Tvrdá voda a její důsledky

jakou vodu, jaké filtry - jak a čím vodu upravit
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od Redmann »

Ako je kaput, a ako to spoznáš?
Nech to neprepasiem na svojom...
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od primacafe »

Jožin píše:On to asi Katex je, ale jako Cullex může být dražší.....
Přesně tak jsem to myslel, že asi jen vymysleli jiný název a hned se to stalo (to samé) přiměřeně kvalitnějším.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od Jožin »

Voda ztratí tlak, ucpává se trojcestný ventil kousky kamence. Nejzajímavější je, že v rychlovarné konvici není po úsadách ani stopa. Přitom vody na čaj je třeba mnohem víc. Nejhorší je používat páru. Jestliže někdo chce kávu s našlehaným mlékem tak jedině mixérem.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od Redmann »

Do ventilu nevidím, para aj voda zatiaľ ide v poriadku. Takže som asi ešte OK. :-)
Musím si vymyslieť nejaký interval odvápňovania. Myslíte, že 3 mesiace, je OK, pričasto, či málo často? Bývam v BA, takže vodu mám skor tvrdšiu...
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od dinoo3 »

Ja odvápňujem raz za cca 1,5 mesiaca.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
LUKI
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 01. úno 2010 13:24:16
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od LUKI »

Jožin píše:Voda ztratí tlak, ucpává se trojcestný ventil kousky kamence. Nejzajímavější je, že v rychlovarné konvici není po úsadách ani stopa. Přitom vody na čaj je třeba mnohem víc. Nejhorší je používat páru. Jestliže někdo chce kávu s našlehaným mlékem tak jedině mixérem.
Nevím jaký máte typ kávovaru a jak je starý, ale podle toho co píšete, mi příjde že máte "unavený" parní okruh kávovaru, právě u dvoupecových technologii nejvíce trpí topnice pro přípravu páry, teplota je v nich daleko vyšší (107 -150) než u pecí na přípravu horké vody a kávy kde je teplota v softwaru max kolem 105 st.
www.saecoshop.cz
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od Jožin »

Mám jenom jeden bojler, ale vodu máme jako v krasové oblasti. Proto máme tu filtrační konvici. Jenomže to asi nestačí, nejlepší by byl katexový filtr co je ke kávovarům. 8 litrů katexu a bylo by po starosti. Jenomže je to válec pěkně velký a v kuchyni je málo místa. Možná osmóza, dnes za dva tisíce a nějaké obavy z hladné vody bych vůbec neřešil protože po uvaření kávy už to hladná voda není.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od hnup »

LUKI píše:...u pecí na přípravu horké vody a kávy kde je teplota v softwaru max kolem 105 st.
Ja som na svojom termostate u pece na prípravu teplej vody nastavil software na 100°C, je to tak lepšie.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od hnup »

Redmann píše:Do ventilu nevidím, para aj voda zatiaľ ide v poriadku. Takže som asi ešte OK. :-)
Elektroventil by sa na Twine upchať kameňom nemal, keďže na paru je zvlášť termoblok. V bojleri sa kameň veľmi usadzovať nebude, ak budeš používať filtrovanú vodu, odvápňovať bude treba skôr ten termoblok. Ako často si odhadnúť netrúfam.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od Redmann »

Filtrovanú vodu nepoužívam, paru robím tak 2-3x za týždeň.
Skúsim po 2 mesiacoch a uvidíme, čo z toho pôjde.
Uživatelský avatar
LUKI
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 01. úno 2010 13:24:16
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od LUKI »

hnup píše: Ja som na svojom termostate u pece na prípravu teplej vody nastavil software na 100°C, je to tak lepšie.
To už mi příjde docela hodně , rozhodně musí být někde problém protože opravdová teplota 100 stupnů by vám dělala mizerné kafe. Spíše to vypadá že to už nehřeje tak jak má, tohle přenastavení se dělá u starších ojetých kávovaru, a je to poslední krok před samotnou výměnou pece ....
www.saecoshop.cz
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od hnup »

Preložím svoj príspevok do normálnej reči - vymenil som originál 107°C termostat za 100°C.
Trochu ironicky som chcel poukázať na fakt, že malé domáce kávovary nemajú pec (čudný výraz pre výhrevné teleso) ani softvérovo riadenú teplotu (až na pár výnimiek s PIDom).

Odporúčam adminovi tieto príspevky zmazať.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
merci
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. bře 2009 18:30:23
bydliště: Žillina
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od merci »

Inač v interlinei už chargujú za dopravu ( Keď sme si chceli včera objednať odvápňovač na GAGGIE ) po novom už 6 EUR. Čo je dosť psycho 6 EUR za odvápňovač a navrch ďalších 100 % za dopravu ...
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od zunicka »

Merci, my sme si kupili odvapnovac v zilinskom TPD, su zasobovani Interlinou. Ked sme si objednavali Gaggiu, rovno objednali aj par odvapnovacov na predajnu (DeLonghi NO KALK 9,30Eur -vnutri su dva kusy ).
Uživatelský avatar
siskin
Příspěvky: 8
Registrován: pon 08. úno 2010 16:03:25
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od siskin »

Zdravím,
Anglický Amazon (Amazon.co.uk) začal posílat od prosince kuchňské zboží i k nám - úspešně jsem objednal dvě balení 12 filtrů pro Britu za cenu v Čechách nevídanou, přišlo to druhý pracovní den!


-------------------------------------------------------------------------
Qty Item Price Shipped Subtotal
---------------------------------------------------------------------
Amazon.co.uk items (Sold by Amazon EU S.a.r.L.):

2 Brita Water Filter Maxtra,... £34.07 2 £68.14

Shipped via UPS

-------------------------------------------------------------------------
Item Subtotal: £57.26
Shipping and handling: £6.77
VAT: £12.17

Total: £76.20
Uživatelský avatar
kohoutek
Příspěvky: 25
Registrován: sob 31. led 2009 22:55:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od kohoutek »

Jen dobrá zpráva pro majitele filtrovacích konvic Anna-v Lídlu budou od zítřka-úterý 6.4.2010- filtry.Balení 4ks/249,-kč.Konvice budou taky.
Mě to vyšlo o fous-vyměnil jsem poslední filtr a kupovat to za 150,-/ks jinde se mi teda nechce. ;)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od primacafe »

Nevím jestli to už tady někde je. Prostřední filtr z tohoto příspěvku se regeneruje obyčejnou kuchyňskou solí. Někde jsem však četl, že sůl by měla být bez jódu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od Jožin »

Také jsem bojoval s tvrdostí vody, ještě nedávno byla u nás celková tvrdost 27 stupňů. (°N německý) Od ledna je, ale „pouze" 20,7. Přes toto zlepšení je voda stále velmi tvrdá. Napřed jsem pořídil filtrační konvici, ale tato sice hodně zlepší tvrdost vody, jenomže to nestačí. Po třech měsících je kávovar ucpaný a musí se čistit. Proto jsem se rozhodl také pro tento katexový filtr. Vodu z filtru používám téměř na vše, ale ne na přímou konzumaci, kromě vaření kávy a čištění zubů. Jsem už starší ročník a tak se přece nebudu připravovat o vápník a hořčík, nehledě k tomu, že je voda z filtru chuťově nedobrá. Na holení je měkká voda lepší než nová žiletka. Filtr je doplněn ještě o filtr mechanických nečistot a vodoměr, ten je tam pro to abych věděl, kdy mám regenerovat náplň a kolik vody jsem vypustil při proplachování. Vodu z filtrační konvice jsme používali na zalévání orchidejí a neobyčejně se nám to osvědčilo, ale voda z latexového filtru asi není to pravé ořechové. Ten sodík ve vodě jim asi vadí, prozatím se nějak nemohou rozhodnout, jestli porostou nebo ne. Čaj vařím v mikrovlnné troubě, z měkké vody je pěknější, ale zase ten hořčík a vápník. Celkové náklady na filtry a příslušenství je 4000Kč. Je to asi moc, ale dnes nelituji. (vodoměr je za stovku z aukra)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od primacafe »

Já používám takto upravenou vodu (možná 8let), doma používáme jen tuto vodu na pití (káva, čaj, voda se sirupem) a na veškeré vaření. Je fakt, že občas to střihnem nějakou minerálkou (pár litrů za měsíc).
Jako indikátor pro čas regenerace katexového filtru jsem používal rychlovarnou konvici. Koupil jsem taky vodoměr a chtěl ho trochu upravit. Když skončil na dvě půlky s dobrou myšlenkou, ale absolutním nedostatkem času, pořídil jsem toto:
monitor_8000t2.jpg
maximální spokojenost. Po odpočítání času, nebo protečeného množství vody se pípáním přihlásí o regeneraci.

V současné době řeším UV lampu. Něco takového:
uv_lampa.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od Jožin »

Ten průtokoměr vypadá dobře, jenom asi nebude za stovku. Jinak co se týče pití filtrované vody „proti gustu žádný dišputát“ Osobně zastávám názor, že do vody určené ke konzumaci by se mělo co nejméně zasahovat.
Odpovědět

Zpět na „k vodě“