Přilepená káva k sítku sprchy

problémy (všeho druhu) s kávovarem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kekenious
Příspěvky: 13
Registrován: stř 17. kvě 2017 15:27:21
bydliště: Tábor
kávovar: Rancilio Silvia PID Buna Café
mlýnek: Hario mini

Přilepená káva k sítku sprchy

Příspěvek od Kekenious »

Dobrý den všem kávovým nadšencům, začal se u mne projevovat problém přilepeného puku na sprchu hlavy a netuším, kde jsem začal dělat chybu. Kávy používám jednodruhové, nebo vícedruhové arabici (většinou doubleshot) s nižším stupněm pražení, takže kyselinku očekávám a určitě mě neruší v závislosti na ovocné tóny zvolených káv. Většinou si dělám dopio, tudíž 14g zrna. Výsledné espresso má 30ml respektive 60 pro Dopio, požadovaný poměr kyselosti i hořkosti, plné aroma včetně dlouhotrvajících tónů, zlatohnědou až oříškovou cremu, ale vždy mi zůstane puk přilepen na sprše. Může mi prosím někdo poradit, zda bych se měl zaměřit na tamperování, či hrubost, nebo na něco jiného?
Používám Rancilio Silvia PID Buna Café s miskou IMS Competizione a sprchou IMS RA200IM určenou pro Silvii. Předem děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Přilepená káva k sítku sprchy

Příspěvek od dslecinka »

vždycky je to buď příliš moc a nebo příliš málo kafe v misce.
nikdo mi ale nikdy ještě nedokázal vysvětlit, proč :)
Uživatelský avatar
Kekenious
Příspěvky: 13
Registrován: stř 17. kvě 2017 15:27:21
bydliště: Tábor
kávovar: Rancilio Silvia PID Buna Café
mlýnek: Hario mini

Re: Přilepená káva k sítku sprchy

Příspěvek od Kekenious »

V tom případě asi zvolím víc, páč i když má IMS miska mnohem rovnější průběh oproti originální misce od Silvie, tak při použití flat 58mm tamperu se při dotlačování dostanu tamperem na hranu misky a nelze více utlačit a naopak, když utlačím méně i při vetší jemnosti mletí, barometr skomírá na 8 bar a káva ztrácí většinu tónů. S teplotou a PID si hrát nechci, poněvač se mi ve stávajícím nastavení od přesného začátku shotu po 24-26 sec doby extrakce drží teplota vody a hlavy na 88°C +/- 1,5°C s klesající tendencí...
Ještě se pokusím poradit s lepší váhou, jestli náhodou nemám příliš nepřesné měření... :grin:
Ale mockrát děkuji za odpověď... :)
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Přilepená káva k sítku sprchy

Příspěvek od wladas »

14g pri svetlo prazenej kave je veeeelmi malo. To bude asi cely problem.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Přilepená káva k sítku sprchy

Příspěvek od j.bill »

A co zvolit větší misku? Pokud bude mezi povrchem kávy a sprchou více místa, káva by se neměla přilepit na sprchu. Nebo zkusit použít konvexní tamper.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
lime
Příspěvky: 38
Registrován: stř 13. led 2016 19:34:15
bydliště: SK
kávovar: Rancilio silvia, San Remo ZOE
mlýnek: ascaso I-steele, Eureka Zenith

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od lime »

Mne tiež občas ostane prilepený puk na sprche. Ale nejak sa mi nepodarilo vysledovať príčinu ani súvislosti. Stane sa to len občas. Často mám sprchu otlačenú v puku a všetko je ok. Ja si naopak myslím, že sa to deje vtedy keď je tam kávy menej. Je možné aby sa pri prepnutí trojcestného ventilu vytvoril podtlak ktorý "vysaje" puk zo sitka a prilepí ho k sprche?
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od dslecinka »

ne.

...musím napsat alespoň 10 znaků...
Uživatelský avatar
Kekenious
Příspěvky: 13
Registrován: stř 17. kvě 2017 15:27:21
bydliště: Tábor
kávovar: Rancilio Silvia PID Buna Café
mlýnek: Hario mini

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od Kekenious »

Miska je 14-20g, takže velikost dostatečná, ale asi máte pravdu s tím množstvím kávy. Bohužel konvexní tamper mám pouze originál v plastu a před nákupem bych chtěl konvexní tamper nejdříve odzkoušet, než do něj investuji peníze. Mohl by kdyžtak někdo poradit 58mm konvexní tamper, nejlépe s kratší rukojetí?
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od puschpull »

Proč konvexní? Měl jsem nejprve ten plastový (ale ten je opravdu naprd), pak jsem pořídil konvex a nakonec rovný, 58,35 mm od Bunacafe. Mám i rovný 41 mm od stejného dodavatele. Na přípravu single shotů pomocí LM misky je výborný.
Samozřejmě znám důvody používání konvexních tamperů, ale nemyslím si, že je nějaký podstatný rozdíl mezi tím mírným konvexem a rovnou plochou. Důležitější je aby co nejpřesněji pasoval do misky. Doporučuji zainvestovat do kvalitních misek, rozdíl je znatelný. Mám LM misky 7g, 14g, 17g a 21g. Kupováno v Caffeesource
Uživatelský avatar
Kekenious
Příspěvky: 13
Registrován: stř 17. kvě 2017 15:27:21
bydliště: Tábor
kávovar: Rancilio Silvia PID Buna Café
mlýnek: Hario mini

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od Kekenious »

Já mám misky IMS competizione, což si myslím, že patří k lepším miskám a tamper mám flat 58mm od Buna Café. Bohužel i s touto miskou a tamperem se při tamperování dostanu na bod, kde se miska sbíhá a přijde mi, že umačkání není správné, což bude pravděpodobně opravdu problém dávkování.
Jinak, i když se konvexní tamper používá převážně k prodloužení extrakce při nižší úrovni mletí, zvažoval jsem ho proto, že mi zde byl doporučen jako možné řešení problému přilepeného puku.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od wladas »

Daj sem foto utampovanej kavy v pake. Evidentne tam davas az extremne malo kavy a preto ten problem s utampovanim.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
Kekenious
Příspěvky: 13
Registrován: stř 17. kvě 2017 15:27:21
bydliště: Tábor
kávovar: Rancilio Silvia PID Buna Café
mlýnek: Hario mini

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od Kekenious »

Přidal jsem na 16g na doppio a problém se už většinou neopakuje, ale občas to tam stejně zůstane, tak si zkusím ještě trochu pohrát a ono to určitě nějak půjde.
Bohužel nedokážu v telefonu snížit kvalitu fotek tak, aby na nich bylo něco vidět, takže obrázek bohužel nepřiložím.
Uživatelský avatar
lime
Příspěvky: 38
Registrován: stř 13. led 2016 19:34:15
bydliště: SK
kávovar: Rancilio silvia, San Remo ZOE
mlýnek: ascaso I-steele, Eureka Zenith

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od lime »

Zatiaľ nikto nepomenoval prečo a v akom prípade sa puk prilepí k sprche.
Logicky by to asi malo byť pri preplnenej miske ale z mojich skúseností sa to stáva práve pri menšom plnení a úplne mi nie je jasné ako sa to stane keď pravdepodobne ostáva medzera medzi sprchou a kávou.
Stane sa to len občas ale je to otrava :-)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od j.bill »

Logicky vzato by to tak mělo být: kávový puk se roztáhne, přilepí se ke sprše, zpětný odvod vody z páky jej ještě více nacucne na sítko sprchy a tak tam drží. Další varianta by mohla být taková, že vlivem prostupující vody při extrakci se možná ke konci kávový puk (když je menší gramáž a je lehčí) oddělí od stěn misky a odtok vody po extrakci jej vytáhne a přilepí na sprchu. Na to by byla potřeba průhledná páka a miska. :) Někde na trubce to je k vidění, jak se kávový puk chová při a po extrakci a kdy expanduje...
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od primacafe »

Stane se to v okamžiku kdy přilnavost kávy k sítku sprchy je větší než přilnavost kávy k misce. Proč se tak někdy děje, netuším. Možná v tom hraje roli způsob pražení kávy, teplota vody, teplota páky.
Máte prostor k bádání.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Kekenious
Příspěvky: 13
Registrován: stř 17. kvě 2017 15:27:21
bydliště: Tábor
kávovar: Rancilio Silvia PID Buna Café
mlýnek: Hario mini

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od Kekenious »

Teplotu vody a páky mohu v mém konkrétním případě vyřadit. Silvii mám na probouzení nastavenou tak, aby se mi před první kávou stihla teplota hlavy stabilizovat na 88 a páku mám vždy čistou a z cca 2/3 utaženou a teplotu vody jsem nastavoval, aby mi shot začínal na teplotě okolo 90 a končil okolo 86, takže v mém případě je rozhodně problém někde mezi podlahou a pákou, popřípadě tamperem... :grin:
Uživatelský avatar
Kekenious
Příspěvky: 13
Registrován: stř 17. kvě 2017 15:27:21
bydliště: Tábor
kávovar: Rancilio Silvia PID Buna Café
mlýnek: Hario mini

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od Kekenious »

Tak, ve finále jsem nalezl dva problémy mezi podlahou a tamperem. Jednak jsem si všiml, že při oklepnutí kávy ze stěn misky tamperem o páku se mi občas povede odrazit celý puk od misky, takže se posléze přilepí ke sprše a ještě musím po povolení páky 1-2 vteřiny počkat, než je slyšet, že trojcestný ventil popustí ještě pár kapek vody a tím pádem podtlak mezi sprchou a pukem. Zatím 100% úspěšnost bez přilepení.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od dslecinka »

zkuste do páky tamperem neklepat. není to kladívko a je to úplně zbytečný manévr, trocha kávy po stranách misky ničemu nevadí...
Uživatelský avatar
Kekenious
Příspěvky: 13
Registrován: stř 17. kvě 2017 15:27:21
bydliště: Tábor
kávovar: Rancilio Silvia PID Buna Café
mlýnek: Hario mini

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od Kekenious »

To je něco, co jsem okoukal a bral jako správně. Když se to udělá s citem, tak to funguje stoprocentně a puk se neodrazí, ale to kladívko docela sedlo předchozímu postupu...
Dělám to hlavně kvůli předejití zbytečného znečištění hlavy z boku zbytky kávy.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od j.bill »

Pokud tedy zaklepeš, tak lehce, ale mělo by následovat ještě finální zmáčknutí na závěr.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávovaru - pákovému“