Espresso do dvou šálků

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
xronos
Příspěvky: 19
Registrován: stř 17. lis 2010 0:04:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Espresso do dvou šálků

Příspěvek od xronos »

Mám takový dotaz: většinou dělám doppio ... tedy z dvojité dávky větší množství (0,5 - 0,6).
Někdy ale chci připravit z dvojité dávky 2 espressa do dvou malých hrnečků.
To se mi ale nedaří, protože téměř vždy je v levém více a v pravém málo. Řekl bych, že je to nepravidelným upěchováním anebo tím, že jak páku dotahuju, tak je na té pravé straně dotažena více a tím pádem tlak rychleji povalí na levé straně.

Není to nic z čeho by se zbořil svět, ale pokud znáte postup, jak to udělat rovnoměrně, tak sem s ním :)
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso do dvou šálků

Příspěvek od ringo »

Může to být křivě odlitým bajonetovým uzáverem na páce/hlavě, ale často bývá problém s nerovnoměrnou extrakcí - hledejte klíčová slova Weissova distribuce. Dalším napomahačem je to, že kávovar často není ve vodováze.
Naposledy upravil(a) primacafe dne stř 26. led 2011 0:26:00, celkem upraveno 2 x.
Důvod: stačí použít ODPOVĚDĚT né CITOVAT, pak se to tady zbytečně natahuje
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
xronos
Příspěvky: 19
Registrován: stř 17. lis 2010 0:04:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso do dvou šálků

Příspěvek od xronos »

tak tu vodovahu zkusim ... ony mi ty hrnecky taky tancuji na odkapavaci podlozce, takze me uz napadlo, jestli to neni tim, ze jsou nakrivo

a pokud ano, cim to vypodlozit? (s kuchynskou linkou asi nic neudelam)
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso do dvou šálků

Příspěvek od ondrada »

Hrníčky můžou být třeba vzhůru nohama, jde o to kolik kafe teče z který strany páky... To znamená mít rovně kávovar, mít dokonale rovný a vycentrovaný spout, dokonale rovnou a rovně usazenou hlavu, dokonale srovnaný kafe v páce, dokonale rovnoměrný dírky v misce a misku jako takovou a dokonale rovnoměrnej tlak ze sprchy na celej puk. Pak to poteče dokonale napůl ;-)

Jestli není lepší se na to vykvajznout a prostě vyndat plnější hrníček o vteřinu nebo dvě dřív... ;)
Uživatelský avatar
xronos
Příspěvky: 19
Registrován: stř 17. lis 2010 0:04:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso do dvou šálků

Příspěvek od xronos »

ne já myslel, že jak hrnečky tancují, když jede čerpadlo, tak že to je možná známka, že není kávovar v rovině

ad ty další parametry: tak to já asi neovlivním, že jo ... (kromě napěchování kávy do misky)

a oddělat levej hrnek dřív asi taky nepomůže ...... pač do toho levýho na začátku teče to nejlepší z té kávy ... pak teče teprve do pravýho ... a pokud bych čekal, až nateče stejný množství do pravýho, tak už tam stejně poteče jenom blondýna

ale jak jsem psal na začátku ... není to žádnej velkej problém ... dělám vždycky doppio pro manželku a doppio pro sebe, takže je všchno v pořádku :)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Espresso do dvou šálků

Příspěvek od primacafe »

ondrada píše:..... Pak to poteče dokonale napůl ;-)

Jestli není lepší se na to vykvajznout a prostě vyndat plnější hrníček o vteřinu nebo dvě dřív... ;)
Nepoteče nic dokonale napůl, protože pak se usadí na jedné straně výpustě na chvilku bublina a je po dokonalém napůl.
Není lepší dělat espresso po jednom? A zbavit se tak trápení?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
xronos
Příspěvky: 19
Registrován: stř 17. lis 2010 0:04:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso do dvou šálků

Příspěvek od xronos »

zlatá slova :)

já jsem se schválně kouknul na tu weissovu distribuci a když jsem viděl ten obrovskej odpad kávy (jak to padá z páky) tak jsem se zasmál a řekl si, že tohle opravdu nemám zapotřebí!
Naposledy upravil(a) primacafe dne stř 26. led 2011 3:20:00, celkem upraveno 1 x.
Důvod: upraveno - opět zbytečně citovaný předchozí příspěvek. JE TO V PRAVIDLECH
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso do dvou šálků

Příspěvek od Ostmes »

Odpad kávy?
Dělám WDT pokaždé a to co namelu mi zůstane v PF. Když melu do PF, tak použiji odříznutý kelímek od jogurtu, poté pomocí špejle rozmetám hrudky, sklepnu kávu v PF jemným klepnutím o desku stolu, odejmu kelímek a utlačím tamperem.
Nic nikde nepadá a hlavně ANI ZRNO NA ZMAR!
Ostmes
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Espresso do dvou šálků

Příspěvek od David »

By mě asi jeblo, kdybych se s tím měl takhle mrcasit. Chce do dobrej mlejnek a tamper, a pak se nějakou weissovou distribucí nemusíte zabejvat.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Espresso do dvou šálků

Příspěvek od primacafe »

Částečně jsem přesvědčený o tom samém. Tamper používám místo váhy.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso do dvou šálků

Příspěvek od Ostmes »

Já se s tím ale "mrcasím" rád. :)

jinak mlýnek Demoka a MDF jsou porovnatelné (Demoka možná lepší :-D) tamper je tamper. Jestli je to zlato čí sklenička od hořčice je vcelku jedno.

Tamper místo váhy používám též, ale koho trápí kanálkování, tak WDT opravdu pomáhá.

Ostmes
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso do dvou šálků

Příspěvek od hnup »

Demoka hrudkuje, že používaš WDT?
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso do dvou šálků

Příspěvek od Ostmes »

To ne, ani neelektrizuje, ale je to takový kolorit. Na začátku mě trápilo kanálkování a tak jsem to vyzkoušel s kelímkem a špejlí. Těd mě to stále přijde jako ruzumný způsob jak
1/ "nezasvinit" polovinu kuchyňské linky od kávy
2/ podvědomě udělat maximu pro mých 14g kávy :0
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“