Jak mlýnek čistit

problémy (všeho druhu) s mlýnkem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
LittleHappiness
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 19. lis 2009 21:38:45
bydliště: Leuven
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od LittleHappiness »

Jejdááá to vůbec ne, jen jsem chtěla vymést tu starou kávu a když jsem to tu viděla tak pěkně rozdělané.... Nicméně jsem to jen vymetla štětečkem :)
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od mill »

V principu to určitě použitelné je, ale je dobře vidět, že rýže zdaleka nevydrbe všechno, jako ruční vyčištění. Navíc se vyhodí docela dost kávy, než se zase mele beze zbytků rýže v mlýnku. Speciálně u Rockyho je rozborka naprosto triviální a rychlá, takže mi přijdou nějaké tablety nebo jiné přípravky zbytečné.
to LittleHappiness: povolí se tři šrouby v násypce, která se potom vyndá, a žlutým kolem se otáčí proti směru hodinových ručiček. Ostatně na videu s rýží je to hezky vidět.
Uživatelský avatar
LittleHappiness
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 19. lis 2009 21:38:45
bydliště: Leuven
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od LittleHappiness »

mill píše:V principu to určitě použitelné je, ale je dobře vidět, že rýže zdaleka nevydrbe všechno, jako ruční vyčištění. Navíc se vyhodí docela dost kávy, než se zase mele beze zbytků rýže v mlýnku. Speciálně u Rockyho je rozborka naprosto triviální a rychlá, takže mi přijdou nějaké tablety nebo jiné přípravky zbytečné.
to LittleHappiness: povolí se tři šrouby v násypce, která se potom vyndá, a žlutým kolem se otáčí proti směru hodinových ručiček. Ostatně na videu s rýží je to hezky vidět.
Děkuji za radu, nakonec jsem se k odšroubování toho žlutého kola dnes nedostala ... a vymetla jsem jen prostor pod plastovou násypkou. Snad jsem to zase správně smontovala dohromady. Večer jsem koupila čerstvě upraženou kávu u nás v Olo, tak jsem zvědavá. Započtový týden je u konce, teď se budu hrabat v kávě :)
Uživatelský avatar
duri191
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: čtv 05. lis 2009 16:02:47
bydliště: Trnava
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od duri191 »

hnup píše:Ja som mal PULY GRIND Cristalli a tam bolo v návode niečo také spomenuté, jedna-dve dávky kávy po čistení do plynu. No aj v tretej-štvrtej dávke bolo kde tu vidieť rozomleté "čistidlo", malo by to byť však úplne neškodné. Či to spraví niečo s chuťou kávy netuším, mal som vtedy nejaký "obchodový" bordel, určite tú chuť nevylepšilo (a viac ju pokaziť bolo nemožné).
Nechce sa mi rozoberať Rockyho tak uvažujem, že kúpim PULY GRIND Cristalli. Skúšal si to potom ešte aj s nejakou normálnou kávou ? Ako dlho trvá, než sa to vymelie ? Vyčistí sa tým mlynček naozaj alebo je to len marketingový ťah a namiesto kávy sa tam natlačí čistiaci sajrajt ? :?:

Niekde som čítal, že profi mlynčeky sa čistia aj takýmito "vymieľacími" tabletami
...snažím sa zorientovať vo víne a káve, chce to ešte veľa cviku.....ale ja cvičím poctivo :-)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od primacafe »

mill to píše úplně jasně.
mill píše:..... Speciálně u Rockyho je rozborka naprosto triviální a rychlá, takže mi přijdou nějaké tablety nebo jiné přípravky zbytečné.......
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od hnup »

duri191 píše: Nechce sa mi rozoberať Rockyho tak uvažujem, že kúpim PULY GRIND Cristalli. Skúšal si to potom ešte aj s nejakou normálnou kávou ? Ako dlho trvá, než sa to vymelie ? Vyčistí sa tým mlynček naozaj alebo je to len marketingový ťah a namiesto kávy sa tam natlačí čistiaci sajrajt ? :?:

Niekde som čítal, že profi mlynčeky sa čistia aj takýmito "vymieľacími" tabletami
Už som to potom neskúšal.
Čistiaci sajrajt funguje, kamene sa mi zdali úplne bez oleja. Neviem už presne, za ako dlho sa to vymelie úplne, asi tak tretiu či štvrtú dávku kávy som už použil. Záleží aj od mlynčeka, v niektorých ostáva zvyškov viac, v iných skoro nič.
V každom prípade - sáčok PULY stojí niečo cez 2€, to si fakt radšej vyčistím raz za čas ručne, aj to len vtedy, keď dlhšiu dobu používam bordelovú kávu.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od Jožin »

Připadá mi toto celé poněkud zcestné, není lepší mít mlýnek zalepený od kávy než od nějakého sajrajtu? Když jsem čistil mlýnek před prodejem tak jsem to profoukl stlačeným vzduchem a hotovo. Možná tam něco zbylo, ale určitě nic moc. Když je člověk hračička, tak je to dobrá záminka pro rozborku mlýnku. A směl bych vědět zda se čištění nějak projevilo, například na kvalitě mletí? Jinak, ale uznávám, že ke kávovému obřadu něco takového patří. Já, ale piji kávu protože mi chutná.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od hnup »

Ten sajrajt je čiste prírodný produkt, nie je to žiadna chémia. A prefúknutie vzduchom asi nevyčistí kamene od oleja, samozrejme ak sa v ňom melie nejaká mastná káva (to už je možno lepšie urobiť si espresso rovno z toho čističa :-) ). Pozri si fotky Davidovho MDF, čo v ňom bolo za bordel. Je však pravdou, že s tým by asi ani PULY čistič nepohol...
Ešte krátka reklamná prestávka: čistič Grindz v praxi.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
duri191
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: čtv 05. lis 2009 16:02:47
bydliště: Trnava
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od duri191 »

tak som nakoniec tie tablety objednal. Jedno balenie je za 1,2 €. Spravím nasledovný test a poreferujem:
- otvorím Rockybo a odfotím ako je celý od kávy, nič nebudem čistiť - len ho zložím späť
- premeliem tablety, rozoberiem a spravím len foto a zase zložím
- premeliem 2 dávky, otvorím, odfotím a uvidíme

Dostanem sa k tom až za cca 2-3 týždne.
...snažím sa zorientovať vo víne a káve, chce to ešte veľa cviku.....ale ja cvičím poctivo :-)
Uživatelský avatar
FANDA
více pokročilý
Příspěvky: 170
Registrován: stř 31. pro 2008 15:47:53
bydliště: Praha 4
kávovar: Gaggia Baby Twin
mlýnek: ruční Zassenhaus, Macap M5D, Nuova Simonelli Mythos

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od FANDA »

Tak jsem čistící granule použil. Ten "super" mlýnek MM mi nejde rozdělat. Granule tím mlýnkem projeli za pár vteřin a výledek je vidět na fotce. Šlo mi hlavně o to vyčistit prostor mezi mlecími kameny.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
duri191
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: čtv 05. lis 2009 16:02:47
bydliště: Trnava
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od duri191 »

dnes mi prišiel URNEX GRINDZ, večer idem skúšať
...snažím sa zorientovať vo víne a káve, chce to ešte veľa cviku.....ale ja cvičím poctivo :-)
Uživatelský avatar
duri191
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: čtv 05. lis 2009 16:02:47
bydliště: Trnava
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od duri191 »

tu je sľúbený fotoseriál podľa toho postupu, čo som písal vyššie
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
...snažím sa zorientovať vo víne a káve, chce to ešte veľa cviku.....ale ja cvičím poctivo :-)
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od mill »

Je to docela drahej špás, ty tablety. Podle fotek se mi zdá, že mlýnek vydrbu daleko důkladněji ručně. Používám vysavač a tvrdý plochý štětec. Navíc u Rockyho je to otázka 5-ti až 10-ti minut, tři šrouby a je to! Taky bych očekával ještě navíc pár dávek kávy, než se podaří všechen prášek z tablet vykopat ven. Ráno jsem mlel na French press jednu starší kyselou kávu a ještě dvě espressa potom jsem ji v následující kávě z PC cítíl.
Pro mne tablety ztrácí smysl, možná je to vhodné na mlýnky, které jdou rozmontovat daleko složitěji.
P.S: ale fotoseriál je bezva, alespoň je výsledek vidět v reálu.
Uživatelský avatar
duri191
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: čtv 05. lis 2009 16:02:47
bydliště: Trnava
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od duri191 »

tablety mi prisli zadarmo ;) objednal som ich v Taliansku s nejakymi vecami este v novembri, zasielka nedosla, reklamoval som to, PayPal mi vratil peniaze a po 2 mesiacoch sa dodavka z nicoho nic objavila dnes u nas na firme. Objednal somsi to pri tom domov. Dodavk isla 4x Taliansko-Slovensko cez UPS a nemohli najst adresata, mali to hodene v TT v UPS ako adresat neznamy az si to vsemol kurier ktory chodi k nam na firmu a doniesol to, vraj sa nemam trapit, uz je ta zasielka davno oznacena za stratenu. Takze mam Cafizu, Grindz a slepu misku nakoniec zdarma. Preto som to hned skusil :lol:
...snažím sa zorientovať vo víne a káve, chce to ešte veľa cviku.....ale ja cvičím poctivo :-)
Uživatelský avatar
pulec7
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 16. bře 2014 21:35:42
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Cellini Premium Plus PID
mlýnek: Rocket FAUSTO

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od pulec7 »

Víte co by mě zajímalo, vzhledem, že mě také čeká první čištění mlýnku bez Grindz, čím dostanete z kamenů olej? Protože je sice pěkné že mlýnek vyčístíte štětcem ale to z něj nedostanete olejový film po kávě, který právě může žluknout.
Kávovar: Rocket Espresso Cellini Premium Plus PID V3 @ 9,2 bar @ PID 120 °C | Chemex
Kávovar na cesty: Handpresso WILD Hybrid | Bacchi espresso | Aeropress | Bialetti Brikka
Mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO | Porlex Tall Misky: La Marzocco Strada 7g |14g |17g | 21g
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od Fox_25 »

Koukám že je to další plus profi mlýnku, šoupátkem zajistím kávu v zásobníku, domelu zbytek kávy v mlecím ústrojí, vytáhnu zásobník, odšroubuji horní mlecí kámen, tvrdší části očistím dřívkem, zbytek štětcem, vzniklý bordel pomelu a hodím ke kvítkům. Pak to stačí jen smontovat a celý úkon nezabere více než pár minut.

Párkrát jsem na to zapomněl a dopadlo to tak že zbytky kávy kolem mlecích kamenů "zatvrdly" a jednoho krásného dne během mletí pohaslo světlo a mlýnek se zastavil. Od té doby čistím jednou za 14 dní.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
tarja
více pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: úte 07. bře 2017 23:59:49
bydliště: Vysočina, Kamenice nad Lipou
kávovar: Silvercrest SEM 1100 A2, teď Rancilio Silvia BC
mlýnek: Tristar KM 2270,Graef cm 702, teď Rancilio Rocky Doserless

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od tarja »

já čistím vysavačem, ale taky mě zajímá čím dostat po domácku tu mastnotu, protože ty spešl přípravky jsou dost drahé
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od dslecinka »

saponátem.
rozebrat.
Uživatelský avatar
Kirtan
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 13. říj 2016 14:49:47
bydliště: Brno
kávovar: Lelit VIP pl91t
mlýnek: Lelit pl043mmi, Baratza Sette 30 AP

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od Kirtan »

Zdravím všechny,

chtěl bych se poradit ohledně čištění popřípadě spíše rozborky mlýnku LELIT PL043MMI.
Pro představu vypadá takto:

Kód: Vybrat vše

http://lelit.cz/eshop/?17,lelit-pl043mmi
Doteď jsem používal k čištění Puly Grind Crystals a co můžu říct, kávu to vymlelo, ovšem jak to vypadá uvnitř, to nemůžu posoudit - nikdy jsem ho po vyčištění nerozebral. O tom bych chtěl tady prohodit slovo a zeptat se, jestli nemá někdo s tímto mlýnkem zkušenost, popřípadě jestli se někdo nedostal k nějakému manuálu, jak se mlýnek rozebírá. Nerad bych tam něco povrtal, když je mlýnek ještě v záruce, ale rád bych ho vyčistil ručně pěkně do krásy. Mimo to jsou čističe docela drahý a ještě nejsem tak zoufalej, abych tam chtěl mlít rýži :) Za každou radu budu rád.
Uživatelský avatar
Ferin
Příspěvky: 10
Registrován: pát 22. pro 2017 2:40:37
bydliště: JM
kávovar: Rancilio Silvia PID BunaCafé edice
mlýnek: Rancilio Rocky Doserless

Re: Jak mlýnek čistit

Příspěvek od Ferin »

Zdravím,
koupil jsem čistič Puly grind. Jak často má smysl jím mlýnek čistit?
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „k mlýnku“