Stárnutí kávy

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Stárnutí kávy

Příspěvek od David »

Se mi zdá, že v tomhle sviňským horkým létě to kafe celkem rychle stárlo. Za pár tejdnů se z něj nedala vyloudit pořádná pěna (když to leželo jen tak v kuchyni). Co vy na to?
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od Maroslav »

Já nevim, u mě čerstvá káva nikdy moc dlouho nevydrží... :)
Jinak jí ale skladuju v lednici nebo v mrazáku, ze kterýho jsem teď v sobotu po půlroce vytáh směs Vergnano 1882....a crema i chuť naprosto v pohodě... :!:
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od hnup »

No práveže teraz tak veľmi teplo nie je. Ja mám kávu v špajzy už tri týždne a stále je výborná. V lete, keď bolo teplo a hlavne vlhko, tak to šlo veľmi rýchlo dole vodou.
Maroslav, ako kávu skladuješ v mrazáku, v akej nádobe? A ako ju rozmrazuješ? Mám obavu, že po vytiahnutí z mrazáku sa na káve vyzráža vlhkosť a veľmi rýchlo s ňou bude amen.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od primacafe »

Já mám vyzkoušenej mrazák i lednici a v pohodě. Najdou se však i tací, kteří tento způsob zavrhují. Nejlepší asi bude když si to každý ověří. Ledničku a mrazák má snad dnes už každá domácnost. A kdo nemá, tak si může půl kila kafe šoupnout do mrazáku k sousedům.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od Maroslav »

hnup píše:...ako kávu skladuješ v mrazáku, v akej nádobe? A ako ju rozmrazuješ?
Neni co rozmrazovat. Káva, kterou dávám do mrazáku neobsahuje žádnou vlhkost, kterou by pak bylo potřeba rozmrazovat.
Zrnka jsou po vyndání z mrazáku jen studená, nejsou v žádném ledu, takže po pár minutách už letěj do mlejnku... Samozřejmě záleží, jak jsou zabalená, aby se k nim vlhkost nedostala. Já balim do mikrotenového sáčku, ze kterého vysaju přebytečný vzduch a ten pak ještě vložim do obyčejné plechovky od kafe Lavazza :mrgreen:
Standardně mám kafe v lednici, do mrazáku ho dávám jen když vím, že na něj min. týden nesáhnu.

Sice existujou různé speciální dózi s perfektníma uzávěrama, nicméně mě se uplně v pohodě osvědčil mikroteňák+plechovka a nikdy jsem žádnou vlhkost nezaregistroval ;)
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od hnup »

Maroslav píše:Káva, kterou dávám do mrazáku neobsahuje žádnou vlhkost, kterou by pak bylo potřeba rozmrazovat.
Nemyslel som vlhkosť v káve, ale vzdušnú vlhosť, zvlášť v lete, ktorá sa vyzráža na čomkoľvek chladnom. Teda ak vysypeš zmrznutú kávu zo sáčku do mlynčeka, podľa mňa sa na nej tá vzdušná vlhosť vyzráža, káva zvlhne a po čase degraduje. Samozrejme ak máš v sáčku 10gramov a hneď si z toho urobíš espresso, tak je to jedno, no ak vysypeš do mlynčeka celé 100g balenie, tak na druhý-tretí deň to už nebude ono. Aspon myslím, mne sa to tak v lete zdalo. A možno bol dôvod úplne iný, čo ja viem :-)
Teraz, keď je chladno a relatívne sucho, mám väčšinu kávy len tak v originál sáčkoch (vákuovky mám len dve, do nich sa mi dva kilo nezmestí) na polici v špajzy a aj po vyše troch týždňoch je káva skvelá.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od zdenok »

A preco ju este zmrznutu sypes do mlynceka? Ja ju po vybrati z mrazaku necham pekne rozmrazit v obale v ktorom som ju zmrazoval - vacsinou original zabalena z PrimaCafe a zatial som nemal ziadne problemy. Ked sa kava rozmrazila az potom som otvaral balenie a sypal do mlynceka. Teraz davam do mlynceka len mnozstvo kavy potrebne na aktualne pripravovane mnozstvo kav a zbytok mam v zalepenom sacku od PrimaCafe.
Naposledy upravil(a) zdenok dne stř 24. zář 2008 10:30:42, celkem upraveno 1 x.
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od hnup »

A kde som písal, že ju do mlynčeka sypem zamrznutú?

A ja tiež neviem čítať, veď Maroslav mi to napísal jasne:
Maroslav píše:takže po pár minutách už letěj do mlejnku...
Som ja ale hňup...
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od zdenok »

zeby som vychadzal z tohto prispevku
hnup píše:Mám obavu, že po vytiahnutí z mrazáku sa na káve vyzráža vlhkosť a veľmi rýchlo s ňou bude amen.
a z tohoto prispevku?
hnup píše: Nemyslel som vlhkosť v káve, ale vzdušnú vlhosť, zvlášť v lete, ktorá sa vyzráža na čomkoľvek chladnom. Teda ak vysypeš zmrznutú kávu zo sáčku do mlynčeka, podľa mňa sa na nej tá vzdušná vlhosť vyzráža, káva zvlhne a po čase degraduje.
zeby si bol hnup? :lol: alebo som hnup ja tany

proste najprv treba nechat v sacku rozmrazit a nechat nadobudnut okolitu teplotu a potom sa ti uz na nej nebude nic vyzrazavat ani ked bude v mlynceku, samozrejme ked jej tam bude vela a dlho tak si nasaje vlhkost zo vzduchu ale to uz nema suvys s jej predchadzajucim zmrazenim.
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od arny71 »

No tak mrazák jsem ještě nezkoušel. Standardně ale zrnkovou kávu skladuju v sáčku uzavřeném klipsou v ledničce a do mlýnku sypu přes týden jen porci na právě připravované kafe, jen o víkendu tam nasypu dávku na 1 den.

Po vysypání kávy z ledničky čekám tak 10 minut, než se nahřeje pressovar a zrna v mlýnku a pak už to jede. Při tomhle způsobu skladování a přípravy jsem žádné stárnutí kávy nezaznamenal (ale co má taky zestárnout za 2-3 týdny od vypražení do kunzumace) ;) .
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od hnup »

Zdenok, ja som písal, čo sa podľa mňa s tou kávou stane, nie že to tak robím. Možno niekedy vyskúšam, keď sa uvoľní miesto v mrazáku na plechovku od lavazzy :-)

A čo sa týka sypania kávy do mlynčeka - už ma to prešlo, že som sypal len dávku, ktorú som chcel práve zomlieť. Zvlášť ráno, keď mi je každá minúta vzácna (pravidelne nestíham do práce), mi to liezlo pekne na nervy, nie to ešte chodiť do mrazáku...
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Peti
Příspěvky: 16
Registrován: úte 23. zář 2008 11:40:01
bydliště: Vídeň
kávovar:
mlýnek:

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od Peti »

Já osobně nacpu do mrazáku cokoliv 8-). Kafe mě ale ještě nenapadlo a zrovna u mě by se to určitě hodilo, protože si vařím 1-2 deně. Zajímá mě, jestli tam můžu dát i mleté, máte někdo skušenost? :?:
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od primacafe »

Kdysi už dost dávno, jsme odmrazovali mrazák a našli jsme tam vzorky kávy asi rok staré. Samozřejmě byla zvědavost co se s kávou stalo. Bylo to v období kdy jsmě běžně dělali turka. Takže šlo do sklínky a zalít vřelou vodou. Hodnocení dopadlo dost dobře. Pokud si ještě vzpomínám, tak bylo dobře pitelné a hodnotili jsme ho jako naleželé. V žádným případě nebylo špatné.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Peti
Příspěvky: 16
Registrován: úte 23. zář 2008 11:40:01
bydliště: Vídeň
kávovar:
mlýnek:

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od Peti »

To se jednalo o mletou nebo zrnkovou kávu?
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od zdenok »

hnup píše:Zdenok, ja som písal, čo sa podľa mňa s tou kávou stane, nie že to tak robím. Možno niekedy vyskúšam, keď sa uvoľní miesto v mrazáku na plechovku od lavazzy :-)

A čo sa týka sypania kávy do mlynčeka - už ma to prešlo, že som sypal len dávku, ktorú som chcel práve zomlieť. Zvlášť ráno, keď mi je každá minúta vzácna (pravidelne nestíham do práce), mi to liezlo pekne na nervy, nie to ešte chodiť do mrazáku...
ok, len nie kazdemu to mohlo byt z tvojho popisu zrejme (aj ked z tvojich inych prispevkov mi bolo cudne, ze si to takto napisal)... :D
samozrejme ze vazenie davky pred mletim je z rozmrazeneho sacku, ktory sa uz znova nezmrazuje, max. by som ho dal do chladnicky ak by som na par dni odcestoval.
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od primacafe »

Peti píše:To se jednalo o mletou nebo zrnkovou kávu?
Byla to mletá naše Standard směs. To znamená do mrazáku šla velmi čerstvá, hned po vypražení.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od hnup »

zdenok píše:ok, len nie kazdemu to mohlo byt z tvojho popisu zrejme (aj ked z tvojich inych prispevkov mi bolo cudne, ze si to takto napisal)... :D
Som to po sebe čítal - fakt píšem ako hňup :-)

zdenok píše:...samozrejme ze vazenie davky pred mletim...
Ty to pred mletím ešte aj vážiš???
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od zdenok »

;) aktualne ano, nakolko sa mi po prechode na Silviu nedarilo konzistentne odhadnut davku do original misky. Predpokladam, ze po kratkom case to uz nebude potrebne ked to budem mat v oku ale momentalne bez mlynceka s dozerom naozaj netrafim viackrat po sebe spravnu davku a potom mam vsade okolo kavovaru plno bordelu z pomletej kavy, co som namlel do paky naviac. Takto mi navyse zbytocne nestarne kava vo velkom zasobniku mlynceka.
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od David »

Te'd jsem si uděla kafe s takovejch tech smetků, co mi zbydou při mletí - sypu to do sklenice a ukládám v lednici. A bylo dobrý a mělo i celkem pěknou cremu :D
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od hnup »

Tie "smetky" - myslíš zvyšky zomletej kávy, čo sa občas sypne z dávkovača mimo páku?
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“