Káva z obchodu v čase núdze

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od pulec7 »

Tak je naprosto zřejmé, že se tu bavíme o osobních preferencí, věřím i tomu, že někomu to chutná a budu prostě říkat kyselé. Pro mě je to kyselé. S vínem mám podobný příběh. Je to o tom, že aby byl nějaký pokrok nějaký posun a dala se vyhrát nějaká soutěž víno musí být "osobité". Pil jsem kde co za buh ví kolik peněz, nejlepší z nejlepších podle soutěží a plival jsem to. Hlavním ukazatelem je můj žaludek, sem extrémě citlivý na kyselost v čemkoliv. U vína je to to samé, zemitost nesnáším a nakonec jsem se propil až k Izraelskému kóšer vínu Yarden Mount Hermon není sladké přesto je hutné, plné a je v něm cítit ta vyzrálost. Kyselinek tak akorát, tedy málo jsou tu pouze jako doplnění chuťi aby byla komplexní. Dneska už se dá sehnat i v ČR ale před pár lety jsem si ho nechal dovážet. Když mi někdo začne vyprávět o vínech vrazím mu tuhle flašku a počkám si na jeho výraz když ochutná a i lidi co mají něco napito na tuhle flašku koukali jak z jara. Nepotkal jsem zatím nikoho komu to nechutnalo ale zároveň asi nevyhraje žádnou soutěž nikdy protože není dostatečně IN.

Zřejmě v lidech samotných je už zakořeněna touha po pokroku, který ale ne vždy je vůbec možný. Pokud se vrátím ke kávě, všichni tu ví a já se tím netajím, že jsem totální začátečník ale mnohdy o ně právě jde, jde o to dostat kvalitní kávu mezi lidi, kteří nato nejsou zvyklí a sám za sebe říkám je to fakt těžké se zorientovat. V žádném případě neříkám, že jiné pražírny z mnou zmíněných jsou špatné, prostě to dělají jinak, moderně já pouze říkám, že ne pro každého a hlavně začátečníka je to dobré a dokážu si představit situace kdy ochutnají kávu a ta jim nechutná a zavrhnou to a jdou a koupí si raději marketovou.

Chemex mám ale momentálně řeším espresso, chemex jsem si koupil, proto že chci zkoušet, ale vzhledem k tomu, že se teď měsíc intenzivně zajímám o espresso chemexu sem moc šancí nedal. Vzhledem k tomu, že toto téma je primárně o espressu tak tu řeším právě espresso.

Co je fakt, že jsem v rámci vnitřního nadšení z mého osobního objevu byl až příliš ostrý, ale nebylo to myšleno jako dogma pouze interpretace osobních pocitů a rozporů, které to ve mě vyvolalo a káva je o emocích a ty já rozhodně mám :).

Za rok se do tohohle téma vrátím a sváleně napíšu zda už mám jiné preference než teď.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Uživatelský avatar
OndraPod
začátečník
Příspěvky: 78
Registrován: sob 30. lis 2013 20:28:48
bydliště: Praha východ
kávovar: Rancilio Silvia BC PID
mlýnek: ECM S-Manuale 64mm

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od OndraPod »

Tak já se taky vyjádřím trochu obšírněji, když už jsem to tu začal :)

Primacafé kávu piju přes rok, vyzkoušel jsem 5 směsí a cca 15 jednodruhovek a nebyla mezi nimi jediná, která by mi nechutnala a všechny měli svůj specifický charakter, chuť a aroma.
K mým nejoblíbenějším patří Honduras SHG TOP Santa Rosa, Cuba Turquino Lavado 17+ a Brasil Facenda Capim Branco, piju je pravidelně a nestalo se mi, že by některá chutnala jinak, než jsem jsem zvyklý, prostě stála TOP kvalita.
Výhrady jsem měl pouze u Prima pressa - nevýrazná chuť a aroma a Colombia Medellin - zprvu kyselá chuť, po zvýšení teploty kávovaru v pořádku i když nepatří k mým nejoblíbenějším, ale to bylo úplně na začátku a ještě tuším s přetlakovkami(první objednávka).

Z Doubleshotu jsem loni bral 3x Tam Dem směs u všech by se dalo říct, že chutnaly ovocně a byly hodně aromatické a k popisu:
Zimní Tam Dem - aromatická ovocná chuť ale jinak nevýrazné slabé tělo téměr bez creamy.
Jarní Tam Dem - čokoládová chuť s příchutí třešní v čokoládě(dle popisu) výborná chuť odpovíjící popisu, bez výhrad.
Letní Tam Dem - bral jsem dva balíčky 1. velmi dobrá ovocná aromatická káva bez výhrad, ale druhý balíček byl znatelně kyselý, nepomohla změna mletí ani teploty, nakonec jsem jí musel namíchat s Cubou z Primacafe v poměru 1:2 a dalo se to ;)
A teď na podzim Brazil FAF Joao Hamilton - vyloženě zklamání, nevýrazná zvláštní chuť, slabé aroma, nebyl jsem schopný trefit shot aby mi káva chutnala, nakonec jsem ji vypil v práci jako turka s cukrem.

Souhlasím, že je to především o preferencích, mně prostě maximálně vyhovuje Primacafé v první řadě chutí, ale i velkým a stálým výběrem, vysokou kvalitou a stabilitou i tmavším pražením primárně na espresso.
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od robertSVK »

Mňa v prípade núdze prekvapila Alverde. Z drogérie ☺
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od puschpull »

Koupil jsem cca před měsícem v nějaké akci v Lidlu "100% arabiku" balení 1kg zrnkové kávy s nápisem "Crema". V té akci byla, tuším, za 149,- Kč (jinak jsem koukal že stojí asi 199,- Kč), ale ty ceny si nepamatuji přesně.
Myslím že by to mohla být tato:

Kód: Vybrat vše

http://zbozi.akcniceny.cz/zrnkova-kava-1228273/
nemám sáček u sebe...
Edit:
Tahle to 100% byla:

Kód: Vybrat vše

http://www.lidl.de/media/product/0/1/0/6/1/7/3/bellarom-caffe-crema-ganze-bohnen-regular.jpg
Před cca 2 týdny jsem koupil Gaggia Classic, nejprve jsem pár shotů testoval s touto kávou, pak jsem přešel na drobné zásoby z pražírny PrimaCafé. Ty uý nyní došly a tak jsem se dočasně vrátil k té z Lidlu (přece nevyhodím kilo kávy.
Překvapivě (opravdu jsem to nečekal) se mi daří dělat pitelné espresso. Mlýt musím na stupeň 3 (Gaggia MDF 1-34). U té kávy z PrimaCafé to bylo stupeň 4 či 5 - podle daného druhu. Doba extrakce cca 23-27 vteřin, objem podle toho jak se zadaří, zhruba těch 25-30ml, puk z dvojité misky pevný, "suchý" a puk ze single misky LM trochu mokřejčí, ale drží po vyklepnutí tvar. Crema na povrchu po jedné minutě má tak 3-4mm
Chuťově jak říkám, celkem dobře pitelné. Čekal jsem totiž spíše totální propadák.
Mám ještě v zásobě 1kg kávy Gaggia (tu jsem dostal při nákupu mlýnku). Až ji spotřebuji tak přejdu k nákupům z PrimaCafé, ale nyní to nemá smysl, až dopotřebuji to co mám v zásobě.

Děkuji
Naposledy upravil(a) puschpull dne stř 19. srp 2015 8:37:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od puschpull »

... ale samozřejmě se to nedá srovnávat s tou směsí Presso (300g) z PrimaCafé, kterou jsem už bohužel spotřeboval. Nyní prostě musím dopít tuhle z Lidlu (1kg) pak tu Gaggia (1kg). Vyhazovat kávu nemíním. No a až to dopotřebuji tak už mám v košíku připraven nákup na PrimaCafé shopu, vydím to tak na konec září nebo první půlku října. A těším se. :-)
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od Fox_25 »

Tohle kafe jsem měl taky doma, dostal jsem jej od nějakého dobráka za pomoc při opravě auta a přitom jsem se mu zmínil že si i pražím. Jako správný vůl jsem jej zkusil a byla to pouze hořká kyselka, červený belarom "espresso" je akorát hořký, asi byla chyba dělat z toho ristreto a určitě jsem nedodržel správný výrobní postup kávy. Jediné co z Belarom aroma šlo udělat byla překapávaná káva, ale nejvhodnější použití nakonec bylo hnojivo a mlýnek s radostí tu kávu za nějakých 5 minut přechroustal. Měl jsem i nějaké kafe gaggia, tuším to byla intenso nebo intensa, pořád stejný hnus fialový hodný darování nepříteli.

Zatím jsem objevil druhou pitelnou kávu, bohužel stále nic co uspokojí mlsný jazyk. Honosně zvaná L'OR Elegante překvapivě od douwe egberts a ještě překvapivěji se dá koupit v kauflandu. Světle pražená, leskne se jak psovi kulky, sem tam je v ní liška a tak je třeba ji vyhodit ať neleze do kurníku na slepice. Podmaní si vás arómou a príjemnou chuťou s ovocnými tónmi. Toto je lež, kafe je staré, ovocné tóny vzala za své hniloba a plíseň, při nastavování mlýnku jsem měl pocit že to nemá daleko k mletí na turka aby to teklo správnou rychlostí. Chuť je skutečně výtečná, aroma jako běžné slušnější kávy, chutná po oříšcích a hořké čokoládě. Neurazí, ale nic na co budete vzpomínat jako při prvním doušku čerstvé Tanzánie nebo Ekvádoru a na denní pití to také není.

Tyhle kávy si nezaslouží dopít, je to mrtvá hmota bez jiskry která dá uživateli jistou dávku kofeinu a tím to končí. Než tohle, tak si raději dám dobrý černý čaj a nebo do kavárny kde mi udělají normální a dobrou kávu, i když to také není ono.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od puschpull »

puschpull píše:... ale samozřejmě se to nedá srovnávat s tou směsí Presso (300g) z PrimaCafé, kterou jsem už bohužel spotřeboval. Nyní prostě musím dopít tuhle z Lidlu (1kg) pak tu Gaggia (1kg). Vyhazovat kávu nemíním. No a až to dopotřebuji tak už mám v košíku připraven nákup na PrimaCafé shopu, vidím to tak na konec září nebo první půlku října. A těším se. :-)
Prosím smazat, chtěl jsem opravit tu hrubku vydím / vidím, ale vznikl z toho nový příspěvek.

P.S. opravdu ta káva není žádný zázrak, když ale je mi blbý ji vyhodit .... Ne kvůli těm 150 korunám, ale tak z principu nevyhazuji potraviny, které nejsou zkažené.
Těšil jsem se, že ta káva Gaggia bude více chutná. Budu muset udělat častěji překapávanou a namlýt tam hodně a dost nahrubo, aby ubývala...
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od ondrada »

puschpull píše:...ale tak z principu nevyhazuji potraviny, které nejsou zkažené.
S takovýmto principem bych musel dopít i tu 15 let starou standardní směs, co leží u rodičů v šuplíku. Však zkažená není... Když tedy připustíme, že jí nezkazil už výrobce, pak by se zkaženou nazvat dala ;-)
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
více pokročilý
Příspěvky: 430
Registrován: pát 26. zář 2014 9:54:19
bydliště: Slovensko Košice
kávovar: La Carimali Alfa
mlýnek: Brasilia RR45 WEGA 6.0

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od Amo_Košice_Sk »

Fox_25 píše: Tyhle kávy si nezaslouží dopít, je to mrtvá hmota bez jiskry která dá uživateli jistou dávku kofeinu .......
Úplný súhlas :souhlas:
Nemyslím nás členov tohto fóra a ľudí čo to myslia s kávou vážne, ale 99% ľudstva zaujíma cena kávy :hnup:
Kávavar : 2x La Carimali Alfa & French Press Bodum
Mlynek : Brasilia RR45 (Gino Rossi RR45)
Mlynek : WEGA 6.0 (COMPAK K6 old)
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od bruno75 »

Tak tak... bohužiaľ drvivá väčšina SK/CZ spotrebiteľov kávy je zameraná prioritne na cenu.
Je to vidieť keď dajú do Lidlu, Tecsa, Billy tesne pred dátumom spotreby (teda cca. 1-1,5 roku po upražení) akciu za pár eur/korún, tak to ľudia kupujú ako teplé rožky (ktovie či by kúpili ten rožok po 2-3 týždňoch).
Potom sa z toho doma vytešujú, že akú dobrú kávu pijú... ach jaj ešte veľa vody pretečie....
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od puschpull »

Tak jste mě přesvědčili a objednám si novou kávu z PrimaCafé. Nebudu čekat až to dopotřebuji. Někomu darovat? :-)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od papun »

Jo někomu, kdo pije standart směs nebo červenou mletou Jihlavanku. Pro ty to bude orgáč:D

A co teprve Tchibo FOR BLACK ´N WHITE - 3x déle pražená pro lepší chuť a aroma. A FB Tchiba píšou, že je momentálně nedostupná, protože ji všichni chtějí a vyprodala se:D. Jestli by p. Konečný neměl přehodnotit způsob pražení a taky pražit na uhel - to by pak teprve byla poptávka :D
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od puschpull »

Objednáno, zaplaceno .... 0,5 kg směs Presso a 0,3 kg směs Aquapresso, původně jsem chtěl od každé směsi 100g, ale raději takto, ať si zvykám postupně a ať nemusím furt střídat....
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od Fox_25 »

Gratuluji k prozření, pokud budete pít kávu z PrimaCafé dlouhodoběji tak garantuji že pak nic jiného nebudete chtít, také rapidně ubude návštěv kaváren. Káva není jen na vzpruhu, ale dá se srovnávat i s pitím 20 let starého koňaku.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od wladas »

Tak po tomto vikende mam s Silviou skusenosti s novou kavou od Jacobs - Whole bean medium roast za 14€ Kg z Kauflandu. Kvalita zrn ujde ale najdu sa tam lisky. Kava plni ucel v ramci nudzovky ale kavovy anafabeti si samozrejme neskutocne pochvalovali.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
více pokročilý
Příspěvky: 430
Registrován: pát 26. zář 2014 9:54:19
bydliště: Slovensko Košice
kávovar: La Carimali Alfa
mlýnek: Brasilia RR45 WEGA 6.0

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od Amo_Košice_Sk »

Do Alfy káva z Kaufu, to snáť NIE :hnup:
Kávavar : 2x La Carimali Alfa & French Press Bodum
Mlynek : Brasilia RR45 (Gino Rossi RR45)
Mlynek : WEGA 6.0 (COMPAK K6 old)
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od wladas »

wladas píše:...mam s Silviou skusenosti...
;)
Ale aj tak no :grin:
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od mvaldo »

známi kupujú kávu IZZO GOLD, je 100% zmesou prvotriednych arabík.
mňa nezaujala ... ;)
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od puschpull »

Tak dnes jsem se konečně přinutil udělat selekci:
Nyní prostě musím dopít tuhle z Lidlu (1kg) pak tu Gaggia (1kg). Vyhazovat kávu nemíním. No a až to dopotřebuji tak už mám v košíku připraven nákup na PrimaCafé shopu, vydím to tak na konec září nebo první půlku října. A těším se. :-)
Došlo tedy na tyto kávy. Ta z Lidlu - dal jsem ji šanci, udělal jsem 5 pokusů o dvojité espresso a všechny stály naprosto za prd. Špatně to teklo (lépe řečeno, teklo to takovým zurčivým proudem, jak horská bystřina), žádná krásná ladná extrakce, minimum cremy a hlavně - hrozná chuť. Všechny skončily ve dřezu.
Poté jsem z lednice vyndal tu odstavenou 1kg kávu Gaggia. O fous lepší extrakce, dal jsem ji dva pokusy, ... ale výsledná chuť snad ještě horší než ta z Lidlu. Takže obě kávy budu muset někomu darovat. :-) Vyhazovat se mi to nechce, leda namlet a pohnojit zahradu.
Za ten půlrok mi jazýček trochu zmlsal!

Naštěstí tu mám ještě 0,5 kg skvělé Ehtiopia Yirga Cheffe a 0,5 kg Zimbabwe AAA Plus Chipinge od Mama Africa. V pondělí dorazí 0,5 kg Nicaragua Thalia Extra Matagalpa Jinotega (na ni jsem moc zvědav) a Buna Espresso směs (250g).
Takže zásoba trochu bude.

Chtěl jsem poukázat na to, jak se člověku za pár měsíců změní chuťové vnímání a zjištění toho, že některá káva se prostě pít nedá. Nedávno jsem si udělal v práci instantní kávu (slušnou značku, roky jsem ji pil a chutnala) a zjistil, že se už pít nedá. :-(
Ale s těmi novým a lepšími kávamai je ta příprava a požitek z chutí někde úplně jinde a jsem tomu rád!
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od Vlad »

V niektorych kaviarnach sa da kupit aj kava ktoru aj dana kaviaren pouziva. Mozno mimo temu - ako to riesia kaviarne? Tiez pouzivaju iba kavu, ktoru im dovezie obchodak? Lebo vsetci to piju bez problemov
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“