Eta 0067 stupeň mletia

problémy (všeho druhu) s mlýnkem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od Redmann »

Kamarát ho má, tvári sa spokojne. Ale on nie je práve náročný typ kávičkára.
Podľa mňa hrozí malý počet stupňov nastavenia s priveľkými krokmi. Ale overené to nemám.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od Fox_25 »

Pokud se pamatuju správně tak těch kroků bylo fakt jen pár. A nastavení hrubosti mletí mi přijde směšné, stejně mele od prachu po hrubší jak se mu zachce, člověk jen mění zda chce více prachu nebo hrubší kávu. A taky nezapomenu na jeho hlučnost, řve to víc než můj mlýnek Carimali.

Na espresso a podobné pochutiny bych jej nedoporučil, pokud to někdo koupí na turka asi to bude ok.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od David »

Cywe, já ho tu doma mám, já ho snad vyzkoušim ... ale je mi líto kafe :(
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
p.a.n.d.a
Příspěvky: 5
Registrován: úte 19. úno 2013 19:26:01
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od p.a.n.d.a »

vyskúšaj a podel sa spoznatkami :D
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od Fox_25 »

Tak kup v kaufu Lavazza a nebude ti líto kávy :tany:

Jinak vzpomínám na jeho dědečka který se prodával tuším před rokem 89, choval se naprosto stejně, jen mlel kávu mnohem vyrovnaněji a funguje i teď, což o Čínském vnoučkovi za pár let říci nepůjde.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od ondrada »

Fox_25 píše:Tak kup v kaufu Lavazza a nebude ti líto kávy :tany:
Zato peněz jo... ;-)
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od Redmann »

Mám dva modely.
Jeden asi dosť starý, kúpil som ho ako raritu na bazoši. Má krásny, absolútne hranatý dizajn a obrovské kovové zúbkované nastavovacie koliesko. Krásny kus soc-real dizajnu. A ak sa vám súčasná Eta zdá hlučná, nepočuli ste toto. :grin: Je asi tak hlučný, akoby v kuchyni štartovalo lietadlo. A to ani moc nepreháňam. A keď je motor nezaťažený kávou a mlynček nepridržíte, začne sa sám točiť okolo svojej osi. :grin: A okolo toho krásneho kovového kolieska vyfukuje namletú kávu, takže celá linka je pokrytá kávovým púdrom.
A používam model, ktorý má na sebe vytlačené iba logo a model, žiadne ozdoby. Už je tiež starší. Neviem, kde bol vyrobený, na nálepke zospodu je NO 0606 a dovozca pre SR. A ten sa už nastavuje kolieskom odspodu s 8 polohami. Ale bez problémov používam aj medzipolohy. T.j. keď tečie rýchlo, posuniem "o kúsok" doprava. :)
Keďže nemám iný (už iba drevený ručný po babke), prepaľovanie nemám ako potvrdiť a porovnať. Ale rovnomernosť mletia je slabá, až nijaká - vidno samozrejme najmä pri mletí pre FP. Takže na FP a filter meliem na tom starom ručnom. Ale kým nie je lepší, musím sa tváriť, že to stačí.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od vilose »

Menovaná ETA má celkom zaujímavo brúsené, či nebrúsené kamene.
Skôr než o mletí tu treba hovoriť skôr o drvení na určitý stupeň.

Obrázek
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od primacafe »

Je vidět, že kvalita mlecích kamenů se u různých verzí toho mlýnku nijak nezměnila. ZDE
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od Redmann »

David píše:Cywe, já ho tu doma mám, já ho snad vyzkoušim ... ale je mi líto kafe :(
Tak toto by ma dosť potešilo... Či bude ozaj tak veľký rozdiel v chuti. Možno by sme zažili veľké prekvapenie. :-)
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od Fox_25 »

Troufnu si říci že chuť mění určitě. Když jsem s ním mlel tak všichni dostali chuť na kafe protože dokázal provonět celou místnost i když všichni z toho randálu museli ohluchnout. Tohle už Carimali M1 naštěstí neumí protože kávu při mletí nepálí.

Celkem zajímavé je když postavím Etu vedle Carimali. Princip mletí mají naprosto stejný vč. přímého náhonu mlecích kamenů, jen ETA má podle pištění tříválec s deseti turby a Carimali je bublající V8 Hemi. Ještě je tu jeden rozdíl, ETA se snadno vejde do koše na odpadky kam patří. Carimali ne, na to je moc velký, těžký a koši by způsobil bolavá záda.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od ondrada »

Fox_25 píše:Ještě je tu jeden rozdíl, ETA se snadno vejde do koše na odpadky
Tak toto mě nemálo pobavilo :-) :ucta:
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 22
Registrován: sob 14. dub 2012 15:35:35
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia, Saeco, G.A.T., ...
mlýnek: Lelit, Eta,...

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od bloke »

Táto téma sa tu rozvíja na základe nezodpovedatelnej otázky "na akom stupni melie ETA0067?" .
Ani lepšie mlynčeky (iných značiek, viac kusov rovnakého modelu) sa obvykle nedajú porovnať a vzájomne inšpirovať: tj ako melie na presso najlepšie susedovi, nebude mlieť rovnako mne - ani na rovnakých strojoch, rovnakú kávu.
A ešte je tu ďalší závažný faktor, ETA0067 bola na výstupe robená takmer ako umelecké dielo - každý kus bol iný originál :lol:

Mal som skúsenosť mlieť s dvoma kusmi; jeden som ako niekolkoročný zdedil, a s ním som bol na počudovanie celkom spokojný (výroba asi rok 1995). Keď po rokoch služby prestal vhodne mlieť (mlel stále viac do prachu aj na najhrubšom stupni), tak som si v dobrej viere kúpil ďalší nový kus (výroba cca 2006).
V tom momente som zbadal diametrálne rozdiely. Chvílu sa mi s ním darilo ako-tak trafiť sa do použitelného espressa, no tento mlel na vyšších otáčkach než ten pôvodný (besná rýchlosť, besný zvuk), že som v momente cítil ako chuťovo znehodnocuje kávu. Druhý kus začal byť postupne nepoužitelný presne opačným smerom - začal mlieť čoraz viac nahrubo (aj na najjemnejšom stupni mletia), a tiež začal odchádzať ovela skôr, možno už po roku som sa nevedel nijako trafiť aspoň do uspokojivého espressa.
O nevyrovnanosti mletia sa netreba zmieňovať, hlavne u toho druhého sa prejavovalo v plnej miere.
Kávu som si v tom čase robil kávovare AEG s nepretlakovými miskami - s prvým mlynčekom bola často úplne úžasná (objednávaná čerstvo upražená "od pražiča", či aj experimentálne doma upražená), bývala s krásnou penou a hlavne s optimálnou chuťou.
Druhý, nový kus mi toto potešenie nedoprial takmer nikdy. Až na pár výnimek, kedy som isté krátke obdobie používal darovaný kávovar s pretlakovými miskami, tam bola káva "celkom pitná", s falošnou penou, no celkovo žiadna prvá trieda; aj kvôli prepáleniu pri mletí, aj kvôli kávovaru.
Takže jedine ak má niekto šťastie v lotérii a trafí taký kus ETA0067, ktorý má aj nižšie otáčky než iné (z akýchkolvek neznámych dôvodov), aj dokáže isté svoje obdobie namlieť kávu pre espresso (šťastnejšiemu namelie dobre aj do nepretlakových misiek).
No mám také tušenie, že takýchto šťastlivcov nebude viac ako 10%.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od Fox_25 »

Otáčky jsou různé protože ty motory do toho se dělají někde ve stodole v Číně. Výstupní kontrola neexistuje, co se točí, to je dobré, že se občas netočí, nevadí, je toho přeci 1000 kusů. Když dají do vinutí méně závitů tak taky ušetří. Asi jako když si někdo u ťamana kupuje úsporku. Ano, bude svítit i 200 hodin když nikdo nebude zhasínat.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od pedro13 »

Typ motoru použitého v tomto mlýnku (nebo např. ve vysavačích) nemá ze svého principu stálé otáčky. V ideálním prostředí bez jakéhokoli tření-zatížení by se roztáčel do nekonečných otáček. Jeho otáčky jsou dané poměrem výkonu motoru a stupněm zátěže (tření všech jeho mech.části, ložiska, káva, atd.).
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Eta 0067 stupeň mletia

Příspěvek od primacafe »

Má vůbec význam v dnešní době zabývat se tímto mlýnkem.
Zajímavý mohl být snad někdy v 80tých letech minulého století, kdy v podstatě nebyl žádný výběr.

Jak je tento mlýnek použitelný nebo nepoužitelný je jasně napsané hned v prvním příspěvku zde: viewtopic.php?f=65&t=205
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět

Zpět na „k mlýnku“