Brita ČR versus Německo

jakou vodu, jaké filtry - jak a čím vodu upravit
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
richard.kuska
Příspěvky: 20
Registrován: sob 05. úno 2011 16:25:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Brita ČR versus Německo

Příspěvek od richard.kuska »

Ahoj, předem se omlouvám, pokud se zde téma již řešilo, já ho nenašel. K věci:
Dneska jsem se na "oficiálních" stránkách Brity dozvěděl, že filtry vyráběné v Německu nejsou vhodné pro tuzemský trh. Prosím, někdo o tom něco víte? Nebo je to jenom "marketingový" tah českého zastoupení. Patrony pro průtokovou filtraci jsou totiž v Německu o 40% levnější než tady...

Za případné reakce děkuji...

Kód: Vybrat vše

http://www.brita-filtry.cz/page/cerny-prodej/23
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Brita ČR versus Německo

Příspěvek od David »

Na německých stránkách píšou, že kartuše obsahuje jontoměnič a aktivní uhlí, o stříbru ani prt.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Brita ČR versus Německo

Příspěvek od Fox_25 »

Mě to přijde jako marketing, silně pochybuji že v těchto věcech máme přísnější normy než DE, to možná tak před rokem 90. Logicky, Němci to mají se stříbrem levnější a my bez stříbra dražší. Myslím si že patrony jsou stejné, jen je pro prodejce nežádoucí aby si je lidi kupovaly jinde.

Jen pro příklad, sada poloos na hondu civic značky japarts u nás stojí 4500, v Německu 2500. Do ČR mi je pošlou za 15E. Věřím tomu že pokud by si nějaký sortiment dílů který je za hranicemi za polovic houfně objednávalo více obchodů nebo servisů že by se objevil podobný článek i u prodejců autodílů, jako třeba že nejsou homologované pro ČR a že nám s nimi vybouchne auto už při montáži.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
richard.kuska
Příspěvky: 20
Registrován: sob 05. úno 2011 16:25:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Brita ČR versus Německo

Příspěvek od richard.kuska »

Díky za názory. Až budu mít chvíli, nechám "změřit" vodu z českých patron a německé kartuše a uvidíme...
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Brita ČR versus Německo

Příspěvek od David »

Dej pak pls výsledky :)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Brita ČR versus Německo

Příspěvek od dape »

... no asi před půl rokem jsem mluvil s tím prodejcem tady v Brně, neboť mám taky Britu a kartuše prodávají levněji než v obchodě a zdál se mi, že ví o čem mluví a že tomu rozumí. Zdál se mi i solidní. Tak nevím. Uvidíme, s čím přijdete za výsledky. Jsem zvědavej.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Brita ČR versus Německo

Příspěvek od David »

Mě to příjde poněkud divné proto, že a) v německu nejsou jiný lidi a těžko by tedy v tuzemsku mohly být tamní kartuše zdravotně závadné. b) ve vodovodní síti má být voda - a pochybuju, že by tam mohlo být ještě něco jiného, čemu by vadilo stříbro. Ale nějaký nadšenec může samozřejmě porovnat tamní a zdejší normu na pitnou vodu. Dost pochybuji, že by byla nějak zásadně odlišná.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Brita ČR versus Německo

Příspěvek od czhawk »

Nedávno jsem si objednával nové patrony BRITA, protože nejvýhodnější v momentu mé potřeby bylo balení po 12 Ks ( pro upřesnění, jednalo se o 2x6 ale po 12 Ks), vzal jsem tyto. Škoda, že jsem zahodil krabici, ale dostal jsem anglické balení :grin: , včetně anglického věrnostního kupónu. Samozřejmě objednávka byla z jejich oficiálního webu. Šlo o patrony MAXTRA. Dokonce jsem se pokusil použít věrnostní kupón. Ten to samozřejmě nevzalo, musel bych si vymyslet nějakou anglickou existující adresu. Ha Ha, tak snad nás to neotráví. Příště si koupím v německu, předpokládám, že na druhé straně kopce je totožná voda jako u nás. Nakonec čističky se staví z dotací EU podle nějakého EU metru.
:ucta:
Uživatelský avatar
ZDRI
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: sob 17. pro 2011 19:59:57
bydliště: ČB
kávovar: aeropress, moka
mlýnek: Porlex

Re: Brita ČR versus Německo

Příspěvek od ZDRI »

Richarde,

je to jen klasicky marketingová lež prodejců, jak zdůvodnit nesmyslnou cenu.
Při své práci opakovaně nechávám dělat testy pitné vody z veřejných vodovodních řádů.
Protože mě to profesně zajímá, díky kamarádce (hygienické stanice) jsem viděl i výsledky stejných testů z Rakouska/Německa.
Ty výsledky jsou srovnatelné, liší se pouze v drobnostech podle konkrétního místa/typu zdroje vody.
Konkrétně vodovodní voda na ČeskoBudějovicku má ve většině parametrů lepší hodnoty, než voda z příhraničních oblastí Rakouska/Německa (před časem na toto téma byla dělána srovnávací studie). Tu studii se mi hledat nechce (určitě lze někde v knihovně vygooglovat).
Ale kdyby Tě/Vás zajímaly konkrétní parametry místní pitné vody (ČB), mohu naskenovat a vložit sem.

Pokud je někde problém, v drtivé většině případů je způsobený nekvalitním rozvodem v blízkosti koncového odběru. Nejčastěji přímo u odběratele - ucpaná sítka/filtry uvnitř domu, výjimečně stará (ještě kovová) zkorodovaná přípojka. Vcelku pravidelně je "škůdcem" drahý luxusní super filtr, který uživatel neumí pořádně nastavit, čistit, popř. včas měnit náplně. Veselo bývá, když odběratel opakovaně reklamuje u vodárny kvalitu vody, vodáci znovu a znovu proplachují/odkalují úsek. Nakonec se ukáže, že jde o bordel uvnitř rozvodu ještě po stavařích, popř. totálně shnilý vnitřek kotle/bojleru ...
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Brita ČR versus Německo

Příspěvek od David »

Má smysl takovou vodu filtrovat?
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
richard.kuska
Příspěvky: 20
Registrován: sob 05. úno 2011 16:25:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Brita ČR versus Německo

Příspěvek od richard.kuska »

ZDRI:
Moc děkuji za názor, myslel jsem si to, tak nějak to vychází ze selského rozumu. Navíc stříbro, které uvádějí jako ten největší problém, působí spíš antibakteriálně. Ale když jsem koupil drahý stroj s možností přímého napojení na vodu, nechtěl bych ho "oddělat" tím, že nebudu dostatečně filtrovat.
Uživatelský avatar
ZDRI
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: sob 17. pro 2011 19:59:57
bydliště: ČB
kávovar: aeropress, moka
mlýnek: Porlex

Re: Brita ČR versus Německo

Příspěvek od ZDRI »

... Má smysl takovou vodu filtrovat? ...
Na čaj/kávu zcela jistě - jde o tvrdost, resp. její snížení.

... drahý stroj s možností přímého napojení na vodu ...
Tohle jsou mašiny na profi použití (velký objem).
Zde je primární ekonomika provozu, ne snaha o chuťovou dokonalost a niance.
Stejně v gastro průmyslu skoro nikdo nepoužívá tak kvalitní surovinu (kávu), jako je zde např. PC.
I proto hodně lidem připadá, že jejich domácí šálek je lepší než z nejdražší mašiny v kavárně.
Uživatelský avatar
14u24me
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 20. kvě 2010 17:54:33
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Brita ČR versus Německo

Příspěvek od 14u24me »

Je zajímavé jak se ty ceny liší.
Brita Maxtra:
- v CZ v obchodě...150 Kč/patrona
- aukro.cz ... 112 Kč/patrona
- amazon.co.uk ... 90 Kč/patrona
- amazon.co.uk jiný výrobce než Brita, např. Aqua Optima Evolve ... 55 Kč/patrona
Samozřejmě z Anglie se vyplatí nechat poslat větší množství, když vezmu 3 balení po 6 tak včetně poštovného dám za jednu patronu 68 korun. Z anglie je to bez placení cla a DPH.
Podle hodnocení 34 "laiků" na Amazonu je kvalita stejná jako má Brita. Jen několik lidí si stěžuje že jim tam patrona nesedí úplně natěsno. Co si o tom myslíte vy? Máte někdo zkušenosti?
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 22
Registrován: sob 14. dub 2012 15:35:35
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia, Saeco, G.A.T., ...
mlýnek: Lelit, Eta,...

Re: Brita ČR versus Německo

Příspěvek od bloke »

Teraz používam ten Aqua Optima Evolve, nerobil som žiadne rozbory ani face-to-face porovnávačky, funguje úplne rovnako ako od Brita Maxtra (= normálne, napr. v rýchlovarnej kanvici sa s ním nevytvára kamenný povlak a pod), sedí presne do Brity.
U nás je táto náhrada asi najlacnejšia "v niektorom" obchode Tesco (pretože každé tesco ich nemá) a to za 4 EUR/kus keď sa zoberie jednotlivý kus (väčšie balenia sú nevýhodnejšie: asi 5,50 za kus= už typické pre tieto obchody v SR; ). Mávajú na ne aj akcie, no obvykle ich neuvádzajú v letákoch.
V minulosti boli u nich tuším lacnejšie, no iné inet obchody ich majú stále drahšie (príklad: hej.sk okolo 6 EUR/ks).
Pravdepodobne ide o výrobok/technológiu firmy Hyundai, takže zrejme to nebude len akási proforma náhrada vymyslená v čínskej garáži.
Tie rozdiely v cenách oproti UK sú statočné, no človek si už akosi zvykol nebyť prekvapený miestnou drahotou.
Uživatelský avatar
Tranai
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 21. bře 2013 22:55:57
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Brita ČR versus Německo

Příspěvek od Tranai »

Neznám německé normy ani vyhlášky, ale problém může být v tom, že česká vyhláška doporučuje, aby tvrdost byla v rozmezí 2-3,5 mmol/l. Pokud je v kartuši iontoměnič může snížit tvrdost pod tuto mez. V Německu může být tento ukazatel odlišný. V řadě evropských zemí je norma/vyhláška pro pitnou vodu méně přísná než u nás.

Zmiňované stříbro nebo KDF médium působí antibakteriálně, nicméně vodu nevydesinfikuje. Zkuste si udělat mikrobiologii na vložku s aktivním uhlím, která přes víkend 'stála'. Uvidíte, že i přes stříbro bude hodnota psychrofilních a mezofilních bakterií nad limitem.
Odpovědět

Zpět na „k vodě“