Umačkání kávy v páce

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
sanc0
pokročilý
Příspěvky: 94
Registrován: stř 23. pro 2009 10:46:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od sanc0 »

Chcem sa opytat skusenejsich aky je rozdiel vo vyslednom espresse ked:
1. namelem jemnejsie, primerane utampujem - tecie 25ml/25s
2. nameliem hrubsie, poriadne napechujem - tecie 25ml/25s
Je tam nejaky pozorovatelny rozdiel v chuti alebo vzhlade (crema) pressa? Nikdy som neskusal namliet hrubsie a poriadne natlacit, pretoze nemam poriadny tamper tak netusim co by to urobilo. Meliem skor jemnejsie a snazim sa to primerane natampovat, co sa nie vzdy podari, tak si obcas (nechtiac) doprajem fajnove huste ristretko :P .
Som kávový začiatočník a barbar, ale pracujem na zmene :-)
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od ringo »

Také jsem si s tímto hrál.
Když je to o jeden stupeň na mlýnku, (samozřejmě záleží na velikosti stupně mezi jednotlivými mlýnky), tak jsem rozdíl nezpozoroval. Když jsem změnil hrubost o 2-3 stupně, tak se u některých káv více, u jiných méně změnila chuť. Některé chuťové tóny více vysoupily, či naopak jiné ustoupily do pozadí.
Např. kávě Indian Monsooned, v kombinaci s mým mlýnkem a kávovarem, prospělo umlít o 3 stupně hrubší a utáhnout tamperem na krev.
Ale ono třeba se single miskou to často jinak nejde, než nastavit hrubší mletí a více utahovat, jinak to při extrakci kanálkuje, stříká, kape...
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od Zizass »

Ono je to jak říká Ringo podle mlýnku,protože já kdybych umlel o 3 stupně hruběji na MDF,tak z toho bude lavor kávy(vody) a nic s tím už nedocílím.
Když je to o 1 stupeň hruběji namlet ,tak to můžu více utlačit tamperem a můžu docílit dobrého výsledku,ale jestli lepšího to nevím.
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od 2-czech »

zalezi hodne na masine ... pokud to hrozne moc zobecnim, tak obvykle hrubeji namleta vice stlacena kava byva jako espresso sladci, u jemneji namlete pozoruji vyraznejsi kyselost ... ale to je pouze moje zkusenost
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od David »

A hořkost?
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od arny71 »

2-czech píše:...tak obvykle hrubeji namleta vice stlacena kava byva jako espresso sladci, u jemneji namlete pozoruji vyraznejsi kyselost ... ale to je pouze moje zkusenost
Vnímám to podobně. U velmi jemně namleté kávy pozoruji zvýšenou kyselost, zejména při dopíjení šálku. Čím to je, to netuším, ale jsem rád, že nejsem sám, kdo má podobné pocity. Na vnímáni hořkostI, alespoň u mne, stupeň mletí příliš velký vliv nemá.
Uživatelský avatar
duri191
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: čtv 05. lis 2009 16:02:47
bydliště: Trnava
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od duri191 »

Ja mám skúsenosť, že ak je mletie jemnejšie, trošku viac vystupuje horkosť. Ak nameliem hrubšie a viac utlačím, horkosť je menšia a viac vystupuje kyselosť. Stále je to 25/25, rozdiel v mletí je jeden stupeň a rozdiel je s sile utlačenia.
Naposledy upravil(a) duri191 dne pát 22. led 2010 17:16:57, celkem upraveno 1 x.
...snažím sa zorientovať vo víne a káve, chce to ešte veľa cviku.....ale ja cvičím poctivo :-)
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od zdenok »

Duri to s tou kyselosťou napísal presne opačne ako ostatný pred ním. ;)
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Aja
Příspěvky: 10
Registrován: úte 16. čer 2009 9:33:15
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od Aja »

U mne je to obdobné. Při jemnějším mletí dosahuji tmavší pěny, často s krásným tygrováním, ale káva mi příliš nechutná. Je dost kyselá a hodně silná. Hrubším mletím a silnějším mačkáním dosáhnu pro mě příjemnější chuti.
Uživatelský avatar
hedonista
více pokročilý
Příspěvky: 299
Registrován: úte 01. pro 2009 12:50:16
bydliště: Olomouc
kávovar: Dalla Corte mini
mlýnek: MAZZER Mini Electronic A

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od hedonista »

jj Taky jsem přenastavoval mlýnek na hrubší mletí. Při jemnějším mletí to sice krásněji teklo (převalovalo se) a tygrovalo, ale chuťově mi právě kvůli kyselosti moc nevyhovovalo.
ex: Rancilio Silvia, Rancilio Rocky
Uživatelský avatar
duri191
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: čtv 05. lis 2009 16:02:47
bydliště: Trnava
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od duri191 »

zdenok píše:Duri to s tou kyselosťou napísal presne opačne ako ostatný pred ním. ;)
u mňa je to možno aj tým, že káva krotú som doteraz väčšinou mal bola hodne tmavo pražená. Bola to z pražiarne v PN a bola hodne mastná.
Ako to bolo s primacafé a Komárňanskou kávou si už presne nepamätám.
...snažím sa zorientovať vo víne a káve, chce to ešte veľa cviku.....ale ja cvičím poctivo :-)
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od 2-czech »

ono jde taky o to, jak je ta káva vhodná na espresso ... pokud máte super kávu, dobře upraženou, tak i při velmi jemném mletí a vysokém dávkování by kyselost měla být příjemná ...

David: hořkost? co to je?:) já ji v kávě nechci ... pokud tam hořkost je a není vysloveně jemňoučká a příjemná, tak je někde chyba (v 99% je káva špatně upražená) ... IMHO
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od ringo »

2-czech píše:David: hořkost? co to je?:) já ji v kávě nechci ... pokud tam hořkost je a není vysloveně jemňoučká a příjemná, tak je někde chyba (v 99% je káva špatně upražená) ... IMHO
Jsem, s výjimkou Bruntálu a okolí, naprostý laik, takže si pod pojmem "hořká káva," asi naprosto blbě, přestavuji hodně silnou kávovou hořkou chuť. Možná je správný výraz tělo nebo tělnatost, nevím. Napovíte? Díky.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od mill »

No já su asi taky ňáké divné. Pokud néso vožralé ze slivovice, tak se snažím tlačát furt stéjně. Teďkonc sem měl hnáčku, to sem tlačát na haj..lu ani nemosél.
Ale fakt že jo, u někerý kafe je kyselý jak kvašák ať tlačám či netlačám....
:grin: :grin: :grin:
....huž so hóplně zblblé...
Uživatelský avatar
stano
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 06. lis 2008 23:50:06
bydliště: BA
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od stano »

Kava z PN bola mastna skor preto, ze nebola cerstva. Taka bola aspon moja skusenost. Najpreprazenejsiu kavu co som mal bola z KN. Mala to byt Kenya, ale chutila len po prazeni. Vsetky ostatne chute zmizli.

duri191 píše: u mňa je to možno aj tým, že káva krotú som doteraz väčšinou mal bola hodne tmavo pražená. Bola to z pražiarne v PN a bola hodne mastná.
Ako to bolo s primacafé a Komárňanskou kávou si už presne nepamätám.
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od 2-czech »

ringo píše: Jsem, s výjimkou Bruntálu a okolí, naprostý laik, takže si pod pojmem "hořká káva," asi naprosto blbě, přestavuji hodně silnou kávovou hořkou chuť. Možná je správný výraz tělo nebo tělnatost, nevím. Napovíte? Díky.
To je bohuzel obecne chybne chapani kavy (ne jenom u nas) ... kava jako ovoce neni od prirody horka, ale obvykle krasne sladka ... to ze si 99 % vsech lidi asociuje kavu s vyrazne (negativne) horkou chuti je dano:

- pouzivanim zkazenych, nekvalitnich kav
- spatnym prazenim (moc rychle, moc pomalu, preprazena kava a podprazena, vetsine lidi prijde svirava chut nedostatecne uprazene kavy jako horka)
- a pripravou / cistotou masiny (ceske preextrahovane espresso z preprazenych kav pripravene na nikdy necistenych masinach je krasny priklad)

Na druhou stranu je (pozitivne) horka chut nedilnou a vyzadovanou soucasti kavy, stejne jako u piva. Chemicky je zpusobena kofeinem a kyselinou chlorogenovou (proto ma Robusta mnohem vyraznejsi horkost). Dulezite je, aby kava byla vyvazena, tzn. ze acidita a horkost nejsou neprimerene vyrazne. Pokud je horka chut v kave pozitivni, je obvykle spojena prave se sladkosti. To jsou prave ty tony horke cokolady, ktere mame v kave tak radi ... (bittersweet)

Telo kavy nebo telnatost kavy (body, mouthfeel) nemusi byt nutne spjato s horkosti (i kdyz obvykle je) ... Telo kavy je chemicky chapano jako koncentrace rozpustnych oleju / tuku a jinych organickych latek v napoji. Klidne ale muzete mit kavu extremne sladkou, ktera ma krasne plne telo, obvykle se to charakterizuje jako creamy mouthfeel, buttery.

Pokud vas to zajima, tak doporucuji podivat se na coffeeresearch.org nebo si sehnat knizku zaklady cuppingu od Ted Lingle.
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od zunicka »

2-czech píše: Pokud vas to zajima, tak doporucuji podivat se na coffeeresearch.org nebo si sehnat knizku zaklady cuppingu od Ted Lingle.
Dik za super link.
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od ringo »

2-czech: Díky za vyčerpávající odpověď.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
jannk
Příspěvky: 1
Registrován: úte 01. lis 2011 22:13:15
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od jannk »

zacatecnicka otazka: jaky vliv ma, kdyz do velke misky dam mene kavy, tj mezi pakou a kavou zustane par mm mezera?
(do misky na jednu porci se mi kava dava spatne - sice se tam vejde ale musim s nim manipulovat opatrne, a kdyz vezmu dvojitou misku, tak mi tam zustane mezera.)
Uživatelský avatar
Rujir
více pokročilý
Příspěvky: 275
Registrován: pon 16. lis 2009 13:06:29
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od Rujir »

Medzi pákou a kávou nemôže vzniknúť medzera, lebo kávu sypeš do páky. :-) Medzera vznikne medzi kávou a sprchou a výsledok je nepríjemný - kávovar nedosiahne dostatočný tlak, takže ti vznikne veľmi vodové espresso bez peny, cez ktoré pretečie voda príliš rýchlo. Espresso tak bude podextrahované.
"If this is coffee, please, bring me some tea; if this is tea, please, bring me some coffee." Abraham Lincoln
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „k přípravě kávy“