Změny chuti

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Změny chuti

Příspěvek od David »

Máte nějakou představu, jak se chutí mění v souvislosti s tím, jak je mletá káva dlouho skladována? Je možné, že by časem začala chutnat kysele?
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Změny chuti

Příspěvek od Maroslav »

...mě připadá, že tím jak namletá i zrnková káva stárne a zvětrává, vytrácí se nejen aroma, ale i charakteristické chuťové tóny pro danou odrůdu nebo směs, takže pak začne v chuti převažovat právě ta kyselost a zemitost...
U namleté kávy stárnutí probíhá určitě rychleji než u zrnkové.
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Změny chuti

Příspěvek od primacafe »

David píše:Máte nějakou představu, jak se chutí mění v souvislosti s tím, jak je mletá káva dlouho skladována? Je možné, že by časem začala chutnat kysele?
Já jsem se chtěl zase zeptat, co se v tomto případě myslí "dlouho skladována" ono asi každý máme jiné měřítko pro starou kávu (délku skladování)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Změny chuti

Příspěvek od hnup »

Mne sa na skladovanie kávy osvedčila vákuová nádoba. Nejakú zmes z PRIMA café som mal týždeň a chutila mi stále rovnako, aj pena bola rovnaká. Určite to závisí aj od výrobcu, lebo káva od jednej nemenovanej slovenskej pražiarne každým dňom strácala penu a chuť po týždni bola už dosť zlá.
Zvyšuje sa kyslosť a zemitosť - s tým plne súhlasím.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Změny chuti

Příspěvek od primacafe »

Maroslav píše:...mě připadá, že tím jak namletá i zrnková káva stárne a zvětrává, vytrácí se nejen aroma, ale i charakteristické chuťové tóny pro danou odrůdu nebo směs, takže pak začne v chuti převažovat právě ta kyselost a zemitost...
U namleté kávy stárnutí probíhá určitě rychleji než u zrnkové.
Nesouhlasil bych s tím tak úplně. Je to otázka velice diskutabilní. Roli v tom hraje hodně faktorů.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Změny chuti

Příspěvek od David »

Doba: Mletá po 14 dnech v ledničce. A po měsíci zrnková venku.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Změny chuti

Příspěvek od David »

Sakrble, jenou to kafe chutná kysele, pak zase ne. To je na palici.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Změny chuti

Příspěvek od primacafe »

Ještě jsem se nesetkal s tím, že by naše káva běžným skladováním (do měsíce a v chladnu) nějak podstatně (výrazně) změnila chuť. A že by se měnila průběžně nějak kyselost, to mě nebylo zcela jasný o co se jedná. Proto jsem hned neodpovídal, no a potom jsem zapomněl.
Když něco takového nastane u Vás kteří se kávou zabýváte takto detailně, bude rozumné tu samou kávu testovat delší dobu. Sám mám vyzkoušeno, že ta samá káva mě chutnala podle mého momentálního naladění, celkové únavy atd.
Také bude podstatné o kterou kávu se jedná, některé jsou více kyselejší jiné méně. V okamžiku kdy Vám některá káva nesedne, nebudete na ni prostě naladěni, je možné že můžete tuto kyselost vnímat jinak, jakoby podrážděně. S tím jsem se také sám setkal, že bývalo obdobý, kdy jsem některou kávu nemohl vůbec pít. Právě z toho důvodu, že se mě zdála nepříjemně kyselá.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Změny chuti

Příspěvek od hnup »

Mám taký dojem, že u Keni som mal podobný "problém" - urobil som si ju poobede a bol som v siedmom nebi, aká skvelá to je káva. A ráno som ju skoro nedokázal vypiť, taká sa mi zdala kyslá a trpká. Po obede som si ju dal znovu, a zase prišlo to nebo.
Preto sem radšej nepíšem hodnotenia, keď som z nejakého druhu vypil dve-tri šálky, prípadne to spomeniem v tom hodnotení. Je to totiž veľmi skreslený a subjektívny názor.
50 gramov kávy ako vzorka je dosť málo, do toho môjho krámu určite, lebo z toho ledva výjde 5 šálok espressa. Občas je prvé alebo aj druhé espresso určené pre manželku (s mliekom), lebo treba doladiť mletie, a som vybavený - z troch káv sa dá urobiť len veľmi matný záver o celkovej chuti. Aspon tak to funguje u mňa.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Změny chuti

Příspěvek od David »

Pokud si dám kafe ráno, kdy jsou chu'tový buňky odpočinutý, tak by tam žádný zkreslení být nemělo. To jestli mi kafe chutná je jedna věc, ale jaký je je druhá. Budu se na to muset zaměřit.
Existují látky, které přechodí třeba chuť kyselou na sladkou, ale to myslím nebude ten případ. Někdy když to kafe piju, tak na první dva loky je fajn, ale pak ta kyselost vyskočí naprosto výrazně. Tam bude jiný háček.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Změny chuti

Příspěvek od primacafe »

Právě proto máme v nabídce dost velký výběr. Proč se teda zabývat kávama který nejsou chuťově podle mé představy. Určitě se najde ještě dost těch které vyhovovat budou.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Změny chuti

Příspěvek od hnup »

David píše:Někdy když to kafe piju, tak na první dva loky je fajn, ale pak ta kyselost vyskočí naprosto výrazně. Tam bude jiný háček.
A to piješ s cukrom, premiešané, alebo tak, ako vylezie zo stroja?
Mám takú skúsenosť pri príliš jemnom mletí. No ja nesladím, kávu nemiešam, tak neviem, či je to naozaj tak, že spodok je kyslejší, alebo je v tom niečo iné. Väčšinou to však nepijem.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Změny chuti

Příspěvek od David »

Ne, první loky si dám jak to nateče, bez míchání. Taky jsem si říkal, že by to mohlo být rozvrstvené. Ale ... teď jsem zase dal to Zimbabwe a ani stopa kyselosti. Možná to bylo tou nastupující virózou. I když se mi to stávalo i předtím.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Změny chuti

Příspěvek od hnup »

Ráno som si dal PRIMA Presso - ani známka kyslosti. Pred chvíľou som si dal pár lyžičiek - a už som tam nejakú kyslosť cítil. Pritom by to nemala byť kyslá zmes.
Bol však jeden rozdiel v príprave - keď som ju robil teraz, zo začiatku som mlel o stupeň jemnejšie (omylom som prepol mletie, keď som odkladal mlynček).
Keď bude viac času, tak to vyskúšam, či by to mohlo byť aj v mletí. Môže to byť aj iná vec - mne naozaj ráno chutí káva inak ako inokedy.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Změny chuti

Příspěvek od pedro13 »

Nevím jak je to u vás,ale já když mám enormní chuť na kávu,což bývá zvláště patrné po ránu,tak to mám zcela odlišné vnímání chuti oproti tomu,když piju druhé,třetí kafe během krátké doby.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Změny chuti

Příspěvek od hnup »

Ja mám ráno obrovskú chuť na kávu, a väčšinou mi nechutí :-) Poobede, kľudne aj večer - nie je problém, ale ráno mi nechutí. No napr. dnes tomu bolo naopak, ráno mi chutila, pred obedom nie (to som si dal len tri lyžičky, aby ma kofeín nezabil), poobede aj večer mi zase chutila. Lenže ja som hňup, ja si to môžem dovoliť :-)
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
hedonista
více pokročilý
Příspěvky: 299
Registrován: úte 01. pro 2009 12:50:16
bydliště: Olomouc
kávovar: Dalla Corte mini
mlýnek: MAZZER Mini Electronic A

Re: Změny chuti

Příspěvek od hedonista »

Nepozoroval někdo z Vás změny v chuti kávy v závislosti na různých aspektech?
1) Stáří (zajetí) stroje? Mě se zdá, že když byl stroj nový, káva chutnala jinak. V minulosti jsem toto nikdy nepozoroval, protože jsem pil kávu neustále na střídačku- různé stroje, různé kávy
2) Nebo může mít na chutˇvliv třeba roční období? Jiná chuť v zimě, v létě?
3) Nebo se postupem času mohou stát chuťové buňky rezistentní?
ex: Rancilio Silvia, Rancilio Rocky
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Změny chuti

Příspěvek od mill »

1. Ne
2. Každou chvilku mám hubu nastavenou na jinou kávu. Někdy se mi stane, že chutná víc nějaká, která dřív chutnala míň a naopak. Jaro, léto, podzim, zima, ... nic, kromě neustálé chuti na kávu jsem nevysledoval. Byly, pravda, období, kdy se mi do rukou dostala káva na můj vkus kyselá, a to mne rozhodilo alespoň na týden. Dával jsem se dohromady čajem.
3. Jo, stávám se rezistentní na hodnocení kávy nejrůznějšími "baristy", kteří sice malují latte art jak po másle, ale káv vyzkoušeli pramálo. Hlavní je přeci ta rozetka a dva měsíce starý italský kafe!
P.S: ráno do deseti hodin nemám na kafe moc chuť, raději dělám FP nebo vac pot.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Změny chuti

Příspěvek od Redmann »

Ja som si teraz všimol, že ako som bol chorý (silné prechladnutie), každá káva sa mi zdala rovnaká - kyslá, nedobrá... Po doliečení zasa začínam rozoznávať odlišnosti.
Uživatelský avatar
Trixy
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: úte 30. bře 2010 14:44:22
bydliště: zlinský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Změny chuti

Příspěvek od Trixy »

co je pravda na tomto tvrzení:dát si počátkem nového roku kávu z Guatemaly bude automaticky značit,že pijete rok starou sklizen?
Odpovědět

Zpět na „ke kávě“