Preinfuzi počítat do času shotu?

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
dusan333
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: sob 24. lis 2012 2:51:43
bydliště: Košice
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso i-steel i1

Preinfuzi počítat do času shotu?

Příspěvek od dusan333 »

Po zapnutí je medzi "předspařením" a opätovným spustením čerpadla odstup cca 8 sekúnd. Od ktorého momentu sa počíta 25 sekúnd? Od spustenia predsparenia alebo až po opätovnom spustení čerpadla?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Preinfuzi počítat do času shotu?

Příspěvek od j.bill »

Myslím si, že čas 25s by neměl být brán jako nějaká modla. Klidně počítej od začátku preinfuze a pak si udělej další shot, a počítej začátek až po preinfuzi nebo můžeš klidně ještě laborovat s časem +/- 5-15 sec. Je to podle druhu kávy, mletí, teploty, způsobu distribuce vody ke kávě v košíku atd...Není to o tom, že to musí být přesně 25s +/- 5. Nejdůležitější je vždy výsledek v hrnku a jak Tobě chutná. Podle toho se pak orientuješ. A jestli to bude 20 nebo 40 a jestli crema bude taková nebo maková je šuma fuk.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Preinfuzi počítat do času shotu?

Příspěvek od wladas »

j.bill to velmi jasne a zretelne vysvetlil...amen

este doplnim z druhej temy:
druid píše:No, já to právě měl jako modlu! :grin:
Pre predstavu ja pouzivam najcastejsie 18g kavy za 30s a z toho je 30g napoj (60% BR). Ale ked prehadzujem kavu tak jedna, dve kavy vylezu niekedy za napr 22s a vtedy je crema krajsia, tygrovejsia :)
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
druid
Příspěvky: 10
Registrován: pát 08. led 2016 16:39:36
bydliště: Kopřivnice
kávovar: DeLongi 680
mlýnek: Molino Challenge

Re: Preinfuzi počítat do času shotu?

Příspěvek od druid »

Pánové dík!
Uživatelský avatar
nal
Příspěvky: 13
Registrován: úte 27. čer 2017 14:22:15
bydliště: Praha
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Ascaso I-Steel 2 mini

Re: Preinfuzi počítat do času shotu?

Příspěvek od nal »

Mam podobny noob dotaz, tak nechci zakladat nove tema. Vetsinou se ta modla 25 sekund udava pro dvojity shot. Mel by single shot tect kratsi dobu, nebo by se to take melo pohybovat kolem 25 sekund?
Uživatelský avatar
Endynko
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: stř 19. črc 2017 13:47:58
bydliště: Modra
kávovar: Lelit PL162T Bianca
mlýnek: Lelit Wiliam PL72, Comandante

Re: Preinfuzi počítat do času shotu?

Příspěvek od Endynko »

25 sekúnd sa udáva pre single aj double, rozdiel je v objeme.
Poslúžili v minulosti:
Lelit PL41TEM
Eureka Mignon, Lelit PL043MMI, Hario Skerton
Uživatelský avatar
nal
Příspěvky: 13
Registrován: úte 27. čer 2017 14:22:15
bydliště: Praha
kávovar: Ascaso Dream
mlýnek: Ascaso I-Steel 2 mini

Re: Preinfuzi počítat do času shotu?

Příspěvek od nal »

Endynko píše:25 sekúnd sa udáva pre single aj double, rozdiel je v objeme.
To mi prave nesedi. Jak muze za stejnou dobu, pri vsech ostatnich promennych stejnych, protect dvojnasobny objem vody?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Preinfuzi počítat do času shotu?

Příspěvek od j.bill »

Zdá se ti množství otvorů jednoporcové a dvojporcové misky stejné? ;)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Preinfuzi počítat do času shotu?

Příspěvek od danst »

Je to tak, čas není tak důležitý, všechno udává průtok vody o určité teplotě, pod určitým tlakem kolem zrn nějak namleté a nějak upražené nějaké kávy.

Průtok ovlivní odpor misky (počet a kvalita otvorů ) a mletí - velikost zrna a rovnoměrnost (kvalita mlýnku).
Řekněme, že miska je daná (samozřejmě kvalitní je lepší) a mlýnek taky.
Pak už jde jen o míru extrakce kávy.

A tady je trochu víc proměnných.
Mírně ovlivňuje extrakci změna tlaku a teploty, hodně změna mletí.
Také "rozpustnost" kávy, každý druh může být jiný.
K tomu se přidává způsob vypražení kávy, čím víc do tmava, tím větší rozpustnost.
Ale hlavně kvalita (chuť) vypražení, co v kávě bude za látky , které se vytvoří a které zmizí, a to žádoucí i nežádoucí.

Extrakce probíhá u různých látek různě rychle, zjednodušeně nejdřív kyselé, nakonec hořké. Sladké tak nějak pořád stejně. Slané tam ani nechceme.

Pokud se použije preinfuze, záleží jaká. Ta správná s velmi nízkým tlakem 0-1 bar moc nezasahuje extrakčně, spíš jen fyzikálně.
Čím víc tlaku, tím víc probíhá extrakce. Takže ani preinfuze není "jen" preinfuze. Natož předspaření. Tím bych se netrápil už vůbec.

Do toho ještě poměr káva/voda, čili síla kávy. A člověk, každý chce na konci něco trošku jiného (víc "předek" nebo "zadek" ? - alkoholičtí výrobci mi rozumí).

Na pár věcí jsem určitě zapomněl, ale na to, že je nesmysl počítat 25 sec a trápit se jak naložit s preinfuzí, tak to by snad stačilo.

Měl jsem na stejném mlýnku a kávovaru už různé kávy. S preinfuzí (už mám nastaveno trvale 12 sec cca 0-1.5 baru) délku trvání od 30-60! sec.
Pravda je, že obvykle u mně všechno spadne do rozsahu 38-50 .

Dá se říct, že na průměrném vybavení s průměrnou kávou bez preinfuze je espresso průměrně za 20-35 s.
S preinfuzí je průměrně o 0-15 s delší. Počítá se buď vůbec, nebo půlka, nebo celá.
Pomohlo to ?

Jediné správné je, zkoušet sám, co mi chutná, na tom zařízení, které mám k dispozici. Měnit nejlépe jen jednu veličinu, a to mletí a zjistit jak se chuť mění a trochu to pozorovat. Během určité doby se analytické schopnosti jazyka vytříbí a propojí s mozkovnou, pak už nebude vůbec třeba uvažovat nad časem , natož se poohlížet třeba po refraktometru. Spíš po lepším mlýnku.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Preinfuzi počítat do času shotu?

Příspěvek od puschpull »

Například mě nejvíce (zpravidla, ale ne vždy) nejvíce chutná dvojité espresso ze 17-18 gramů kávy a dobou extrakce cca 30-34 vteřin.
Uživatelský avatar
Tim
Příspěvky: 4
Registrován: pát 14. čer 2019 10:04:52
bydliště: Brno
kávovar: DeLonghi EC850
mlýnek: Hario Mini Mill Slim Pro

Re: Preinfuzi počítat do času shotu?

Příspěvek od Tim »

j.bill píše:Zdá se ti množství otvorů jednoporcové a dvojporcové misky stejné? ;)
No to je právě něco co mně také vrtá hlavou. Mám poloautomat DeLonghi EC850 s přetlakovými miskami a při pohledu na 1 i 2 porcové misky mám za to, že se neliší ničím jiným než-li výškou (tedy objem 2 porcové je větší než-li 1 porcové, ale počet dírek z vnitřní strany je na pohled zcela totožný). Jak tedy může z takovýchto misek vytéct za stejný čas dvojnásobné množství kávy?
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Preinfuzi počítat do času shotu?

Příspěvek od imperator »

Keď do misky nedáš kávu vytečie ti za 25 sekúnd tak 1,5dc... no a objem znižuješ množstvom a mletím, čím robíš odpor - menej kávy -> menší odpor - o to jemnejšie mletie -> väčší odpor = 25 sekúnd 25ml... viac kávy, síce väčší odpor, ale hrubšie mletie vyváži to množstvo a odpor zníži a máš 50ml (po 25ml do 2 šálok)... kávou a mletím len znižuješ ten prietok 1,5dc vody za 25 sekúnd :)
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“