KRUPS XP402030

Domácí pákové kávovary Krups
Pravidla fóra
* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Tes
Příspěvky: 9
Registrován: sob 28. čer 2008 11:39:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

KRUPS XP402030

Příspěvek od Tes »

Zdravím vespolek.
Mám asi rok tenhle kávovar, tak se chci trochu podělit o zkušenosti.

Kávovar používám téměř denně, většinou používám mletou kávu z obchodu (Lavazza, atd.), méně často zrnkovou mletou buď v obchodě, nebo doma.

Hned na začátku mě překvapilo, jakou dělá dobrou kávu, oproti tomu, na co jsem byl zvyklý. Občas zmiňované problémy levnějších kávovarů se zápachem plastu z nádržky apod. jsem nezaregistroval. Z obyčejné mleté Lavazzy z obchodu udělá slušné espresso s docela dobrou cremou. (kávu skladuji v lednici).
Tenhle Krups má přetlaková sítka, takže pěna není dokonalá, ale stejně je poměrně hustá a vydrží docela dlouho. Když se zadaří, třeba při čerstvě namleté kávě, cukr se pěnou téměř nepropadne.

Několikrát se mi stalo, že se sítko (jediná dírka) zaneslo špatně namletou kávou. Většinou pomohlo s ním zatřást pod vodou a nechat jednu nádržku protéct sítkem naprázdno a bylo zase v pořádku.

Tryska na kapučíno je podstatně slabší, takže když chci pěnu, používám takovou tu spirálovou vrtulku na baterky. Kapučíno si ale dávám jen velice výjimečně, takže tahle slabší funkce mě netrápí. Navíc se ta tryska špatně čistí, takže zůstává nevyužitá.

Jediné dvě věci, které mi na něm trochu vadí jsou:
Občas se špatně vysouvá nádržka na odpadní vodu, takže člověk při vysouvání trochu nabryndá.
Hodně se klepe, lehčí hrníčky musím přidržovat, jinak putují sem a tam.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od primacafe »

To jak kdyby z oka vypadnul typu XP4000
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Tes
Příspěvky: 9
Registrován: sob 28. čer 2008 11:39:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od Tes »

Jasně, je to ten prostřední v Krupsově řadě: Plast, Trochu nerez, Hodně nerez :)
Jen jsem až na ten špatně vysouvatelný šuplík nezaznamenal problémy, které jsou popsány u toho nižšího modelu. Netěsnost jsem zaznamenal jen když jsem opravdu špatně naplnil páku, ale to není chyba stroje.
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od morseee1 »

tento presso robic bol mojim prvym favoritom, ked som rozhodol robit presso doma. Nakoniec som sa rozhodol inac, ale to je teraz jedno.

Chcem sa len spytat k tej netesnosti... neni to nahodu v tedy, ked moc "udupes" kavu v sitku? resp ked je moc jemne mleta kava ??? ci to neni ten isty problem ako ma tu na fore znama rowenta ...
Uživatelský avatar
Tes
Příspěvky: 9
Registrován: sob 28. čer 2008 11:39:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od Tes »

Když mám kávu moc jemnou nebo se jí ucpe sítko, tak neteče nikde nic. Jen se tlakuje.
Netěsnost jsem si několikrát způsobil přeplněným sítkem nebo zapomenutou kávou na okraji.
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od morseee1 »

aha .. tak to mas potom super ..

o tomto kavovare som pocul prave viac zleho ako dobreho, takze si mal asi stastie ....
Uživatelský avatar
kafař
Příspěvky: 17
Registrován: úte 30. pro 2008 12:37:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od kafař »

Zdravím, před týdnem mi odešel Krups 880 VIVO, tak jsem si obratem objednal tento model za 2450,-Kč.
Až dorazí podělím se s Vámi o praktické zkušenosti.
Uživatelský avatar
Seky
více pokročilý
Příspěvky: 204
Registrován: pon 09. bře 2009 21:04:31
bydliště: Jihlava
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od Seky »

kafař píše:Zdravím, před týdnem mi odešel Krups 880 VIVO, tak jsem si obratem objednal tento model za 2450,-Kč.
Až dorazí podělím se s Vámi o praktické zkušenosti.

Tak jak, uz dosel?
Uživatelský avatar
kafař
Příspěvky: 17
Registrován: úte 30. pro 2008 12:37:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od kafař »

Jasně, už je cca týden doma. Překvapila mě funkce "předpaření", kterou jsem nečekal, protože jsem se o ní nikde v popisech e-shopů nedočetl.
Jinak espresso disponuje 3 přetlakovými sítky (2-cup, single, POD). Výhoda je, že mám nepřetlaková sítka z Krups 880 VIVO, ale přetlaková dělají super hustou a vysokou pěnu (samá bublinka, ale pro návštěvy super efekt).
Čili zatím jsem maximálně spokojenej.
Uživatelský avatar
Tes
Příspěvky: 9
Registrován: sob 28. čer 2008 11:39:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od Tes »

Už jsem tu několikrát na fóru četl, že do tohoto kávovaru pasují nepřetlaková sítka z 880 Vivo, tak jsem si včera u Elpragu objednal sítko na dvě dávky. Má přijít asi za 14 dnů, tak dám potom vědět, jak mi funguje. Mám jeden dotaz: Jak vám funguje nepřetlaková sítko s tím nepříliš dobře fungujícím těsněním? I mě se stává, že když v přetlakovém sítku dám větší upěchovanou dávku, teče mi kolem páky voda. Jinak jsem s kvalitou kávy spokojen. Jen se mi moc nedaří mít na konci procesu hezký puk a káva obecně teče z páky moc rychle. Zatím jsem se dostal na limit, kdy jemněji mletá káva už mi zacpává přetlakové sítko.
Uživatelský avatar
juniorpb
Příspěvky: 43
Registrován: sob 26. zář 2009 17:25:47
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od juniorpb »

Tes píše:Jen se mi moc nedaří mít na konci procesu hezký puk a káva obecně teče z páky moc rychle.
Ešte cca pred týždňom som používal Krups XP4050 (rovnaká hlava aj páka, iba programovateľný). Môžem úprimne povedať, že spraviť puk bolo niečo veľmi výnimočné, rozhodne sa mi ho nepodarilo robiť konštantne. Netuším, či to nejako súvisí s pretlakovými sytkom netuším, ale je to možné. Káva mi tiež tiekla rýchlejšie, než je 25 sekúnd, ale nejako som to neriešil. Kvalita kávy bola konštantná. Nič výnimočné, ale nebola zlá... niekedy sa mi zdala trochu kyslá, ale to bolo aj použitou kávou. Teraz už si dávam viac pozor. Keďže Krups idem teraz darovať ocovo, zaujíma ma výsledok s nepretlakovými sytkami :D...
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od Redmann »

Ja mám už 3 rok KRUPS XP 400030 - najčiernejšieho brata z nich.

V podstate sedí aj u mňa to, čo tu bolo napísané. Káva tečie rýchlo, upraviť sa mi to nedarí. 25 ml mám za 15-20 sek. Keď dám ešte jemnejšie mletie, kávovar to už nezvládne a cez kávu nepretlačí vôbec. V lepšom prípade spraví klasické kanálkovanie, ľahko spoznateľné už sluchom - tlačí, tlačí, zrazu je počuť "puf" a káva sa spustí. Akurát, že sa už potom nedá moc piť.

Suchý puk sa mi darí iba ak dám úplne plné sitko, ak tam nechám miesto pre vrstvičku vody, tak tam aj po extrakcii zostane a miesto puku je bačorinka.

Má masívnu, solídnu, ťažkú páku (na rozdiel od AEG a Rowenty, ktoré som mal v ruke), kávu cez pretlakové sitka robí slušnú (nechcem porovnávať s lepšími strojmi).

Mlieko sa napeňuje veľmi zle, kolíše výkon a množstvo pary. Niekedy ide len nejakých 20 sek a potom už iba prská. Mikropena nejde vôbec - aspoň mne nie.

Po 3 rokoch som chcel vymeniť tesnenie pri sprche. Šrób sa mi ale zlomil a časť ostala vnútri. V servise chceli meniť celý diel s termoblokom, čo by stálo 74 €. Naštval som sa, kávovar som rozobral (hrozná práca!!!), vyvŕtal novú dieru vedľa šróbu (odvrtať nešiel, vrták mi hneď skĺzol do makkšieho hliníku vedľa), vyrezal nový závit, v sprške vypilníkoval vačšiu dieru, aby sadol nový šrób a ďalej funguje.

Napriek tomu - a to asi mnohí z fóra nebudú súhlasiť - by som ho odporúčal ako štartovací kávovar pre začiatočníka, ktorý nemá (alebo nechce dať) hneď veľa peňazí na lepší kávovar. Ja som s ním, po akceptovaní jeho možností, spokojný.

Ale teším sa, keď ho raz budem meniť - momentálne to vidím na Gaggia Espresso Color. Vysnívaný je Silvia, ale toľko peňazí za kávovar zatial dať nemôžem.
Uživatelský avatar
juniorpb
Příspěvky: 43
Registrován: sob 26. zář 2009 17:25:47
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od juniorpb »

Tiež si myslím, že Krups môže veľmi dobre slúžiť. Ako som už písal, môj putuje k ocovi. A je to práve preto, že dosahuje veľmi dobrý pomer kvalita kávy / snaha do procesu vložená. Totiž, oco má rád presso, ale nie je nadšenec. Rozhodne by sa mu nechcelo mlieť na každú kávu čerstvú dávku, čakať na zahriatie stroja 10 minút, prípadne sa hrať s úpravou hrúbky mletia podľa aktuálne dostupnej kávy. Jednoducho ráno vstane, na Krupse stlačí vypínač, natlačí kúpenú zomletú kávu, vloží páku do stroja a stlačí predprogramované tlačidlo. Mašina sa postará o zbytok. Dovolím si tvrdiť, že výsledok je lepší než z automatov (aj napriek pretlakovému sýtku), pričom náročnosť obsluhy je geniálna.

No a ku úvahe kúpiť Espresso Color - nad tým by som sa ešte zamyslel. Ja už by som volil radšej niečo zo série New Baby. Majú ich dosť, a všetky majú spoločnú kvalitnú páku, bojler a hlavu. Líšia sa len v drobnostiach. Modely Espresso už majú aj nejaké plastové časti, takže ťažko povedať, či by nemalo siahnuť vyššie...
Uživatelský avatar
Tes
Příspěvky: 9
Registrován: sob 28. čer 2008 11:39:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od Tes »

S tím poměrem výkon / snaha rozhodně souhlasím. Jsem s kvalitou kávy spokojený, vzhledem k tomu, jak levná to je mašinka. Od té doby, co ho mám, mi jen málokdy opravdu chutná káva v restauraci. Rád bych upgradoval a nejradši taky na Rancilio Silvia, ale po dlouhém rozmýšlení jsem se rozhodl pro pokus s tím nepřetlakovým sítkem a chystám se nejdřív zainvestovat do mlýnku. Mám vyhlédnutého Rockyho.
Uživatelský avatar
kohoutek
Příspěvky: 25
Registrován: sob 31. led 2009 22:55:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: DELONGHI EC 155 vs KRUPS XP 402030

Příspěvek od kohoutek »

Zdravím.Trysku u Kupse jsem vyměnil za obyč. vlastní výroby-materiál nirolen, průměr trysky 0,6mm vrták.viz foto. Po této úpravě mi to nadvakrát udělá jakž takž mikropěnu-i lehký Latte art s tím jde. Oproti originálu funguje a jednoduše se čistí.
Problém budou přetlakové misky-ty znemožňují udělat espresso.Upravil jsem ESE POD misku-ubroušením dna a vznikla tak obyč-nepřetlaková miska.Opět viz obrázek.
Plním ve dvou krocích:
1) utlačím kávu cca 1-2mm pod okraj.
2) dosypu malý kopeček kávy doprostřed-kvůli tvaru sprchy, aby se vyplnil prostor.
PS:Hodně štěstí s životností těsnění a pevné nervy.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: DELONGHI EC 155 vs KRUPS XP 402030

Příspěvek od hnup »

Pekná práca, fajn príspevok.
Obrúsená miska funguje? Na E.S.E. má asi menej dierok ako single. A niekomu už vyletelo dno, keď to obrúsil až tak do okrajov, hádam to Tvoje vydrží. Držím palce!
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od mvaldo »

cim cistite uvedeny Krups?
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od Redmann »

Ja som iba dekalcifikoval.
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od mvaldo »

mozem sa spytat ako, cim?
Dik
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od Redmann »

No, nakoľko originál odvapnovac od Krups stál priveľa peňazí na zostatkovú hodnotu môjho kávovaru, tak som používal odvápňovač na kanvice z DM. A v podstate som vtedy ani nevedel, aký môže byť medzi nimi rozdiel.
Neviem síce, čo to s thermoblockom porobilo, alebo čo som následne v káve vypil, ale kávovar som denne pouzíval viac ako 3 roky a teraz ho používa svokra bez problémov ďalej. Odvápňoval som približne 1x za 3 mesiace.
Odpovědět

Zpět na „KRUPS“