Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

problémy (všeho druhu) s mlýnkem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od zavi »

Prosím pekne niekoho znalého o radu, ako mám predĺžiť dobu mletia u automatického kávovaru Spidem MyCoffee.
Mlynček melie krátko, káva je tým pádom slabá a odpadová káva netvorí puky, ale keďže jej je málo, iba sa rozsype do vody v zásobníku.
Mám dojem že dokonca tu na fóre bolo kedysi niečo podobné preberané, ale tuším som už otvoril všetky témy, aj také čo sa venujú úplne iným problémom, ale nenašiel som to.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od primacafe »

Na kávovaru není možnost nastavit sílu kávy v nějakém rozmezí OD-DO?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od vilose »

Príčina môže byť úplne iná.
Mohol si hľadať tiež v návode pre Saeco Vienna. Tiež by si nič nanašiel.
Jednoducho u lacnejších verzií výrobca vypustil mnohé funkcie.
V tom je výhoda plne vybavených strojov s riadkovým displejom, kde je možné cez diagnostické menu meniť niektoré parametre. Doska elektroniky má síce sériové rozhranie pre pripojenie počítača, to Ti ale nepomôže. Možno sa v tomto prípade mýlim, opraviť by ma vedel napríklad LUKI.
Myslím si ale, že príčina nebude v nízkej hmotnosti zomletej kávy. Skôr v prílišnej hrubosti a možno aj nemožnosti nastaviť väčšiu jemnosť zomletia.
Ja napríklad nemením nastavenie hmotnosti, nechávam uprostred nastaviteľného rozsahu, čo je asi 7 gramov.
Na odváženie hmotnosti zomletej kávy je možné použiť spôsob, ktorý používam napríklad, keď chcem demonštrovať, aký rozdiel je v kvalite zomletia kávy na veľkom profesionálnom mlynčeku s plochými kameňmi a na malom vstavanom mlynčeku s kónusovými kameňmi. Vyberiem von sparovaciu jednotku, násypku vysteliem alobalom alebo igelitovým vrecúškom. „Kávu“ tým uvarím iba z čistej vody a zomletú kávu automatu ukradnem.
Pokiaľ je hmotnosť približne 7 gramov, potom treba hľadať príčinu inde.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od primacafe »

Já co vím, tak stará generace (plecháče) od Saeca, nepracovala nikdy se 7g kávy. nastavovalo se tam minimum 8g a víc.

(ze 7g kávy nejde udělat espresso, to je čůrda, to není espresso)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od vilose »

Koľko krásnych výrazov má čeština.
Obávam sa, že našou diskusiou skôr ...
(teraz ma napadá, že v slovenčine to máme niekedy zložitejšie a chýbajú nám niektoré výrazy, napríklad tazatel = ten čo sa pýta)
... toho, čo sa pýta, ešte viac pomýlime.
Trocha sme zahovorili podstatu princípu o správnej hrubosti mletia.
Nerozumiem, pre ktorý prípad má platiť, že zo 7g kávy sa nedá urobiť espresso. To môže platiť pre väčšinu 58mm misiek. U môjho pákového stroja zhodou okolností je správna miera 7, resp. 14gramov. Tiež s automatom používam mieru medzi 7 až 8 gramov. V obmedzenej miere sa dá to, čo sa nedosiahlo odhadom hrubosti, napraviť miernym zvýšením gramáže, či zapojením SBS systému. Niekedy vyskúšam, pri akej gramáži začne automat zomletú kávu vyhadzovať.
Pokiaľ sa mi podarí pripraviť čuranicu (=čůrda), tak ju vylejem. Pokiaľ mi ju niekde neservírujú, to býva najčastejšie, tak si ju tam viac neobjednám.
Ale ja tie výrazy beriem s rezervou, niekedy je pre pochopenie veci potrebné výraz naozaj prehnať.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od primacafe »

Děkuji za vysvětlení. Přesně tak jsem to napsal a myslel. Ale ze 7g kávy je to opravdu jen tmavší čaj.
Toto však má s původním dotazem už jen málo společného.
To co jsem se ptal na nastavení na kávovaru je mě jasné, jen jsem chtěl vědět jak to v daných mezích jde nastavit a zda se něco mění.
Ale zatím tady diskutujeme sami dva. Takže dotaz zakládající toto vlákno nebude asi tak žhavý.

(o našich pocitech a názorech můžeme diskutovat jinde)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od vilose »

Nedá mi to, pre úplnosť ešte musím doplniť práve v tejto téme:
O tom, aký názov bude mať výsledný nápoj, naozaj záleží tiež od toho, z akého množstva zomletej kávy pripravíme určitý objem nápoja.
V praxi som ešte úplne nepochopil teóriu o výťažnosti extrakcie a pomere extrakcie.
Pretože, keď som si na pákovom stroji pripravil z 14 gramov zomletej kávy 28ml výsledného nápoja, tak chuti som síce nevedel čo vytknúť, ale bolo to tak silné, že to nebolo možné vypiť.
Možno že to bolo tým druhom veľmi silne vypraženej zmesi zo Skuteckého ul.
Preto naozaj pijem 25ml zo 7gramov, resp. dve šálky po 25ml z 14gramov. Navyše ja si neviem odpustiť ten „cukřík“. V prípade automatu je ale káva naozaj slabšia. Prečo sú rozdiely vo výsledkoch, to už je na inú tému. A poriadne dlhú.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od vilose »

2zavi:
Pre istotu si ešte skontroluj, či hovoríme o rovnakom stroji Spidem My Coffee.

Kód: Vybrat vše

http://www.spidem.de/tech.html
Predmetné údaje sú pod položkou "Kaffeemenge einstellbar".
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od zavi »

Zdravím všetkých.
Som rád že sa rozprúdila bohatá diskusia, aj keď neviem či všetci hovoríme o tom istom.
Fedná sa o kávovar Spidem My Coffee Rapid Steam, ono to je mechanicky zjednodušená Saeco Talea Giro, elektricky samozrejme samostatné pre tento model, nastavovať sa dá mechanicky hrúbka mletia kávy a potom je tam už len tlačítko zapnutia kávovaru a dve tlačítka pri sebe na malú a väčšiu kávu.
Podľa návodu, ktorý som si stiahol sa podržaním spúšťacieho tlačítka na urobenie kávy dá nastaviť množstvo kávy do hrnčeka, t.j. len množstvo vody, ktoré pretečie cez pomletú kávu do hrnčeka.
Ale doba mletia je krátka, t.j. pomelie len malé množstvo kávy, takže aj výsledný produkt tomu zodpovedá.
A práve to by som chcel zmeniť, aby sa zomlelo na jednu dávku viacej kávy.
To neviem nastaviť.
Ku "vilose": no ja som si prečítal, že u tých dvoch jednoduchších modelov MyCoffee nie je možné individuálne prestavovať Kaffeemenge, ale preto sa tu pýtam, či niekto nevie poradiť či a ako je možné jednorázovo "na trvalo" zvýšiť dávku pomletej kávy, pretože traz to je jednoducho málo.
Ďakujem dopredu za ochotu.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od vilose »

Mohol by si najprv odvážiť hmotnosť namletej dávky, aby sme vedeli, v čom je problém?
Ak je hmotnosť blízko optimálnej, potom sa u týchto oklieštených strojov nastavuje iba hrubosť.
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od zavi »

No myslím že váženie pomletej dávky je naozaj zbytočné.
Mal som v priebehu času, ako som sa stával kávovarovo gramotnejším, prakticky všetky modely domácich kávovarov od Saeca, s výnimkou modelu Primea a zatial Xselsis.
Takže si trúfam povedať že viem už na pohľad usúdiť, koľko asi obnáša jedna dávka kávy v takom kávovare.
Je teda asi zbytočné ma zbytočne skúšať, či mám dobrý úsudok, v tomto MyCoffe to nie je viac ako cca polovica obvyklého množstva kávy.
U starších modelov, napr. Vienna, Villa, Buono a podobných, mlynček natlačil pomletú kávu proti posuvnej stene dávkovača s mikrospínačom a bolo to jasné.
U novších modelov je doba chodu mlynčeka riadená elektronikou a teraz môžu byť dve situácie.
Buď je na kávovare umožnené navoliť obsluhou obvykle jednu z 3 úrovní množstva kávy, alebo je prednastavená jedna fixná hodnota, ktorá sa bežne nemení.
Ale kedysi kdesi som čítal, že je možné nejako vstúpiť do programu kávovaru a dobu mletia pomerne jednoduchým spôsobom zmeniť. Neviem však nájsť kde to bolo uvedené, preto sa takto pýtam.
Eto vsjo.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od vilose »

Keď máš dosť času, tak čakaj na odpoveď, ktorú očakávaš.
Už som predsa naznačil že o tých oklieštených modelov to nie je možné.
Mohol si hneď presnejšie objasniť situáciu.
Kombináciou dvoch tlačidiel tu môžeš vstúpiť do servisného menu. Tu sa dajú overiť jednotlivé funkcie stroja. Nič však nenastavíš.
U prístrojov, ktoré majú riadkový displej sa dá kombináciou troch tlačidiel vstúpiť do diagnostického menu. Tu sa dajú meniť jednotlivé parametre. U prístrojov bez displeja nie je vstup do tohoto menu takýmto spôsobom možný, iba cez rozhranie na doske.
Nastavenie doby chodu mlynčeka riadi elektronika vyhodnotením počtu otáčok a zaťaženia motorčeka.
Samovoľne sa nastavené parametre asi nezmenili. Môže to značiť tiež závadu na doske riadiacej a výkonovej elektroniky, alebo aj tupé kamene.
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od zavi »

Ďakujem za ochotu, ale naozaj tu asi nie je nikto, kto by sa s takým niečím stretol a zrejme to nie bežná záležitosť, lebo aj servisáci, ktorí sa živia tým, že opravujú kávovary Saeco (a teda aj Spidem, Gaggia), mi ponúkali len opravu formou výmeny celého plošáku s riadiacou elektronikou.
Ale nechce sa mi veriť, že by naozaj nebol nikto, kto sa zaoberá elektronikou tých kávových automatov, pretože pred časom som registroval, že boli ľudia, ktorí ponúkali repasované plošáky do predchádzajúcich modelov rady Vienna.
No a čo sa týka toho kávovaru Spidem MyCoffe kvôli ktorému som tému založil, stala sa zaujímavá vec, ako som ho používal na tých 5-6 káv denne, tak sa postupne dávka pomletej kávy trocha zväčšila, takže v súčasnosti už je to akceptovateľné pre takú menšiu šálku kávy. Väčšie a silnejšie espresso sa urobiť nedá (ešte tak z dvoch dávok), ale pre bežnú potrebu to postačuje. Nemám potuchy, čo sa zmenilo, nepredpokladám že by v elektronike takéhoto jednoduchého kávovaru bola zabudovaná takáto samoregulácia, aj keď na druhej strane nepochybne platí čo napísal vilose, že "Samovoľne sa nastavené parametre asi nezmenili".
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od vilose »

Môžem ešte upresniť, že existujú výnimky, kedy je možné meniť parametre tiež zo servisného menu, stále hovoríme o automatoch Saeco a ich klonoch.
Konkrétne tiež množstvo zomletej kávy. Je to možné u prístrojoch vybavených otočným regulátorom na množstvo vydanej kávy.
Keďže predmetný Spidem tento regulátor nemá, tak to nie je možné. Nemá ani šachtu na sypanú kávu, čo by bolo tiež možné riešenie.
Stále hovorím, že často býva nevýhodné kúpiť kúpiť oklieštený model z dôvodu ťažšej diagnostiky. To platí nielen u automatov.
V prípade nákupu vadných strojov ide často o nákup rôzne poskladaných strojov s vadnými súčiastkami zo šrotovísk.
Rozdiel v cene medzi okliešteným modelom a plne vybaveným je až trojnásobný.
Z vlastnej skúsenosti viem, že lokalizácia závady v elektronike je časovo náročná, aj keď cenová hodnota súčiastok je nízka.
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od zavi »

Ďakujem, vidieť že sa vyznáš.
Ale zase u mňa sa o žiadnu finančnú tragédiu nejedná, aj keď sa všetko nevydarí tak, ako som si predstavoval, napríklad v tomto prípade. Doteraz som si všetky kávovary kúpil z druhej ruky, používané alebo s predpokladaným mechanickým problémom, ku ktorého riešeniu som sa po čase prepracoval. Horšie je to s elektronikou, tam žiaľ nemám potrebné vzdelanie, skúsenosti ani možnosti.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od vilose »

Až budeš mať možnosť zohnat napríklad Saeco Royal alebo Gaggiu Titanium, tak to využi. Cez diagnostické menu je tam naozaj veľa možností na úpravu parametrov. Aj závady si stroj väčšinou diagnostikuje sám.
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od zavi »

Royal som mal, je to už dosť veľká opacha a manželka mala výhrady k prekonanému dizajnu.
Gaggia Titanium je vlastne taký lepší Saeco Incanto, nevyhovuje mi na ňom spôsob vyberania nádobky na odpad a jej malá veľkosť aj na odpadovú vodu.
Teraz robím kávu na Saeco Syntia, tiež ma znechucujú malé nádoby na odpad, na vodu aj na odpadovú vodu, ale inak je mi sympatická veľkosť kávovaru a aj intuitívne ovládanie sa mi zatiaľ pozdáva zo všetkých najviac.
Čakám či sa mi niekedy niekde za rozumnú cenu podarí zohnať Xselsis, ale aj to je už veľká opacha, asi zostanem pri Syntii, na tých pár káv denne to bohate postačuje, aj tak výsledok je v podstatnej miere záviský od kvality kávových zŕn a tam ja mám obmedzenie, žiadne 35 Euro za kilo, kto nemá kde dávať peniaze, nech si také kupuje.
Ale aj nad tou Gaggiou budem rozmýšľať.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od hnup »

zavi píše:žiadne 35 Euro za kilo, kto nemá kde dávať peniaze, nech si také kupuje.
Saeco Syntia, Royal, Talea Giro, Talea Ring, Spidem MyCoffee, všetky modely domácich kávovarov od Saeca, s výnimkou modelu Primea a zatial Xselsis, Gaggia Classic, Saeco Aroma, AEG EA150...

A na kávu už nezostalo...
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
zavi
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: ned 18. zář 2011 16:48:11
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od zavi »

Neviem prečo Ťa to trápi, keď chceš kupuj si aj kávu, ktorá prešla tráviacim traktom cibetiek.
Tu nejde o to, že by som tie peniaze nemal, ale nie som ochotný ich dávať za bežnú potravinu, čo čo aj káva pre mňa je.
Nemusíš mať obavu, žiadne sušené chrústy pre seba nekupujem a samozrejme, keď dôjdú časy, že sa káva tej kvality ktorá mi postačuje, bude dať kúpiť najlacnejšie za 35 Euro, tak ich za ňu aj dám.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Nastavenie doby mletia u Spidem MyCoffee

Příspěvek od hnup »

Nič ma netrápi, nechcem si kupovať vysratú kávu a nemám obavy, že si kupuješ sušené chrústy. Dokonca som to ani nikdy nepovedal.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Odpovědět

Zpět na „k mlýnku“