Umačkání kávy v páce

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
katika
Příspěvky: 1
Registrován: pát 12. úno 2016 12:29:24
bydliště: poprad
kávovar: de longhi ec820
mlýnek: Lodos Istambul

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od katika »

Prosim Vas,urcite mi vie niekto poradit.Som zaciatocnik, skusam robit esspreso cca 2 mesiace na kavovare DeLonghi EC 820.Uz sa mi aj zacalo celkom darit, len nerozumiem jednemu. A to sile tampovania.Vseobecne sa uvadza,ze cca 20 kg. Ok, ale az na to, ze taku silu nemam sancu s plastovym tamperom pribalenym ku kavovaru vyvinut, to po prve a po druhe,ze aj tak ak utlacim kavu v miske (pouzivam obycajne, NIE pretlakove)silou vacsou ako nejakych 8 kg, tak mi kavovar nedokaze pretlacit nic,nanajvys tak par superprextrahovanych kvapiek. ako to teda vlastne s tym tampovanim je? Dokonca su tu nazory, ze tempovanie nema na vysledok extrakcie az taky vplyv. Co sa mne teda nepotvrdilo.Dakujem za kazdu radu :-)
Naposledy upravil(a) katika dne pon 18. dub 2016 13:50:06, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od puschpull »

Musí se najít optimální hrubost mletí. Pokud teče jen pár kapek tak doporučuji zkusit mlet o něco hruběji. Sílu tampování zatím moc neřešit, ale přiměřeně utampovat je třeba.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od papun »

Plastový tempr = Škoda Favorit - tedy 180 km/h to nikdy nepojede. Tedy pořiď si kvalitnější tempr který to snese.

A jinak jak píše kolega. Pokud to neteče, tak mel hruběji. Ono je to pořád dokola. Základní pravidla. Melu jemněji a méně tempuju nebo naopak. A sama si musíš najít kde ti to chutná.
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: Umačkání kávy v páce

Příspěvek od bruno75 »

Katika, dôležitejšie ako sila tampovania je distribúcia kávy v miske/páke. Aby som sa správne vyjadril, nestačí len zarovnať aby nič nevykúkalo ale treba dosiahnuť aby po celom objeme bolo kávy rovnomerne, čiže bez prázdnych miest alebo bez toho aby tam bolo niekde lokálne hodne kávy.
Ja už pri mletí (mám fresh mlynček) sa snažím kávu rovnomerne rozdelovať a následne ju potrasením urovnať do "roviny" (čiže žiadne kopce alebo hluché miesta) Do takto zarovnanej kávy tamperom zatlačiť primerane. Tých 20kg určite nie je nutných na tom sa dá pohrať s množstvom kávy a hrúbkou mletia.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „k přípravě kávy“