kc. Pozeral som Lodos, lenze maju toho v ponuke hrozne vela a netusim, ake su medzi nimi rozdiely. Co napr. tento?

Kód: Vybrat vše

http://www.cerstvakava.cz/383-rucni-mlynek-na-kavu-lodos-antik-cerny/
Alebo nieco uplne ine? Dakujem.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ondrada »

A co ho objednat ze zahraničí? Spousta lidí to tak vyřešila k plné spokojenosti, dost se tu o tom i napsalo. S Hariem a Kyocerou je to tu bídné, o mlýnkách Lodos se tu toho už taky dost napsalo
Uživatelský avatar
Jocker
Příspěvky: 9
Registrován: úte 04. led 2011 9:55:07
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Jocker »

Zdravím jsem tu nový a pomalu se prokousávám tou hromadou užitečných informací. Původně jsme byl rozhodnutý pro koupi nějakého automatu, ale po přečtení pár topiců tady jsem rozhodnutý koupit pákovku Gaggia Espresso Color, ale docela jsem z vašich informací nahlodaný koupit Gaggiu classic. Tohle byla ta jednodušší fáze. A co mlýnek??? Většinou budu připravovat kávu pro sebe a přítelku (2-3 kávy denně). Kupovat namletou kávu na týden dopředu je blbost (Navíc nevím Kde bych v Olomouci dostal kvalitně namletou kávu, tak aby byla vhodná pro Gaggii. Z doporučení na ruční mlýnky jsem trochu v rozpacích, jako dobrá volba se mi jeví objednat z ebaye Kyoceru (upravit na pripojení Aku šroubováku a udělat z ní takový polo elektrický mlýnek)
Otázka č.1: Dokážu Kyocerou namlet kávu tak abych z ní byl schopen připravit dobré espresso? Spolehlivý prodejce Kyocery? Otázka č.2: Kyocera nebo Lodos?

Nebo je jediná možnost jak namlít kvalitně kávu na espresso doma kvalitní elektrický mlýnek za cca 5-6tis?
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od 2-czech »

Jocker píše:Nebo je jediná možnost jak namlít kvalitně kávu na espresso doma kvalitní elektrický mlýnek za cca 5-6tis?
Ano, přesně tak ...
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Seky »

spoustě lidí ruční mlýnek v pohodě stačí, na domácí espresso
Ale!!! jediná možnost jak namlet kvalitně kávu na espresso doma, je kvalitní elektrický mlýnek za cca 5-6tis.... :roll:
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od mill »

Mám doma jak ruční Hario, tak Rockyho, a nedokážu si představit na ručním mlít každý den na dvě až tři kávy a ještě k tomu jemně na espresso. Ruční mlýnky ber spíš na espresso jako nouzové řešení, když se elektrický potento... Mlýnek je investice na hezkých pár let, možná i desítky let. Pokud chceš kupovat GG Classic, nejsem si jistý, jestli ji mají jinde, než tady

Kód: Vybrat vše

http://www.espressocoffeeshop.com/
, jde o výběhový typ. Tady mají i za slušné peníze Gaggiu MDF, který považuje spousta lidí za nejlevnější možný základ pro espresso. Přečti si vlákna o jiných levnějších mlýncích na fóru, většinou se dočteš, že jsou dřív nebo později problematické. Nad cenou mlýnku tady už špekulovalo hodně lidí, a závěr byl
"ano, kvalitní mlýnek za 5-6 tisíc"
P.S: jsou i mnohem dražší, tohle je základ ;)
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od zunicka »

Jocker píše: Otázka č.1: Dokážu Kyocerou namlet kávu tak abych z ní byl schopen připravit dobré espresso? Spolehlivý prodejce Kyocery? Otázka č.2: Kyocera nebo Lodos?
1. ÁNO. Ja som kupovala tu:

Kód: Vybrat vše

http://www.orphanespresso.com/Kyocera-Ceramic-Coffee-Grinder-CM-45-CF_p_1993.html
2. Podľa mňa Kyocera.

PS: Momentálne mám pokazený elektrický, každý deň melieme kávu 2x na dve espressá. Je to v pohode. Ak by prišla návšteva, už to nie je také pohodlné ako s elektrickým.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Mlýnek na kávu“