Stejný druh kávy z různých pražíren?

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tranai
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 21. bře 2013 22:55:57
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Stejný druh kávy z různých pražíren?

Příspěvek od Tranai »

Nezkoušel jste někdo porovnat stejný druh kávy z různých pražíren? A s jakým výsledkem?
Uživatelský avatar
Tranai
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 21. bře 2013 22:55:57
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Stejný druh kávy z různých pražíren?

Příspěvek od Tranai »

Toť otázka..
Když projdu místní fóra padlo tu několik pražíren a další se dají snadno dohledat. Když se podívám na jejich webové stránky, dá se už na první pohled najít několik druhů kávy, které se zdají stejné. Z praktického hlediska bych usuzoval, že budou určitě někteří dovozci dodávat více pražírnám tutéž 'vstupní surovinu' případně se některé pražírny dají dohromady. Trh v ČR není nikterak gigantický a přišlo by mi to logické. Proto mě napadá otázka, jestli kromě obecného hodnocení jednotlivých pražíren a jejich vztahu ke kávě se nedá porovnat výsledek u konkrétní kávy.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Stejný druh kávy z různých pražíren?

Příspěvek od David »

Zkoušel jsem ale je to v zásadě k ničemu. Některé základní (typické) charakteristiky si káva drží, ale třeba kyselost může být jiná, podle pražení. Jinak k tomu můžu obecně říct, že odrůda (kávy) má geneticky zakódované některé vlastnosti, ale obrovský vliv má ročník, lokalita, agrotechnika, a pak samozřejmě způsob následného zpracování, uskladnění, transportu ... atd. Porovnávat stejné kávy* různých výrobců má smysl jen potud, pokud člověk hledá, co přesně mu vyhovuje.

*přičemž nikdy spolehlivě nevíme, jestli opravdu porovnáváme to samé - v duchu výše uvedeného
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“