Káva z obchodu v čase núdze

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pantom
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: ned 12. srp 2018 5:35:24
bydliště: Olomoucký region
kávovar: Gaggia classic plus, Gaggia Baby Twin,
mlýnek: Rocky

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od Pantom »

Ach ty vánoce....:-), před vánoci jsem udělal větší objednávku než obvykle, ale z důvodu vánočních návštěv mi káva předčasně došla.
Po dlouhém rozmýšlení jsem zkusil kávu od zeleného skřeta z alzy.
Nakonec to dopadlo dobře, káva je pitná, tak do nového roku vydržíme. Nijak nenadchne, ale pít se dá a co je pro mě hlavni je to, že není kyselá. Úplně slabě tam trochu acidity je, ale není to nijak hrozné. Chuť je taková slabší, nijak výrazná. Je to samozřejmě singl, z dablu by byla možná chuť výraznější.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
tarja
více pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: úte 07. bře 2017 23:59:49
bydliště: Vysočina, Kamenice nad Lipou
kávovar: Silvercrest SEM 1100 A2, teď Rancilio Silvia BC
mlýnek: Tristar KM 2270,Graef cm 702, teď Rancilio Rocky Doserless

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od tarja »

j.bill píše:Mléčné nápoje děláme také z těchto dvou káv z Lidlu, protože nouze naučila Dalibora ...Když má člověk štěstí a natrefí na čerstvou várku, není to tak špatné.
a jak se prosím pozná čerstvá várka? tu v bio kvalitě kupuju když mám hodně velký výdej peněz nikde jinde jako třeba ted před vánoci. jinak kupuji tak za 600kč kilo. A ještě dobrá od movenpick cafe crema 100% arabica taky občas mají v lídlu jinak je to děs běs sehnat něco lepšího v obchodě.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od j.bill »

Podle data minimální trvanlivosti. Většinou káva na "akce", která se jinak během roku běžně neprodává, je většinou čerstvá.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od imperator »

Nechcem zakladať samostatné vlákno lebo to nie je nejaká veľmi duchaplná otázka a týka sa kávy "supermarketovej" a teda klasická tschibo, lavazza, kimbo a pod.

Keďže mám ručný mlynček tak to mletie cítim dá sa povedať pod rukami. Nedávno som mlel tschibo a cítil som akokeby som mlel kamene - a aj na najemnejšom mletí bola hrubá, pretiekla rýchlo a celkovo nič moc - viac už s mlynčekom nepohnem ale ani ako café crema to nebolo dobré. Potom som zobral kimbo - to išlo tak že som ani necítil že meliem, akokeby mäkké malé zrniečka - káva jemná a espresso parádička (zatiaľ zo všetkých supermarketových sa mi osvedčilo kimbo)

Každopádne je "tvrdá" káva potvrdením, že je napr stará - alebo môže byť tvrdá káva aj čerstvá a následne chutí inak ale cítil by som rovnakú tvrdosť mletia ? alebo to ide ruka v rukáve ? :) Toto by ma teda zaujímalo

Ďakujem.
dandu
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 29. lis 2016 10:41:47
bydliště: Ostrava
kávovar: Sage BES920/Catler ES9010 <- ex.Rancilio Silvia 2016
mlýnek: Niche Zero <- Fiorenzato F4e nano v2 <- ex. Catler CG8030

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od dandu »

Řekl bych že Tchibo jsou podstatně světlejší než Kimbo. Tmavší poražení se mele snáz.
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od imperator »

Tschibo to caffe crema to ano - to bolo až svetlo hnedé - ale tschibo espresso bolo tmavé celkom dosť - a aj tak bolo tvrdé ako orechy - to kimbo je menšie a tiež dosť tmavé ale celkovo je mäkkučké - káva z neho je paráda, kdežto to tschibo je oničom - ale to chápem - ide mi o to či je nejaký vzťah medzi tvrdou kávou a čerstvosťou ?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od primacafe »

imperator píše:..............- ide mi o to či je nejaký vzťah medzi tvrdou kávou a čerstvosťou ?
žádný
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od imperator »

A ešte sa tu raz spomínalo - že ak mal niekto staršiu kávu musel ju namlieť na jemnejšie/hrubšie (u mňa to vychádza tak že čerstvejšia káva na hrubšie lebo je akokeby taká "plná" nie suchá a viac napučnie a absorbuje vodu akokeby - tak neviem či je aj u tohto nejaký vzťah alebo opäť žiadny :)
Uživatelský avatar
Monco
Příspěvky: 37
Registrován: pon 25. čer 2018 8:20:16
bydliště: Bludov
kávovar: Lelit PL41PLUST, Faema Smart A1
mlýnek: GAGGIA MDF, Casadio Instantaneo

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od Monco »

Čerstvost hraje dle mých zkušeností roli, ale hlavně stupeň pražení. Čerstvé "šťavnaté" kávy na espresso většinou potřebují hrubší mletí. U káv z obchodu bývá často problém hlavně nerovnoměrné propražení, kdy obal je třeba na itálii a uvnitř je to těžká skandinávie :-). To pak nepomůže žádné namletí.
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od imperator »

Nechcem zakladať nové vlákno - tak to skúsuim spojiť s týmto - nedávno som kúpil v lidli tu italiamo arabica tradicionelle - skúsil som namlieť (bolo potreba na hrubšie) a je taka svetlejšie pražená ale espresso vychádza parametrick super ale - akorát som tento týždeň chorý - nemám úplne dokazené chute - ale táto káva mi chutí ako kyselina citronova na odvapňovanie s niečim horkym - a vobec si neviem kávu vychutnať otras - skúsil som aj inú kávu čo tu mám (colombia espresso) a je to podobné ale tie chute su jemne slabšie - ale isto to nie je ta pochúťka čo bola - kávu som skúsil dať ochutnať doma a ževraj super.

Máte aj vy v čase choroby takto zdevastované chute ? Veď to sa nedá piť... :-/
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Káva z obchodu v čase núdze

Příspěvek od primacafe »

Je vhodnější založit nové vlákno, protože toto vlákno už nikdy nikdo nepřečte a nic v něm nenajde.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“