Bublinky

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Endynko
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: stř 19. črc 2017 13:47:58
bydliště: Modra
kávovar: Lelit PL162T Bianca
mlýnek: Lelit Wiliam PL72, Comandante

Re: Bublinky

Příspěvek od Endynko »

Áno, presne tú, prečo?
Poslúžili v minulosti:
Lelit PL41TEM
Eureka Mignon, Lelit PL043MMI, Hario Skerton
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: Bublinky

Příspěvek od robertSVK »

Zvažoval som skúsiť ;)
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Uživatelský avatar
Endynko
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: stř 19. črc 2017 13:47:58
bydliště: Modra
kávovar: Lelit PL162T Bianca
mlýnek: Lelit Wiliam PL72, Comandante

Re: Bublinky

Příspěvek od Endynko »

Doteraz som bral kávu iba od nich a všetko bolo v poriadku. Možno je naozaj chyba v mojej príprave/kávovare ale po prechode na inú kávu/pražiareň sa zdá byť všetko v poriadku :| Tak neviem...
Poslúžili v minulosti:
Lelit PL41TEM
Eureka Mignon, Lelit PL043MMI, Hario Skerton
Uživatelský avatar
Endynko
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: stř 19. črc 2017 13:47:58
bydliště: Modra
kávovar: Lelit PL162T Bianca
mlýnek: Lelit Wiliam PL72, Comandante

Re: Bublinky

Příspěvek od Endynko »

Tak som skúsil aj ďalšie pražiarne a problém pri extrakcii viac-menej pretrváva, takže moja prvotná úvaha, že to je spôsobené surovinou, bola pravdepodobne nesprávna. Už som vyskúšal v podstate všetko možné a napadlo mi, či by nemohol byť problém v mlynčeku. Je síce nový, má iba pár mesiacov ale nemohol by byť problém v nastavení kameňov (nekonzistentné mletie) a tým pádom nie je možné dosiahnuť optimálnu extrakciu? Ako to "zmerať"?
Možno je moja úvaha chybná ale rád by som sa spýtal skúsenejších, či je to možné a či extrakcia s nekonzistentne pomletou surovinou môže vyzerať takto. Mlynček som nijakým spôsobom neupravoval iba pár krát vyčistil kamene. Ešte dodám, že po dopití kávy ostáva v šálke pár "bodiek" namletej kávy - neviem ale, či to môže signalizovať problém mlynčeka alebo je to kvôli miske.

(aby ste nemuseli čítať celé vlákno - zhruba prvá polovica extrakcie je v poriadku, zrazu začne vytekať v podstate iba crema a následne už iba "zafarbená voda", video tu https://www.dropbox.com/s/676698fuhmmlf ... 6.mp4?dl=0 )
Vďaka
Poslúžili v minulosti:
Lelit PL41TEM
Eureka Mignon, Lelit PL043MMI, Hario Skerton
Uživatelský avatar
TJK
Příspěvky: 23
Registrován: sob 16. pro 2017 23:39:40
bydliště: Ostrava
kávovar: Catler ES8011SE
mlýnek: Eureka Mignon Instantaneo

Re: Bublinky

Příspěvek od TJK »

Já mám teďka podobný problém s Columbií Medelin (káva od konkurence z Ostravy Ludgeřovic). Káva první vteřiny v pořádku, pak spousta cremy až prakticky do ukončení extrakce (cca 25vteřin kolem 2x30ml). Má poměrně hodně cremy a docela rychle opadá a na spodku šálku je docela kyselá (obecně má vyšší aciditu než Fazenda nebo Santos). Ani Santos NY nebo screen 17/18 ani Fazenda mi to nedělaly. Mám ještě Cubu Serano tak uvidím. Kávu dávám odhadem podle výšky tamperu, zatím nevážím (váha je na cestě). Pak bude další testování. Přiznám ale že Medelin mi nechutná, obě Brasilie byly o dost lepší.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Bublinky

Příspěvek od primacafe »

Asi bych zjemnil mletí, aby to teklo klidně 40vteřin.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
TJK
Příspěvky: 23
Registrován: sob 16. pro 2017 23:39:40
bydliště: Ostrava
kávovar: Catler ES8011SE
mlýnek: Eureka Mignon Instantaneo

Re: Bublinky

Příspěvek od TJK »

Santos i Fazendu jsem mlel na st.3. Medelin mám na 1. Zkusím ještě zjemnit (pražená byla 17.3).
Uživatelský avatar
TJK
Příspěvky: 23
Registrován: sob 16. pro 2017 23:39:40
bydliště: Ostrava
kávovar: Catler ES8011SE
mlýnek: Eureka Mignon Instantaneo

Re: Bublinky

Příspěvek od TJK »

Tak posledních asi 10dkg té Columbie jsem vyhodil (lépe řečeno vylil do odpadu). Nedalo se z něj připravit nic co by už po prvním doušku nebylo kyselé (extrakce 2x30ml i 40vteřin - teplota vody byla podle mého v pořádku - v 30ml šálcích bylo 68,2°C resp 68,5°C). Káva už byla asi vyvětralá (mlel jsme ji na st.1 i něco pod tak 0,75-0,6 na stupnici, zatímco ostatní cca 2-3 - nebo něco mezi stupněm 2 a 3). Cuba Serrano je zase v pořádku, ale si ji budu muset vypít (250g - mám ji celou v hopperu) dříve než za cca 10dnů, aby nebyla nedopadla stejně.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Bublinky

Příspěvek od primacafe »

Tak kupte tu stejnou kávu z jiného pražení. Třeba se trefí a bude lepší.
Nejsou takové pokusy zbytečné?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
TJK
Příspěvky: 23
Registrován: sob 16. pro 2017 23:39:40
bydliště: Ostrava
kávovar: Catler ES8011SE
mlýnek: Eureka Mignon Instantaneo

Re: Bublinky

Příspěvek od TJK »

No máte pravdu asi byly. Momentálně ale neuvažuju že bych ji znova pořídil. Možná někdy třeba od Vás a třeba mi zachutná. Z OV-Ludgeřovic určitě ne.
Ono je opravdu docela zajímavé, že vy ji uvádíte jako kávu s prakticky nulovou aciditou a kolegové od konkurence se střední (bohužel měli pravdu). Vy ji asi pražíte jinak. Tak, jak píšete, že nemáte rádi kyselou kávu ;)
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“