Pěna (crema) na espressu

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Pěna (crema) na espressu

Příspěvek od primacafe »

10.12.2007 23:14:14
--------------------------

Jak udělat espresso s hustou vysokou pěnou?
Uživatelský avatar
kopie
pokročilý
Příspěvky: 80
Registrován: ned 17. úno 2008 16:08:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od kopie »

tom Vloženo 21.08.2007 23:08:26
--------------------------------------------

Co ovlivňuje při přípravě kávy espresso v malém domácím pákovém kávovaru, hustotu, výšku pěny?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od primacafe »

primacafe Vloženo 24.08.2007 13:36:51
---------------------------------------------------

Citace:
Originál vložil ...

Co ovlivňuje při přípravě kávy espresso v malém domácím pákovém kávovaru, hustotu, výšku pěny?


Když nebudeme brát v úvahu chuť kávy a bude nás zajímat jen vzhled, jsou rozhodující tyto faktory:
1. tlak vody (budeme předpokládat, že tlak je v pořádku)
2. teplota vody (voda nesmí být horká, předpokládejme že je správná)
A teď body které mužeme jednoznačně ovlivnit sami:
3. množství kávy v misce páky
4. hrubost mletí použité kávy
5. nemalou měrou se podílí na pěně i stáří kávy od vypražení.

další dotazy k jednotlivým bodům můžete položit zde, popřípadě i další, ohledně přípravy kávy espresso. Rád Vám je zodpovím.
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od Maroslav »

Vloženo 10.12.2007 21:49:27
---------------------------------------------------

Plně souhlasím s Primacafé. Při používání předem namleté kávy o neurčité čerstvosti a většinou příliš velké hrubosti mletí nemůžete nikdy dosáhnout tak plné chuti a bohaté cremy jako když si relativně čerstvě praženou kávu namelete sám na správnou hrubost těsně před extrakcí...
Můj názor je, že čerstvost kávy+korektní hrubost mletí těsně před extrakcí dělá možná až 90% úspěchu. Parametry samotné extrakce (teplota, tlak, čas, dávkování) beru jako samozřejmé.
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od primacafe »

Vloženo 10.12.2007 22:14:05
-------------------------------------

Citace:
Originál vložil Maroslav
Plně souhlasím s Primacafé. Při používání předem namleté kávy o neurčité čerstvosti a většinou příliš velké hrubosti mletí nemůžete nikdy dosáhnout tak plné chuti a bohaté cremy....


Tak tady máme dalšího člověka který ví (kudyma jede vlak) o čem mluví. Doufám, že to nejsou vaše první a zároveň poslední příspěvky. Je zde totiž dost čtenářů, kteří hledají konkretní informace. Toho jak kávovník roste, nebo nabídku široké škály značkových Italských káv, najdou všude jinde plno.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od Maroslav »

Vloženo 10.12.2007 22:45:46
-------------------------------------

Děkuji za přivítání:-)
přiznávám, že jsem na toto fórum narazil až dnes! Možná jsem jen špatně hledal, ale každopádně jsem hned zajásal, protože americká fóra jsou sice naprosto perfektní a téměř vědecká, ale tady jsme v Čechách a máme zcela jiné (neúměrně horší) podmínky a problémy.
Takováto fóra jsou určitě velkým přínosem nejen pro začínající kafaře hledající radu, ale i pro pokročilejší maniaky. Takže držím palce.
...no tak snad už asi v Čechách ta espressová osvěta začala ne? Nemůžem v tom přece Štěpánku a Roberta nechat samotný...
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od primacafe »

Vloženo 10.12.2007 23:11:19
-------------------------------------

Jsem rád, že jste hlavně našel. Když jsme před 14ti roky začínali, tak se hlavně turkovalo. Presso kávovary bývaly výsadou velkých hotelů. Za tu dobu se však úrověň konzumace (jak v přípravě, tak v kvalitě) kávy výrazně zlepšila. To je jen dobře. Není stále běžné aby v domácnostech měl každý kávovar na presso. Ale je vidět, že i tento směr má stoupající tendenci. A určitě tato vrstva konzumentů kávy, nemá zájem používat levné kávy. Je to opět jen otázkou času, než budou věřit, že základem dobré kávy, je kvalitní čerstvá surovina. A že s kávou je to přesně jako s vínem, každý druh má i svoji charakteristickou chuť. (pokud ji někdo nesprasil pražením).

Jo, jsem zapoměl. Já myslím, že v tom nejsou sami. Jen by měli zůstat regionální, aby to všechno stíhali na té správné úrovni.
Uživatelský avatar
Juras
Příspěvky: 15
Registrován: ned 03. úno 2008 11:56:33
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od Juras »

A nechcete náhodou dělat kursy přípravy pressa - jsem první zájemce
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od Maroslav »

Kurzy přípravy kávy pořádá SCAE, ale hodně toho je vidět i na YouTube...akorát že ne každej, kdo tam dá své video je odborník. Je potřeba vybírat... ;)
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od hnup »

Len SCAE to robí viacmenej pre profesionálov na veľkých strojoch - či už ide o kávovary alebo mlynčeky.
Mne by to prišlo ako celkom prča, keby si každý doniesol svoju mašinu, to by sa aj v SCAE zapotili :-) Tu by mal problém hlavne Juras, neviem, ako by si doniesol svoje zabudovateľné AEG :-)
Viem, že ma asi niekto zabije, ale ja som hňup, tak si môžem dovoliť aj takéto návrhy - PRIMAcafé, čo tak usporiadať nejaký "workshop" (použijeme cudzie slovo, nech to má váhu) pre nadšencov a kávových hňupov?
Alkáči to majú jednoduchšie, idú do krčmy, dajú si 10 pív, dva fernety a štyri borovičky, ale v ktorej kaviarni budete sedieť pol dňa a piť 3 Kene, 2 Hondurasy a 4 Santosy?

(Som zvedavý, či po tomto návrhu neskončia dodávky na Slovensko :-) )
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od primacafe »

Dodávky určitě nepřestanou, jen najít vhodnější cestu.
A pořádat nějaké kávové předváděčky? No nevím, jak to tak na internetu čtu, tak je to příležitost pro velkou většinu učastníků, dostat se ke kávě zadarmo nebo hodně levně. Většinou to s opravdovým zájmem o kávu nemá nic společného. A jinak kdo z vážných zájemců by vážil cestu několik desítek kilometrů pro několik hltů kávy. Opravdový zájemce o získání přehledu o kávě se této otázce stejně musí věnovat podstatně intenzivněji, musí chtít a neposlední řadě musí vědět co chce a mít ke kávě vztah. Začíná to už tím, že si pořídí domů nějaký stroj na espresso. Velice brzi zjistí, že pokud si chce doma připravit aspoň trochu slušné espresso, je nutné pořídit si mlýnek a nespoléhat na nějaké pochybné mletí kývy na espresso. Prostě sám přirozeně postupuje ve vývoji dál. Ten kdo na to nemá, tak na to prostě nemá.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Juras
Příspěvky: 15
Registrován: ned 03. úno 2008 11:56:33
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od Juras »

Tu by mal problém hlavne Juras, neviem, ako by si doniesol svoje zabudovateľné AEG :-) ... - PRIMAcafé, čo tak usporiadať nejaký "workshop" (použijeme cudzie slovo, nech to má váhu) pre nadšencov a kávových hňupov?

No to bych teda měl co dělat donest těch asi 20 kg, ale s tím workshopem souhlasím, od každého účastníka by se předpokládala úhrada nákladů na workshop, v žádném případě nečekám, že dostanu kávu zdarma - tu si mohu koupit, ale chci vidět přípravu kávy od profesionála na vlastní oči a získat tak zkušenosti které musím doma zaplatit hromadou vyplýtvané (drahé) kávy.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od hnup »

Obávam sa, že profesionálov na prípravu kávy tu asi nenájdeš, na to sú práve tie kurzy od SCAE. Tu nájdeš skôr nadšencov, hňupov, barbarov a PRIMAcafé :-)
Uživatelský avatar
Juras
Příspěvky: 15
Registrován: ned 03. úno 2008 11:56:33
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od Juras »

I skupinka "barbarů" Ti může něco dát, ne? :D
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od pedro13 »

Juras píše:získat tak zkušenosti které musím doma zaplatit hromadou vyplýtvané (drahé) kávy.
Na toto (pokusy s presovačem,nastavování mlýnku,atd...) používám zrnkovou kávu alá Tesco Standard za 4Kč/70g.Pít se to sice nedá,a co se týče mlýnku,tak je ho třeba potom pořádně vyčistit (je to totiž hrozný puch),ale na pokusy je ideální.A mimochodem,ač jsem ji měl i děsně zvětralou a starou,tak vždy měla perfektní cremu. :o
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od primacafe »

Dost dobře nerozumím na jaký pokusy. Pokud ta káva je jinak pražená než ta kterou budu ve finále používat, tak se celé nastavení míjí účinkem.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od pedro13 »

To je pravda,ale v situaci,kdy jsem koupil mlýnek a neměl tušení,který z 50 stupňů na něm pro začátek nastavit,stejně tak,když jsem se učil s presovačem,kolik kávy do páky,jakou silou utlačit,atd... mi přišla tato káva ideální,za pár korun jsem dělal jednu kávu za druhou,třeba 10 za sebou,a vzápětí jsem je vylíval,aniž by mi té kávy bylo líto.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od primacafe »

Tak to ano, teď je mě to jasný a v tom případě ano. Vůbec mě to takle nenapadlo, že začátečník opravdu takto tápe.
Pustím mlýnek, namelu tak jednu kávovou lžičku, mezi prsty testnu hrubost mletí a jsme doma.
Je vidět, že se z příspěvků mám stále co učit.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od hnup »

pedro13 píše:Na toto (pokusy s presovačem,nastavování mlýnku,atd...) používám zrnkovou kávu alá Tesco Standard za 4Kč/70g.
To ja som fajnšmeker, ja som sa učil na 100% Arabike - ale tiež Tesco, cena 40,-Sk/250 gramov. :-)
Fuj, to bol hnus...
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu

Příspěvek od pedro13 »

Mlsoune :lol:
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“