Úprava vody a pH

jakou vodu, jaké filtry - jak a čím vodu upravit
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Úprava vody a pH

Příspěvek od pifko »

Široce se tu diskutovalo použití různých filtrů vody a jejich vliv na výsledek úpravy. Hlavní motivací zhlediska espressa je asi nejběžněji změkčení vody, ostranění chlorového odéru. Nikde jsem tu však nenašel poznámku o vlivu filtrů na pH, který je docela podstatný. Má to souvislost se sníženou alkalitou přefiltrované vody. Týká se to např. BRITA filtrů.
Já jsem změřil pH vody z kohoutku cca 7,2-7,3. Po filtrování BRITA konvicí měl výsledek cca 6 nebo pod. Použil jsem testovací papírky s ne moc podrobnou stupnicí a rozsahem po filtraci jsem se už dostal mimo ní. Přesnost nebude moc velká, ale představu o výsledku snad dává.

Z již odkazovaného článku na http://blog.coffeesource.eu/voda-zakladni-element-kavy/ je vliv pH na espresso:
Pokud je pH nižší než 6,5:
— Efekt na espresso: nepříjemná kyselá chuť.
— Efekt na kávovar: vyšší koncentrace H+ iontů zvyšuje korozivní účinky vody na potrubí a bojler kávovaru.

Proto bych se chtěl zeptat, jestli jste se tímto problémem zabývali (např. porovnáním vlivů pH na chuť) a jestli jste toto nějak řešili. Mě osobně to od použití filtrů zatím odrazuje.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od dslecinka »

Kód: Vybrat vše

https://www.researchgate.net/profile/Chahan_Yeretzian/publication/312183310_Water_for_Extraction-Composition_Recommendations_and_Treatment/links/59805d5d0f7e9b8802f1014e/Water-for-Extraction-Composition-Recommendations-and-Treatment.pdf?origin=publication_detail
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

To je hezké , ten článek znám, přesto mi moc nepomůže. Za několik měsíců přijdu o svou 0,8 mmol/L vodu a budu muset používat tu, co mi doma teče z kohoutku. Bohužel, ta je podle údajů z loňska 5,32 mmol, cca 176mg Ca/L. Je chuťově velmi dobrá, asi nemá moc jiného bordelu, ale kávovaru nesvědčí.
Co s ní ? Používané metody s takovou vodou mají vždy problém.

Osmóza :
čím tvrdší voda, tím menší účinnost / vyšší poměr odpadní vody a snížení životnosti všeho. Ani nemluvím o tom, že se mi silně příčí mrhání odpadní vodou. Využít ji jinak je komplikované, levnější systémy dávají velmi malý výkon, pokud se chytá do zásobní nádrže, přibývají další problémy a možné poruchy.
No a právě snižuje pH.

Iontoměnič :
(typu LT8) Levné a jednoduché, nějak nevěřím tvrzení jistého odborníka, že se musí každých 14 dní regenerovat, i doma, a za rok měnit náplň, i když má malý průtok. Je to podle mně blábol. Dokonce prý, když v tom měsíc stojí voda, tak se náplň vyčerpává. Asi ví víc, než dokážu pochopit. Tlak to má, technicky by to bylo ono. No ale snad to ještě chce předfiltr kvůli chlóru a jiným věcem.
Jenže mně to přidá 200mg Na místo Ca a ponechá celkový vysoký minerální obsah. Co to udělá s chutí ? Cílové hodnoty Na mají být 10, max. 50mg. Samozřejmě neřeším vliv na zdraví, je to malá hodnota, když je to jen na kávu. Neřeším použití na pití nebo vaření.
Možná nic. Ale nemůžu to vědět dopředu. A vliv na různé kávy je taky jiný. Ale nějak to řešit musím.
Vím, že administrátor měl obojí. Taky tam měl s osmózou nějaké problémy. I jiní. To je přesně to, co nechci.

Má ještě někdo srovnání, že používal oba systémy na obdobně tvrdé vodě s dH cca 30, tzn. zhruba 550 ppm ?
Praktické zkušenosti s "plecháčem" jen na domácí kávovar ?

Je mi jasné, že jsou ještě drahé "filtrace", čili soustavy filtrů kde ovšem k úpravě tvrdosti je zase ten iontoměnič, čili nakonec drahý plecháč.

No a nakonec, co úprava převodem na jiné krystalické formy (aragonit) , magnetem nebo katalyticky, zkoušel to někdo ?

V podstatě jsem se dostal do situace, jako se tady pořád dokola řeší, jaký mlýnek, jaký kávovar? Jen možná za méně peněz.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od johneer »

Mohl by mi někdo osvětlit, na jakém fyzikálním principu funguje ten magnet? Poslední informace, kterou mám od fyziků, říká, že je to blbost, což by odpovídalo tomu, co nás učili ve škole. Fascinuje mne, jak se různé magnetické hračky prodávají v jinak docela normálních obchodech.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od dslecinka »

magnet nefunguje, respektive nesnižuje tvrdost (chemicky). ale spousta lidí tvrdí, že se pak voda chová jako by byla měkčí.

tady v Berlíně (typicky 18-24 °GH, 11-18 °KH) valí manžel většinou v kavárnách BWT Bestmax Premium (dekarbonizátor s iontoměničem), pokud je GH-KH více jak 6°, pak BWT Besprotect (změkčovač), pokud se očekává napojení více spotřebičů, pak klasický katexový změkčovač (regenerovat dle odběru vody, nejméně jednou za 3 měsíce - ne, že by to stojící voda vyčerpávala, ale není to zas tak hygienické) a pro nejnáročnější reverzní osmozu (BWT Bestaqua 22/24 - obsahuje 4 membrány RO, v kombinaci s uhlíkovým předfiltrem a postfiltrací přes BWT Bestmin), případně je tu u Hi-end shopů relativně v oblibě RO jednotka od Coryho Andreena která používá 2 RO membrány v serii a na konci má jemný míchací ventil, opět doplněná o BWT Bestmin. Z hlediska chuti a životnosti kávovarů máme s RO jen ty nejlepší zkušenosti.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

Voda z magnetů je taková kalná a někdy s "pískem", zase tím hůř, čím tvrdší voda. Měl jsem to kdysi namontované, něž jsem začal pít kávu. Neviděl jsem, že by to někdo používal u kávovarů, asi kvůli možnosti poškození ventilů apod. I výrobci někdy píšou, že je to nevhodné pro malý průtok, např. kávovary.
Pokud odmítnu RO (mrhání vodou, malý výkon u malých- čůrání z kohoutku), pak asi pouze pro kávovary bude nejlepší toto :
Jednotlivé filtry s 3/4" kovovým napojením, použít za sebou mikrofiltr , uhlíkový, případně oba v jednom a iontoměnič.
Tady je otázka, jestli v tom obvyklém rozměru těchto filtrů, tzn. asi 0.8l náplně. Ovšem při mojí tvrdosti vody to mám na 80-100 l vody. (3-4 m3 vody na 1 dH a 1l katexu). Roční spotřebu odhaduju na 200-400 L, těžko říct. Prodejci "kuchyňských" zařízení rádí leští svoje čísla do mnohem příznivějších hodnot.
Regenerovat po 1/4 roce nebo by musely být 2 tyto filtry nebo použít klasický LF06 nebo LT8, velká škoda, že se už nedá sehnat malé provedení LT4. Otázka je, u kterého typu je lehčí regenerace, u kuchyňského se odšroubuje filtr a pak řeší zalitím slanou vodou, pak propláchnutí. U LT se musí otvírat, sypat sůl a dlouhodobě proplachovat. Pokud koupím 1 kuch. filtr a zvolím 1/4 roční údržbu, můžu kdykoli ještě jeden přidat. Z hlediska "kontaminace" vody se při malém odběru jeví lépe malý filtr. Uvidíme.

Ale pořád ještě nemám odpověď na chuť vody, ale předpoládám, že na rozdíl od pití se to v kávě až tak nepozná.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

Bohužel jsem si našel údaj, který mně nepotěšil. Mezní hodnota vody, která je povolená pro pitnou vodu, aniž se projeví slaná chuť, je 200mg Na+ na litr. Přesně tuto hodnotu mi dodá intoměnič za Ca, k tomu musím připočíst ještě původní obsah Na v upravované vodě. Čili jsem za hranou a úprava vody katexem je na pováženou. Stává se vše komplikovanějším, prostě velmi špatné hodnoty vody dávají špatný předpoklad pro jakoukoliv úpravu vody. Zbývá buď nakupování vhodné vody, kombinovaná úprava apod. Nesouhlasím s tím, ale není mi to nic platné.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od j.bill »

Vůbec se toho neboj. ;) :grin:
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewtopic.php?t=3409

Kód: Vybrat vše

http://www.info.cz/magazin/proc-byste-si-meli-solit-kavu-novy-sileny-trend-vas-nejspis-prekvapi-7707.html

Kód: Vybrat vše

https://www.bety.cz/zajimavosti/clanky/21661/Neprijemnou-horkost-kavy-odstrani-sul-lepe-nez-cukr
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

Zajímavý názor, první cenná rada.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

Tak jak to zatím dopadlo:
RO : zatím ne, možná jako řešení v záloze, hlavně pomalá produkce vody a přece jen nějaká finanční náročnost, komplikovanost

iontoměniče :
pro úplnou demineralizaci vody je potřeba H-katex i OH-anex , dá se regenerovat HCL a NaOH.
-pracnost a větší nákladovost regenerantů, nechci se tím zabývat
nebo použít mixed-bed pryskyřici, bohužel doma v podstatě nelze regenerovat, vyhazuje se to (viz deionizační patrony RO)
- kromě ekomrhání vysoká cena za pryskyřici s nižším poměrem kg/m3 vody , vychází tak na 1/2 ceny balené kojenecké vody+ práce
(zde jsem mohl koupit prakticky nový LT8 za 500,- a dát MB pryskyřici, lze i do nerezových nádob.)

samozřejmě vše přepočteno na životnosti vody 5,3 mmol/L

tak zbývá obvyklý Na katex , bohužel LT8 je příliš velký pro mojí potřebu, komplikuje a prodražuje to provoz
- tak buď katex do 20" filtru a obtížnější regenerace nebo jednat rychle :
buď LF06 s 4.2 l katexu, ještě se u nás prodává za cca 2000,-
nebo:
- právě jsem objednal , elektros.it měli ještě DVA LT5 s 3.5l katexu, vyšlo to na 2.500,-

Provoz bude prakticky zadarmo, malá spotřeba vody (jen odběr + odpuštění), regenerace cca 0,5-0,7 kg soli 4x do roka, častěji to dělat nehodlám.
Počítám s tím, že to bude vyhovovat, pokud ne, můžu míchat s cca 1/3 až 1/2 kojenecké měkké vody (bývalý horský pramen, dnes Nartes) a dostanu se na nákladovost RO nebo mixbedu. (Stejně nákladná a pracnější je varianta pouštět změkčenou vodu přes RO)

No a nakolik jsem byl chytrý nebo chytřejší, to se dozvím až to přijde.
Uživatelský avatar
vladacr
Příspěvky: 49
Registrován: ned 24. lis 2013 18:07:55
bydliště: České Budějovice
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Fiorenzato F5d

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od vladacr »

danst píše:tak zbývá obvyklý Na katex , bohužel LT8 je příliš velký pro mojí potřebu, komplikuje a prodražuje to provoz
Moc nerozumím tomu, proč by měl katex komplikovat a prodražovat provoz? Já teda koupil zcela nový DVA LT8 asi za 600 (už si přesně nepamatuji) od chlapíka, který se pohybuje v branži.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

Je to jen z principu. Čím větší je nepoměr množství odebrané vody a velikosti náplně a tanku, tím více stojí vody v katexu (např. je tam 5 L a odeberu 0.5L, připustí se opět jen 0.5L, další den znovu...). Nepotěší to ty, kteří mají fóbii z mikroorganismů apod. Pokud chci občas propláchnout čerstvou vodou, což je dobré, či rovnou regenerovat, znamená to více soli, mnoho vody na proplachy. Shoda mezi těmi z branže je, že se musí regenerovat často i když nemá "natočeny litry". (Viz olej v autě km/stáří)
Prostě je škoda, že už se nové 4-5 litrové nevyrábějí, zřejmě ani 6 litrové, jen 8 a výše. Má to logiku, na doma si to skoro nikdo nekoupí, do gastro by to bylo malé.
Ty 4 litry jsou optimální pro kávovar na doma, při použití pro víc zařízení klidně 8.
A zase ne, že se pro doplňování nádržky malého kávovaru nedá použít 8. Je to jen úhel pohledu na věc.
A například nepoužiju předfiltr s uhlíkem na odstranění chlóru, byť má pryskyřici škodit. Rovněž tak mechanické nečistoty. Ale žádný z návodů výrobců to nepožaduje. A vyměnit 3 litry náplně za nějaký rok je taky levnější, než se zabývat předfiltrací. Ale je to zase jen jeden pohled na věc. A vodu mám čistou a chlór necítím.

Když už zase píšu, tak jak je to s tím pohledem na věc. O pár příspěvků výš je komplexní článek o vodě pro kávu. A jsou i jiné. Tady na PC se v podstatě razí myšlenka, že nejlepší voda je vlastně z RO, či téměř destilka. Ovšem skutečnost je různorodá. Je stanoveno nějaké optimum pro espresso, jiné pro brew metody. A připouští se, že záleží na konkrétním minerálním obsahu, na druhu kávy ! a způsobu vypražení ! , v neposlední řadě na preferencích hodnotitele. Voda s vysokou alkalitou (ta špatná, změkčená v LT) může např. snížit aciditu z kávy na úroveň, kdy je espresso nakonec lepší než z RO. Jen tak pro ilustraci jeden takový testík:
Taste.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od j.bill »

A co tu osmičku mezi ventily říznout na půl, zkrátit na požadovaný rozměr (třeba z ní udělat 5L) a zase svařit TIGem?
Obrázek
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

To byl můj první ekonomický nápad, vzít za 500,- a zkrátit. jinak se nádoby vůbec neliší než výškou.

Ale přesné svařování pro tlakové nádoby neovládám a než si to zadat, tak jsem dal radši 2,5 tisíce.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od j.bill »

Zas takový velký tlak tam není, max. cca 6 bar. A nějaký šikovný svářeč pracující s nerezí...
Co jsi tedy nakonec za 2,5 pořídil?
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

- právě jsem objednal , elektros.it měli ještě DVA LT5 s 3.5l katexu, vyšlo to na 2.500,-
samozřejmě jsem kupoval jeden.....ještě nedorazil
Svařuju jen elektrodama, nejtenší mat. 1.5mm . Už ani nehodlám nikoho otravovat, ne že bych neznal, ale za to vyptávání proč a jak a nakonec to stejně něco stojí, radši nové bez starostí.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

Tak v pondělí přišel. LT5. První dojem-je docela těžký, jinak malý, jak jsem chtěl. Akorát provedení kohoutů je zvláštní, při zavírání hlavního vývodu vyteče něco vody ven z pomocného. Ještě že kohouty nebudu vlastně vůbec používat. Připojil jsem to na "baterii" - výdejní kohoutek pro vody z osmóz nebo jiných filtrů, je to tak pohodlné. Použití bude jen pro kávovary.
Chuť vody je samozřejmě jiná. Pro informaci mám teď 3 vody: (tvrdost/alkalita)
-z řádu tvrdá (550/350ppm)
- odjinud měkká (80/50ppm)
Z LT : (0-x? / 350 ppm) a navíc s 200mg/L Na iontů místo Ca
Na pití je bezkonkurenčně nejlepší tvrdá.
U měkké a změkčené nějak nemůžu říct, která je horší, nechutná mi žádná.

V kávě je to ovšem zajímavější. Dosud jsem používal jen měkkou vodu.
První jsem vyzkoušel filtr. Hned bylo nápadné, že to teče hodně pomalu. Chuť plochá, výrazně hořká.
Po úpravě mletí lepší, ale opět ploché.
Espresso totéž, nutná změna mletí na hrubší. Snížení extrakce není, spíš naopak, ale chuť je jinde (čas stejný) . A samozřejmě to souvisí s alkalitou a pH.
(Co je pH je jasné, alkalita znamená míru schopnosti neutralizovat kyseliny).

A tady je jádro pudla. Porovnávat stejně připravené espresso s měkké (kyselejší) a tvrdé(změkčené) vody jde, pokud si uvědomím, že voda s vyšší alkalitou neutralizuje ovocné kyseliny z kávy, čili mění chuť. Proto je káva ze zásaditější (tvrdá, změkčená) vody chuťově plochá a z měkké či RO či destilované kyselejší.
Alkalita má tedy vliv na extrakci , zjednodušeně:
- jednak míru (nízká alk. - nižší extrakce - podextrahované espresso z destilky - i když 2-czech nebude souhlasit)
- kvalitu : neutralizace kávy u vyšší alkality

S vědomím toho jsem přidal činidlo E330 (no jo, kyselinu citrónovou), cca 0.2-0.3 g na 1L změkčené vody (udává se zhruba 0.25g / 1L pro snížení
alkality o 100ppm), pH kleslo z něco přes 8 na 6.8-7 (na pH původní měkké vody, z které jsem dosud vařil)

Po výměně vody v kávovaru (90% změkčená + 10% tvrdá + okyselení) byla stejná káva opět živá, ale tentokrát na kulatějším pozadí .
Ve výsledku asi lepší, než z měkké vody.

Za mně je tedy jasno, nemám žádný problém s vodou změkčenou, pokud do lahve přidám špetku E330. Ještě si musím ujasnit, jestli budu míchat
s původní tvrdou vodou 0-20%. Snížil bych až o 40mg sodík, za cenu mírného zvýšení tvrdosti při vyšší alkalitě - opět riziko odvápňování aspoň 4x ročně. Je to na odpozorování, jestli vůbec a kolik ředit.

Celé to vypovídá o komplexnosti kávových problémů, individualitě chuti, nemožnosti jednoznačně odpovědět na konkrétní otázku.

Místo okyselení je samozřejmě řešení pražit kávu méně, ovšem s tím danými negativy, např. nižší rozpustností a komplexností.

Pro mně zůstává jediná otázka, jak se chová katex při malém průtoku. Teoreticky je to jasné. Nijak. Názor o nutném proplachování při nepoužití katexu po 48 hodin není ničím odůvodněn, nelze zjistit co se děje se stojící vodou na pryskyřici. Argument o bakteriích neberu v úvahu, je to jen na vodu pro tepelnou úpravu, v nádržce mám po několika dnech asi horší věci. Takže nějaké chemické reakce se špatným výsledkem nebo co vlastně má být důvod pro regeneraci nejméně 1 za měsíc, bez ohledu na vyčerpanost náplně ?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od j.bill »

To svádí k pokušení vyměnit kyselinu citronovou za kyselé kávy ;) :)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

No, funguje to. Ověřil jsem si to opět dnes jak na espressu, tak na filtru. Hodně jsem si oddechl, protože po ochutnání vody z LT jsem byl skeptický.
Přece jen výměna iontů udělala své. Rovněž vliv vysoké alkality na kávu.
Teď dokonce když porovnám vodu měkkou, tak tam jsem musel přesně trefit mletí. Teď se změkčenou mi přijde, že nastavení mlýnku není tak kritické, víc to odpouští.
JInak je mi líto těch lidí, kteří v souladu s reklamou mají pocit, že voda z RO je ta nejchutnější (na pití). Mají v tom případě tu smůlu, že voda pitná, kterou mají k dispozici, je skoro nepitelná, i já jsem se s takovou vodou setkal, např. v Praze v paneláku. Ale to je o štěstí, málokdo to ovlivní.
Pokud je voda v pořádku, vždy platí, že tvrdší je chutnější než měkčí, pokud se nevyskytnou nechutné minerály. U kávy je to trochu složitější.

Jinak k té citrónovce, v acidních kávách je to ta žádaná kyselina, pokud při pražení vznikne víc octové a málo se odbourá, tak to už není taková paráda.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

Když se vrátím na začátek článku, tak shrnuto, pH má svůj vliv.
Povoleno pro pitnou vodu je 6.5-9.5 , optimum je těch 7 , případně o fous víc.
Nízké pH opravdu ohrožuje měď, koroze, louhování do vody. Vyšší pH zase neutralizuje kyseliny z kávy a podporuje vznik kamene. Ovšem to všechno platí jen tehdy, pokud je voda víc mineralizovaná, tzn při konkrétním pH obsahuje hodně iontů.
Čili voda o pH 6.6 s nízkým ppm nevadí, s vysokým ppm už koroduje měď.
pH 7.5 s nízkým ppm nevadí, s vysokým neutralizuje kyseliny z kávy.
S velmi nízkým ppm se snižuje extrakce kávy.
Proto s ohledem na životnost kávovarů a chuť existuje nějaký standard tvrdosti vody, ppm a pH (tvrdost se často vyjadřuje v ppm Ca/Mg CO3)
1ppm = 1mg rozp.látky na 1L.

Samozřejmě mně to zajímalo, proč je chuť z iontoměniče jiná a zda je použitelná. Předpokládám, že když má někdo tento typ s vodou s menší tvrdostí, tak s tím není určitě žádný problém, méně Na+ , menší změna chuti. Chci ještě zjistit, nakolik se bude zanášet kávovar při přimíchání nezměkčené vody. Bohužel není do bojleru vidět, zkusím to odpozorovat podle zanášení trubice u Moccamasteru, podle toho budu posuzovat. Teplotu vody mám u obou stejnou, 94 C. Protože výpočty jsou jen odhady, skutečnost je vždy trochu jiná.
Už teď vím, že se mi nebude líbit doplňovat kyselinu a hlídat , abych se nedostal pod pH 7 , věřit papírkům se taky moc nedá, spíš se budu snažit změnou přípravy (teplota) a asi trochu i pražení dosáhnout optima bez práce navíc.
Kdo má měkkou nebo mírně tvrdou a chutnou vodu z kohoutku, považujte si toho.

V každém případě kromě mlýnku, rukou, kávovaru i jiná voda způsobí, že stejná káva chutná různě.
Odpovědět

Zpět na „k vodě“