Jakou kávu pro začátečníka?

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
mol
Příspěvky: 3
Registrován: sob 08. dub 2017 10:11:22
bydliště: Kromeriz
kávovar: Gaggia classic, moka, V60, aeropress, cezve
mlýnek: Faema MPN, San Marco

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od mol »

Zdravím všechny příznivce dobré kávy a poprosil bych o radu.
Jsem úplný začátečník hlavně co se chutí týče, mlýnek obyčejný ruční, rád zkouším různé metody přípravy - nejvíce dripper hario, občas moka a džezva. Káva z automatu Krups EA 8050 u rodičů mi moc nešmakuje.
Na espresso nemám mašinu ikdyž si ho rád dám a pravidelně mi chutná espresso v jedné kavárně kde používají kávu značky DURITO (viz zde: https://www.amazon.co.uk/Organic-Espres ... B006S421P4). Dostal jsem pytel této kávy (připravuji ji v dripperu, chuť se nedá srovnat ale o to nejde), začíná mi docházet a nevím jakou další pořídit. Nemáte někdo náhodou zkušenost s touto kávou? Abych věděl jestli je spíš kyselejší či do hořka, tmavě/světle pražená, ovocnější nebo podobně - jednoduše abych věděl kterým směrem se orientovat a jaký druh kávy pořídit s tím že metoda přípravy zůstane u dripperu.
Pokud se dá vůbec nějak poradit, budu vděčný, pokud ne, tak to berte jako hloupý dotaz :dik:
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od j.bill »

Tuto kávu neznám, ale zkusil bych z nějaké osvědčené pražírny koupit třeba degustační balíček/balíčky.
Třeba tady. Ochutnáš a uvidíš, co bude pro tebe zajímavé...
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od generator »

Nechci kazit kšeft, ale jestli máš správně vyplněné město, tak proč nejdeš do vaší pražírny v Kroměříži?
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Uživatelský avatar
mol
Příspěvky: 3
Registrován: sob 08. dub 2017 10:11:22
bydliště: Kromeriz
kávovar: Gaggia classic, moka, V60, aeropress, cezve
mlýnek: Faema MPN, San Marco

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od mol »

Na degustační balíčky jsem se už díval a ty mi přistanou třeba k narozeninám, takže rozhodně v plánu.
-generator: město je vyplněné správně, a tak dlouho kolem ní chodím až jsem na ni zapomněl. Děkuji za připomenutí :) Jinak jsem zkoušel i pár druhů ze Zlínské pražírny.
A proč nejdu, protože (jak jsem psal výše) nevím vůbec na kterou kávu se podívat dřív, vůní mne láká většina. Trochu jsem doufal že někomu značka durito něco řekne, ikdyž jsem čekal že spíš ne, alespoň jsem zkusil. Nejlepší cesta bude asi ozkoušet všechny a hlavně si u toho dělat poznámky.
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od generator »

Tak jestli prodávají od 50g v Kroměříži, tak není problém si tam za mrzký peníz objednat 5 typů a všechny je v krátké době vypít. Jestli dripuješ tak kolik dáváš do filtru kafe? 20g? Takže to máš za týden projetý a kafe ani nestihne vyčichnout :)

Jinak nevím jak ostatní ale ještě se mi nestalo u ověřených pražíren, že by mi nějaká káva nechutnala tak, že bych jí nemohl pít.
Spíš se mi stalo, že z pražírny mi nechutná nic. Zatím jsou dvě a jedna z nich je jedna z nejznámějších .... ano je dvojitý výstřel (díky google translate) :)

Ale časem prostě zjistíš, že ti nějaká chutná víc. A u dripu se asi vykašli na espresso směsi.
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od lubono »

Zdejší eshop má hodnocení káv. Třeba ti to něco napoví ve výběru kávy. Poznámky se hodí, taky je dělám .
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od johneer »

Rád bych poprosil zkušenější o tip. Kupuju Silvii a pro začátek bych potřeboval nějakou kávu na základní tréning. Tzn. že její značná část zřejmě skončí v odpadu. Proto bych na jednu stranu chtěl něco levného, na druhou stranu se to nesmí fugováním v kávovaru dramaticky lišit od něčeho lepšího, na co pak přejdu. Nechce se mi úplně kupovat nějaká vyčpělá směska ze supermarketu, na druhou stranu, jít si do Doubleshotu, kde kupuju kafe na filtr, koupit si kilo kafe za litr a pak ho vylejt při nastavování mlýnku, teploty a já nevím čeho ještě, mi přijde škoda. Má smysl zkusit třeba nějaký světlejší Tchibo nebo je to stejnej průšvih jako supermarket?
Díky
Uživatelský avatar
lime
Příspěvky: 38
Registrován: stř 13. led 2016 19:34:15
bydliště: SK
kávovar: Rancilio silvia, San Remo ZOE
mlýnek: ascaso I-steele, Eureka Zenith

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od lime »

Ja osobne som sa so Silviou trápil hneď na začiatku kvôli supermarketovej káve. Akonáhle som použil "normálnu" kávu, do koša už nešlo takmer nič. Ja by som odporučil kúpiť nejakú čerstvú zmes s troškou robusty, nech má človek hneď na začiatku istotu, že chyba nie je v káve.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od johneer »

To jsem si taky říkal. Nějaký konkrétní tip na něco levnějšího? Našel jsem něco na coffeesource.cz - kilo za 630 s 10% robusty, ale možná se někde najde i levnější řešení. Navíc kilo je skoro dost, co kdyby nechutnala :).
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od j.bill »

Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od generator »

Nechci tady porušovat pravidla, ale zkus pražírnu v holešovicích. Kup klidně tu nejlevnější směs na espresso. Je čerstvá, chová se jako "správná" káva a nestojí tolik. Na tom se naučíš dělat a nebude tě to stát ranec.
Třeba Blend1 a Blend2 500G za 170,-
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od johneer »

Primacafe mám bohužel z ruky. Jsem z Prahy a platit poštovné, když mám v dosahu řadu pražíren, kam si můžu dojít, ochutnat, koupit, se mi nechce. Navíc primacafe doručuje jen českou poštou, což je pro mě absolutně nepřijatelné řešení - čekací doba ve frontě na balík přes 60 minut není výjimkou, takže e-shopy, které to neumí jinak, nepoužívám :pic: .

generator: díky za tip ;)
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od puschpull »

poštovné jsem tady snad nikdy neplatil! :-)
Objednávka je vždy za +/- tisícovku a tam se to ztratí. Rozhodně nedoporučuji "balíčky" po nějakých 50 či 100 gramech! Než si to celé "naladíš" aby z toho lezlo přijatelné espresso, balíček dojde, Ty načneš další a celé martyrium začíná nanovo. Ideální je koupit kilo a půl dobré kávy a naučit se dělat konzistentní výsledek!
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od johneer »

Jasně, nemám v plánu kupovat nějaké mikrobalíčky, ale taky nechci nakoupit kafe za litr, když ho neznám a už vůbec ne na tréning. A jak už jsem řekl, to, přes co nejede vlak, je česká pošta. Nechci si brát dovolenou kvůli vyzvednutí balíčku. Chápu, že vám asi přijdu přecitlivělý, stav naší pošty mi nevěřil ani kamarád - taky z Prahy. Uvěřil až když zjistil, že moje žena si na poště vyzvedla lístek s číslem, nakoupila, odnesla nákup domů (cca. 15. min. od pošty) a pak se na poštu vrátila a pořád ještě čekala ve frontě. Fakt nehodlám trávit volný čas na poště. Až tady zavedou nějakou slušnou formu dopravy (PPL, DPD, Geis, TNT, cokoli), tak tu rád nakoupím. :)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od papun »

Kup si kávu v Lidlu. Dá se s tím pro začátek pracovat.
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od generator »

S kávou z LIDL se pracovat nedá!

Ale spíš bych trochu tlumil tvoje obavy z toho, kolik kávy zkazíš. Zase toho tolik nebude. Buď blbě nameleš a nebo tam toho dáš moc/málo. Když se zaměříš na konstantní obsah kávy, tak už laboruješ jenom s mlýnkem. Pokud nejsi úplné nemehlo tak 4. káva už do dřezu nepůjde.
Mimo to, každá káva se pak mele trochu jinak, takže při čerstvé dodávce stejně první zkazíš skoro vždycky.
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od Effe »

johneer píše:Rád bych poprosil zkušenější o tip. Kupuju Silvii a pro začátek bych potřeboval nějakou kávu na základní tréning. Tzn. že její značná část zřejmě skončí v odpadu. Proto bych na jednu stranu chtěl něco levného, na druhou stranu se to nesmí fugováním v kávovaru dramaticky lišit od něčeho lepšího, na co pak přejdu. Nechce se mi úplně kupovat nějaká vyčpělá směska ze supermarketu, na druhou stranu, jít si do Doubleshotu, kde kupuju kafe na filtr, koupit si kilo kafe za litr a pak ho vylejt při nastavování mlýnku, teploty a já nevím čeho ještě, mi přijde škoda. Má smysl zkusit třeba nějaký světlejší Tchibo nebo je to stejnej průšvih jako supermarket?
Díky
Možná by jsi se mohl zkusit dotázat na diskuzním fóru Tchiba , jaká káva by pro tebe byla v poměru výkon - cena nejlepší , pokud ti zdejší provozovatel nesedí ....
Uživatelský avatar
zorin87
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pon 21. úno 2011 17:54:51
bydliště: Boskovice
kávovar: Futura Kikka, Bialetti, Aeropress
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od zorin87 »

Při mém začátku pití espressa jsem zkoušel na doporučení prodavače Lavazzu Cremu e Aroma.
Dnes je Lavazza lídrem na kávovém trhu v Itálii. Představuje téměř 45% podíl na celkovém kávovém trhu a 75% podíl celkové spotřeby v domácnostech.
Segafredo (také základní verze) mi doporučeno nebylo. Kdybych znova začínal s konzumací kávy, pil bych opět něco takového, nějakou směs. Než si člověk udělá představu o chutích. Vzhledem k tomu, že už znám tuto pražírnu, vyzkoušel bych patrně Prima Presso, či Prima Standard. Tedy směsi s robustou, která udělá i lepší krému oproti 100% arabikám.
A hodně záleží i na kávovaru. Kávovar za 2 tis. nevytěží z dodané kávy tolik, co kávovar za 50 tis.
Life is too short to drink bad coffee...
No matter how old you are!

...
Zkušenosti s: kávovarem La Scala Butterfly, Magister Stella Profesional, Jura Impressa C5, De'Longhi ESAM 3000 B Magnifica a s mlýnky Macap M2M, Eureka Mignon Perfetto, Krups GVX242, Eta 0066 (80. léta) :)
Uživatelský avatar
Miri
více pokročilý
Příspěvky: 186
Registrován: pát 29. kvě 2009 15:06:10
bydliště: Bratislava
kávovar: IZZO ALEX DUETTO
mlýnek: Mazzer Mini

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od Miri »

Brasil Facenda Lagoa bude určite chutiť, alebo Costa Rica.
Rozhodne doporučujem ochutnať z tohto e-shopu a zabudnúť na kávu zo supermarketu.
To sa vôbec nedá porovnávať. Teda pokiaľ Ti záleží aj na chuti.
Odpovědět

Zpět na „ke kávě“