Katexový změkčovač vs reverzní osmóza

jakou vodu, jaké filtry - jak a čím vodu upravit
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Avenger
Příspěvky: 22
Registrován: ned 24. dub 2011 15:14:31
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Katexový změkčovač vs reverzní osmóza

Příspěvek od Avenger »

Protože mám kávovar už doslova za humny (zítra dorazí), měl bych začít nějak řešit úpravu naší velmi tvrdé (3.8 mmol/l) vody pro kávovar.
Co jsem tak pročetl informace na zdejším fóru, tak se tu pro úpravu vody používají dost filtrační konvice, katexové změkčovače, sem tam i ta reverzní osmóza a někdo kupuje i balenou vodu.
No vzhledem k tomu, že bych rád svůj stroj připojil k vodovodu přímo, tak se mi nabízí asi ten katexový změkčovač, nebo nějaká ta reverzní osmóza.

Pokud jde o katexový změkčovač, tak vzhledem k ceně jsem poptával cenu Deto Změkčovače KZV 108 z

Kód: Vybrat vše

http://deto.cz/index.php/produkty/zarizeni-na-upravu-vody-zmekcovace-blokove-upravny/zmekcovace/katexovy-zmekcovac-vody-s-rucnim-ovladanim#KZV108
která činí 5760Kč, náplň lze regenerovat a při naší tvrdosti vody (3.8 mmol/l) lze jím upravit cca 1200l vody na jednu regeneraci náplně. V tomto případě by sloužil výhradně jako zdroj vody pro kávovar.

Dále mne docela zaujal filtrační set s reverzní osmózou z

Kód: Vybrat vše

http://www.mangala.cz/ro106-uv-filtracni-jednotka-s-uv-lampou-p-282.html
za 5836Kč. Zde mne zaujalo, že je to celé složené z jednotlivých komponent a nebyl by problém si ty komponenty trochu zpřeházet a udělat odbočky. Využil bych to i jako zdroj pitné vody k výrobníku ledu a chlazené vody v lednici.
Moje představa by byla to zapojit nějak takto:
1 Stupeň 5-ti mikronový sedimentační filtr
2 Stupeň-aktivní uhlí
3 Stupeň- 1 mikronový sedimentační filtr
4 Stupeň- 50 GPD membrána reverzní osmózy (odbočka do odpadu)
5 Stupeň –uhlíkový postfiltr
- Sem bych chtěl dát tu 12l nádrž (původně je předpokládám až za stupněm 7)
- T spojka s odbočkou ke kávovaru
6 Stupeň – mineralizátor
7 Stupeň - Ultrafialový zářič - stelizátor
- připojeno k lednici

Co myslíte šlo by to takto nějak?
Pokud dobře chápu, tak ta membrána má průtok 190l/24h (což není mnoho) a proto je třeba aby tam byla ta nádrž, která pokryje skokový odběr upravené vody.
S čím si ovšem nejsem jist je to, jestli je ta voda za tou membránou ještě s tlakem. Pokud ne, nebude to použitelné pro tu lednici (muselo by tam být čerpadlo) a je i otázkou, jestli tu vodu z nádrže nasaje vibrační čerpadlo kávovaru (mohlo by).

Jo taky se to celé musí vejít do skříňky pod dřez ;)
Uživatelský avatar
LUKI
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 01. úno 2010 13:24:16
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Katexový změkčovač vs reverzní osmóza

Příspěvek od LUKI »

Něco podobného jako ta 108 používáme běžně akorát není bajpas ale manuál, což je ve vašem případě jedno a cena nového cca 3700,-
www.saecoshop.cz
Uživatelský avatar
funkyboss
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: pon 14. úno 2011 11:25:16
bydliště: Praha
kávovar: LaCimbali M21 Junior DT/1
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: Katexový změkčovač vs reverzní osmóza

Příspěvek od funkyboss »

Taky mám něco podobného, konkrétně model LT8

Kód: Vybrat vše

http://www.cesk.cz/zmekcovac-vody-kavovary-lt8/
. Do skříňky pod dřez se vejde, viz mé téma http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 997#p16997. Ještě jsem před něj namontoval mechanický filtr pevných částic, ten ale na té fotce není (večer to snad doplním).
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Katexový změkčovač vs reverzní osmóza

Příspěvek od primacafe »

Před změkčovač je vhodné namontovat filtr pevných částic, jinak se tyto nečistoty usazují ve změkčovači.
Některé věci na úpravu vody jsem nakupoval tady:

Kód: Vybrat vše

http://www.mangala.cz/
Ten KZV 108 se dá koupit podstatně levněji (viz. předchozí příspěvek) . Bude stejný jako LT8.
Ke kávovaru pro změkčení vody je toto zařízení plně dostačující.
Kombinace z prvního příspěvku je zbytečně přehnaná. Domnívám se, že i pro úpravu pitné vody pro pití.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Avenger
Příspěvky: 22
Registrován: ned 24. dub 2011 15:14:31
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Katexový změkčovač vs reverzní osmóza

Příspěvek od Avenger »

Ok díky všem.
Koupím tedy ten katex (z cesk.cz), filtr částic, nějaký digi vodoměr, k tomu nějakou bižuterii a bude to vyřešeno.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Katexový změkčovač vs reverzní osmóza

Příspěvek od primacafe »

Rozhodně bych nevynechal filtr s aktivním uhlím (kvuli chloru, ikdyž likviduje i další).
Možná bych časem uvažoval o UV. V aktivním uhlí se rádi množí bakterie. Ikdyž v kávovaru pravděpodobně při ohřevu jich dost zakalí.
Já se chystám na UV už asi dva roky. Zatím měním uhlíkovou náplň po 6ti měsících a velkou většinu vody přes filtry, používáme převařenou (káva, čaj).
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět

Zpět na „k vodě“