Úprava vody a pH

jakou vodu, jaké filtry - jak a čím vodu upravit
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od j.bill »

Dobrý ukazatel postupného zavápnění je rychlovarná konvice. Ač mám tři iontoměniče v regále , používáme zatím na kávu a čaj Britu. Jak se začne zavápňovat dno konvice (voda na čaj), je na čase vyměnit patronu (necelý měsíc).
Testy kohoutkové vody zveřejnil Honza Tuna před pár dny:

Kód: Vybrat vše

https://www.stream.cz/adost/10023202-velke-nezavisle-testy-kohoutkove-vody
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

No a jako všechno kolem kávy to trochu potrvá, než se přizpůsobím nové vodě, případně jak ji trochu upravit. V každém případě už teď vím, že větší problém je upravená voda pro filtr, asi proto, že v kávě je v tomto případě hlavně ta voda. Na druhé straně je u filtru mnohem menší starost dekalcifikace, takže lze jakkoli míchat s neupravenou vodou a případně přídavek nepatrného množství kyseliny (zde opravdu přínosné, pokud má voda vyšší alkalitu) lze bez jakéhokoli rizika dát předem do konvice pro kávu ne do kávovaru.
Co se týká reportáže o vodě, mám to štěstí, že z kohoutku teče něco dobrého. Tam vlastně chválili všechno. Ale teď pojedu zrovna montovat filtraci z mangaly na vodu z řádu k synovi, kde se nedá vypít jediná sklenice, aniž by bylo člověku divně. Ale to může být ne kvalitou vody z vodárny, ale kvalitou rozvodů před, pod a v paneláku.
Naposledy upravil(a) danst dne ned 11. bře 2018 10:03:22, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od puschpull »

Rychlovarnou konvici jsem kupoval před 3 roky a ani jednou jsem ji nečistil. Vypadá v podstatě jako nová! Používaná každý den minimálně 3-5x.
Máme ty výhodu výborné vody. Na Mostecku není moc výhod, ale ta voda patří asi mezi nejkvalitnější v republice. Výborná samozřejmě i na pití.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

Po týdnu hodnocení jsem se rozhodl pro konečné řešení.

Nechci se už vlastně vůbec zabývat odvápňováním, nebudu tedy vůbec používat původní tvrdou vodu

změkčená voda :
- espresso (málo vody , hodně kávy) : mírné snížení acidity, zvětšení plnosti .
po snížení teploty vody o 1C a samozřejmě úpravě mletí je pro mně výsledná chuť při stejných časech extrakce naprosto Ok.
dokonce si myslím, že bych byl víc ochoten akceptovat světle pražené kávy, které mi jinak vůbec nechutnají

- filtr (hodně vody, málo kávy) : velké snížení acidity, nelze změnit mletím,
velká neutralizační schopnost množství vody zabije jemné kyseliny z kávy
možná se projevuje velké množství sodíku

Vzhledem k tomu filtru jsem se s tím rozhodl něco udělat a zabít 2 mouchy jednou ranou.

Za změkčovač připojím rozbočku a 3-stupňovou RO, vody půjdou do dvojitého kohoutku (volba změkčená nebo z LT+RO) .
Nebudu už vůbec odpouštět vodu na propláchnutí LT, vždy nejdřív nakapu RO, tím se LT propláchne, pak použiju LT kohoutek

úmysl je míchat vodu takto :
- na prohřátí kávovaru jen voda z LT(Moccamaster)
- na filtr mix RO/LT ve vhodném poměru, možná 4:1
- na espresso mix LT/RO , možná 1:1

výhody řešení :
použití LT :
- zruší nutnost odvápňování, které by bylo nutné při mixu RO/voda z řádu
- umožní použití RO s rozumnou životností membrány (seriózní prodejci toto uvádějí)
- nebude mně mrzet odpadní voda RO
- prodlouží životnost filtrů a membrány RO
použití RO:
- umožní použití vody z LT na filtr
- množství protečené odpadní vody optimalizuje proplach LT, zachová se regenerace 4x ročně díky malé spotřebě RO vody

řešení s dvojitým kohoutkem je pohodlné

nevýhody :
- nutno počkat, než se "nakape" voda z RO (jsem nakonec ochotný akceptovat)
- nevěřím 4-cestnému ventilu (viz příspěvky RO) , elmag. nechci, budu tedy pouštět a zavírat přívodní kohout, bude dobře přístupný)
- dvojité řešení je dražší na počáteční investici, ale nejsem chudý, potřebuju jen, aby mělo řešení smysl
(ostatně za 1 rok nekupování kojenecké Aqua Nartes je tahle investice splacena)

dosud jediná nepřesná investice : jednoduchý výdejní kohoutek za 290,- to přežiju, bude náhradní při jiném zařízení

všechno zde uvedené má relativní platnost, platí pro vodu z řádu kategorie extrémně tvrdá (30 st.dH)
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

Třináctého je sice dnes, ale včera jsem měl černý den.
Jsem od začátku skeptický k provedení komponent filtrací a RO, týden provozu 1 filtrace jinde a 1 kohoutku s LT mně uchlácholilo.
Ovšem kohoutek prodávaný v sadě s filtrací s povoleným tlakem 6.7 bar včera selhal. Naštěstí jsem šel zapnout kávovar a tak do kuchyně vyteklo "jen" cca 100 l vody . Jímá mně hrůza, kdyby to teklo několik hodin či dnů. I tak je kdeco jeté, nevím ještě , jak dopadne koberec, linka bude bez zničených krytů, lino ? Likvidace vody byla hodně náročná.
Kohoutek se odlomil v kovové části tak, že jímka keramiky zůstala zašroubovaná v korpusu a zbytek vystřelil pryč. V podstatě čistý řez, pilkou bych to nedokázal. Prý jediná závada při tisících prodaných kusech. Ovšem provedení kohoutků je na míle vzdálené normálním bateriím.

Pro mně už jediné východisko, zavírat hlavní přívod do LT, kulovým kohoutem. Už z toho důvodu, že dnes přijde RO a čtyřcestný ventil jsem vůbec nebral, určitě by fungoval jen chvíli. Kvůli litru vody denně přidat několik tisíc na řešení s elmag. ventilem , fakt ne.
Úsměvné mi přijde, koupit rovnou signalizaci unikající vody z RO do linky. Zrovna teď by nepomohlo, vevnitř nebylo nic, voda stříkala přes dřez na desku a podlahu.
Holt byl jsem příliš spokojený, jak jsem nakonec vodu vyřešil, teď to mám.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od primacafe »

danst píše:................. Kvůli litru vody denně přidat několik tisíc na řešení s elmag. ventilem , fakt ne...........
To jste velice, velice hodně nadsadil.
Plastový el.ventil tak do 400, mosazný do 1000, dál už jen velice jednoduchá elektronika (tím levná).
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

To jste velice, velice hodně nadsadil.
Myslím, že ne. Několik pro mně znamená 2-4 tisíce.
Musím řešit připojení 3/8" a to na přítoku vody do LT a následně RO. (I z LT mám napojený kohoutek, který může odstřelit).
Levné řešení (cca do 1000) je pouze připojit to na 220 a dát vypínač na ruční ovládáni. To si radši zavřu kulový ventil.

-rád si nechám poradit, jak vyřešit odpojení přívodu vody pokud poteče některý ze dvou kohoutků (1 RO, 1 LT)
- samozřejmě nejlépe za pár stovek, včetně instalačního materiálu a nutného poštovného
( a řešení není úplně jednoduché, buď vše 2x, nebo jak pozná ventil, že jeden kohoutek má tlak a druhý ne - teče nebo dává vodu?"

Jediné rozumné řešení je místo elektřiny koupit normální baterii, ta se nerozskočí.

Včera RO přišla, s instalací nebyly problémy, funguje to. Po proplachu je chuť jak jsem čekal, prázdná.
Ovšem potvrdilo se, že mix 1:1 se změkčenou vodou chutná i na pití, na espresso pro mně asi ideální. Filtrovanou kávu budu zkoušet až dnes, nečekám žádný problém.

Už jsem skoro v tématu RO, ale už to tady dokončím. Tlakoměr RO ukazuje téměř 5 bar, utržený kohoutek byl v sadě filtrů s povoleným tlakem na něj 6.7 bar (ne za membránou, je to jen filtrace).

Nicméně musím velmi pochválit pana Zimana z mangala.cz , kde jsem filtraci i RO kupoval. Jako náhradu mi zdarma přibalil "retro" kohoutek, náhradní kartuš k němu a přidal i 4-cestný ventil, který jsem ani nechtěl. (pominu to, že jsou asi se stejným zbožím nejlevnější, servis je opravdu výborný)

Rada pro všechny, než koupit jednopáčkový keramický kohoutek, kupte za stejný peníz retro provedení, které má trochu jinou konstrukci, rozhodně kvalitnější.
Ještě fotka úpravny vody:
filtry.jpg
A nakonec omluva, za pro někoho komplikovanější souvislosti, ale jedná se o dvojitý kohoutek :
1x z LT , 1x z LTnaRO
roztrhl se jednoduchý kohoutek, který byl původně u LT (pan Ziman viděl fotku, holt asi vada materiálu+ horší konstrukce).
A pokud jsem mluvil o setu filtrace s kohoutkem, jednalo se o mech./uhl. filtr + kohoutek v jiném bytu.
A tam velmi rychle pojedu vyměnit původní variantu kohoutku za retro, aby se něco nestalo.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

To jste velice, velice hodně nadsadil.
Takže nenadsadil, ani několik tisíc to nevyřeší, protože to jednoduše nejde.
Žádný ventil (čidlo) nedokáže rozlišit, jestli jsem kohoutek otevřel já nebo se roztrhl.
Teoretická možnost je - čidla na polohu ovládání kohoutu(ů)....... no radši ani nemyslet

Elektroventil může automaticky fungovat pouze jako ochrana proti úniku vody z RO do odpadu při zavřeném kohoutku ve spojení s tlakovým čidlem.
(nebo ochrany s plovákem, taky jako proti přeplavení nádoby)
Takže zbývá pouze ruční ovládání hlavního přívodního kohoutu nebo el.v.
A je to lepší, člověk neví, jestli nerupne něco na zapojení filtrů či RO (ano dá se koupit ochrana, že je v lince voda).

Pravděpodobnost havárie je pro každého jiná, pro mně asi jako pro toho, koho vyplavila 1000-letá voda. Teď ji taky čeká každý rok...

Jinak poslední dojem, mix vody RO+změkčená extra tvrdá 1:1 pro espresso a 3-4:1 na filtr se potvrdil jako moje volba.
A má to co dělat s tím pH (ve skutečnosti alkalitou) vody a jejím vlivem na výsledný produkt.
A ten chceme každý jiný.
(jako vyjádření prodejce RO : káva z vody na RO je vynikající, akorát nemá tak tu pěnu)
Ale podle některých z nás, kteří inklinujeme ke klasickému pojetí espressa, prostě nemá tělo.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od primacafe »

A když něco praskne, tak kam ta voda teče?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

No podle gravitace nebo podle směru tlaku, pokud nějaký je. :grin:
Nakonec vždycky zůstane na podlaze a případně se vsakuje níž.
Připouštím, že jsem to příliš rozpitval. Je spousta pancéřových hadiček, které můžou v domácnostech prasknout a stane se to jen v několika případech. U mého známého to byla škoda za 600 tis., ale bylo dobře pojištěno.
Ale postižený vidí věci jinak, prostě už vždycky budu zavírat kohout.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od primacafe »

Je nějaký problém dát čidlo vody na podlahu.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

Tam , kde se chodí by nešlo, pod linkou by bylo tehdy zrovna k ničemu, tam bránil vodě kryt linky. Teď po nabobtnání se vyhodil, tak by to šlo. Ale už to řešit nebudu. Podlaha je stejně mírně do kopce ke stěně, teče to kam chce. Holt stará zástavba. Stejně se ohýbám do skříňky pro nádoby na jímání vody, tak prostě ten kohout otevřu a pak zavřu. Čas na to je. Už mám jiné měřítko času, než se ta trocha vody z RO nakape....
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od primacafe »

Jasně, všiml jsem si, že tam nemáte tlakovou nádobu.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

Už jsem si zvykl počkat pár minut, nakonec změna je život. A za tu vyřešenou vodu to stálo, dneska jsem si po delší době opět pochutnal na filtru.
A stihl jsem před termínem. Měkkou vodu můžu mít ještě 3 měsíce, ale už nechci, teď je výsledek lepší a odvápňování už nehrozí žádné.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

Pro zajímavost jsem změřil TDS vody (celkově, ne jen tvrdost) :

destilka : 1
voda z RO : 90
měkká z kohoutku v práci : 100
tvrdá doma : 590

na filtr beru jako OK TDS cca 150-200 , na espresso jdu až ke 300, taky bez problémů, 90 mi úplně nechutná.

Voda z levné RO tedy rozhodně není demineralizovaná.
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od Dabass »

Toto je údaj z naší vodárenské společnosti
voda.jpg
Ty dusičnany se mi zdají dost, ostatnímu nerozumím. Můžete se, moc prosím, někdo na to podívat, zda potřebuji konvici? Nejde mi o zavápnění, ale o vylepšení chuťových vlastností. Dělám maximálně 4 doubleshoty denně nebo velkou mocca konvičku...
V případě potřeby, stačila by konvice ORAVA WF-25 nebo raději Brita? Patrony to má tuším stejné...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

Mít takovou vodu, tak bych si gratuloval....
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od Dabass »

Díky moc za zhodnocení. :dik: Od člověka se zkušenostmi si rady moc cením. Tak teď už jen zkusit vyměnit obsluhu, která dělá to kafe. :lol:
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od dslecinka »

je to tvrdé. 7-10 °dH je moc, zavápníte si kávovar.
nicméně s BWT nebo Brita stolní filtrační konvicí ničemu neublížíte.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Úprava vody a pH

Příspěvek od danst »

Tvrdé snad ve smyslu, že se samozřejmě zavápňuje, to ostatně z každé vody, která teče z kohoutku. Jde o to jak rychle. Stačí běžné odvápňování, nebo úprava vody. S touhle (=měkká/středně tvrdá) je to hračka. Já mám 4x větší tvrdost, a to, viz příspěvky výš, nechutná např. přímo z iontoměniče na filtr. To kvantum přidaného sodíku je tam znát. Pokud bych měl vodu lepší, vůbec se nebudu zabývat RO, dal bych iontoměnič a hotovo.

Protože mám potíže s vodou, musím ji poměrně pracně (neboli zdlouhavě) upravovat, vždycky mně zajímá, kolik vody sežere kávovar na 1 výsledné espresso. A je to dost. Neznám systém, který žere míň, než moje BZ. U HX, i když je vyladěný, je potřeba vždycky nějaký větší proplach na začátku( 150-300ml?). U mně je to 20-50ml, jak zrovna sepnu spínač. A pak samozřejmě jako u všech, na spláchnutí zbytků kávy z hlavy.
Iluze se mi rozplynuly, když jsem zjistil, že i DE-1 potřebuje na začátku proplach na ustálení teploty.
Obrátím se rovnou na dslečinku, asi si přečte reakci na svoji reakci. Co by on ze své bohaté zkušenosti doporučil jako kávovar s nejmenší spotřebou vody. (Taková inteligentní/blbá otázka tu asi ještě nebyla?) . Skoro jsem chňapnul po jednom z jeho prodávaných kusů, ale ten proplach mně zase odradil...
(proč nejsem spokojený s tím co mám- malý proplach a stabilitu mám za cenu nastavení všech PIDů tak, že to ustojí akorát 2 espressa a pak se to začne o 1 stupeň víc ohřívat a průběhy teploty jdou taky jinak, což je OK pro denní potřebu, při náhlé situaci pro víc espress mně to s....)
Mlýnky bez retence už snad jsou, zdali bude taky kávovar, který dá espresso po zmáčknutí knoflíku rovnou? Jako můj vysněný iluzorní automat s kvalitou dobré pákovky za přijatelné peníze.
Odpovědět

Zpět na „k vodě“