Filtrační konvice

jakou vodu, jaké filtry - jak a čím vodu upravit
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Casial
Příspěvky: 4
Registrován: pon 27. úno 2012 2:34:04
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Casial »

To černé cosi je aktivní uhlí, které se může z filtru trochu vyplavovat. Pokud se to u Dewberry neděje, pak patrně proto, že ho filtr neobsahuje, což bych jako přednost nevnímal...

Jinak, výdrž filtru závisí na množství a tvrdosti filtrované vody, dřív jak po dvou měsících filtry neměním, a to tu máme vodu tvrdou jak štolverk. Teď spíš řeším změkčovač na hlavní přívod vody...
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od hnup »

Dlhú dobu používam filtre od rôznych výrobcov, no nič čierne sa do vody neuvoľňovalo a aktívne uhlie obsahovali všetky (rozoberal som ich).
Po mesiaci sa má filter meniť nielen kvôli účinnosti, ale aj z hygienických dôvodov. Ako to tu niekto raz pekne pomenoval - aby filter nezačal žiť vlastným životom :-)
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Casial
Příspěvky: 4
Registrován: pon 27. úno 2012 2:34:04
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Casial »

Toho bych se nebál, voda je tu tak chlorovaná, že v ní žádný vlastní život nehrozí. Navíc voda v nich nestojí dlouho, každý den přefiltrují pár litrů.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od primacafe »

Já bych se toho aj bál. Vůbec bych to nepodceňoval a aby potom takový filtr nebyl horší, než kdyby tam raději nebyl. Uhlíkový filtr pod linkou měním po 6ti měsících. Právě proto aby se v něm nezačalo množit něco, co ve vodé normálně není.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Casial
Příspěvky: 4
Registrován: pon 27. úno 2012 2:34:04
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Casial »

Jestli vás to fakt zajímá, tak nechám udělat bakteriologické testy, třeba po těch dvou měsících užívání, ale klidně bych se vsadil, že tam nebude statisticky signifikantní rozdíl oproti cca týden starému filtru nebo balené vodě. Nebo si to propláchněte ředěným Savem...
Uživatelský avatar
Casial
Příspěvky: 4
Registrován: pon 27. úno 2012 2:34:04
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Casial »

Jinak teď jsem koupil titrační test na měření tvrdosti vody. Z kohoutku nám teče 20 něm. st., po průchodu Britou (asi týden starý filtr) má deset stupňů.
Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 19. črc 2012 14:58:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od mar.tan »

Dnes jsem koukal na akci v Tescu (MB, ale asi bude všude), že mají akci na 3 filtry jiného výrobce, kompatibilní s Brita Maxtra, za 199 Kč. Liší se něčím obsah, nebo Brita je dražší i kvůli něčemu jinému než logu?
Uživatelský avatar
spikey
více pokročilý
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25. říj 2011 12:16:23
bydliště: Praha 5
kávovar: Victoria Arduino Eagle one Prima
mlýnek: Anfim Pratica, Mahlkönig EK 43

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od spikey »

Zdravím též jsem si všiml a navíc je tam i konvice za 199,- firma si říká Aqua optima. filtry viz fotografie:

Kód: Vybrat vše

http://distilleryimage11.s3.amazonaws.com/9048836cf45f11e19f661231381b69db_6.jpg
Baví vás zajímavosti o kávě? Podívejte se na rozhovory, které natáčím s osobnostmi z oblasti výběrové kávy: www.youtube.com/c/JaroslavSl365cupsofcoffeevlog
Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 19. črc 2012 14:58:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od mar.tan »

Tak jsem ty filtry koupil, ale ještě bude trvat cca dva týdny, než použijiu první.
Uživatelský avatar
Wayne
Příspěvky: 30
Registrován: úte 29. led 2013 0:37:16
bydliště: Znojmo
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Wayne »

Chtěl bych se zeptat majitelů filtrační konvice Dewberry, nejlépe těch co mají i možnost porovnat s Britou, která z těchto konvic je lepší, ikdyž to bude asi tak, jak píše uživatel hnup, že obě udělají stejnou práci, ale přeci jen se chci zeptat, jestli nemá někdo přímou zkušenost s oběma konvicema. Catler využívá malý uhlíkový filtr v nádržce, avša jejich cena je stejná jako kdybych filtroval v konvici a navíc využití konvice je mnohem všestranější, obojí se mi zdá zbytečné, jelikož při pročítání názorů zde jsem objevil, že druhý filtr nemá na vyslednou vodu již další pozitivní vliv a může spíše uškodit, navíc filtry v konvici obsahují i jiné učinné látky než jen aktivní uhlí...

Měl by prosím někdo nějakou radu?

Děkuji moc a přeji všem pěkný den
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od papun »

Mám Dewbery a úspěšně používám. Voda je chuťově v pohodě a tvrdost se zdá být v pohodě. Aspoň podle usazenin v používaném nádobí.

O proti Britě bych viděl hlavně výhodu v ceně filtrů. Proto jsem si ji koupil. Ale S Britou jinak nemám žádnou zkušenost.
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od ian »

Na kolik vyjde filtr u Dewbery a jak dlouho vydrží? Mám Britu, tam dám za filtr cca 120,- a píšou, že vydrží 4 týdny, nechávám 5. Chuťově je rozdíl velmi znát, pozitivně, pokud často pijete jen čistou vodu.
První dekalcifikace stroje mě teprve čeká, zatím jedu 3 měsíce, počkám do konce února a pustím se do toho.
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od papun »

Ceny filtrů zde: http://www.dewberry.cz/ Záleží kolik jich koupíš. Je tam množstevní sleva.

Jak dlouho vydrží? To je otázka, ale přefiltruje 300 l vody - má tam zabudované počitadlo. Takže je otázka jakou máš spotřebu.

Tak nějak by to ale mělo být i u Brity ne? POdle mě nejde pevně stanovit čas. Je to vždy závislé na množství přefiltrované vody.
Uživatelský avatar
Wayne
Příspěvky: 30
Registrován: úte 29. led 2013 0:37:16
bydliště: Znojmo
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Wayne »

ian píše:Na kolik vyjde filtr u Dewbery a jak dlouho vydrží?
Cena filtru je v přepočtu 70 - 75 korun, podle toho jestli koupí uživatel 2 nebo 4 filtry...Cena filtrů je tedy poměrně příznivá, navíc je udáváno, že vydrží 300 litrů, ale jak píše kolega papun, neberu to osobně jako úplně směrodatné, jelikož určitě záleží na tvrdosti a kvalitě vody, která do konvice vůbec teče, navíc si myslím, že i brita by vydržela více, ten měsíc je spíše z hygienických důvodů...Navíc jak píšete, piji dost také čistou vodu, takže z toho důvodu uvažuji o koupi spíše nějaké filtrační konvice, kde bude určitě všestranější využití, lze jí lít i do rychlovarné konvice, nebo na pití, na vaření, než právě dát 700,-kč za 6 uhlíkových filtrů, které sice vydrží rok (mají se měnit po dvou měsících), ale budou pouze v nádobce kávovaru a navíc obsahují právě jen aktivní uhlí, nýbrž žádné další složky.
Uživatelský avatar
Wayne
Příspěvky: 30
Registrován: úte 29. led 2013 0:37:16
bydliště: Znojmo
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Wayne »

papun píše:Ceny filtrů zde: http://www.dewberry.cz/ Záleží kolik jich koupíš.

Kód: Vybrat vše

http://www.ekozbozi.cz/filtrace-pitne-vody/konvice-a-filtry-dew/
Já uvažuji o koupi zde, jsou zde i levnější patrony, třeba by Vás to mohlo zajímat, tak přikládám odkaz
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od ian »

Díky. Brita bohužel nemá počítadlo průtoku; jde nastavit digitálně, kdy se vložil filtr a pak ukazuje po týdnech dobu používání.
"Filtrovací patrona je určena k přefiltrování 100-150 litrů vody (v závislosti na tvrdosti vody). Výrobce doporučuje patronu měnit každý měsíc. Ve svém návodu současně uvádí, že v případě, kdy nepřefiltrujete 100 litrů za první měsíc, můžete patronu používat další měsíc bez jakýchkoliv hygienickych rizik. Pouze účinnost patrony bude snížena. Po dvou měsících by ale patrona měla být vyměněna v každém případě."
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od papun »

Otázka na co všechno tu konvici používáš. jestli jen na vodu do kávovaru, tak vydrží dlouho, ale při čtyřčlené rodinně kdy se pije, dává do konvice či kávovaru a nemluvím o tom, že to někdo používá na vaření. To je potom životnost o dost kratší. Stačí si to jednoduše zhruba spočítat na osobním příkladu.
Uživatelský avatar
Wayne
Příspěvky: 30
Registrován: úte 29. led 2013 0:37:16
bydliště: Znojmo
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Wayne »

papun píše:Stačí si to jednoduše zhruba spočítat na osobním příkladu.
tak o výměnu patron ani tolik nejde, myslím, že bych asi nešel do toho, abych měnil patrony po 300 litrech, ale tak po 6 týdnech, spíš bych se ubíral tímto směrem. Počítám, že spotřeba bude určitě někde kolem pěti litrů na den. Spíš jsem se chtěl právě zeptat na účinnost konvic (zda-li se dá nějaká doporučit či Brita nebo Dewberry), a jestli je dle Vás lepší toto řešení, než uhlikové filtry které jsou u Catleru. Což asi bude nejen vzhledem k všestrannosti, ale také pro kávovar to bude nejspíše lepší, jelikož si myslím, že učinnost filtru v konvici bude nejspíše vyšší..Navíc zabiju dvě mouchy jednou ranou, budu mít filtrovanou vodu za stejné peníze nejen v kávovaru ale i pro jiné použití
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od papun »

Určitě bych filtroval přes konvici než kávovar. Má to výhody jak sám píšeš. I když já si nemyslím, že v těch konvicích bude nějaká zázračná směs. Podle mě to je napěchované uhlím a tím to hasne.

Já zatím můžu říct, že vodu doma necháváme stát ve dvou kávovarech a v žádném se netvoří v nádobách stopy po vodním kameni. Dřív když se voda vylila a nádobka nechala vyschnout, tak byly vidět zaschlé stopy od vody, teď už to nedělá.

Nejvíc se to pozná ve varné konvici a uvnitř kávovaru, jenže do konvice lijeme i obyč vodu a kávovar kvůli tomu kuchat nebudu.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od papun »

Kód: Vybrat vše

http://www.ekozbozi.cz/filtrace-pitne-vody/konvice-a-filtry-dew/
Já uvažuji o koupi zde, jsou zde i levnější patrony, třeba by Vás to mohlo zajímat, tak přikládám odkaz[/quote]

Cena zde se vyplatí pouze při osobním odběru. Na Dewberry při koupi 6 ks filtrů zaplatíš 545,- (90,-/ks) a poštovné máš zadarmo.
Odpovědět

Zpět na „k vodě“