Uchovávání kávy v mrazáku

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od zunicka »

Tiež som si kúpila Dafi, keď ich hňup tak chváli. V Baumaxe ich u nás nikdy nemali, ale zohnala som ich tu:

Kód: Vybrat vše

http://www.kinekus.sk/dozy-vakuove-4-dielna-sada-pumpa/produkty/detail/101780
Zatiaľ spokojnosť.
Uživatelský avatar
duri191
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: čtv 05. lis 2009 16:02:47
bydliště: Trnava
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od duri191 »

moj Vacuvin tiež ešte plní aj po roku svoju funkciu a plná spokojnosť :-)
...snažím sa zorientovať vo víne a káve, chce to ešte veľa cviku.....ale ja cvičím poctivo :-)
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od Ostmes »

Ostmes píše:
Mě též stále funguje a bez sebemenších problémů.
Ostmes
Uživatelský avatar
hedonista
více pokročilý
Příspěvky: 299
Registrován: úte 01. pro 2009 12:50:16
bydliště: Olomouc
kávovar: Dalla Corte mini
mlýnek: MAZZER Mini Electronic A

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od hedonista »

Ty moje vyreklamované zatím také drží. Takže spokojenost.
ex: Rancilio Silvia, Rancilio Rocky
Uživatelský avatar
Trixy
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: úte 30. bře 2010 14:44:22
bydliště: zlinský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od Trixy »

dnes se mi stala taková nemilá věc...kávu mám v prachovnicích v lednici a dnes sem si šel pro kávu a ejhle-uzávěr byl povolen (určitě bez cizího zavinění)...stalo se vám to taky?jde tomu předcházet?
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od ondrada »

To je divný, pokud byl uvnitř teplý vzduch a nádoba se dala do lednice, měl by se uvnitř po ochlazení vzduchu spíš snížit tlak (a mělo by to jít blbě otevřít). Pokud se něco takovýho stalo, tak se tlak musel zvýšit (jestli do toho teda někdo nemajznul), buďto se teda zvedla teplota uvnitř od okamžiku uzavření, a nebo nevyvětraný kafe (utíká z uplně čerstvýho zrnkovýho CO2 nebo tak něco? Asi jo, jinak by to po zalití pěnilo i po půl roce, zejo...) něco vypustilo... Jiný vysvětlení jak by se taková věc mohla "sama otevřít" mě nenapadá...
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od pedro13 »

Z čerstvého kafe samozřejmě uchází CO2,tak cca ty 3 dny od pražení.Podchlazením se ten proces zpomalí.Zpomalení způsobuje i odsátí vzduchu.
Občas se mi stávalo,když jsem pražil do zásoby a dával si to do vakuové nádoby do lednice,že mi to tím vznikajícím CO2 povolilo úplně.Ke snížení podtlaku pak docházelo vždy.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
pavlik
Příspěvky: 32
Registrován: úte 23. lis 2010 11:21:22
bydliště: Uherský Brod
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od pavlik »

Já používám sklenku od instantní kávy , je skleněná a má kolem hrdla silikonové těsnění . Jinak uvažuju o tom že si na uschování v ledničce pořídím skleněné lahve , které se prodávají u automatu na čerstvé kravské mléko . U 100g dávek by stačila sklenka od přesnídávky .
S odsávačem vzduchu u zrnkové kávy bych to fakt nehrotil .
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od ondrada »

Tak ono to odsávání vzduchu je vhodný kvůli tomu, že se se vzduchem odsaje i vlhkost, a kafe se pak neorosí když se vyndá do tepla, jen je potřeba nechat ho ohřát ještě v tý odsátý misce. Jinak aspoň do pytlíku nebo něčeho takovýho (někdo zmiňoval PETku) a nechat tam toho vzduchu co nejmíň
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od mill »

Včera jsem vytáhl z mrazáku kávu praženou začátkem prosince. K mému úžasu byla po dnu k rozmrznutí v ledničce naprosto Ok, chuť v pořádku, pěnila taky jako divá. Ačkoliv jsem do teď neměl důvod k experimentům s delším skladováním, výluka u PC v pražení mne přinutila k většímu křečkování, než obvykle. Mrazák funguje opravdu dobře, kafe jsem zabalil po dvou 100g balíčcích do potravinové fólie a rozmrznout nechal pomalu v lednici v boxu, který mám na kávu. Fólii jsem nerozdělával, až po rozmrazení.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od ondrada »

Závidim... Já už sem na mletým Illy, který sme dostali v práci k Vánocům... A abych nebyl OT, skladuju ho ve špajzce u brambor :) Víc si nezaslouží :)
Uživatelský avatar
FANDA
více pokročilý
Příspěvky: 170
Registrován: stř 31. pro 2008 15:47:53
bydliště: Praha 4
kávovar: Gaggia Baby Twin
mlýnek: ruční Zassenhaus, Macap M5D, Nuova Simonelli Mythos

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od FANDA »

Tak pozor, já skladuju jenom ve špajzu. :)
Do chladničky bych kávu nikdy nedal - kvůli vysoké vlhkosti. Možná v těch dózách s vysátým vzduchem je to dobré, ale ty nevlastním.
I když chápu lidi v paneláku, kde ten špajz není nebo je v něm teplo.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od primacafe »

V chladničce nemáme problém a to tam dáváme kávu aspoň 10let. A všichni naši zákaznici (v restauracích) taky a bez problému. Nesmí to tam být nasypaný na talíři.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Trixy
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: úte 30. bře 2010 14:44:22
bydliště: zlinský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od Trixy »

jak dlouho vám vydrží v chladničce káva?v prachovnicích nebo dózách s odsátým vzduchem?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od primacafe »

Na to se zeptejte jiný fajnšmekry, nebo si o nás budete myslet něco o kávových barbarech. Jsou tady lidi kteří to skladují v lednici, nemají v podstatě problém i několik měsíců a mají vybranější ňufák jak já.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od David »

FANDA píše:Tak pozor, já skladuju jenom ve špajzu. :)
Do chladničky bych kávu nikdy nedal - kvůli vysoké vlhkosti.
Jak může bejt v chladniččce vysoká vlhkost, když je tam studený vzduch (pojme méně vlhkosti než teplý) a krom toho vlkost kondenzuje ze vzduchu a usazuje se jako námraza na chlazené stěně?
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od Zizass »

Taktéž mám dobré zkušenosti s uchováváním kávy v mražáku i lednici.Po nákupu cca 1 kg kávy hodím tak 2/3 do mražáku do plastové dozy( není to žádný zázrak s odsátým vzduchem-obyčejné dozy Lock&Lock se silik.těsněním).To samé v lednici -stejné nádoby+ originální balení přetažené plastovou sponou,jde jen o to aby do sáčku nešel extremně vzduch a aby káva ,,nenasmrádla,, od salámů a jiných aromatických surovin z chladničky.Káva je dobrá i po 1-2 měsících.....Déle zatím nikdy nevydržela,protože hold už žádná nebyla. ;)
Uživatelský avatar
FANDA
více pokročilý
Příspěvky: 170
Registrován: stř 31. pro 2008 15:47:53
bydliště: Praha 4
kávovar: Gaggia Baby Twin
mlýnek: ruční Zassenhaus, Macap M5D, Nuova Simonelli Mythos

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od FANDA »

Je to všechno fyzika, ale nejsem schopen to řádně vysvětlit. :) A nikdy jsem vlhkost v naší lednici neměřil.

Třeba náhodně zde:

Kód: Vybrat vše

http://www.kuchyne.cz/kuchyne-a-z/setrny-pristup-kbiopotravinam-se-vyplati.aspx
Vlhkost v lednici 50 - 90 %. Např. pro zeleninu je lepší vlhkost vyšší.

Já jsem jen konstatoval, že kávu do lednice nedávám. Ale to neznamená, že ji tam vy dávat nemůžete. :) Třeba za měsíc napíšu - OK už jí tam dávám taky.

Pokud jí člověk koupí těsně po upražení (což je u PC pravidlem) a spotřebuje jí do 30 dní, není podle mě nutné, ji strkat do lednice nebo mrazáku.
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od 2-czech »

FANDA píše:Pokud jí člověk koupí těsně po upražení (což je u PC pravidlem) a spotřebuje jí do 30 dní, není podle mě nutné, ji strkat do lednice nebo mrazáku.
přesně tak, pokud člověk spotřebuje balení kávy do 30 dnů, tak nemusí skladování příliš řešit ... pokud ne, tak by měl pít víc kafe :grin:
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od primacafe »

FANDA píše:......Do chladničky bych kávu nikdy nedal - kvůli vysoké vlhkosti......
a to je rozdíl. Proto ty reakce.
2-czech píše:..... pokud člověk spotřebuje balení kávy do 30 dnů, tak nemusí skladování příliš řešit ... pokud ne, tak by měl pít víc kafe :grin:
tak to mě na závěr víkendu příjemně pobavilo. Vtipné, trefné.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“