jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od Redmann »

primacafe píše:Při těchto pokusech bacha na vyvření vody z bojleru. Mohlo by to skončit přerušením tepelné pojistky. Já nepěním (mlíko), protože nikdo u nás kafe s mlíkem nepije. Když jsem kdysi dělal pokusy s párou, je třeba občas na chvilku zapnout čerpadlo a doplnit do bojleru vodu. Proto některé kávovar mají zařízení které při přepnutí na páru, pomalým cvakáním čerpadla doplňuje vodu do bojleru.
JJ, s tým mám svoje skúsenosti... :-)
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od zunicka »

Ahojte,mam otazku ohladom mikropeny. Ako vyzera mlieko, ktore je spravne napenene na latte art? Su v nom vidiet malilinke bublinky alebo si to ma predstavit skor ako napriklad tekutu 33% smotanu? Ked sa taketo mlieko naleje do prazdnej sklenenej salky je vidiet dve vrstvy alebo by nemalo? Velky dik za odpovede!
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od zunicka »

hnup píše:Ak má niekto obe ruky ľavé: _http://www.espro.ca/toroid.php. Bohvie, či to funguje, nemáte niekto?
Tak ja mám konvičku Espro Toroid 350ml. Trvalo mi asi dva týždne prísť nato ako na mikropenu. Zrejme vďaka tomu tvaru je v konvičke veľmi ľahké vytvoriť akýkoľvek vír. Problém som mala jemú penu (ktorú nie je problém vytvoriť) zašľahať do mlieka. Problém bol v tom, že mojej Gaggii nestačil dych. Takže aby sa v druhej fáze všetko pekne premiešalo musím odpustiť paru, aby sa rozblikala kontrolka prípravy pary. A potom už nie je problém vôbec s ničím ;)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
xhonza
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: pon 15. zář 2008 18:56:58
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od xhonza »

kolik ta konvička stojí a kde se dá u nás sehnat
Uživatelský avatar
zunicka
více pokročilý
Příspěvky: 168
Registrován: ned 13. pro 2009 15:29:40
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od zunicka »

Objednané z Ameriky-stála 31 dolárov.

Kód: Vybrat vše

http://www.orphanespresso.com/Espro-Toroid-Stainless-Steel-Frothing-Pitcher_p_1636.html
Uživatelský avatar
Tynka1204
Příspěvky: 4
Registrován: sob 29. kvě 2010 18:47:16
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od Tynka1204 »

Ahojte, jsem začátečník a taky se mi to pořád nedaří! Zkusila sem nízkotučné i plnotučné mléko a nejde mi to:-( Mašinkou to snad nebude, spíš rukama no... :? Dělám všechno jak tady čtu, mléko mám studený ale nedaří se a nedaří... Myslíte že mám raději zkoušet s nádstavcem, nebo bez něj (viz. fotky) Bez něj se mi mléko podaří většinou mtak maximálně ohřát a s ním zase velký bubliny, který za chilinku popraskají. Chci umět vytvořit tu hustou pěnu na latte art, tak prosím poraďte!!! Díky:-)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od hnup »

Tryska bez nádstavca vyzerá ako na Ranciliu, takže v nej asi problém nebude. Len či kávovar dokáže aj vytvoriť dostatočný tlak (to nadiaľku nezistíme).
Prečítaj si celé toto vlákno od začiatku, viac odpovedí tu už asi nebude.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Medcin
Příspěvky: 9
Registrován: ned 21. bře 2010 19:26:58
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od Medcin »

Včera jsem objevil fintu s jarem a dvojím pěněním, tak jsem to hned šel zkusit na KRUPSovi.

Jenže ta sviňucha po celou dobu pajcuje páru horkou vodou a poměr pára - voda se postupně mění ve prospěch vody, aniž by rozsvítila kontrolku, že jí dochází dech.

Takže to musím ladit podle sluchu a někdy mašinu zcela vypnout, abych donutil kompresor znovu tlakovat.

Zatím se mi povedly asi 2cm něco jako mikropěny.

Experiment pokračuje.
xhonza
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: pon 15. zář 2008 18:56:58
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od xhonza »

tryska vypadá dobře, jak jsem odpovídal na původní dotaz, může být problém s výkonem, především jestli to má termoblok.
xhonza
více pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: pon 15. zář 2008 18:56:58
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od xhonza »

zkusil bych ještě trysku dát blíž k hladině. Začít pod a pak jít až těsně na hladinu.
Uživatelský avatar
mvaldo
více pokročilý
Příspěvky: 181
Registrován: úte 02. bře 2010 11:22:03
bydliště: Púchov
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od mvaldo »

2-czech píše: - absolutne nejdulezitejsi je zacinat s co nejstudenejsim mlekem. Doma ho davam na chvili s konvickou do mrazaku. Pak mate vic casu mleko penit (do 37°C) nez se zacnou rozkladat proteiny, ktere nedovoli dalsi expanzi mleka. Stale se snazite mlekem tocit, aby dochazelo k co nejvetsi inkorporaci mikropeny...
tak mne sa to na Rancilio doteraz nepodarilo ... :(
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od hnup »

macfinn75 píše: protoze z praxe vim, ze jediny dulezity faktor pro mleko je, ze je H- (homogenizovane).
Musím sa ešte vrátiť k tomuto tvrdeniu - dnes ráno som robil cappuccino z čerstvého mlieka (z automatu, nemalo by byť nijako ošetrené, žiadna pasterizácia, homogenizácia), vyrobiť mikropenu nebol problém.
Z mojej praxe môžem povedať, že najlepšie sa mi robí s plnotučným mliekom, najhoršie s nízkotučným. Napeniť sa dá samozrejme všetko (veľmi dobre fungovalo sójové mlieko, len nebolo pitné), no mikropena z nízkotučného sa robí horšie ako z plnotučného mlieka. Plnotučné mlieko je menej náchylné na veľké bubliny, u nízkotučného stačí len raz trochu viac povytiahnuť trysku nad hladinu a veľkých bublín sa už nezbavím, nezašľahám ich. Samozrejme svoje tvrdenie vzťahujem na domáce kávovary a malé kanvičky 0,25l a 0,35l (v litrovke sa to možno správa inak).
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od mill »

Mlíko z krávomatu jsem ještě nezkoušel, ale jde to fakt ze všeho. Akorát se mi zdá, že vysokotučná mléka po nalití do hrnku déle vydrží být homogenní pěnou až dolů, nízkotučná se separují dřív. Mrazákuju taky cca deset minut i s konvicí.
Nejlíp mi to šlo s Lascatem od Tatry, event trochu hůř se speciálem na kapůčo od Rioby. Problém vidím akorát v tom, že to u nás už vůbec nikdo nepije, pouze návštěvy. V Makru jsem koupil balení Lascata a musel jsem z toho nakonec udělat synovi jenom pěnu s kakaem nebo s topingem. Vždycky, když chci udělat kapučíno, tak udělám espresso a pak je mi líto do toho rvát mlíko a vypiju to samotný.
Uživatelský avatar
zx325
Příspěvky: 3
Registrován: sob 14. kvě 2011 16:02:44
bydliště: Handlová
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od zx325 »

Zdravím všetkých priateľov dobrej kávy!

Takže, keďže som si zakúpil nový (vlastne starý) kávovar, tak som sa po tom ako som ako-tak zvládol prípravu espressa začal venovať príprave mliečnej mikropeny na prípravu cappucina resp. latté. Chcem sa poďakovať všetkým prispievajúcim, lebo toto fórum mi k tomu, čo som už teoreticky ako tak ovládal ešte čo-to pridalo, k tomu reálne skúsenosti prispievajúcich, zopár mojich a dnes sa mi konečne po viacerých experimentoch podarilo pripraviť kvalitnú mikropenu. Keďže tu toho bolo popísané už naozaj dosť, trochu to zhrniem a pridám trochu mojich skúseností. Takže hor sa do toho!

Začnem tým, že moje nové (staré) bejby je už celkom prerastené, nie je to žiadny drobec, má cez 30 kg a je to starší model La Cimbali Junior D/1. Z toho vyplýva, že s 2,5-litrovým bojlerom nemám problém s produkciou pary a možno tak moje skúsenosti nepomôžu majiteľom kávovarov s menším bojlerom, ale aj tak, a to je neodškriepiteľný fakt, know-how je pri príprave mikropeny to najdôležitejšie, takže niečo možno predsa. Ako už bolo povedané, je treba vedieť ako na to, a tu je to stručný sumár tohto vlákna a mojich skúseností ako pripraviť mikropenu:

1. Mlieko. Na prípravu mikropeny je použiteľné prakticky každé mlieko, pričom je však dôležitá jeho čerstvosť a teplota. Keďže mikropenu tvoria našľahané bielkoviny, obsah tuku v mlieku má vplyv výlučne na chuť peny, nie na jej kvalitu. Samozrejme keďže sú kvalitatívne rozdiely v surovine od rôznych výrobcov, môže sa stať, že z jedného druhu to ide lepšie, ako z druhého, ale obsah tuku jednoducho nehrá žiadnu úlohu. Toľko teória potvrdená praxou. Čo sa týka čerstvosti, tak čím čerstvejšie tým lepšie, lebo odstáte mlieko má zvyčajne kadejaké cudzie pachy, ktoré buď naextrahovalo z prostredia (chladnička) alebo vplyvom mikrobiálnej činnosti, ktorá okrem toho vplýva na zmenu chemického zloženia, a teda na následnú tvorbu a stabilitu peny. Mlieko by malo byť dostatočne chladné, aby sa dostatočne našľahalo ešte pred dosiahnutím teploty 70 °C, prekročením ktorej dochádza k relatívne zložitým chemickým zmenám, vedúcim k tvorbe aromatických látok. Tieto sú v technológii prípravy kávových nápojov nežiaduce, a preto sa túto teplotu neodporúča prekračovať. K tomuto jedna poznámka, UHT mlieko (krabicové, trvanlivé) pred balením prechádza krátkodobým procesom ohrevu na teplotu vysoko prevyšujúcu 70 °C, a preto získava špecifickú príchuť, ktorá niekomu vyhovuje a niekomu nie. Každopádne je to cudzia chuť, preto by mali fajnšmekri používať zásadne čerstvé (pasterizované) mlieko. Niekde na začiatku tohto vlákna bolo spomenuté, že mlieko by malo byť homogenizované. Dnes sa homogenizuje každé mlieko, ktoré ide do predaja, homogénne znamená, že má rovnaké zloženie v celom objeme, teda ani po určitom čase nedochádza u mlieka z obchodu k oddeleniu smotany od zvyšku mlieka ako je to u mlieka čerstvo nadojeného, takže táto požiadavka je v podstate zakaždým splnená.
Ja jednoznačne uprednostňujem plnotučné mlieko, iné ani nepijem (hoci zrovna dnes som kúpil polotučné, ale len preto, že plnotučné mi vypredali). Vodu si môžem natočiť z vodovodu, tak načo kupovať odtučnené mlieko... Ale inak odtučnené mlieko má teoreticky viac bielkovín ako plnotučné (jednoducho preto, lebo odobratím cca 30 g masielka z 1 litra mlieka sa získa cca 960 ml odtučneného mlieka, a to sa doplní ďalšími 40 ml odtučneného mlieka do 1 litra, a to prinesie ďalšie bielkoviny), takže šľahanie by malo byť jednoduchšie. Mimochodom by ma zaujímalo, koľko tuku ma Lascato (tuším tak sa volá to špeci mlieko na penu), pozrite to niekto, vôbec by som sa nečudoval, ak by bolo odtučnené.

2. Konvička. Mnou spočiatku podceňovaná, ale pritom nesmierne dôležitá súčasť technologického procesu. Môžem prehlásiť, že sa mi dnes podarilo správne napeniť mlieko len preto, lebo som si kúpil nerezovú konvičku. Doteraz som svoje pokusy robil s klasickým plechovým hrnčekom, ale po kompletnom prečítaní tohto fóra som si uvedomil, že cirkulácia mlieka v nádobe (vírenie) je pre prípravu mikropeny nevyhnutná podmienka, a to je v nádobe s nesprávnym tvarom veľmi ťažné dosiahnuť. Materiál zrejme nehrá až takú podstatnú úlohu ako tvar, ale určite je vhodné, ak je z odporúčanej ušľachtilej ocele. Čo sa tvaru týka, tak ke potrebné, aby (ako aj každá konvička na penu je) bola nádoba vyššia ako širšia, aby pri naplnení cca do 1/2-2/3 dochádzalo k cirkulácii mlieka zhora dolu ku dnu a popri stene naspäť nahor, kde sa parou opäť strhne dolu atď. dookola až do dosiahnutia požadovaného efektu a/alebo teploty. Rozšírenie v spodnej časti a okrúhle okraje dna tomuto pohybu len napomôžu.
Čo sa mňa týka, tak som dnes vo veľkom testoval napeňovanie vody s jarom, ako je to predvádzané na videu na youtube, odkaz na ktorý som tiež našiel v niektorom z predošlých príspevkov. Keďže výsledky z plecháčika boli o ničom, uvedomil som si dôležitosť cirkulácie a vybral sa do obchodov po konvičku, dúfajúc v "zázračnú" zmenu situácie po použití konvičky. Aké bolo moje sklamanie, keď som po prebehnutí niekoľkých kuchynských potrieb zistil, že konvičky, ktoré ponúkajú sú buď nekvalitné z veľmi tenkého plechu, pričom za 15-25 EUR si už predstavujem celkom kvalitný výrobok a žiaľ, slušná kvalita nešla pod 30 EUR. Nutno podotknúť, že som behal po Bielefelde a v Nemecku sú zrejme ceny takýchto "blbostí" v obchodoch dosť vysoké. Drahý šunt som nechcel a 30 EUR za konvičku sa mi zdá dosť. Skoro som to zabalil s tým, že si objednám z internetu, čo bude síce nejaký čas trvať, ale budiž. Potom ma ale osvietilo a zbehol som ešte do obchodu Tchibo, kde majú kadečo a ohľadom kávy sa tam dá čo-to zohnať. Na moje prekvapenie som tam objavil krásnu konvičku, dokonca najkvalitnejšiu z toho, čo som dnes držal v rukách a za neuveriteľných 4,99 EUR! Tá cena samozrejme nie je len tak, je tam istá "chybička krásy", a to je tá, že konvička je primárne dizajnovaná na kávu, nie na šľahanie mlieka, a preto má objem len asi 150 ml s ryskou asi v 3/4 objemu s hodnotou 120 ml. Preto som ju najprv nekúpil, ale napokon som uznal, že keďže nemám nič lepšie, 5 EUR ma nezabije a prinajhoršom z nej budem nalievať smotanu. Po príchode domov som začal ihneď netrpezlivo experimentovať s jarovou vodou a na moje prekvapenie od prvého pokusu absolútne skvelý výsledok jeden za druhým. Následné capuccino z primacafé štandardu a takto pripravenej mikropeny je super pochutnáníčko. Treba povedať, že štandard som mal najmä na zabehnutie tandemu mlynček/kávovar a trošku mi vadí chuť robusty v čistom espresse, no v kombinácii s mliekom je táto zmes výborná (iné prima som s mliekom ešte neskúšal).

3. Tryska. Na Juniore mám inštalovanú trysku s troma dierkami (presnejšie so štyrmi, ale jedna je zaslepená). Z videa s napeňovaním jarovej vody mi bolo strašne čudné, prečo ponárajú trysku do konvičky prakticky bez sklonu, pričom všade sa spomína sklon a napriek tomu dosahujú 100% výsledok. Potom mi to došlo. Výkonné kávovary majú trysky s viacerými dierkami, pričom dierky sú umiestnené na okraji dna trysky, tzn. že smer výtoku pary je dole a zároveň do strán. Tento smer pri priamom ponorení trysky do konvičky bez akéhokoľvek sklonu zabezpečuje cirkuláciu obsahu konvičky tak, ako som popísal vyššie. V prípade menej výkonných kávovarov, kde je objemový prietok pary nižší, majú zvyčajne trysky len jednu dierku, aby bola rýchlosť pary dostačujúca na uvedenie mlieka do pohybu, ale v takom prípade samozrejme treba trysku natočiť, uviesť do sklonu, pretože len tak je možné usmerniť prúd mlieka do cirkulácie a samozrejme celý proces trvá aj trochu dlhšie.
V mojom prípade ponorím trysku asi 1-2 cm pod hladinu do stredu konvičky presne tak, ako je to na videu s jarovou vodou, otvorím ventil pary naplno a v priebehu 10 s (možno aj menej) mám 100 ml mlieka v konvičke (tej malej 150 ml) napenený cca na 130-140 ml, teplotu neviem, ale môže mať tých cca 60-70 °C, lebo je to dosť horúce, no nie vriace, ako sa mi to stávalo predtým. Nie je tam jediná veľká bublina, obsah konvičky je jednoliata masa malilinkatých bubliniek. Jednoducho krása.

Takže toľko moje skúsenosti plus súhrn teoretických poznatkov z tohto fóra a iných zdrojov k produkcii mikropeny. Želám všetkým veľa úspechov, nech sa Vám darí tak, ako mne. Mnoho príjemných dní s dobrou kávou!

PS: Ak sa mi podarí, hodím sem aj videjko, ako to robím s malinkou konvičkou na tom mojom hoviadku. Mimochodom tá malinká konvička na jedno capuccino bohate postačuje a keďže nemám problém za 10 s vždy urobiť novú penu, tak ani nemám dôvod kupovať väčšiu... Mal som strach, že s malým množstvom mlieka to nepôjde, ale je to blbosť, fakt je to o technike :)
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od hnup »

Lascato má min. 3,5% tuku (podľa info na obale). A je UHT.

Ešte k čerstvosti - liter mlieka sa u nás spotrebuje za cca. 3-4 dni, čo sa týka výroby mikropeny nevidím žiadny rozdiel medzi čerstvo otvoreným a 4 dňovým v chladničke (UHT). A ako som už písal skôr, nebol problém ani s mliekom nehomogenizovaným.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Miri
více pokročilý
Příspěvky: 186
Registrován: pát 29. kvě 2009 15:06:10
bydliště: Bratislava
kávovar: IZZO ALEX DUETTO
mlýnek: Mazzer Mini

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od Miri »

I keď ja pijem len espresso, musim robiť asi 10-15 kapučín týždenne pre manželku a dcéru Môžem len potvrdiť skúsenosť Hňupa, že nízkotučné mlieko je náchylnejšie na tvorbu veľkých bublín (pri nechcenom povytiahnutí trysky) a už sa s tým moc urobiť nedá a aj skúsenosť Milla, že u nízkotučneho mlieka dochádza po napenení ( aj keď mikropena je skvelá, bez viditeľných bublín) oveľa rýchlejšie k separácii mlieko/pena. Používaný kávovar Silviia a konvičky Motta 250, 350 a 500 ml.
zdenda.sima
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: sob 02. črc 2011 22:02:42
bydliště: Jižní Čechy
kávovar: ECM Technika IV Profi, Gaggia Classic + PID
mlýnek: Eureka Mignon Silenzio

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od zdenda.sima »

Ahoj, u kávovarů Gaggia opravdu hodně pomůže (sám jsem se dnes přesvědčil), pokud sundáte ten spodní delší plastový díl a necháte jen ten kratší horní tak, jak už to tu někdo popisoval. Nebo je možné vyměnit trysku na tu ze Silvie, na Youtube je o tom dost videí.
Uživatelský avatar
zorin87
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pon 21. úno 2011 17:54:51
bydliště: Boskovice
kávovar: Futura Kikka, Bialetti, Aeropress
mlýnek: Eureka Mignon

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od zorin87 »

O pěnění a výrobě mikropěny se toho tady napsalo strašně moc a nechce se mi to číst. :) Poté, co jsem přešel od automatického pressovače Delonghi s plastovou koncovkou napěňovače k LaScale, která má plastovou akorát nádržku na vodu a kohoutky k pouštění vody a páry, nastal problém.
Pořád jsem koukal na různá videa (od Petry Veselé, Trevisana, apod..), četl návody a nic. Parní trysku prý asi 1cm pod hladinu. Vždyť jsem to dělal přesně podle návodu! Mléko už vařilo, na konvičce jsem neudržel ruku a pěna nikde.
Začal jsem to tedy zkoušet s mlékem s vyšším obsahem tuku. A to tak, že klasické polotučné mléko (1,5%) jsem si naředil, cca 1:8 odhadem od oka v té konvičce, smetanou. A výsledky se začaly blížit požadované pěně.
Největší zlom v "mém pěnění" nastal poté, co mi můj prodejce řekl, že trysku páry nemám ponořovat, ale mít jaksi lehounce na rozhraní vzduch-mléko. Tak, aby mléko nevystříkávalo ven a zároveň do něho šel vzduch. Hladina začala jít najednou velmi rychle nahoru. Teď už mám pocit, že bych napěnil cokoli. :-))
Tak snad někomu pomůže ta rada, co pomohla mně. ;)
Life is too short to drink bad coffee...
No matter how old you are!

...
Zkušenosti s: kávovarem La Scala Butterfly, Magister Stella Profesional, Jura Impressa C5, De'Longhi ESAM 3000 B Magnifica a s mlýnky Macap M2M, Eureka Mignon Perfetto, Krups GVX242, Eta 0066 (80. léta) :)
Uživatelský avatar
zorin87
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pon 21. úno 2011 17:54:51
bydliště: Boskovice
kávovar: Futura Kikka, Bialetti, Aeropress
mlýnek: Eureka Mignon

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od zorin87 »

Ještě bych měl dodat, že tryska páry u mé mašinky má dvě dírky dole. Tedy proto NE pod hladinu.
Life is too short to drink bad coffee...
No matter how old you are!

...
Zkušenosti s: kávovarem La Scala Butterfly, Magister Stella Profesional, Jura Impressa C5, De'Longhi ESAM 3000 B Magnifica a s mlýnky Macap M2M, Eureka Mignon Perfetto, Krups GVX242, Eta 0066 (80. léta) :)
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od Redmann »

Možno keby si ti to chcelo čítať, prišiel by si na to skôr. ;-)
A nemusel si robiť tie zvláštne veci ako napríklad miešať polotučné mlieko so smotanou... :shock:
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“