Káva a spánek

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
xronos
Příspěvky: 19
Registrován: stř 17. lis 2010 0:04:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Káva a spánek

Příspěvek od xronos »

Ahojte, má pití kávy vliv na váš spánek? Myslím pití cca po 20. hodině.
Já dost často dostanu chuť po dobré večeři a to už bývo "po".
Takže co vy na to?
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Káva a spánek

Příspěvek od zdenok »

Mňa osobne kofeín, čo sa spánku týka, neovplivňuje ale po 20:00 si už zväčša kávu napriek tomu nedávam.
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Káva a spánek

Příspěvek od David »

Neusnu a špatně usínám i když si dám po poledni. Když pravidelně každý den piju kafe, tak spánek není nejkvalitnější a probudím se rozviklanej.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od Ostmes »

U mne naprosto žádný problém. Kávu piji pravidelně kolem 22té a s usnutím nemám žádný problém. Usínám kolem 00:30.
Uživatelský avatar
Rebeca
Příspěvky: 16
Registrován: úte 29. črc 2008 0:25:13
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od Rebeca »

Když mi někdo řekne, že si nemůže dát v sedm večer kafe, že by nemohl spát, vždycky se v duchu směju jako blázen a přemýšlím, jestli to říká, že se to říká nebo jestli to myslí vážně a jestli to vůbec někdy zkusil. Já si dám kafčo a za dvě minuty chrním jako nemluvňátko. Takže si klidně dávám kafe, když mám na něj chuť a ani denní, ani noční hodina na to absolutně nemá vliv .o)
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Káva a spánek

Příspěvek od generator »

Já s mojí veverkou také. Dáme si preso a nedělá námproblém vytuhnout. Když mi přišel před 14ti dny mlýnek a ladil jsem nastavení .. večer .. tak jsem vypil asi 5 espress. Měl jsem strach že neusnu, ale Big Bang Theory, Jak jsme poznal vaši matku a byl jsme tuhej. A raní probuzení bez problémů.
Asi opravdu záleží na tom JAKOU a JAK. Vždyť některé směsi výrobci označují jako ranní nebo kancelářské, s vyšším podílem robusty a tím pádem i kofeinu.

Naopak 2dcl nápoje CocaCola v 18:00 a ještě ve dvě ráno koukám do stropu jak idiot.
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od Seky »

Je to opravdu o kávě = obsahu kofeinu... Mám podobnou příhodu s laděním mlýnku, taky čerstvou, jen to bylo dopoledne, šel sem na odpolední a po 5-7 šálcích (nevím přesně kolik) sem přijel do práce a nedělalo mi to moc dobře, připadal sem si jako Philip J. Fry v jedné epizodě Futuramy... Byla to směs PrimaPresso. Ale večer si rád sednu s dobrou kávou a sklenkou vína a mám vyzkoušeno, že Brasil Santos mi vůbec nevadí. Jestli to teda nedělá to vínko ;)
Ale taky mám pocit, že když dělám noc, dám si nějaký povzbuzovák (káva, energy) tak se mi chce spát stejně, jen srdce víc mlátí..
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od ondrada »

U mě je to jak kdy, někdy se nadopuju kofeinem a vytuhnu, a někdy si dám jedno blbý presso když přídu z práce a nezaberu. Možná to mám z těch energy drinků kterýma sem se před pár lety nalíval, když to na mě ještě fungovalo :)
Uživatelský avatar
dworki
Příspěvky: 12
Registrován: úte 23. lis 2010 7:40:27
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od dworki »

Podle mě je to prostě tím, že jste tady všichni závisláci:-)

A teď vážně. Tělo získává na kofein rezistenci. Před časem jsem někde četl, že budete-li pít pravidelně celkem libovolnou dávku kávy, je doba na získání rezistence jen kolem 18 dní, pak tělo dorovná produkci neurotransmiterů, takže pravidelná káva přestane mít ten "nakopávací" efekt a jen vás udržuje v normálu, ve kterém jste byli, než jste vůbec s kávou začali.

No, právě jsem jednu dopil, rozhodně si nějakou závislostí nebudu kazit ten požiteček ... a samozřejmě s tím můžu kdykoliv přestat:-)
Jo a taky z toho článku vyplynulo, že vůbec není divné, že mě o víkendu bolí hlava, když si výjimečně přispím třeba do osmi. Běžně mám první životabudič v 5:30 a v osm už je to normální absťák...
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od hnup »

Vystihol si to presne.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od pedro13 »

Blbost rezistence....kdybych tu chtěl dělat chytrého tak bych napsal,že jste mladí a počkejte až budete starší.Ale vážně.
U mě se to zhoršuje z věkem.Kdysi pro mě nebyl problém kafe o půlnoci,teď už to tak jednoduché není.Ne že bych neusnul,ale prostě se mi po kávě spát nechce.Dám v 22hod presso a můžu čučet do monitoru do rána bez potřeby spánku...kdysi mi to nedělalo...a to jsem kdysi pil kdejaký robustový driják,teď už jsem sakra vybíravý...takže o procentech kofeinu to taky nebude.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
FANDA
více pokročilý
Příspěvky: 170
Registrován: stř 31. pro 2008 15:47:53
bydliště: Praha 4
kávovar: Gaggia Baby Twin
mlýnek: ruční Zassenhaus, Macap M5D, Nuova Simonelli Mythos

Re: Káva a spánek

Příspěvek od FANDA »

Já při extrémním vysazení kávy cca 1 týden, pociťuji takový mozkový útlum :-)

Občas takhle vysadím, abych organismus natěšil na tu chuť a částečně i na kofein. Mám po napití stavy radosti a štěstí. :)

Spát můžu skoro vždy. Problémy jsou akorát při extrémech typu - večerní cuppingy a ochutnávky nesehnatelných vzorků kávy.
Uživatelský avatar
xronos
Příspěvky: 19
Registrován: stř 17. lis 2010 0:04:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od xronos »

No ono je to taky o kvalitě spánku ... to že člověk usne, ještě neznamená, že spí (zní to divně, že? ;) )

Já si dřív dával kávu třeba v deset .... ale teď už vážně pozoruju (momentálně je mi 34), že když si dám pozdě kávu, tak je to se spaním horší. A jak říkají zkušenější ... po čtyřicítce bude hůř ...
Uživatelský avatar
pchx
Příspěvky: 42
Registrován: stř 01. čer 2011 22:55:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od pchx »

Pokud piju kafe po osmé tak usínám o 2 hodiny později než obvykle.. kompenzuje to trochu fyzická aktivita, například kafe, bazén a pak se usnout i dá.
Uživatelský avatar
k_west
Příspěvky: 4
Registrován: úte 06. lis 2012 17:15:55
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od k_west »

Já si osobně myslím že to je od člověka k člověku jiné. Já osobně často piji colu a ještě častěji neodolám a dám si kafíčko klidně i kolem 22-23 hodiny a nemohu říct že bych na sobě pozoroval problémy s nespavostí. Ale na druhou stranu můj spolubydlící kouká do stropu do tří do rána po skleničce coly. Takže na tohle asi řešení není, každý to snáší jinak. :)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od ondrada »

Je to jen o zvyku, když spolubydlící začne chlastat colu a kafe jak ty, tak za pul roku ho ani jedno neprobere. To je stejny jak kdyz zacnes chlastat, to se pak musis hodne snazit aby ti bylo opravdu zle :) Kdezto kdyz nechlastas tak se pob*ijes po tretim panaku :)
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od hnup »

U mňa je to naopak - čím dlhšie chlastám, tak mi je skôr zle. :-)
Aj s kávou je to u mňa také všelijaké - keď som na dovolenke a v pohode, tak vypijem 10 káv denne, no a dnes som si dal doobeda v práci druhé espresso a bol som rozbitý ako cigánska hračka...
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od ondrada »

hnup píše:U mňa je to naopak - čím dlhšie chlastám, tak mi je skôr zle. :-)
Tak to už pak zavání alkoholismem, alkáč je pak v těch pozdějších stádiích taky zmatlanej z půlky krabičáku ;-) Možná že i s tim kafem se dá dostat přes nějakou hranici kde se to přehoupne, když to de (nejen) s chlastem :)
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Káva a spánek

Příspěvek od Rodom »

Když si dám na večer kávu s nepřeplněným žaludkem, usnu bez problémů, navíc s vůní kávy která se protáhla pod dveřma do ložnice. Neříkám, že je to lepší než sex, ale... ;)

Spíš mám potíž, když se večer nadlábnu něčím těžším, mastnějším, a přestože rozum říká - "dej si Plzeň nebo slivku" a já i ve skoro padesáti furt nepoučitelnej trotl si dám "kávičku", tak je ouvej, probudím se ve 2 ráno a pádím na tu slivku... :lol: .
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva a spánek

Příspěvek od ondrada »

Tak potom snad změnit ty logický spojky - dát si kávičku, Plzeň a slivku :)
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“