Množství kávy v páce - resume

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Množství kávy v páce - resume

Příspěvek od dape »

Zakládám nové vlákno, které by mělo jednoznačně (snad??) říct, jaké množství správně pomleté kávy by mělo být v páce. Do úvahy přicházejí možnosti:
čím se tedy řídíte?

1. množství kávy dle gramáže misek, t.j. tolik, kolik udává miska tolik tam dát (i takovéto názory zde jsou).
2. takové množství, aby VŽDY byl puk suchý, nahoře otisk šroubu hlavice
3. takové množství, aby páka šla dotáhnout méně než na prázdno (káv kladla odpor), tedy tak, aby dotahováním páky zároveň došlo k utlačení již utampované kávy mezi misku a hlavu
4. takové množství, aby nad kávou byl ještě dostatečný prostor pro rozepnutí kávy při jejím spaření (i takovéto názory zde jsou-většinou ale na jednoporcovou misku)

Jak jsem zde četl, předpokládám, že asi správně bude možnost 2 (vybodnout s ena gramáže, prostě to tam utlačit a dotáhnout natěsno?), ale vzhledem, co slýchávám i jinde, čtu i zde, tak si nejsem tak zcela jist.

Jinak, díky moc za odpovědi a radu. Bylo by fajn toto mít zodpovězené ZDE "jednou provždy", protože se dotazy a odpovědi na to stále opakují. Prostě na toto téma (pokud to jde) udělat resume.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Množství kávy v páce - resume

Příspěvek od vilose »

Nechcel by si nechať hlasovať, ako je to správne?
Ako ťa napadli práve také možnosti?
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Množství kávy v páce - resume

Příspěvek od Redmann »

To sa nedá jednoznačne povedať. Sú misky aj také, aj také, ako to už bolo spomenuté v tom predchádzajúcom vlákne. A inak sa to bude asi plniť na domácich strojoch, inak na profi, podľa toho ako sú konštruované.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Množství kávy v páce - resume

Příspěvek od dape »

možnosti: napadly mne tyto, protože se o nich nejvíc píše. Hlasovat nechci :-) ale nevím, podle čeho se řídit, přičemž mezi jednotlivými možnostmi může být na dvouporcové misce až cca 3g rozdíl a to je, si myslím, hodně.

Co se týče mašin, tak mne zajímají asi ty na domácí použití a samozřejmě nepřetlakové misky, tedy klasické.
Vím, že jsou různé misky (VST nebo jak, ale vůbec tomu nerozumím), zatím rozpoznávám jen přetlakové a klasické - to jsou ty správné, o kterých má smysl se vůbec bavit.

Dík.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Množství kávy v páce - resume

Příspěvek od Fox_25 »

Jednou provždy to asi nepůjde říci, každý bude dělat kávu tak jak mu chutná. A myslím že 2 a 3 je to samé.

Bohužel ve hře je několik faktorů. Jak stará je káva, jakou hrubost mletí mám rád protože suchého puku se dá dosáhnout jak jemnějším tak hrubším mletí a chuťově se budou lišit.

Když řeknu že si umelu na 1,1 stupeň 17,6 gramů 10 dnů staré Frolíkovy kávy na Carimali M1 které středně utlačím tamperem v mlýnku v nahřáté páce kterou následně dám do kávovaru Jolly Bar s tím že utahovat přestanu když cítím že káva klade odpor. Počkám než mi termostat ukáže 98°C, pak začnu extrakci kdy mi během necelých 30s nateče cca 40-50ml "ristreta" a nakonec vyklepnu suchý puk s otiskem sprchy tak pro vás jsou tyto informace naprosto bezpředmětné protože se nedají jinde aplikovat a naopak pro mě naprosto zásadní protože takto mi káva chutná. Ovšem dejte mi jiný kávovar a vše bude jinak. Když bych přesně tohle udělal i s Gaggia Color tak mi nateče vodové "espresso" protože miska schramstne 20g kávy.

Když nevíte čím se řídit tak zkoušejte, já taky cca před rokem nevěděl co a jak, chce to čas a cit který není problém získat.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Množství kávy v páce - resume

Příspěvek od vilose »

Nech to robí každý tak, ako to nejlepšie vie a ako mu to jeho stroj umožňuje.
A mal by používať tie misky, ktoré sú vhodné pre jeho stroj.

Ak chce niekto pripravovať espresso aj podľa tých najlepších rád z internetu, určite objaví nový spôsob, ako to pokaziť.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „k přípravě kávy“