Uchovávání kávy v mrazáku

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od pedro13 »

njn,moc jsem se toho nedozvěděl :?
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
14u24me
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 20. kvě 2010 17:54:33
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od 14u24me »

mill píše:Dneska dopoledne na ČR 2 měla Petra Veselá samostatný blok o kávě. Mimo jíné tam radila, že nejlepší způsob uchování kávy je ve špajzu při pokojové teplotě, nikoliv v lednici.....
Máte-li nějaké pádné argumenty, proč by třeba mohla mít pravdu, sem s nimi.
Nepřítelem upražené kávy je:
1, Vzduh
2, Světlo
3, Vlhkost

Většina příspěvků na youtube (hledej "store coffee beans") se shoduje v tomto:
- do ledničky není potřeba kávu dávat
- když mrazit pro uchování na delší dobu tak zavřené/zabalené bez přístupu vzduchu a jen jednou
- skladovat v suchu, bez přístupu vzduchu a světla

Tady jsem shlédl zajímavé nádoby na skladování s vyčerpáváním vzduchu (podobných nádob asi bude v obchodech spousta)

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=KIBvEOiZ-qU
kika
více pokročilý
Příspěvky: 113
Registrován: pát 14. říj 2011 15:48:51
bydliště: Nitra
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky SD

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od kika »

... a teplo :?:
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od rastino7 »

Kód: Vybrat vše

http://sk.wikipedia.org/wiki/Oxid%C3%A1cia_tukov
viď. poslednu vetu (myslim, ze sa to tyka aj kavy, kedze obsahuje skoro 15% tuku)
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od pedro13 »

Kdysi,když jsem pražil kávu jen jednou za čas pro sebe,dával jsem ji hned po upražení do vakuové nádoby a vysál vzduch.Jak známo v kávě po upražení probíhají různé procesy a mimo jiné cca 3-5 dnů káva produkuje docela hodně CO2.No a pokud jsem kávu uskladnil při pokojové teplotě,tak zpravidla během několika dnů víko nádoby povolilo a musel jsem pumpou nanovo vakuovat.Logicky předpokládám, že to bylo zráním kávy a tvořícím se CO2,který vytvářel tlak zevnitř.Pokud jsem udělal to samé,s tím rozdílem,že jsem takto zavakouvanou kávu uskladnil do lednice,tak víko zpravidla nepovolilo ani po dvou,třech týdnech.Povolilo až poté co jsem kávu z lednice vytáhl a nechal ji nějaký čas při pokojové teplotě. Logicky jsem z toho vždy vyvozoval,že zrání kávy (a vytváření CO2) je při nízké teplotě podstatně pomalejší a proto se děje,to co jsem popsal.
Pokud se teď někdo rozhodl tvrdit opak,pak mě bude přesvědčovat dost těžko. Ale argumentům se nebráním,jen jsem je doposud nějak nezaznamenal.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od David »

Za nižší teploty se bude CO2 pomaleji rozpínat a uvolňovat, jak nakonec jistě ví každý, kdo někdy otvíral teplý a studený šampáňo :)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od primacafe »

pedro13 píše:.......No a pokud jsem kávu uskladnil při pokojové teplotě,tak zpravidla během několika dnů víko nádoby povolilo a musel jsem pumpou nanovo vakuovat......
Toto může být přesně ten problém proč se mohlo někomu zdát, že vakuová nádoba netěsní.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Galina
pokročilý
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 14. črc 2011 14:01:50
bydliště: Plzeň
kávovar: Catler ES 4050
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od Galina »

primacafe píše: Toto může být přesně ten problém proč se mohlo někomu zdát, že vakuová nádoba netěsní.
Potvrzuji. Mám zrna ve vakuované nádobě stát na lince a když dorazila čerstvě upražená odsud, tak několik dní poté "vyskakovalo" víko a já měla vztek, že jsem naletěla při koupi nádoby.
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od mill »

Pořídil jsem si poměrně hezkou a fajn věc, dózu na kávu od Airscape. :P
Je to nerezová nádoba, vleze se do ní 330g kávy. Dovnitř se strčí pohyblivé víko - píst s těsněním, které se dotlačí na kávu. Ve víku je otočné madlo, kterým se uzavírá malý ventilek ve víku. Tj. obsah nádoby je utěsněný a žádný vzduk k němu z venku nemůže. Celek se ještě zadekluje průhledným víčkem, opět s těsněním, ale už bez ventilku.
Není to obdoba vakuových dóz, vzduch se z toho neodsává, ale vše je vzduchotěsně uzavřené a píst ke kávě po stlačení doléhá velmi těsně, takže vzduch je tam pouze mezi zrny.
Celek působí hodně povedeným dojmem co se týká kvality výrobku i estetiky. Zatím to mám cca 14 dní, a zdá se, že to funguje líp, než vakuové nádoby.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od Redmann »

Presne toto mám v merku už nejakú dobu, len som sa ešte neodhodlal k realizácii.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: PRIMAcafé - Hpresso

Příspěvek od dape »

czhawk píše:Velmi dobrá směs, která kromě chuti potěší i mé oko, protože krásně tygruje a je jí úplně fuk, jak dlouho leží v mrazáku.
Asi ji budu používat jako strategickou železnou zásobu pro případné výpadky v dodávce kávy. Tedy výpadky zaviněné vlastní "dezorientací".
:grin:
v mrazáku??? Skladujete kávu v mrazáku? Kdesi jsem četl, m.j. o tom i píše baristka Petra Veselá, že to je těžce nevhodné, že tuky, které káva obsahuje se sráží a žluknou. Doporučuje se mezi 15-20 C.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: PRIMAcafé - Hpresso

Příspěvek od elwoodblues »

Mně káva po čtvrt roku v mrazáku připadá stejná, jako čerstvá. Musela ovšem čerstvá do mrazáku přijít :)
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: PRIMAcafé - Hpresso

Příspěvek od primacafe »

dape píše:......... v mrazáku??? Skladujete kávu v mrazáku? Kdesi jsem četl, m.j. o tom i píše baristka Petra Veselá, že to je těžce nevhodné, že tuky, které káva obsahuje se sráží a žluknou. Doporučuje se mezi 15-20 C.
přikláněl bych se k zkušenosti každý sám za sebe. Nejvhodnější je vyzkoušet a podle docíleného výsledku se zachovat a také se vyjadřovat. Není nic snazšího, než dát 100g kávy do mrazáku.
Uchování kávy se řeší třeba ZDE
Já mám stejnou zkušenost jako elwoodblues
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
skuba88
Příspěvky: 50
Registrován: stř 26. zář 2012 15:10:27
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: PRIMAcafé - Hpresso

Příspěvek od skuba88 »

Já mám s mrazákem taky dobrou zkušenost. Btw tuky spíš budou právě žluknout v pokojové teplotě než v chladu ne?
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od zdenok »

http://www.home-barista.com/store-coffe ... eezer.html
Moja osobná skúsenosť je tiež taká, že po zmrazení v originál obale (300g-500g) káva po pozvolnom rozmrazení a následom otvorení bola bez zjavných známok zníženia kvality.
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od czhawk »

Já také používám k uskladnění čerstvé kávy mrazák, k mé plné spokojenosti. Otevřenou kávu nově skladuji v dóze od Airscape. To je můj asi tak 8-9. pokus o kvalitní dózu na otevřenou kávu, kterou nejsem schopen tak rychle spotřebovat. Dózu mám volně v lednici. Chladem nic nepokazím. Protože mám dózu od "pana Ježíška", nemohu zatím nic podstatného ke zkušenosti napsat. Pouze to, že vypadá hezky a je celkem drahá. Později samozřejmě doplním, případně porovnám se vším co jsem doma již měl.
:)
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od elwoodblues »

czhawk: přesně něco takového jsem si představoval a štvalo mě, že to nikde není. Nechtěl jsem nic na principu odsávání vzduchu, v tom vidím spoustu nevýhod a možná to ani není ideální, chtěl jsem nádobu, kde se jen zmenší objem na nejmenší možnou míru. Tohle je ideální a už se nemůžu dočkat, až se rozloučím se všemi těmi kolíčky a gumičkami.
Velký dík za tip.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od elwoodblues »

Tak jsem napravil, na co Ježíšek zapomněl. Dva kousky jsem objednal :)
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od czhawk »

:) , to je bezva, můžeme časem porovnat zkušenosti.
:ucta:
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od rastino7 »

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=_lVfDTGTYxE
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“