DeLonghi EC 155

Domácí pákové kávovary DeLonghi
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
vitorek
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. pro 2017 15:40:16
bydliště: Rokycany
kávovar: Gaggia Baby, Expobar 2GR, Rancilio, Silvia, Delonghi EC155
mlýnek: Rancilio Rocky, Expobar 600

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od vitorek »

Pane Dabass, dekuji za napinavy pribeh :)
Ja mam ec155 uz pres rok a to po kamaradce, ktera ho pouzivala asi dva roky. Slape spolehlive, zatim jsem nemusel nic resit, jen jsem si doobednal dvouporcovou misku, ktera mi od zacatku chybela. Moje espressa se raketove zlepsila ctenim zdejsiho fora a porizenim mlynku. Po porizeni nerezove konvicky uz udelam i obstojne kapucino. Hodne stesti
Uživatelský avatar
vitorek
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. pro 2017 15:40:16
bydliště: Rokycany
kávovar: Gaggia Baby, Expobar 2GR, Rancilio, Silvia, Delonghi EC155
mlýnek: Rancilio Rocky, Expobar 600

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od vitorek »

Dnes jsem odstranil z jednoporcove misky pretlakovy mechanismus (plastovy kolicek, ocelove perko a plastova maticka) uvnitr te cerne kulate placky pod sitkem. Cetl jsem, ze to lidi zkouseji odstranit tu cernou placku celou, ale nemaji dobre vysledky, tak jsem rovnou zkusil ten slozitejsi postup a vyplatilo se to. Hned prvni espresso jsem pripravoval z cca 10g cerstve namlete kavy, po silnejsim tamperovani (nevim kolik to bylo kilo... ) jsem zarovnal kafe cca 1 - 2 mm pod horni okraj. Po 25 sekundach jsem vyextrahoval muj maly hrnecek 25 ml. Crema byla jemnejsi nez s pretlakovym mechanismem a chut o kousek vyraznejsi. Narozdil od puvodniho nastaveni pozoruji rozdil, ze puk je po vyjmuti paky kompaktnejsi. S puvodnim nastavenim jsem mel potize, kdyz jsem po tampovani nemel kavu az k okraji, tak doufam, ze se mi povede treba i slabsi davka nez 10g. Tesim se na dalsi poznatky. Dnes pouzita kava byla zrnkova Destination Premium, typ 8 z mistniho Bio kramku.
Uživatelský avatar
vitorek
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. pro 2017 15:40:16
bydliště: Rokycany
kávovar: Gaggia Baby, Expobar 2GR, Rancilio, Silvia, Delonghi EC155
mlýnek: Rancilio Rocky, Expobar 600

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od vitorek »

Dabass píše:Takže zpět k dotazu: Změnili jste po úpravě DeLonghi EC 155 hrubost namleté kávy nebo něco jiného? Neovlivní se popisovanou úpravou i tlak vody, co jde přes kávu? Co pěchování tamperem?
Hrubost jsem nemenil, schvalne jsem udelal espresso podobne jako normalne dosahuju nejlepsiho vysledku, 10g cerstve namlete kavy do jednoporcove misky, tampuju docela silne, nemam ale zatim moznost si to zmerit na kila. Stroj jsem mel asi hodinu nahraty a pak jsem jeste nechal tect vodu dokud nesepnul termostat (zhaslo zelene svetylko) pak nasadim paku, spustim spinac pro extrakci a merim rovnou 25 sekund. Nateklo 25 ml +/- 5ml, chut super a krema mela daleko jemnejsi strukturu. Byl jsem prekvapeny, ze to slo hned na prvni pokus.

Pozn: paku jsem ani nerozebiral a jen jsem odstranil (nozem) ten maly napenovaci pretlakovy forichtung. Poslu sem nejake fotky jak jsem to rozebral, jestli mate zajem.
Rostacl

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Rostacl »

Pokud můžu poprosit o ty fotky?...
Uživatelský avatar
vitorek
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. pro 2017 15:40:16
bydliště: Rokycany
kávovar: Gaggia Baby, Expobar 2GR, Rancilio, Silvia, Delonghi EC155
mlýnek: Rancilio Rocky, Expobar 600

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od vitorek »

5BE33FCD-D600-4CAA-BBF5-965D62BB772F.jpeg
973B735D-2772-40B9-B624-74835AE63E92.jpeg
Miska a vnitrni tri dilky, ktere je nutno vyndat pro odstraneni pretlakoveho mechanizmu, plus vysledna kava :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
vitorek
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. pro 2017 15:40:16
bydliště: Rokycany
kávovar: Gaggia Baby, Expobar 2GR, Rancilio, Silvia, Delonghi EC155
mlýnek: Rancilio Rocky, Expobar 600

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od vitorek »

Nemel jste nekdo problem s EC155 po zapnuti a asi minute zacne z kavovaru text voda? Behem extrakce se vytakeni vody jeste mnohem zhorsi. Kavovar je cca 3 roky stary, odvapnovany kazdych par mesicu.
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od robertSVK »

Áno mal. Na EC270. Dva krát. Prvý krát opravené v servise v záruke, druhý krát som nakúpil veci a opravil sám. Po treťom incidente letel do koša. Kúpil som za zlomok ceny 15 ročnú Saeco Aroma a som v kľude. Predpokladám, že je tam vadný fiting prípojka hadičky od čerpadla na boiler. Otvor stroj, pusti a uvidíš.
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Pro nové majitele tohoto pákového kávovaru si dovoluji shrnout pár osobních poznatků:
Zkušení baristé se asi trochu pobaví :lol:

1. úprava původní páky do podoby "nahé páky"
P1130006.jpg
Nahá rukojeť mi jako začátečníkovi umožnila analýzu extrakce přímou vizuální kontrolou. Podrobněji zde - http://www.cremamagazine.com.au/go-naked

2. původní misky jsou koncipované jako tlakové a pro použití do nahé páky se mi nevyhovovaly, protože gumové okruží bránilo vizuální kontrole při extrakci. Použil jsem -

Kód: Vybrat vše

https://www.rhvending.cz/delonghi-nd-sitko-filtracni-54mm-1-porce-ec190-s-pruzinou/
a

Kód: Vybrat vše

https://www.rhvending.cz/delonghi-nd-sitko-filtracni-54mm-2-porce-ec190-s-pruzinou-stare-oznaceni-6032109900/
3. Sklopná pojistka na páce by měla sloužit k zajištění misky při vyklepnutí puku. Nějak se mi tento způsob vyklepávání neosvědčil.
Vyklepávám samotnou misku do skleničky.
P1130008.jpg
Stačí klepnout skleničkou do dlaně.

4. Velký přínos přišel s nákupem mlýnku. Za mlýnek jsem dal 4x víc než za kávovar a rozhodně ani trochu nelituju. Nyní se mi daří, při troše pečlivosti, zhotovit ristretto i v jednoporcové misce. No, ale stejně dělám většinou doubleshot v dvouporcové... ;)

No a teď mám hejble na PID, protože bojler se mi zdá malý a teplota nestabilní
1W9-R5-CMMF-5N9.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od robertSVK »

Pekne sa hráš, držím palce.
O boiler sa neboj, je viac ako raz tak objemný ako Gaggia Classic.
Na tomto boilery je vidieť, že keď robia dvaja to isté, nie je to to isté. Totižto tam, kde je napojený prívod vody z čerpadla nie je žiadne "usmernenie" toku vody do boilera. Voda tak tečie do hornej časti boilera, kde je aj odvod vody do páky. A to je asi dôvod tvojho zdania nestability teploty. Na mojej Saeco Aroma podobnej konštrukcie je v vnútri boilera nabodovaná prepážka usmerňujúca vodu dolu. Nemieša sa tak s vodou odchádzajúcou do páky.
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Hmmm... Díky moc za vysvětlení. Tak tady asi nic nezlepším...:-(

Pár drobností na zpříjemnění obsluhy viz foto:
plovoucí indikátor stavu hladiny, pogumovaná síťovina proti pohybu šálků při extrakci, přední madlo pro stabilizaci kávovaru při utahování páky, úchop pro vyjmutí odkapávací podložky (červeně), hliníkový plech za pákou (čistota).
P113020.JPG
Co se mi ještě nezdá je aktivní průměr sítka sprchy - 30mm. Přitom miska je o průměru 52mm... Když vystřelí 15barů vody na povrch utampované kávy jsou uprostřed misky "Himaláje", přitom kraje jsou docela pěkně rovný. Co větší a kvalitní sítko (I.M.S.)?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
vitorek
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. pro 2017 15:40:16
bydliště: Rokycany
kávovar: Gaggia Baby, Expobar 2GR, Rancilio, Silvia, Delonghi EC155
mlýnek: Rancilio Rocky, Expobar 600

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od vitorek »

Pane Dabass, pekna prace :-) Poslete fotku nejake pekne cremy, kdyz budete mit chut.

Na druhou stranu muj EC155 na konci roku 2017 odesel do kavoveho nebe. Problem s protekanim vody byl vodni kamen, koroze na ventilu boileru, ktery privadi vodu z cerpadla. To byla pro kavovar konecna, asi to bylo tim, ze predchozi majitel neprovadel odvapneni, ja jsem ho pak odvapnoval, ale to uz nezachranilo tu malou dirku u ventilu, kde voda pomalu pracovala na zniceni spoje.
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Opět se po nějaké době ozývám.
Na DeLonghi jsem vyměnil v hlavě sprchu za větší průměr ze San Marco.
114919.jpg
Původní sprcha měla aktivní část jen 30mm v průměru, což na sítko 52mm se mi zdálo málo (okraje byly jen takové zavlhčené). Původní gumové těsnění na sprše jsem zbrousil o 3mm výšky. Nyní tak můžu používat i sítka Seaco z Ebay.
Nainstaloval jsem z boku jeden spínač na čerpadlo a druhý spínač na časovač čerpadla.
115229.jpg
No a to hlavní: žena přestala pít instant a začala se mnou pít Brasil Santos :-) Oblíbila si i jedno sítko Seaco se zpěňovačem.
Ještě jsem přikoupil za 250Kč zcela funkční DeLonghi EC190 (předchozí typ) na náhradní díly, kdyby bylo třeba.
Potud osobní idyla...
V dobré víře jsem chtěl ještě upravit tlak. Elektronickou regulaci mám schovanou z doby kdy jsem ještě kafe nepil. Zhotovil jsem měřák do nahé páky
121352.jpg
z tlakoměru a starého tlakového sítka a ejhle: naměřil jsem jen 6 bar. :-( Jak je to jen možné? Myslel jsem si nejdřív, že je tlakoměr z Číny vadný. Měřák mi ale na DeLonghi EC190 ukázal 15-16 bar, takže měřák měří dobře.
Přitom Santoska z EC155 (6 bar) má plné tělo. Káva zhotovená z EC190 (15 bar) mi připadá taková vodová.
Tak teď nevím, jestli to stojí za tu práci... Abych změnil z 6 na 9 bar by znamenalo, že tomto případě by bylo nutné vyměnit asi čerpadlo a namontovat regulaci. :-( Vylepšilo by 9 bar chuť kávy oproti 6 bar? Těch 15 bar je jasně zcela mimo mísu...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Dabass dne pon 20. srp 2018 9:18:27, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
vitorek
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. pro 2017 15:40:16
bydliště: Rokycany
kávovar: Gaggia Baby, Expobar 2GR, Rancilio, Silvia, Delonghi EC155
mlýnek: Rancilio Rocky, Expobar 600

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od vitorek »

Diky za dokumentaci vasich experimentu a vylepseni. Vyfotte kavu, at vime, o cem je rec ;)
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Na žádost Vitorka zasílám foto ristretta a espressa. Jo, to sklo nejsou duritky, ale hodně malý frťany :) Snad to vyžádané foto pomůže Vitorkovi k odpovědi na můj dotaz výše
IMG_20180820_133423.jpg
IMG_20180820_134418.jpg
Byla řeč, lépe řečeno měl jsem otázku: Vylepší 9 bar chuť espressa oproti 6 bar, které mám v současné době?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
vitorek
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13. pro 2017 15:40:16
bydliště: Rokycany
kávovar: Gaggia Baby, Expobar 2GR, Rancilio, Silvia, Delonghi EC155
mlýnek: Rancilio Rocky, Expobar 600

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od vitorek »

Zdravim te Dabass. Ty frtany by mohly mit cca 25 ml a jestli extrahujes 25 sekund +/- 5, tak alespon z teoretickyho hlediska bys mel bejt na dobre kave. Cremu mas hezkou z tohoto uhlu alespon na tech frtanech. Ale neni videt shora. :( struktura cremy by mela byt jemna a orislove hneda s prijemnou vuni.
Ohledne tlaku a dalsich detailu bych sel spis experimentalni cestou ochutnavani druhu kavy a ruznych kavovaru. A az bude tvoje kava podle tvuch chutovych bunek nejlepsi siroko daleko, tak si uspel. Mnoho zdaru. Ja ted delam kavu na Rancilio Sylvia, nemerim tlak, jenom vazim mnozstvi kavy a reguluju hrubost s kazdou novou kavou. Ted jsem si oblibil Kuba Lavado, prazeni city a delam si 2 x 25-30 ml z dvouporcove misky do dvou malych predehratych hrnecku s tlustou stenou. Umelu tam asi 16,5 g, zalezi na kave... Kavovar nechavam predehrat 20 min cca, pid nemam, tak po vypnuti termostatu cekam na pokles teploty minutu a 20/40 sekund. To jen tak pro inspiraci, s kterymi parametry si hraju ja. :) experimentuj s cerstve prazenou kavou! ;)

Sorry, jestli jsem se prilis vzdalil od tematu.
S temi bary to ale dava smysl, kdyz si zvetsil prumer sitka tlak musel poklesnout. Tech 9 baru je optimalni, takze nelze nerict, ze za predpokladu, ze si spravne meril, se muzes vzdalit od “teoretickeho” perfektniho espressa. Doporucuju jit ale cestou praxe a ochutnavani 25 ml espress v nejlepsich kavarnach ve tvem okoli.
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Tlak už je pořešený, po opravě se mi podařilo zvednout tlak z 6 bar na 10 bar. Měřeno na slepé misce. Šlo o závadu tlakového ventilu... :tany:
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 272#p56272
Tímto jsem si v podstatě ověřil, že lze svým způsobem seřídit tlak i v DeLohghi za dva tácy. Pro Vitorka: jsem ujetej na Santos nebo Fazenda Lagoa, z loňské sklizně tak týden po pražení. Po kavárnách nebrouzdám. V našem případě nelze, kolego, kopírovat extrakci a tlakovou profilaci profesionálních pákovek s E61. Mají jinou konstrukci a fungují úplně jinak. Poznámka: Dcera se vrátila před 14 dny z Itálie a stěžovala si mi na značnou aciditu ve všech kavárnách. Italům to asi teď momentálně chutná... Jde mi o vlastní cestu přizpůsobení výroby vlastní chuti, s využitím mě dostupných proměnných a to má asi každý trochu jinak. Espresso chci sladko-hořké, voňavé a chutné za tepla a ještě víc i za studena. Silné "tělo" a příjemný, doznívající "ocas" s čokoládou bez náznaku acidity ovoce, crema u mne nehraje prim...
Naposledy upravil(a) Dabass dne úte 11. čer 2019 20:20:14, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od johneer »

Acidita v Itálii u těch jejich zuhelnatělých káv? To koukám, já se v Itálii s aciditou v životě nepotkal. Upřímně řečeno, italské espreso nesnáším. Je jen hořké, spálené, univerzální. Nic pro mne. Na aciditu si stěžuje žena u mých oblíbených jednodruhových a světle pražených arabik, což chápu, tam je acidity víc než dost a je to tak dobrý. Hlavně v mléčných variantách, kde to přidá nějakou chuťovou vrstu, kterou se to odliší od "prostě kafe".
Jinak kloubouk dolů před laděním DeLonghi. Málokomu stojí za to si s tím plaťáčkem hrát a dostat z něj slušný výkon.
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

No já moc po světě nejezdím, tak z osobní zkušenosti nevím jak je to teď v Itálii. Německo máme vedle, tak to jejich zuhelnatělé kafe rozhodně taky nemusím. No a ty ženský jsou asi všechny stejný :lol: . Přešel jsem proto raději na "sladkou" Arabiku, ale chutná mi to taky. Teď zrovna při psaní dopíjím Santosku a zdá se mi o něco plnější než před úpravou. Nebo jsem na to měl zrovna naladěný chuťový pohárky... ;) Jinak díky za ten klobouk. :dik:
Naposledy upravil(a) Dabass dne pát 29. bře 2019 17:26:04, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Šedá je teorie, zelený strom života...
Na DeLonghi EC 155 jsem se vrátil na 6 bar a "plné nasládlé tělo". Těch 9 barů, bez možnosti preinfuze a náslené profilace tlaku během celé extrakce, mi osobně připadalo moc neuchopitelný: Buď to bylo moc kyselý, nebo hořký - hrozně těžko se mi to dalo uhlídat, aby kafe při tom mělo chutné plné tělo. Sice na těch 6 bar není taková crema, ale chuťově to teď výrazně nikam nepřečuhuje i při přejití na jinou kávu. Na 15 barech a nepřetlakové misce - to musí být pěkný boj :(
Jsem tak snově meditoval nad mojím dalším bytím v kafezóně: elektronická R.S. PID BunaCafé nebo ruční La Pavoni Europiccola?
Frekvence: 2 doubleshoty denně přes víkend 4 doubleshoty... Pravděpodobně zatím půjdu do Aeropressu, co vydrží ten plast za tlak :lol: Tak bych si mohl vyzkoušet tlakovou profilaci s minimálními vstupními náklady... Kdo si hraje - nezlobí. :grin:
Odpovědět

Zpět na „DELONGHI“