Rozpustná káva (nelynčovat prosím)

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
simstriks
Příspěvky: 40
Registrován: stř 07. říj 2015 10:08:56
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Rozpustná káva (nelynčovat prosím)

Příspěvek od simstriks »

Zdravím všechny příznivce kávy,

hned na začátek řeknu, že se kávě již nějaký pátek věnuji se strojem od lelitu a mlýnkem gaggia mdf.
Zajímám se o kvalitní (nebo alespoň kvalitnější) rozpustné kávy, jestli vůbec exitují... Máte někdo, prosím, typ a nejlépe také osobní zkušenost, s nějakým typem rozpustné kávy, která vás fakt překvapila? Že se povětšinou jedná o hnus (jasobs, velvet atd) vím... Ale zajímalo by mě, zda klidně s vyšší cenovkou neexistuje rozpustka, která by byla fakt dobrá. Kávu bych si příležitostně dělal v práci a doporučil bych jí po rodině, kde ještě ke kvalitnímu expressu nepřišli na chuť.

Prosím, odpovídejte k tématu... pokud nemáte žádnou zkušenost s jinou rozpustnou kávou než s běžně sehnatelnými v supermarketu, prosím , nehejtujte dotaz.

Předem díky :-))
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Rozpustná káva (nelynčovat prosím)

Příspěvek od johneer »

Tak tady jsem opravdu zvězav. Sám jsem se s pitelnou rozpustkou nesetkal. Vlastně jsem se nesetkal ani s nějakou, která by chutnala jako káva. Když mi jí někdo uvaří, tak s mlékem se snese všechno. Akceptuji, že to není káva a dám si. Obávám se ale, že samotná technologie výroby rozpustné kávy vylučuje, aby výsledek byl s kávou srovnatelný. Tomu, kdo nepřišel na chuť čistému espressu (sám preferuji taky spíš e. macchiato nebo FW), bych doporučil nějakou filtrační metodu, ne rozpustnou kávu. Takový Frenchpress nedá o moc víc práce a výsledek je káva.
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Rozpustná káva (nelynčovat prosím)

Příspěvek od OndraMikus »

Odpověď najdeš napriklad zde: http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... áva#p48611

V podstatě stejne vlakno.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
simstriks
Příspěvky: 40
Registrován: stř 07. říj 2015 10:08:56
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rozpustná káva (nelynčovat prosím)

Příspěvek od simstriks »

johneer - Používám v práci aeropress s kávou namletou ručně před uvařením... ale celý proces zabere nějaký čas (ne mnoho, vím), ale přitahuje to pozornost lidí, včetně vedení a pak padají otázky - " máte čas si vařit takovou kávu, ano?" a chodí kolegové " jee, uvaříš mi taky?"... a jsme na dvojnásobném čase. Proto mě zajímalo, zda neexistuje nějaká ta instantní... technologie výroby znám, ale určitě ne všechny. Tak mě napadlo se zeptat, zda náhodou ta technologie nepokročila a není už nějaké "alespoň ucházející"

OndraMikus - vlákno jsem našel už před napsáním příspěvku. Ale první zmiňovaná se již téměř nedá koupit a navíc kombinace rozpustné kávy s logrem mi připadá "zajímavá" a druhá zmiňovaná je sériovka v supermarketu... ale díky
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Rozpustná káva (nelynčovat prosím)

Příspěvek od johneer »

:-) Chápu. Nicméně pracovat ve firmě, kde by se vedení pozastavovalo nad tím, že si vařím kafe o 4 minuty déle než kolega, bych asi nechtěl :). Měří vám i kolik času strávíte na záchodě? Kolegy to naučte a budete mít pokoj. Navíc aeropress je spíš z těch náročnějších alternativ (hodně součástek, propláchnutí filtru, čekání, mačkání. Nejrychlejší bude French press, to snad nemůže vadit žádnému šéfovi. Nasypu, zaleju, zmáčknu, vyleju. Druhé dvě části už můžou proběhnout v plné práci :-).
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: Rozpustná káva (nelynčovat prosím)

Příspěvek od Dabass »

Dlouho nikdo nepsal... Zaměstnavatel nám kupuje Jacobs Velvet. Má to svoji chuť a dá se na to zvyknout jako na alternativu s kofeinem. Takže to v základu účel plní...
Uživatelský avatar
AnnaK
Příspěvky: 4
Registrován: stř 09. led 2019 16:15:54
bydliště: Praha
kávovar: Nespresso Krups Essenza Mini
mlýnek: Používám kapslový kávovar

Re: Rozpustná káva (nelynčovat prosím)

Příspěvek od AnnaK »

Dobrý den, taky prosím nelynčovat za můj dotaz, ale nevím kde jinde by o tom mohl někdo něco vědět než tady. Jde o zelenou kávu na hubnutí. Na internetu se o tom dost píše a většina článku to hodnotí pozitivně.. nevím jestli to není jen uměle ovlivněno, nebo to opravdu něco dělá. Např. zde https://ifarmacie.cz/napoj-na-hubnuti-zelena-kava-plus/ píší, že zlepší pitný režim, zamezuje vstřebávání glukózy a může i snižovat cholesterol. To jsou docela zajímavé "výhody". Nejde mi o to, že hledám nějaký zázračný lék na hubnutí, ale kafe piji ráda a kdyby něco takového opravdu fungovalo, tak bych to klidně ráda pila jako občasnou náhradu kafe. Díky za všechny tipy a pokud máte někdo osobní zkušenost tak se prosím podělte :)
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Rozpustná káva (nelynčovat prosím)

Příspěvek od OndraMikus »

Podle toho co říká Robertovi Trevisan v tomto videu, tak to není určitě dobrý nápad.

Kód: Vybrat vše

https://m.youtube.com/watch?v=WJrREpzg3gA
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Rozpustná káva (nelynčovat prosím)

Příspěvek od papun »

Jestli chceš hubnout, tak omez příjem tuků, vypusť cukr - sladkosti, slazení, zbytečně slazené potraviny, ale zase to nemusíš úplně hrotit. a pak 6x týdně cvičit. Doporučuji se řídit tímto: http://www.cviceni-doma.cz/

Opravdu to funguje, ale bez pohybu to nepůjde. Já jsem tak sundal 15 kg.
Uživatelský avatar
zorin87
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pon 21. úno 2011 17:54:51
bydliště: Boskovice
kávovar: Futura Kikka, Bialetti, Aeropress
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Rozpustná káva (nelynčovat prosím)

Příspěvek od zorin87 »

Dle mých zkušeností je vše o zvyku na určitou chuť.
Co můžu říct, tak když jsem začal kdysi pít kávu, jednalo se o českého turka a chuť byla tehdy pro mě velice dobrá. Občas jsem si udělal french press, ale chuťový rozdíl jsem tam prakticky necítil. Zkoušel jsem pak i rozpustnou, ale ta tak "kávově" nevoněla (a stále mi vůbec nevoní), chuťově byla pro mě též horší.
Po čase přišel na řadu automatický kávovar DeLonghi. První káva (10 s a cca 2 dcl) a musel jsem uznat, jak je "presso picolo" super. Čas šel dál a člověk si začal o kávě lecco číst. Jak má téct atd. Koupil se tedy externí mlýnek a káva pak tekla po jemnějším mletí lépe. Na chuti to bylo též znát, nebylo to "picolo" a též tak vodová. Turek už nechutnal.
Delonghi se občas pokazil, tak šel z domova pryč. Tehdy se vybral jako jeho nástupce La Scala Butterfly, který po troše cviku a učení udělal a stále dělá espressa jak mají být. Troufám si říct (a ne se chlubit), že výsledná káva není horší než v mnoha kavárnách.
Nyní tedy pro můj jazýček není dobré lecjaké presso (např. z práce z Jury, švagrovo DolceGusto a sestřince káva z "lidlovského pressovače") a turek. Jako dobrou náhradu za espresso považuji Aeropress nebo bialetku, kteří vytvoří i mnohem lepší kávu než zmíněná "picola" v předchozí větě. Na dovolených jsou to tedy dobří spolucestující. :)
Life is too short to drink bad coffee...
No matter how old you are!

...
Zkušenosti s: kávovarem La Scala Butterfly, Magister Stella Profesional, Jura Impressa C5, De'Longhi ESAM 3000 B Magnifica a s mlýnky Macap M2M, Eureka Mignon Perfetto, Krups GVX242, Eta 0066 (80. léta) :)
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“