Zkouška uložení vnějšího kamene u mlýnku Kyocera CM-45CF

problémy (všeho druhu) s mlýnkem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ivoss
Příspěvky: 9
Registrován: pon 27. pro 2010 16:59:41
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Zkouška uložení vnějšího kamene u mlýnku Kyocera CM-45CF

Příspěvek od Ivoss »

Prosím některého majitele mlýnku Kyocera CM-45CF, zda by mohl vyzkoušet jednoduchou věc - rozdělat mlecí mechanismus, do pláště mlýnku vložit pouze vnější prstencový mlecí kámen, namontovat spodní průhlednou nádobku a poté s mlýnkem zatřást, zda bude keramický prstenec v mlýnku "rachtat". Abyste mě pochopili, tento mlýnek nevlastním, pouze chci srovnat jeho konstrukci s mlýnkem Hario mini mill a nemám možnost si Kyoceru osobně ošahat. Potřebuji pouze vědět, zda vnější mlecí kámen v tomto mlýnku je plovoucí, nebo napevno. Pokud prstenci nebrání utažená nádobka v pohybu (či dokonce prstenec spadne do nádobky je uložení plovoucí) - prstenec je středěn vnitřním konickým kamenem.

Důvod, proč mě tohle napadlo je ten, že můj Hario Mini mill má podobnou konstrukci (podle fotek) jako Kyocera, kdy je vnější prstencový kámen uložen v tělese mlýnku volně a drží ho pouze osa mlecího mechanismu prostřednictvím vnitřního konického kamene. Celý mlecí mechanismus není tedy pevně uložený v plášti mlýnku, což může mít pozitivní vliv na homogenitu a "přesnost" mletí, protože mechanismus se pak hýbe společně s osou, která má v tělese mlýnku samozřejmě vůli. Vadou na kráse tomuto systému však je fakt, že namontováním průhledné nádobky na kávu se vnější prstencový kámen do tělesa mlýnku přimáčkne a jeho pohyb v tělese mlýnku je tak znemožněn. Nyní se snažím zjistit, zda je to chyba v návrhu, chyba výroby, nebo snad záměr výrobce. Značce Hario jako takové příliš nedůvěřuji, celkově se mi konstrukce mlýnku zdá jako nepovedená kopie Kyocery, proto mě zajímá, jak je toto provedené u ní. Na základě toho pak nádobku na svém Hario případně upravím tak, aby po utažení netlačila na keramický prstenec.

Doufám, že mě někdo z majitelů Kyocery CM-45CF pochopí :roll:
Uživatelský avatar
Pushkin
Příspěvky: 29
Registrován: pon 11. črc 2011 6:54:16
bydliště: Praha
kávovar: Lelit MaraX; ECM Botticelli (PID upgrade)
mlýnek: Rancilio Rocky SD, Niche Zero

Re: Zkouška uložení vnějšího kamene u mlýnku Kyocera CM-45CF

Příspěvek od Pushkin »

Ahoj...
...dnes som to vyskúšal. Je "plavoucí" . Je tam vôľa keď ním trasiem. Má tendenciu prepadnúť do nádobky ale neprepadne iba sa stočí.
Dúfam, že som pomohol.
Uživatelský avatar
Ivoss
Příspěvky: 9
Registrován: pon 27. pro 2010 16:59:41
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zkouška uložení vnějšího kamene u mlýnku Kyocera CM-45CF

Příspěvek od Ivoss »

Díky moc, pomohlo mi to. V Hariu se ten kroužek nehýbe, protože ho přimáčkne závit nádobky, trochu ji připiluju, aby byl kroužek volný, než ten mlýneček zahodím :).
pimaho
Příspěvky: 25
Registrován: stř 14. zář 2011 8:43:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Zkouška uložení vnějšího kamene u mlýnku Kyocera CM-45CF

Příspěvek od pimaho »

Nejsem si jistý, že problém konzistentnosti mletí tímto způsobem vyřešíte. Podle mého názoru by se kameny neměly pohybovat vůbec. Viz např.:

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=TH2_UEwPnrw
uprava mlýnku na Orphanespresso.

Jinak firma Hario patří k tomu nejlepšímu, co v této cenové skupině můžete dostat.
Uživatelský avatar
ZDRI
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: sob 17. pro 2011 19:59:57
bydliště: ČB
kávovar: aeropress, moka
mlýnek: Porlex

Re: Zkouška uložení vnějšího kamene u mlýnku Kyocera CM-45CF

Příspěvek od ZDRI »

Ivoss
Než ten mlýnek zahodíš, koukni na moji poptávku v sekci KOUPÍM :grin: ...
Uživatelský avatar
Ivoss
Příspěvky: 9
Registrován: pon 27. pro 2010 16:59:41
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zkouška uložení vnějšího kamene u mlýnku Kyocera CM-45CF

Příspěvek od Ivoss »

pimaho píše:Nejsem si jistý, že problém konzistentnosti mletí tímto způsobem vyřešíte. Podle mého názoru by se kameny neměly pohybovat vůbec. Viz např.:

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=TH2_UEwPnrw
uprava mlýnku na Orphanespresso.

Jinak firma Hario patří k tomu nejlepšímu, co v této cenové skupině můžete dostat.
Problém tím určitě zcela nevyřeším, ale možná se přiblížím záměru, který byl zamýšlen tvůrcem této konstrukce mlýnku, se kterou přišel kdoví kdo, ale Hario ji zřejmě pouze zkopírovalo. Princip plovoucího vnejšího mlecího kamene chápu tak, že tento kámen je vůči vnitřnímu rotačnímu kameni neustále středěn vlastní vahou, kdy je v rámci vůle nastavené maticí seřizování hrubosti, nadzvedáván právě se meloucími částečkami kávového zrna. Tím se kompenzuje radiální vůle v uložení hřídele, který se v uložení "viklá" vlivem působení radiálních sil přenášených z kličky. Tuto vůli není konstrukčně jednoduché vymezit, hřídel by musel být vyroben přesněji, z pevnějšího materíálu, se zušlechtěným a broušeným povrchem a uložen v přesných ložiskách (stačila by kluzná ložiska), což by mlýnek neskutečně zdražilo. Plovoucí vnější kámen je tak vtipné řešení, bohužel nedokonalé, ale v podstatě zadarmo a o to tu jde. Pokud ten vnější kámen natvrdo zablokuji v jedné poloze, jak se stane u mlýnku Hario mini po utažení spodní nádobky, vnitřní kámen se při každém vychýlení z osy silou opírá proti vnejšímu kameni a v tomto místě dochází k neůměrnému drcení částeček kávového zrna, v hrubě namleté kávě je pak spousta jemného "prachu", který je nežádoucí. Udělal jsem si malý test - pomlel jsem trochu kávy bez spodní nádobky, jen tak na talířek a srovnal rozetřením na dlani hrubost s kávou namletou normálně do utažené nádobky, na první pohled byla hrubost stejná, ale v tom kafi namletém na talířek bylo méně jemného prachu. To mě celkem utvrdilo v tom, že mlýnek Hario mini má konstrukční vadu, o které zde píšu.

Díky za odkaz na video z oprhanespresso, zajimavý způsob vylepšení mlýnku, také jsem uvažoval nad instalací dodatečných ložiska pro lepší vymezení vůle v hřídeli, pro mlýnek Hario mini by bylo ještě lepší vymyslet nějaký ložiskový systém, který by natvrdo a přesně souose spřáhl oba mlecí kameny, sice by se pak více projevila geometrická nepřesnost vnitřního kamene, který mírně háže, ale určitě by to značně zlepšilo homogenitu mletí. Takový mechanismus ale nebude konstrukčně jednoduchý a zase tolik času nehodlám pro vylepšení mlýnku obětovat. Jinak na tom videu se mi zdá, že poměrně jednoduchou a prostou věc - montáž ložiska a přesné vystředění mechanismu, zbytečně dramatizuje, tak trochu v "americkém" stylu, někdy mi připadá, že všichni američané uvádějící různé návody na youtube jsou potomci Kryštofa Kolumba :lol:.

Že za tu cenu nic lepšího nedostanu jsem zjistil už před dvěma lety, když jsem mlýnek sháněl, nicméně si nedělám iluze, že dvakrát dražší Kyocera mele nějak výrazně lépe. Kvalita mletí tohoto keramického zázraku ve srovnání s prastarým kuchyňským mlýnkem z dob, kdy se mlecí mechanismy ještě vyráběly s hodinářskou přesností, mě moc nepřesvědčila, rychlost mletí ano, ta je excelentní. Líbí se mi, že Hario bez protestů pochroustá i ta největší kávová zrna, která mi ze starého mlýnku vystřelovala ven.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Zkouška uložení vnějšího kamene u mlýnku Kyocera CM-45CF

Příspěvek od primacafe »

Tak jsem se ze zvědavosti šel podívat na to video a v okamžiku jak borec vracel zpátky ty malý 4 šroubky a vzal na to akušroubovák, tak jsem na to dál neměl žaludek a stopl jsem to.
Jinak pokud ta úprava nějakým způsobem zlepší stabilitu mletí, tak by asi výrobce nerujnovalo osadit do mlýnku ten kousek vylisovanýho plechu. A na ceně mlýnku by se to taky nijak nemuselo podepsat.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět

Zpět na „k mlýnku“