Presso x lungo

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Presso x lungo

Příspěvek od David »

Jaký je váš názor na správné množsví kávy? Teď jsem si dělal Jamaica Blue Mountain, a do 40 ml to byla taková průměrná až lepší káva. Teprve když jsem ji udělal do 100 ml a dodal cukr a mléko, tak vyskočily ony proklamované oříškové tóny. Tenhle postup vůbec zvýrazní mnoho běžně skrytých chutí: mandlovou u jihoamerických káv, kávo-čokoládovou či vanilkovou u afrických.
Nepřipadá vám, že z normálního pressa je vlastně cítit jen hořko-kávo-čokoládová část? Není to prostě škoda, soustředit se ortodoxně na 30 +- ml presa bez cukru a mléka?
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Presso x lungo

Příspěvek od primacafe »

Zrovna u této kávy to bylo takzvané sáhnutí mimo.
Konkretně u Blue Mountainu se doporučuje, pro přípravu kávy - k vychutnání plného aroma této kávy je nutné na šálek uvařit více kávových zrn než u jiných odrůd. Při šetření množstvím kávy na šálek u Blue Mountainu, chutná hotový napoj poněkud ploše. Uvádí se větší spotřeba o 10 až 15 procent. Sám bych si přidal i ještě víc.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Presso x lungo

Příspěvek od Maroslav »

100ml+cukr+mléko? :shock:
Moje zkušenosti jsou teda zcela opačné. Když se nedejbože díky špatnýmu namletí dostanu nad 30ml, tak už mi to přijde jako polívka a ne espresso. Co se týče mléka+cukru, mám pocit, že tato kombinace přehluší veškeré jemné chuťové tóny kávy. Proto jsem před 2 lety přestal espresso sladit...abych poznal, jak vlastně doopravdy chutná. S mlékem to vidím podobně, proto třeba na cappuccino a latte používám "horší" kávu.
Jsem zvědav na další názory ostatních...
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Presso x lungo

Příspěvek od primacafe »

Tak jsem se k tomu konkretně nechtěl ani vyjadřovat. Považoval jsem to za bezpředmětné. Ale i tak se zdržím projevu. K názoru Maroslava není co dodat a 100procentně s tím souhlasím. K mlíku a cukru v kávě, taky není co dodat. Potom je to kávový bonbón. Když se dá do kávy mlíko, tak je snad jedno jestli je v tom kafe nebo namletá bakelitová klika.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Presso x lungo

Příspěvek od arny71 »

Já mléko do pressa nedávám, s výjimkou kapučína, které mám rád, ale souhlasím s názorem, že na kapučíno stačí normální kvalitní káva. Dávat do JBM mlíko by mě bylo líto.
Cukr ale používám, neslazená káva mi stále přijde příliš hořká. Je ale pravda, že množství cukru stále snižuji, teď si už dávám na šálek pressa max. 1 malou lžičku cukru, jen abych mírně potlačil hořkost kávy. Pokud dám víc, tak už cítím v nápoji jen sladkost a chuť kávy se vytrácí. Tak kdoví, třeba jednou s cukrem úplně skončím. :)

Jinak na dotaz presso x lungo - piju obojí, ale teď už za lungo považuji 70-80 ml. 100ml a víc je kávová polívka. A zásadně si vodu dolévám do pressa, tj. do těch cca 35 ml. Pokud u pressa vyluhuji více než 50 ml, už mi přijde, že příliš vystupují hořké tóny a kvalita kávy se snižuje.
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Presso x lungo

Příspěvek od Maroslav »

No a jestli espresso nebo lungo?
Já hlasuju pro espresso, protože si ho dávám tak asi 15:1 ku lungu. Na lungo vezmu šálek na cappuccino, odpustim do něho tak necelou polovinu vody a do ní extrahuju +/-15g (+/-28s).
Jak děláte lungo vy?
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Presso x lungo

Příspěvek od David »

Kávovej bonbon po dobrým obědě je vynikající. Navíc se do většího objemu vylouhuje víc kofeinu.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Presso x lungo

Příspěvek od hnup »

Ja som začal piť espresso +/-30ml po dlhých rokoch úplne bez kávy, kofeín mi nerobí veľmi dobre (ale telo si už pomaly zvyká).
Neviem, mne tak káva chutí, bez cukru a bez mlieka. Mám skúsenosť s jednou kávou - mal som balenie z jednej reštaurácie, urobil som si z nej doma espresso do 30ml a bola celkom dobrá, no piccolo v tej reštaurácii z tej istej kávy malo takmer 60ml a to som teda nebol schopný vypiť. Akoby to ani nebola tá istá káva.
Kávu s mliekom si dám tak raz za štvrť rok (bez cukru), to len kvôli návratu do detských čias, keď mi babina varila "bielu kávu" a namáčal som si do nej na kolieska pokrájaný rožok.

Tož u mňa je to tak, že zvyk je železná košeľa - 30ml (ae kľudne aj 20ml) je presne to, čo mi chutí, iné veľmi nemusím.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Presso x lungo

Příspěvek od 2-czech »

podle meho nazoru by se mely ty nejkvalitnejsi kavy priprovat jinou formou nez espressem...v kavarne kde jsem pracoval jsme meli sklizen Panama Esmeralda Hacienda a podavala se pouze ve forme frenchpressu...

Kdyz mi ve Stepanske prinesli Kopi Luwak (at uz pravy, ci nikoliv) jako espressa, tak jsem trosku nechapal...

Tim nechci rict, ze spickova kava nemuze chutnat uzasne jako espresso, ale rozhodne se da lepe vychutnat v jinych formach.

ad espresso x luongu: pokud se mi povede idealne udelat ristretto z me oblibene smesi, tak je to spis jak pit 100% extrakt z lesnich plodu nez kavu:) nevim proc to nicit vodou, mlikem, nebo cimkoliv jinym...

offtopic pro admina: ve spolupraci s http://www.cuketka.cz a chillijulie.cz jsme delali serial recenzi kavaren v Praze a Brne, hledal jsem primacafe ale marne, poradte kam priste zajit!
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Presso x lungo

Příspěvek od Maroslav »

offtopic pro 2-czech: ještě si zapoměl na "Gurmetklub" z marathonu č.1. Mimochodem, těším se na váš další marathon, ať proběhne kdekoliv...
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Presso x lungo

Příspěvek od primacafe »

2-czech píše: offtopic pro admina: ve spolupraci s http://www.cuketka.cz a chillijulie.cz jsme delali serial recenzi kavaren v Praze a Brne, hledal jsem primacafe ale marne, poradte kam priste zajit!
Jako přímo do naší kavárny, nebo tam kde dělají naše kafe?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Presso x lungo

Příspěvek od 2-czech »

oboji! chtel jsem aby v testu byla i lokalne prazena kava a ne pouze Top Pellini, Filicori a ostatni Italie... V kavarne Steiner mi poradili Pivovarsky dvur, ale bohuzel meli zrovna zavreno...Klidne to napiste primo do diskuze na chillijulie.cz ... dekuji
Uživatelský avatar
petja
Příspěvky: 37
Registrován: pon 20. říj 2008 21:05:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Presso x lungo

Příspěvek od petja »

Jak jinde píši jsem příznivcem spíše větších porcí, tedy toho lunga (ke 100 ml, říkat tomu polívka klidně můžete, ale znám lidi co trápí firemní presomaty s čtvrtlitrovejma hrnkama tak nevím co byste řekli jim :lol: ). PS: Na objednávku espressa v běžné restauraci stejně taky tedy obvykle dostanu to lungo ;) I automat na firmě při nastavení knoflíku množství někam doprostřed udělal lungo ... a káva z něj má pěnu i mi chutná (není tak silná a dá se pít déle naž klasické preso), a teď jsem tak nějak oprášil naši starou pákovku Arite a rád bych dosáhl podobného výsledku. Vyrábět to způsobem: napustit horkou vodu a doplnit za 30s malým espressem mi přijde nějký divný (i ten automat to tak určitě nedělá) - tj. jak dlouho myslíte že by se měl ten šálek napouštět přímo?
Uživatelský avatar
petja
Příspěvky: 37
Registrován: pon 20. říj 2008 21:05:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Presso x lungo

Příspěvek od petja »

Ach jo, tak ten dotaz jsem pokládal hlavně proto že jsem chtěl než seženeme nový presomat do firmy dospět k podobným šálkům z páky doma, která poslední dobou produkovala nic moc shoty a tak jsem to rovnou chtěl zkusit "po vašem" bez thermodiscu a tak. Po nějakém tom experimentování jsem však dnes večer naznal že asi bude chyba v mašině (postnu k Ariete, má jakousi díru navíc) takže asi nemá moc smysl experimentovat s druhem kávy, mletím apod. :cry:
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Presso x lungo

Příspěvek od hnup »

petja píše:Vyrábět to způsobem: napustit horkou vodu a doplnit za 30s malým espressem mi přijde nějký divný (i ten automat to tak určitě nedělá) - tj. jak dlouho myslíte že by se měl ten šálek napouštět přímo?
Ja by som to skúsil, ale nedopúšťať malým espressom, ale dvojitým, z double misky.
Na videu je 100ml kávy z 50ml vody doplnenej dvojitým espressom z takmer 2 mesiace "starej" kávy. Pena svetlejšia, ale aj tam má takmer 1cm. A za pohár ma nekameňujte, viem, že vyzerá hrozne, ale iné sklo som nemal :-)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
mila001
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: úte 19. srp 2008 22:29:25
bydliště: Roudnice n.Labem
kávovar: Vibiemme Domobar,Lelit PL 41TEM, Gaggia Baby Class
mlýnek: Ascaso I-Steel,Nemox

Re: Presso x lungo

Příspěvek od mila001 »

Tak přesně takhle si děláme kávu s manželkou do 120ml hrnečku ta pěna má sice světlejší barvu než bez předem dané vody ale zase tam už nemusí téci v závěru jen špinavá voda a je to zdravější.
Uživatelský avatar
petja
Příspěvky: 37
Registrován: pon 20. říj 2008 21:05:10
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Presso x lungo

Příspěvek od petja »

Teda hnup, díky moc. To čumím. To je teda paráda :tany: :tany: :tany: To by se vážně dalo. A asi to bude fakt zdravější. Bohužel jak píšu asi teď budu místo zkoušení a nalézání přispívat hlavně do fóra "hledáme kávovar" než na nějakej pořádnej našetřím, ale třeba se povede a snad pak zase upgradujeme kvalitu a jsem rád že se můžu těšit na lepší lungo 8-)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Presso x lungo

Příspěvek od primacafe »

Není to poprvé kdy se tento postup tady na fóru upřednostňuje. Akorát, že se teď hnup nudí, tak to i demonstroval.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Presso x lungo

Příspěvek od David »

Jo, to je espereso americano aka chefs cofe (tak tomu říkají va švajcu). Ale než se s tímhle patlat, to si raději udělám french press. Jakmile přes tech 7 g proháníš víc jak 30 ml vody, tak tečou třísloviny a hořčiny a v žaludku to dělá bugr. Kdo dělá ortodoxně 100 ml "shoty" nechť raději koupí za pár stovek french press. Espresso je prostě 25 ml - je to koncentrát, proto se to dělá se všema těma ofukama: speciální kávovar - čerstvě pražená káva - tamper - přesný mletí ... to je všecho jen proto, aby jeden získal všechnu tu chuť do jedné malé dávky.

Kdo potřebuje kafe na dlouhý pití - french press, 70 ml vody, 11 g kávy a 2 - 3 - 4 minutky louhovat a bude mít naprosto epesní kafčo. A ušetří cca 12 tis. za kvalitní strojek a mlejnek.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Presso x lungo

Příspěvek od hnup »

Ani sa veľmi nenudím :-) Toto video som robil už dávnejšie, už som aj zabudol, ku ktorej téme. Len sa mi ho nepodarilo orezať, tak som ho sem nedal. Ak ho máš ako orezať (ten koniec je fakt zbytočne dlhý), tak Ťa poprosím.
Ešte k tej príprave - či je zdravšie alebo nie, to nezistím, no hlavne sa mi to zdá takto pitnejšie ako presovať 7g kávy jednu minútu, prípadne namlieť tak hrubo, aby to natieklo za pol minúty do 100ml. No ak to tak niekomu chutí, tak ho za to nebudem kameňovať.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“