Čas nabrousit mlecí kameny?

problémy (všeho druhu) s mlýnkem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
krYshuT
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15. čer 2014 20:35:37
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Čas nabrousit mlecí kameny?

Příspěvek od krYshuT »

Zdravím! 8-)

Jsem čerstvej coffee nadšenec a konečně jsem se dokopal do toho investovat do výbavy, co dělá real espresso, tak jsem šel po nejlevnější možnosti - použitá Gaggia Coffee + MDF (obě starší mašiny vyrobený před akvizicí Philipsem) - a taky se registrovat tady u Vás na fóru.

Upozorňuju - nemám zatim moc páru co dělám. Kafe piju třeba 5 let a prošel jsem si od instantního kafe, přes turka až nedávno po moka konvičku s českym ručnim mlýnkem Lodos Temp.

Než mi přišel MDF z Itálie z eBaye, měl jsem už chvíli kávovar, tak jsem zatím mlel na ručním Lodosu a nebyl problém s ním namlít tak na jemno, že jsem Gaggiu zadusil. Předevčírem mi přišel MDF a nadšení docela rychle opadlo. I když pomelu do double-shot misky na nejjemnější "1" nastavení a tampnu docela tvrdě, tak je shot under extracted. Mlýnek jsem přímo nerozebíral a nezkoušel ostrost kamenů na dotek, ale čekám, že problém bude tam...

Doporučíte mi co dál? Koupit nový kameny? Nechat někde nabrousit? Případně kde... nejlíp region Praha, Středočeský kraj...

Díky moc za pomoc! :pardon:

(sorry za anglický výrazy, zatim jsem lítal jen po anglický části internetu :) )

Obrázek
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Čas nabrousit mlecí kameny?

Příspěvek od DeTT »

Prvně doporučuju rozdělat mlýnek a seřídit nastavení hrubosti mletí. Někdo ho zřejmě čistil a špatně složil zpět. Není možné, aby na nejjemnější mletí mlel tak šíleně nahrubo, to by nedokázaly IMHO ani ty nejtupější kameny.
Což znamená vyšroubovat horní mlecí kámen, vyčistit vnitřek od zbytků kávy, našroubovat ho zpět až na doraz, až se dotkne horní kámen toho spodního, poodšroubovat maličko zpět, tak aby se kameny nedotýkaly a nastavit tento bod jako nejjemnější mletí.
S Gaggiou MDF a Classicem jsem mlel většinu káv tuším kolem stupně 6 až 8 na single espresso. O moc jinak to u Vás nebude.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Čas nabrousit mlecí kameny?

Příspěvek od primacafe »

Až budete přemýšlet o výměně kamenů, tak jedny leží u nás.
viewtopic.php?f=90&t=2469

Jinak nastavení nulové polohy kamenů u tohoto mlýnku je zde na foru dost podrobně popsané.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Čas nabrousit mlecí kameny?

Příspěvek od papun »

No dovolím si tvrdit, že je u MDF možné, že nedokáže na nejjemnějším nastavení (při správné nulové poloze) mlýt dostatečně jemně na espresso. ˇ5ešení je nastavit nulovou polohu tak, že o sebe kameny lehce půjdou. I u mého nového Ascassa tak někdy melu a nic se neděje.
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Čas nabrousit mlecí kameny?

Příspěvek od Effe »

Zkus nějakou místní robustu s tou to jde samo :-)
Ještě bych zkusil pořádný tamper s tím origo plasťákem to není ono.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Čas nabrousit mlecí kameny?

Příspěvek od ondrada »

Funkční Classic a správně nastavenej MDF musí z kvalitní kávy udělat dobrý espresso i bez robusty a s plastovým tamperem, zvlášť jestli jsou výsledky horší než s ručním Lodosem. Takovýhle rady bych vůbec nebral v potaz, akorát Tě zmatou. Nastav nulovou polohu kamenů a uvidí se.
Uživatelský avatar
krYshuT
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15. čer 2014 20:35:37
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Čas nabrousit mlecí kameny?

Příspěvek od krYshuT »

On bude problém spíše s tím, že ten starý model MDF co mám já, nemá regulovatelnou stupnici jak ty nový plastový MDFka. Když vyšroubuju hopper, tak na něm je napevno jak horní mlecí kámen, tak i stupnice, která je přilepená. Co jsem udělal bylo to, že jsem stupnici odtrhnul a přilepil ji nanovo asi o 10 stupňů dál, takže jsem jakoby nulovou pozici nastavil, ale stejně je to divný, že to od výroby bylo takhle neskutečně posunutý. Teď už mám tu stupnici logičtější, ale stejně - je normální, že jen o jeden, maximálně o dva stupně od prvního slyšitelnýho dotyku kamenu při zaplym motorku se dostávám na golden rule? Nemělo by to bejt trochu dál? Jedničku jsem dal právě na stupeň, kde je poprví slyšet dotyk, takže do double misky melu tak na "2" nebo "3". Na "1" už je to trochu jemnějc, než bych potřeboval. Jak špatný je pro kameny, když o sebe brousí? Na "40" už je to tak, že když vypnu motorek, tak se kameny zastaví úplně hned, žádná setrvačnost.

Tamper je v pohodě, mám fajnovej, těžkej, s konvexní základnou. Právě bych chtěl spíš tampovat míň s tim, že kafe bude trochu jemnější (pokud o jeden stupínek hruběji na MDF už budu muset tampovat fakt brutálně, abych se vůbec dostal na golden rule). Ještě poslední dotaz - měřil jsem šuplerou single, double i triple misku a všechny maj přesně 59mm, jenže tamper jsem si pořídil podle parametrů Gaggie 58mm, takže stejně po stranách zůstává kávička :( Proč nám tohle výrobci dělaj? :D Nemám si radši pořídit 59mm tamper?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Čas nabrousit mlecí kameny?

Příspěvek od papun »

Píši již po sté.... mě jdou kameny o sebe běžně, káva je parádní, mlýnek se cítí též skvěle a všichni jsme spokojení. Takže to neřeš.

Kdyby ty tempry dělali na těsno, tak by pak naráželi na to, že to někomu nepasuje, protože miska je taková či maková a tak se to dělá s malou rezervou. Ovšem můžeš si ho nechat vyrobit na míru, to není problém.
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Čas nabrousit mlecí kameny?

Příspěvek od DeTT »

To je divné, to už bych snad tipnul na brutálně sjeté a několikrát ostřené kameny. Nebo špatné usazení dolního kamene, že sedí moc nízko. Možná by stálo za zvážení použití podložek pod spodní kámen.
Divné, divné...

Otázkou je, jestli Vám současný nízký rozsah vystačí na všechny druhy káv.
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Čas nabrousit mlecí kameny?

Příspěvek od Effe »

:D Nemám si radši pořídit 59mm tamper?[/quote]


Nechal jsem si vytočit tamper s 58,3mm a sedí dobře,myslím,že 59 by už bylo moc....
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
krYshuT
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15. čer 2014 20:35:37
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Čas nabrousit mlecí kameny?

Příspěvek od krYshuT »

Dobře, dobře, já jen abych nepressoval i ocelové piliny. Otázku jsem spíš mířil tak, o kolik zhruba stupínků dál lidi s MDFkem melou na espresso, než se jim dotknou kameny abych věděl, jak moc brutálně je mám obrousený (protože rozhodně mám, ta mašina vypadá opravdu staře - jde nějak zjistit jak přesně stará?). S mletím samotným problém nemám, zatim namlel dostatečně všechno, co jsem na něj hodil.
Odpovědět

Zpět na „k mlýnku“