Balená voda

jakou vodu, jaké filtry - jak a čím vodu upravit
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 19. črc 2012 14:58:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Balená voda

Příspěvek od mar.tan »

Zdravím,

většina z vás asi používá filtrační konvice, nicméně pokud někteří z vás kupují balenou vodu, jakou používáte?

Já prošel několik obchodů (tesco, interspar) a u nejlevnějších vod (tesco voda apod) jsem nenašel informaci o množství rozpuštěných minerálů, tak jsem vzal nějakou s cca 100 mg/l, ale vůbec netuším jestli to je hodně nebo málo. Měřil někdo obsah solí ve vodě přefiltrované?
Uživatelský avatar
Sinpa
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: čtv 12. úno 2009 15:47:32
bydliště: Zbůch
kávovar: Rancilio Silvia BC, PID Auber
mlýnek: Niche Zero

Re: Balená voda

Příspěvek od Sinpa »

Používám modrou Dobrou vodu - má status kojenecké, tak to snad kávovar přežije :-)
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Balená voda

Příspěvek od czhawk »

Jen pro Vaší informaci, to co kávovaru pomůže je zejména změkčená voda, a to rozhodně žádná balená není, tedy kromě destilované. Což je na druhou stranu technická kapalina, která není určená ke konzumaci. Jednoduché řešení je právě filtrační konvice, nebo pak nějaké zařízení na úpravu vody. Zde na fóru je témat dost. Samotná balená voda je vzhledem k procesu distribuce dost velikej hnus (kromě toho, že je to naprosto obyčejná voda, běžně dostupná v lepších lokalitách) a je ještě dost "drahá". A na označení kojenecká bych se už raději vůbec nespoléhal. Je to jen ukázka toho, co snese zákazník zmatený marketingovým běsněním v této zemi.
:ucta:
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Balená voda

Příspěvek od primacafe »

Původně jsem se k té balené vodě a její výhodnosti při použití v kávovaru chtěl vyjádřit. Nenapadlo mě nic dost citlivého, aby se mar.tan necítil napadený. Předchozí příspěvek je přesně ono a snad jasně vše říkající. Ikdyž to samé zde na foru je už několikrát v různých mutacích.
Dost dobře nechápu, proč stále někteří mají utkvělou představu, že nějaká balená voda je vhodná do kávovaru. Není pro toto použití určená.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
honex
pokročilý
Příspěvky: 83
Registrován: pon 10. říj 2011 18:43:33
bydliště: Hradec Králové
kávovar:
mlýnek:

Re: Balená voda

Příspěvek od honex »

Asi jste objevil díru na trhu. Škoda že nejsme v Americe, tam by to byl určitě hit a z nás by byli milionáři ;-)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Balená voda

Příspěvek od primacafe »

V té souvislosti mě to taky hned napadlo. Ale kojenců je asi víc, jak těch co jsou ochotní lít do kávovaru balenou vodu. Taky po 30ml, vydrží litr dost dlouho. Takže zase taková díra to není. Spíš dírka. A tam to slovo, co jste použil, by z nás asi těžko bylo. :)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
dapr
Příspěvky: 28
Registrován: úte 03. srp 2010 16:26:13
bydliště: Slaný
kávovar:
mlýnek:

Re: Balená voda

Příspěvek od dapr »

"Molecular water café" - holt Amerika je podivná země neomezených možností :-), lidi koupěj všechno...

Kód: Vybrat vše

http://www.novinky.cz/koktejl/273842-lide-v-podivnem-obchode-plati-dvacet-korun-za-kelimek-vody-z-vodovodu.html
Uživatelský avatar
Sinpa
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: čtv 12. úno 2009 15:47:32
bydliště: Zbůch
kávovar: Rancilio Silvia BC, PID Auber
mlýnek: Niche Zero

Re: Balená voda

Příspěvek od Sinpa »

Konvice mám dvě (Brita a nějaký noname), ale u obou zůstává v přefiltrované vodě černý "prášek" (asi kousky aktivního uhlí z patron).
Balenou vodu kupujeme již léta, tak jsem ji začal lít i do kávovaru.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Balená voda

Příspěvek od hnup »

Filtre používam roky - Anna filters, Dafi, nejaké z Lidlu, momentálne no-name Tesco - nikdy som nemal vo vode čierny prášok.
Balenú vodu som používal v začiatkoch, zhodou okolností v tej dobe najnižší obsah minerálov, čo som našiel po obchodoch, mala najlacnejšia voda z Lidlu.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 19. črc 2012 14:58:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Balená voda

Příspěvek od mar.tan »

Právě mě zajímalo, kolik minerálů obsahuje přefiltrovaná voda přes konvici. Jelikož ji zatím nevlastním, tak jsem chtěl kávovaru ulehčit alespoň co nejméně mineralizovanou balenoou vodou.

Jak jsem psal v jiném vláknu, vrací mi peníze za mlýnek, takže z nich koupim Britu. Vzhledem k tomu, že doma piji hodně vodu z kohoutku, případně "šťávu", tak v ní voda rozhodně stát nebude.
Uživatelský avatar
honex
pokročilý
Příspěvky: 83
Registrován: pon 10. říj 2011 18:43:33
bydliště: Hradec Králové
kávovar:
mlýnek:

Re: Balená voda

Příspěvek od honex »

Ono nejde ani tak o celkový obsah minerálů, ale o složení. Přece jen vápenaté a hořečnaté ionty vás asi budou trápit více než sodné....
Uživatelský avatar
Sinpa
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: čtv 12. úno 2009 15:47:32
bydliště: Zbůch
kávovar: Rancilio Silvia BC, PID Auber
mlýnek: Niche Zero

Re: Balená voda

Příspěvek od Sinpa »

Na chuti jsme rozdíl nepoznal.
Víc mi trápil ten černý prach co byl usazený na dně nádobky na vodu (jak to asi vypadá v bojleru?).
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Balená voda

Příspěvek od 2-czech »

Uplne bych balenou vodu neodsuzoval, preci jenom pokud ma nekdo vodu s velmi vysokym TDS (total dissolved solids) (300 >), tak mu krome reverzni osmozy nebo balene vody nic jineho nezbyva. Domaci reverzni osmoza je imho blbost, protoze je to investice v radu 10-20 tis.

TDS je pro kafe hodne (hodne) dulezite a klasicky karbonovy filtr s pryskyrici dokaze snizit jeho hodnotu jen o par desitek.

TDS je na balene vode uvedene obvykle jako "celkove mnozstvi rozpustenych latek". Idealni je na hodne svetle prazene kavy cca 100 ppm, na tmavejsi 150-200 ppm.
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Balená voda

Příspěvek od rastino7 »

2-czech píše: Domaci reverzni osmoza je imho blbost, protoze je to investice v radu 10-20 tis.
netvrdil by som :

Kód: Vybrat vše

http://sklep.osmoza.pl/filtr-do-wody-odwrocona-osmoza-ro7-p-1.html
+ nejake to poštovné
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Balená voda

Příspěvek od 2-czech »

máte s tím osobní zkušenost? jaký je poměr odpadní a RO vody? kolik stojí náhradní patrony?

nedávno jsem četl nějaký dokument o vodě z akademie věd a tam hrozně tyhle levné domácí RO hanili ... ale bůhví
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Balená voda

Příspěvek od primacafe »

I přesto že dnes už reverzní osmoza není cenově nedostupná, zastávám názor, že ke kávovaru je to úplně zbytečné a přehnané.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Balená voda

Příspěvek od rastino7 »

ako zbytočné by som to nepovažoval, kedže ja tu vodu používam aj na bežné pitie(pravý kohútik=obohatený o minerály+biokeramicka vložka) tým pádom nekupujem vodu. Kanvica nevie už roky, čo je vodný kameň...,destilka do ostrekovačov, žehličky...
Patrony som si objednal radšej z PL, kedže domáci podnikatelia dávajú neskutočné ceny...
napr. :
raz za polroka(samozrejme podla použitia množstva pretečenej vody):

Kód: Vybrat vše

http://sklep.osmoza.pl/aquarius-komplet-wkladow-do-filtra-p-660.html
a tento prvý v poradí, mením aj raz za 3 mesiace:

Kód: Vybrat vše

http://sklep.osmoza.pl/wklad-polipropylenowy-fcps-af-p-312.html
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Balená voda

Příspěvek od primacafe »

rastino7 píše:ako zbytočné by som to nepovažoval, kedže ja tu vodu používam aj na bežné ............
primacafe píše:........ zastávám názor, že ke kávovaru je to úplně zbytečné a přehnané.
taky čtu občas v tom kvaltu blbě, píšu ke kávovaru.

Vyrobit destilku a pak doplňovat minerálama - i to je diskutabilní.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Balená voda

Příspěvek od rastino7 »

su rozne nazory(pozitivne aj negativne), mne ale staci, ked menim ten prvy filter a vidim co je tam za humus(mozem pri najblizsej vymene nafotit..)
A to u nas odporucaju pit vodu z vodovodu !
Tusim, ked som bol v Brne, tak mi zakazali pit vodu z vodovodu(ze nie je pitna), takze to by ma uz nikto, ani z ministerstva nepresvedcil...

komu by sa chcelo citat, tak bratia tu maju nejake to forum k teme:

Kód: Vybrat vše

http://www.zdravi-az.cz/Forum/viewtopic.php?f=9&t=318
ja som sa k tomu este nedostal
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Balená voda

Příspěvek od 2-czech »

Nedávno jsme dělali slepý cupping z RO vody a filtrované vody. Obě měly TDS 150 ppm. Rozdíl v chuti byl obrovský! Záleží hodně na kávě, ale pokud bych to zobecnil, tak RO voda dokázala z kávy vytáhnout nádherně strukturované chutě, pěkně oddělené a čisté. Klasická voda z filtru naopak hodně chuťové rozdíly zastřela. Blbě se to popisuje, chce to zkusit ...

Otázka je, zdali je všechno tohle pro domácí prostředí přehnané. Asi záleží na míře zapálenosti ...

Každopádně je voda v současné době asi nejvíce diskutované téma mezi lidmi z kávové branže ve světě.
Odpovědět

Zpět na „k vodě“