Čo robím zle ?! :(

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
noga3
Příspěvky: 40
Registrován: pát 02. lis 2012 21:20:46
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od noga3 »

Prosím vás, poradte mi čo robím zle:

Mám stroj DeLonghi EC 820. ( viem, nieje to bohviečo, no po zelmeri je to aj tak krok dopredu :D )
Nakoľko mlyn ešte nemám, tak som na skúšku šiel do Tchiba a kúpil som si Arabicu. Vravím tej mladej kočke, že nech mi ju namelie do presso stroja. Prídem domov, dám do páky misku ( nepretlakovú, objednanú z HOSPOL ). Nasleduje jedna odmerka kávy a utampovanie. Po spustení stroja však ako keby čerpadlo nemalo silu...pri tom som ho včera odvápňoval, tak tomu nechápem....
Môže mi niekto povedať, čo robím zle ???
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od DeTT »

Zrejme umlete moc najemno.
Zkuste vyfotit tu namletou kavu zblizka a dat sem, pak se uvidi.
Uživatelský avatar
tomba123
Příspěvky: 40
Registrován: pon 24. pro 2012 6:49:52
bydliště: Benešov nad Černou
kávovar:
mlýnek:

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od tomba123 »

Dobrý den, já nejsem tak zkušeý jako jiní, co už mají kávovary dýl. Ale protože mám taky DeLonghi, tak asi vím kde může být problém. Když jsem zkoušel namlít na hodně jemno, tak pákou proteklo za cca 30s asi 10ml. Také si myslím, že to nemá takový výkon. Pak by to mohlo být tím, že už je to příliš na jemno a v neposlední řadě také kvalitou kávy. Holt DeLonghi je bazmek. Teď to díky tomuhle fórum vím. Ještě, že jsem si ho nekoupil, ale dostali jsme ho. Jinak bych si musel trhat vlasy. Takže doporučuju našetřit na lepší kávovar, ale co je hlavní mlýnek. Mám teda ruční, ale jakš tak jde s tím nastavovat jemnost a přizpůsobit to kávovaru a kávě. Takže bez mlýnku se určitě neobejdete.

P.S. doufám, že jsem to napsal správně, aby mě zdejší borci neukamenovali, že po 2 týdnech a už by radil :lol:
Člověk nechápe, že je štěstí být a proto je nešťastný...
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od elwoodblues »

Není moc variant. Příliš jemně umleto, nebo opravdu špatné čerpadlo. Nebo oboje. Ale že by to umlela až tak najemno, když tam to espresso z toho dělají taky, to se mi nezdá. Ono se to mletí lišit samozřejmě může, ale až tak...
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od ian »

u mě to bylo jemně namletou kávou, ale to jsem zkoušel poprvé a naposledy přetlakovou misku, zkus netampovat a tamperem jen zarovnat.
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od Rodom »

Já tento strojek DeLonghi mám - a dokonce musím mít (manželce u nich v práci káva v automatu DeLonghi Magnifica nechutná, ode mě v tomto DeLonghi chutná, a z Gaggie je na ni káva moc silná - myslím, že takto to doma má více zdejších diskutujících).

Mám ho dva roky, tak si troufám tvrdit, že nebude problém v čerpadle, ale v tom, že se zde sešly tyto faktory - přes přetlakovou misku s jedinou dírečkou neprojde káva najemno mletá. To pak kapou jen kapky. Když jemně mletou kávu utampujete, netečou ani ty kapky. Mě dokonce při přílišné jemnosti ani nepomohlo, když jsem skoro netampoval, stejně to skrz přetlakovku neprošlo. To bylo v pekelných dobách, kdy jsem neměl mlýnek, přešel na kávu ze soukromých pražíren a mlel jsem čtvrt kilíčka kávy v Kauflandu na velkém mlýnku a nemohl jsem si hrát s jeho nastavením a hned to zkoušet protlačit strojkem. Takže párkrát jsem celé balení špatně umlel - a dal sousedce, která miluje turka, kterého nepiju asi 10 let....To bylo drahé mletí... :lol:

Takže kupte si mlýnek, k tomuhle kávovaru je super ruční mlýnek s keramickými kameny Hario Mini nebo Skerton ( mám oba kvůli kávě na chalupě), kde si to v pohodě nastavíte a přetlakovkou to projde.

Manželka poznala chuťový rozdíl mezi předem mletým Tchibem a v Hariu čerstvě namletou dávkou jakékoli dobré zrnkovky z pražírny, takže od těch dob mému koníčku i fandí - a nevadí jí, že jsem zabral čtvrt kuchyně sestavou DeLonghi - mlýn - Gaggia - a to je výhra jak hrom ;) Takže u nás mám povinnost o víkendech jí k snídani udělat kávičku hned k snídani a v pracovních dnech hned jak se doma potkáme. Co si víc přát...
Uživatelský avatar
noga3
Příspěvky: 40
Registrován: pát 02. lis 2012 21:20:46
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od noga3 »

Tak pridávam vám tu aj fotky s popisom. Dúfam, že mi budete vedieť poradiť. Nad mlynčekom rozmýšľam, avšak momentálne som v zlej finančnej situácií .. takže ak by ste niekto vedeli o nejakom lacnom ( samozrejme môže byť používaný, aj ručný ) len aby mal nastaviteľnú hrúbku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od rastino7 »

to toľko, je koľko ?
kuslak
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pát 18. lis 2011 12:35:38
bydliště: BRATISLAVA
kávovar:
mlýnek:

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od kuslak »

Mne príde káva namletá "na prach". No zdanie môže klamať.
Uživatelský avatar
noga3
Příspěvky: 40
Registrován: pát 02. lis 2012 21:20:46
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od noga3 »

Z pretlakovej misky natieklo cca 40 - 50 ml. Z nepretlakovej max. 20, aj to preháňam. Žiaľ, nafotil by som aj inak tie fotky, no je tu obmedzená veľkosť na upload. A kým by som zo zrkadlovky, na ktorej fotky majú 2 a viac MB spravil malé, ale kvalitné foto, stratil by som nervy a všetky veci spoločné s kávou by som zahodil cez okno. Zatvorené okno...

BTW. myslíte, že keby som kávovar zaniesol tým ťuťmákom do nay elektrodom zo slovami, že odchádza čerpadlo...čo by asi tak spravili ? :D
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od vilose »

V čerpadle chyba nebude, až by si požadoval od čerpadla ešte vyšší výkon, tak by si musel na dosiahnutie 25/25 natlakovať možno na 20barr.
V každom prípade treba mlieť trocha jemnejšie, na kvalitnom mlynčeku.
Pokiaľ už je káva jemnejšie ako treba namletá na kvalitnom mlynčeku v obchode, tak je už iba jedíná možnosť:
Postupne uberať z hmotnosti dávky a primerane k tomu napustiť menej kávy, napríklad 20ml. Ale tu už je riziko narušenia puku a kanálikovania.
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od rastino7 »

vcelku OK, 20ml za 25s
Treba uz len poriadnu kavu a hrat sa s mletim...
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od rastino7 »

inak, u nas v Kauflande maju taketo 2 stroje, takze radsej by som isiel tam, ako do Tchiba

Kód: Vybrat vše

http://www.espressoparts.com/MAHLKONIG_VTA
Uživatelský avatar
noga3
Příspěvky: 40
Registrován: pát 02. lis 2012 21:20:46
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od noga3 »

rastino, tento presne majú aj v tchibe.
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od Rodom »

Nikam ho nenoste, kávovar dělá podle mě to co dělat má. Z přetlakovky to holt jede rychleji, to jede i u mě. Klasická miska - tam určitě bude jiné množství kávy než u té nepřetlakové, takže když jste vyfotil ty hrnky, tak to není ze stejného množství kávy a u Vás je rozdíl i v množství kávy u těch dvou misek. Myslím, že když si budete hrát s hrubostí mletí a množstvím naplnění klasické misky, nakonec dosáhnete výsledku lepšího, než jsem si myslel, že z tohoto strojku jde vůbec dostat. Je ta klasická miska je vůbec k tomuto stroji vhodná? Mě v DeLonghi řekli, že k těmto strojkům se klasická miska nedělá, jen přetlaková a že když si tam dám nějakou nevhodnou, že to nemusí fungovat. Dokonce mě upozornili, že když si pokazím čerpadlo používáním jiných misek, neuznají mi reklamaci ( mám stroj ještě pár měsíců v záruce...).

Tak jsem se smířil s tím, že z tohoto DeLonghi pravé espresso nedostanu a ani jsem nezkoušel různé vrtání spodku misky apod. Tak buďte rád, že jste získal možná použitelnou misku - a jděte do mlýnku. To je podle mě to hlavní, bez čeho nepostoupíte vpřed.
Uživatelský avatar
noga3
Příspěvky: 40
Registrován: pát 02. lis 2012 21:20:46
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od noga3 »

písal som do firmy HOSPOL - tam majú rôzne diely na rôzne kávovary - či by o takej miske niečo nevedeli. Prišila mi odpoveď, že týpek si zobral páku z môjho stroja a behal po sklade, až kým našiel. Aj na jednu, aj na dve porcie. Takže mi predvčerom prišli, tak experimentujem. A keď už sme pri tom mlynčeku ... aký odporúčate ? Chcem aby hlavne mal nastaviteľnú hrúbku, a priaznivú cenu :)
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od Rodom »

Paráda, tak máte i dvouporcovou. No, takže máte na Slovensku nejen rozumnější rozsah amnestie... :)

Ohledně mlýnků jsou tu popsané mraky stránek a témat, od ručních Hario, Lodosů, Nemoxů...až po elektrické. Takže co člověk a jeho zkušenosti, to názor. Pročtěte si v klidu ta témata, pomůže Vám to. Já pořídil ruční Hario kvůli tomu, že mám i na chalupě strojek na přetlakovou kávu, a z čerstvě mletého zrna je i přetlakovka o míli lepší než rok stará namletá Jacobs aspol. Nakonec jsem na to šel jinak díky náhodě. Při lítání kolem oprav automatu jsem narazil na chlapíka, co 13 let opravuje a servisuje profistroje a ten mi levně prodal takovou větší starší strojovnu La San Marco, která se nastavuje skutečně po jemných krocích. Nevešla se mi sice ideálně pod skříňky kuchyňské linky, ale zjistil jsem, že tu obří násypku vůbec nepotřebuji, protože si melu jen každou dávku čerstvou, sundal jsem násypku a rázem už ten mlýn není taková kysna a je jenom o cca 2 cm vyšší než ten Váš a můj kávovar DeLonghi 820.

Takže cest je více...
Uživatelský avatar
rastino7
více pokročilý
Příspěvky: 130
Registrován: stř 20. říj 2010 11:44:03
bydliště: Nitra
kávovar:
mlýnek:

Re: Čo robím zle ?! :(

Příspěvek od rastino7 »

Kód: Vybrat vše

http://elektro.bazar.sk/5486139-mlyncek-iberital-challenge
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“