Stárnutí kávy

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Miri
více pokročilý
Příspěvky: 186
Registrován: pát 29. kvě 2009 15:06:10
bydliště: Bratislava
kávovar: IZZO ALEX DUETTO
mlýnek: Mazzer Mini

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od Miri »

Myslím, že skladovanie kávy v chladničke nemá moc veľký význam. Chemické procesy v zrnách to príliš nespomalí a pri nasypaní takejto studenej kavy do mlynčeka naberie na seba zbytočne vzdušnú vlhkosť. Ja držím množstvo kávy na zhruba 4-5 dní vonku, zbytok v mrazáku. Do mlynčeka dávam vždy len na jedno mletie. A v mrazáku vydrží aj mesiac (niektorí skúšali úspešne i viac).
Inak čo sa týka odpočinutia kávy, je to myslené, že hneď po upražení a nie po doručení. Do dvoch dni od praženia je väčšina káv už v maximálnej pohode. Čo sa týka chuti, do 7 dní by sa zvyčajne badateľne meniť nemala. Treba priebežne trochu upravovať mletie a badať i mierne ubúdanie cremy (oproti tej 3-dňovej). Ale každá káva má svoje optimum. Keďže posledný rok som nepil kávu staršiu ako 14 dní (iba ak z mrazáku) tak k nejakej staršej sa vyjadriť ani neviem, ale asi niekde do toho mesiaca od praženia by podľa mňa mala byť každá káva minutá.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od Fox_25 »

Mě se právě lednička vyplatila, oproti pokojové teplotě se stárnutí zpomalilo. Pokud jsem vše pochopil správně tak káva obsahuje hodně éterických olejů které při pokojové teplotě nevydrží dlouho. Ono stačí namletou kávou potřít ruku. U čerstvé kávy zůstane výrazně hnědá stopa. Při pokojové teplotě za dva dny špiní už méně, z ledničky až za týden.

Ano, odpočinutí kávy je ihned od pražení, to je jasné. Ale setkal jsem se s tím že radí nechat kávu odpočinout i týden.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
Wayne
Příspěvky: 30
Registrován: úte 29. led 2013 0:37:16
bydliště: Znojmo
kávovar:
mlýnek:

Re: Stárnutí kávy

Příspěvek od Wayne »

Teď budu vypadat asi trochu hloupě, ale jsem začátečník, tak si to mohu dovolit...Mě se nejvíce osvědčilo kávu skladovat ve sklepě,kde máme okolo 14-15 stupňu, akorát musím pořád běhat do schodů, když si chci dát šálek espressa :), jelikož taky dávám do mlýnku jen na jednu dávku kávy, u Catlera to ani jinak nejde, přeci jen u toho integrovaného mlýnku jde z kamenů teplo...S oblibou z legrace říkám, že je nejlepší káva ze sedmého schodu :D
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“