hrubost a váha

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
frankiedostal
Příspěvky: 7
Registrován: sob 15. bře 2014 0:03:37
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

hrubost a váha

Příspěvek od frankiedostal »

Zdrar,

mám Silvii s Rockym a řeším ne ani tak problém, jako spíš nevim, co je lepší. Jestli dát do double misky 14 gramů při hrubosti x (na Rockym), nebo 16 gramů při hrubosti x+1. Výsledky jsou v podstatě stejný, co se týká doby (25-30sec) a objemu kávy (30ml +- něco málo).
Asi nebudu první kdo tohle řeší, tak mě zajímá jestli spíš dáte mín kafe, abyste ušetřili (2g na každej porci není zase tak málo), nebo si radši dáte víc kafe, protože...??
Dík.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: hrubost a váha

Příspěvek od Redmann »

Ak neplánuješ merať nejakými prístrojmi výslednú koncentráciu extraktu, proste si vyber, čo ti viac chutí. Ja osobne dávam radšej viac kávy.
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: hrubost a váha

Příspěvek od giro »

Toto by zaujímalo aj mňa, ja v chuti jednoznačne cítim rozdiel.
Uživatelský avatar
sanpietro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: pát 02. srp 2013 18:09:04
bydliště: Praha
kávovar: Rocket R58, Rancilio Silvia PID
mlýnek: Rocket Fausto, Rancilio Rocky

Re: hrubost a váha

Příspěvek od sanpietro »

Já vážím na 2 kávy 16g, dříve to bylo 15g, ale více kávy = lepší chuť, aspoň tak to platí u nás. Když už si s tím espressem tak vyhraji, tak nač na tom šetřit, no ne :-)
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: hrubost a váha

Příspěvek od RedAce »

Když ti z dvou různých dávek za stejnou dobu nateče stejné množství, tak to znamená odlišní extrakční poměr a de facto odlišné nápoje - takže i chuť musí být jiná. Ale těžko o jedné variantě tvrdit, že je "správná". Já po nějakém experimentování došel ke zjištění, že 50% extrakční poměr (18g kávy udělá 36g nápoje) je takové moje optimum. To je moje "kotva", které se držím při ladění dalších proměnných u nové kávy. Konkrétně těch 18g kávy a 36g nápoje mi funguje u většiny káv a k tomu pak jen doladím mletí, aby to teklo rozumně rychle.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: hrubost a váha

Příspěvek od primacafe »

RedAce píše:Když ti z dvou různých dávek za stejnou dobu nateče stejné množství, tak to znamená odlišní extrakční poměr a de facto odlišné nápoje - takže i chuť musí být jiná. .......
Toto by mě zajímalo. Jak jiná chuť a proč by měla být jiná chuť. Asi by bylo dobré si ujasnit, co si v tomto případě pod pojmem chuť kávy představovat.
Jako třeba když dám míň kávy tak bude chuť např. kyselá a když ji dám víc, tak nebude kyselá, ale bude hořká?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
tomig

Re: hrubost a váha

Příspěvek od tomig »

RedAce píše:Já po nějakém experimentování došel ke zjištění, že 50% extrakční poměr (18g kávy udělá 36g nápoje) je takové moje optimum.
Za jak dlouho? 25s? 30s?
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: hrubost a váha

Příspěvek od dape »

primacafe píše:Toto by mě zajímalo. Jak jiná chuť a proč by měla být jiná chuť. Asi by bylo dobré si ujasnit, co si v tomto případě pod pojmem chuť kávy představovat.
Jako třeba když dám míň kávy tak bude chuť např. kyselá a když ji dám víc, tak nebude kyselá, ale bude hořká?
Ne, hořká enbo kyselá s tím nesouvisí, ale souvisí s tím plnost, tělo, přívlastky.
Jak většinou??? platí, že káva z dvojpáky je chuťově lepší (plnější,) než z jednopáky (je ploché tělo) tak to je s množstvím kávy podobné.
Tedy když namelu jemně a dám do dvojpáky na 2x25ml nápoje třeba 15g, tak to chutná jakoby jendodruhově, ploše, bez těla, bez přívlastku. DKyž pomelu hrubějc a dám třeba 17g a natočím zase 2x25ml (opět za 15s), tak káva má více drobných chutí. Stačí vyzkoušet.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: hrubost a váha

Příspěvek od Redmann »

Mám rovnakú skúsenosť.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: hrubost a váha

Příspěvek od dape »

... ale xo je ještě důležitější, tak nechat mezi kávou apukem cca 1 mm nebo méně mezeru, utáhnout jen na lehký otisk šroubu, ne, aby se káva dotýkala sprchy. Chce pak tím pádem kávu nastavit ještě nepatrně jemněji mletí (ascasso cca 1/4 otočky). Vynikne více chutí, káva během extrakce nabobtná a uvolní ještě více než když je fest stlačena.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: hrubost a váha

Příspěvek od RedAce »

primacafe píše:Toto by mě zajímalo. Jak jiná chuť a proč by měla být jiná chuť. Asi by bylo dobré si ujasnit, co si v tomto případě pod pojmem chuť kávy představovat.
Jako třeba když dám míň kávy tak bude chuť např. kyselá a když ji dám víc, tak nebude kyselá, ale bude hořká?
Když to přeženu a stejné 32g espresso udělám (př zachování cca 25s extrakce) jednou v 12g misce, jednou v 16g doublu a jednou v 21g triplu, budou z toho 3 kávy. Lungo, klasické espresso a ristreto. Na názvech tolik nezáleží, ale asi se se mnou nebude nikdo hádat, že i když se jedná o stejné výsledné množství kávy a stejnou dobu extrakce, minimálně mezi prvním a třetím bude chuťově veliký rozdíl. Pokud to bude provedeno dobře, nezmění se charakteristika kávy jako takové, ale chuťově to prostě bude výrazně jinde. Netřeba si kvůli tomu ujasňovat, co je to chuť kávy.
U 14g a 16g platí to samé, jen rozdíly tam budou méně výrazné.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 790
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: hrubost a váha

Příspěvek od danst »

Troufnu si říct, že to funguje asi takto :
14g jemné mletí : větší povrch kávy/1g , větší průtok vody na 1g kávy, větší výluh méně rozpustných a emulgovatelných látek.
16g hrubší mletí : opačně - tzn. výluh více těch lehčeji rozpustných a emulgovatelných látek.

při 16g se menší extrakce/1g dorovnává množstvím kávy a přitom se liší poměr těch pro espresso typických chuťotvorných látek a zbytku. Záleží samozřejmě na upražení kávy a všech dalších faktorech. Pokud je vše ostatní OK (teplota, tampování ...) musí se chuť lišit, byť ne významně, 14 a 16 není takový rozdíl jako espresso a turek. Při nevhodně upražené kávě může být lepších i těch 14 než 16g.
Stejně tak různí lidé budou mít různé chutě, na to už jsem si zvykl.
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: hrubost a váha

Příspěvek od 2-czech »

Přesně jak píše kolu, opravdu není třeba vynalézat kolo :)

Je to sice už 4 roky starý a pár (většinu) věcí bych napsal jinak, ale pořád tam ten základ vysvětlený je: http://www.doubleshot.cz/blog/2010/11/1 ... tractmojo/

Pokud to chcete slyšet od větších borců, tak si kupte a stáhněte toto: http://www.amazon.com/Espresso-Extracti ... =scott+rao
Uživatelský avatar
muto
Příspěvky: 5
Registrován: pon 16. dub 2012 16:49:06
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: hrubost a váha

Příspěvek od muto »

Ahojte,

skúšam teraz meniť brewing ratio na cca 40-50%. Najskôr 17g, potom 18g, 23-25 sekúnd. Káva sa mi zdá však príliš horká, s vyššou gramážou ide do trpkej chute. Mám pocit, že káva je preextrahovaná, horkosť prebíja ostatné chute. Problém bol aj pri nižších gramážach (15.5g, 16g), ale nie taký výrazný. V čom môže byť problém? Mám znížiť gramáž a zjemniť mletie? Alebo môže byť problém v káve? Páku aj hlavu som nedávno čistil.

Vodu mám filtrovanú, káva je Kuba z lokálnej pražiarne, asi 3 týždne po pražení, teplota cca 93 stupňov. Gramáž kávy cca pri 18g bola 40g. Crema okolo 1cm. Asi sa pýtam hlúpo, nemám veľa skúseností.

Dakujem
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“