KRUPS XP402030

Domácí pákové kávovary Krups
Pravidla fóra
* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
formec
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 14. led 2010 12:03:31
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od formec »

Kohoutku, čím jsi tu misku tak pěkně ubrousil? To vypadá jak upíchnutý na soustruhu.
Uživatelský avatar
jezdec
Příspěvky: 1
Registrován: pon 05. črc 2010 3:15:01
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od jezdec »

Zdravím Vás,

měl bych na Vás dotaz a taky se s Vámi podělím se svými prvními zkušenostmi. S kávovarem jsem se dostal prvně do styku před pár dny, a to sice ještě navíc takovým způsobem, že při stěhování naší firmy se moji kolegové chtěli zbavit tohoto Krupse, který používali sporadicky, neboť je prý nebavilo je přístroj čistit a starat se o něj. Tak místo toho pijí celou dobu rozpustnou kávu ... Nicméně, já jakožto člověk, který rád prolézá kavárny, jsem po něm šáhnul a zachránil ho před elektronickým odpadem.

Potíž byla údajně ta, že netěsnil mezi spařovací hlavou a držákem filtrů, tudíž jsem se jal přístroj rozebrat do posledního šroubku. Musím uznat, že to byl krok zpátky, protože společnost Krups asi nikdy neslyšela o zacvakávacím uchycení, nicméně když jsem měl oddělené jednotlivé díly, které jsem už dál nechtěl rozebírat, zkouknul jsem jenom letmo přístroj, abych věděl, jak to v něm přibližně asi funguje. Ještě abych dodal proč jsem ho vlastně rozebíral .... místo netěsnosti mi kolegové sdělili až ve chvíli, kdy byl Krups rozdělanej, takže až potom mi došlo, že jsem to všechno dělal nejspíš zbytečně, nicméně ačkoliv to v návodu zakázali (což jsem se taky dočetl až potom), umyl jsem díly v myčce :-) Co mě překvapilo byl ten fakt, že vlastně celý přístroj je obestlán kabelama s 230V, takže moc nepřipadalo v úvahu ho pouštět do provozu v otevřeném stavu.

Po sešroubování zpátky, kdy mi až skoro neuvěřitelně nezbyl žádný šroubek navíc a zapínání stroje židlí (abych případně nedostal pecku :) ) všechno vypadalo, že funguje :) Takže vlastně celé rozebrání mělo akorát ten efekt, že jsem umyl díly a trochu zjistil, jak to tam asi může fungovat.

Nicméně, problém přetrvává. V návodu jsem se dočetl o prvním spuštění, že by se měly nechat 1 - 2 plné nádržky protéct, což jsem provedl a držák opravdu netěsní. Sice se jedná o malinkatej proud, ale já jakožto neznalý nemůžu vědět, jak moc velký to má vliv na kvalitu, kterou bych časem taky chtěl určitě porovnávat. Na těsnění jsem koukal, vypadá v dobrém stavu, zpuchřelé není. Říkal jsem si, jestli třeba není moc utáhlé spařovací sítko.

Taky jsem zkoušel napěnit si mléko a jak zde psal někdo přede mnou, žádný zázrak, ovšem v mém případě to bude spíše o tom, že to jednoduše neumim. Nicméně, dnes se chystám sehnat odměrku, která někam během těch let zmizela a pokusím se o přípravu kávy. Naštěstí tu mám nějakej 1% výběr arabicy z Ameriky.

Díky za reakce a mějte se fajn.
Uživatelský avatar
mleitgeb
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 14. zář 2008 19:28:44
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: LelitBianca,MCE Perla 1gr SAE,R.S.,LaPavoni Europic.,Hario
mlýnek: Macap 2xMXD,4xM5D,M5,R. Rocky, Baratza Sette 270wi

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od mleitgeb »

Problém bude pravděpodobně v těsnění. Lze koupit nové. Někdy si po pořádném zahřátí při provozu sedne ještě trochu samo. Záleží jestli ho někdo před tím nepoškodil.
Na kvalitu kávy to asi až tak velký vliv mít nebude, pokud voda teče mimo jen málo, protože nejvíc "na zadek" dostane jakákoliv káva prošlá spařovací hlavou tohoto ultra přístroje jeho napěňovací miskou. Mám Krups 4050 a Krups 4020. Vím o čem mluvím. Z tohoto přístroje JDE udělat něco co se kávě i podobá, samozřejmě. Začínal jsem na nich. V práci, kde tyto přístroje nyní mám, kolegové vypijí, co předložím, ale sám už kafe z Krupse 4020 nevypiju, i když jsem se v nouzi párkrát opravdu snažil.
Napěnění mléka tímto přístrojem je holá utopie a bezmoc. Takže se o to ani příliš nepokoušejte. Ano ohřejete ho, trochu ho i napěníte. Na Youtube jsou i videa, jak vyměnili umělý konec trysky za kovový a krásně šlehají. Utrpení a těžká "nouzovka".
Do začátků, máte-li ho zadarmo, študujte, zkoušejte, není to ztracený čas. Protože jinak se do pater nedostanete, pokud neprojdete po schodech, tzn. toto je mezistupeň v objevování kávy a její přípravy. Buď budete časem nadšený kafař a koupíte Pressovač s velkým P (samozřejmě to není to jediné, co by jste musel pořídit...), nebo Vás to nechytí a pak Vám aspoň nebude líto vyhozených peněz za přístroj, který nevyužijete.

Přeji mnoho úspěchů a poznávání do budoucna...
Uživatelský avatar
mleitgeb
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 14. zář 2008 19:28:44
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: LelitBianca,MCE Perla 1gr SAE,R.S.,LaPavoni Europic.,Hario
mlýnek: Macap 2xMXD,4xM5D,M5,R. Rocky, Baratza Sette 270wi

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od mleitgeb »

Ještě jsem si dočetl začátek vlákna. Někdo píšete, že se nedaří po extrakci vyklepnout puk ze sítka. U přetlakového sítka se žádnej puk ani neudělá. Takže se o něj nesnažte. Káva se u přetlakového sítka nemá pěchovat, pouze zarovnat. Maximálně lehce domáčknout. Přetlaková sítka jsou locus minoris celé řady těchto presovačů - některé jiné značky mají přetlakové sítko vyřešeno jinak, to nemohu hodnotit. Dříve nebo později se sítka Krups zcela ucpou.
Ještě jsem četl, že pěna z tohoto sítka dělá dobrý dojem na návštěvy. Zkuste ohromit návštěvu cappuccinem - tj. kvalitním pressem s latte artem v mléčných poduškách. To si zamiluje každý.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od primacafe »

Napěňovací misky které mají dvojté dno (ve spodním je malá dírka) se opravdu velmi ochotně ucpou. Jak rychle záleží na používané kávě.
Docela dobře jdou vyčistit pokud je dírka aspoň trochu průchozí, pomocí detergentu (v nabídce našeho obchodu). Nasypat kávovou lžičku do misky, založit do hlavy kávovaru (jako když se dělá espresso) a zapnout čerpadlo.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Tes
Příspěvky: 9
Registrován: sob 28. čer 2008 11:39:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od Tes »

Malý update.
Ke Krupsovi přibyl Rancilio Rocky a nepřetlakové sítko a spokojenost maximální. Crema je i z přetlakového sítka na jednu porci min 3mm tlustá (v případě materiálu z Primacafe) je ovšem řidší než by mohla být. Opravdu hustá je z nepřetlakového sítka. Dám sem nějaké fotky, zatím jen tolik, že pěna je tak hustá, že i po vypití espressa ji musíte vybrat lžižkou, pokud ji chcete dostat všechnu ven. Dlouho jsem váhal nad koupí nového stroje na espresso, ale po nákupu dobrého mlýnku a kávy jsem naprosto spokojený. Mlýnek udělal větší rozdíl, než jsem čekal.
Stroj je jinak v kondici. Koupil jsem si odvápňovací tablety, ale vzhledem k minimální tvrdosti vody v lokalitě jsem je zatím nemusel použít. Žádné problémy s teplotou ani průtokem.
Problém s těsností hlavy mám jen v případě, že dostatečně neočistím hranu sítka nebo těsnění.
Trysku na mléko nepoužívám.
Vypadá to, že dokud bude sloužit, tak výměnu starého Krupse za lepší stroj neobhájím.
Všem vřele doporučuju kvalitní mlýnek.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od primacafe »

Přetlaková a nepřetlaková sítka nejsou. Je to miska a divím se, že to tak napíše někdo kdo je dva roky na fóru. Sítko je úplně jiná část kávovaru.
Pak nemají ti co nově příjdou, být pořádně zmatení. Měli byste si udělat jasno, jak se jednotlivé díly kávovaru nazývají. Člověk žasne co se tady kolikrát dočte. Např: perveze je nazývat prostor (zařízení) kde se ohřívá voda, pecí.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
mleitgeb
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 14. zář 2008 19:28:44
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: LelitBianca,MCE Perla 1gr SAE,R.S.,LaPavoni Europic.,Hario
mlýnek: Macap 2xMXD,4xM5D,M5,R. Rocky, Baratza Sette 270wi

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od mleitgeb »

Omlouvám se všem. Nevím, neznám, neviděl jsem. Nemám český pressovač-slovník naučný. Vycházím z němčiny: Siebeinsätze - Sieb a angličtiny Insert Baskets - Basket. Naproti tomu je pravděpodobně Vámi myšlené "sítko" Group shower screen.

Nevím pak, jaká nomenklatura je ta správná. Nebudu se již dále vyjadřovat.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od ondrada »

Dovolil bych si trochu nesouhlasit...
mleitgeb píše:Ještě jsem si dočetl začátek vlákna. Někdo píšete, že se nedaří po extrakci vyklepnout puk ze sítka. U přetlakového sítka se žádnej puk ani neudělá. Takže se o něj nesnažte.
Z double sítka Krupse 4000 se mi už párkrát puk podařil, nicméně souvisí to právě s tím pěchováním a množstvím kávy v misce. Ze singlu je to horší, "puk" se většinou rozpadne (nebo spíš kafe se z misky vysype postupně :)), navíc to končívá tak, že "nahoře" pod sprchou je blato a voda, a na dně misky "šutr"... Zbavit se mi toho nepodařilo, buď je v misce kafe akorat, vytvarované je podle sprchy, a nad ním je voda až po vrch misky, nebo je ho tam moc a po povolení páky začne téct blato okolo ven z misky. To je asi dáno tím, že z přetlakové misky nemá voda moc kudy ven, a tyhle hračky nemají trojcestný ventil...
mleitgeb píše:Káva se u přetlakového sítka nemá pěchovat, pouze zarovnat. Maximálně lehce domáčknout.
Tak tohle když udělám, mam ze singlu za necelých 20 sekund 120ml lavóro... Když pořádně upěchuju, dostanu se aspoň na "lungo" - dosáhnu tak 50ml/25s. Když namelu o kousek jemněji, Krups se zadusí a neprotlačí vůbec nic. Při hrubším mletí se zbavím blata nahoře (nebo aspoň není tak řídký), ale zas to teče moc rychle.

Možná to pěchování miskám nedělá moc dobře (párkrát už se zacpala, ale zatím stačilo nechat jí chvíli v hlavě pod tlakem a uvolnila se), ale aspoň má člověk motivaci sehnat finance na pořádnej stroj :)

Jinak do singlu se vejde nějakých 11-12g (plusminus, mam obyč digi váhu s přesností gram), říkám si že zkusím ESE misku, je o něco menší a má míň děr, třeba se do něj těch aspoň 7g vleze a pak se uvidí co z toho vyteče...

Každopádně přetlakový misky sux... :)
Uživatelský avatar
kafař
Příspěvky: 17
Registrován: úte 30. pro 2008 12:37:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od kafař »

No tak to mě ještě nenapadlo zkusit ESE misku. Každopádně kdybys byl první - napiš zkušenost. Díky.
Uživatelský avatar
heerer
Příspěvky: 5
Registrován: ned 15. led 2012 22:38:16
bydliště: planeta země
kávovar: Oscar2
mlýnek: Mahlkonig

Re: DELONGHI EC 155 vs KRUPS XP 402030

Příspěvek od heerer »

kohoutek píše:Zdravím.Trysku u Kupse jsem vyměnil za obyč. vlastní výroby-materiál nirolen, průměr trysky 0,6mm vrták.viz foto.
nemohl bych te poprosit o radu kde sehnat material a jak jsi tu trysku vyrobil? Rad bych nasel cestu, jak napenit mleko jednoduseji nez doposud s origo tryskou.

Diky moc.
Uživatelský avatar
kafař
Příspěvky: 17
Registrován: úte 30. pro 2008 12:37:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od kafař »

Na trysku s párou už jsem zanevřel úplně - nejistý výsledek a moc práce s čištěním. Když chci vyrobit capuccino, tak teplé mléko našlehávám elektrickou metličkou zn. Clatronic na 2 AA baterie. PC cca 150,-Kč. Pěna je vždy dost hustá a pevná (pokud nedochází baterky a nesnižují se otáčky) a náročnost na údržbu minimální - jen opláchnu metlu pod tekoucí vodou.
Uživatelský avatar
heerer
Příspěvky: 5
Registrován: ned 15. led 2012 22:38:16
bydliště: planeta země
kávovar: Oscar2
mlýnek: Mahlkonig

Re: KRUPS XP402030

Příspěvek od heerer »

no a je timto strojkem pena dobra? Myslel jsem ze para ma lepsi vlastnosti na napeneni...
jinak mam doma neco podobneho na frape, hridelka s koncovkou je takova vlnovka, tak mohu zkusit zda nudelam neco podobneho....

nicmene se nebranim domaci uprave=pokud to bude mit zlepseni:)
nicmene v tomto jsem naprosty zacatesnik.
Odpovědět

Zpět na „KRUPS“