Chyba: káva v mlýnku přes noc

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od David »

Nějakou dobu jsem meditoval nad tím, proč se mi po ránu nedaří pěkný shot, i když třeba vyklepu předešlý den mlýnek od namleté kávy. Crema prostě netekla jak měla, proud se různě točil, trhal atd. Jenže to tak nebylo úplně vždy*. Došel jsem tedy k definitivnímu názoru, že nešlo ani tak o ten cca gram namleté kávy, co zůstal v cestách, ale především o tu částečně roztříštěnou a namletou kávu, která zůstala prakticky 24 hod mezi kameny (v kontaktu s kovem, navíc, přičemž železo a kovy obecně působí na rozklad mnoha organických látek jako katalyzátory). Z té pak samozřejmě unikly vonné látky, CO2, tuky možná trochu nažlukly atd, atd.
Řešení vidím v podstatě dvě. Buď odemlít první dávku a vyhodit (schovat pro jiné použití, to je ale při pár kávách za týden celkem velká ztráta) nebo do násypky dávat přesně tolik kávy, kolik se jí použije na shot.
*Rozdílné chování bylo dáno stářím a druhem kávy. Káva ochotně cremující a zcela čerstvá byla zjevně odolnější.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od vilose »

Myslel som si, že máš v tomto jasno.
Presne o topmto píšem tu:
viewtopic.php?p=25643#p25643
Pôvodne som si myslel, že jediným riešením sú mlynčeky typu "koľko nysypeš, toľko pomelieš" ako Versalab M3, HG one, CBcrema apod. Tu ale pôsobí iný nepriaznivý efekt.
Problém, ktorý popisuješ je rovnaký u doserless aj doserových strojov. v tom nie je rozdiel.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od David »

Ale jo, jen jsem si to definitivně ověřil. A postnul jsem to sem, bo to sem patří, a kdo se s tím bude potýkat, ten to tu najde snáz, než v diskusi pod mlýnkem.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od dinoo3 »

Nasypem kávu na jednu dávku (nevážim, odhadom získanou praxou) do Mazzera bez násypky, pomeliem, vyčistím štetcom miesto nad kameňmi, vyčistím tunelík, ešteraz pomeliem. Kávu vycvakám z dosera, vyčistím štetcom, opäť vycvakám aby v doseri neostalo ani zrnko kávy.
Takýmto spôsobom mám vždy každú dávku urobenú so 100% čerstvou kávou.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od vilose »

Presne tak.
SJ + tento postup = celosvetovo jedno z najlepších riešení zomletia kávy.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od ondrada »

A vás takový opičárny fakt baví? To bych si kávu asi radši nedělal, s vidinou tohoto ;-) Už nahřát hrnek-namlet-sklepnout-srovnat-utampovat-utáhnout-vyklepnout-propláchnout hlavu-utřít bordel je pro mě něco, co trvá tak dlouho, že mě to jednak nijak zvlášť nebaví a jednak mě má každej, komu dělám kafe, za kreténa, dělá si ze mě prdel a nechápe proč se s tím tak seru a proč eště není kafe na stole. Kdyz si představim že budu mezitim eště šťouchat špejlí do kelímku, vážit každou dávku kafe, vymetat mlýnek zespoda a eště zvrchu... To by mě asi odvezli k Chocholouškovi a na kafe by nedošel vůbec nikdo.

Nevim, nemyslim si že mám špatný kafe, spíš naopak, a holt asi ty nuance neocenim :-) Stejně jako ty návštěvy, který viděj pořád to samý kafe, ať se s tim člověk drbe nebo ne :) A když, tak radši budu na espresso počítat 12 gramů místo deseti a ten mlýnek "propláchnu", když to bude potřeba, než tohle :)

Každopádně - obdivuhodnej výkon...
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od dinoo3 »

Gramy nepočítam, mám to v oku. To vymetanie nie je procedúra na 10min (Jedná sa len o vyčistenie štetcom 10s spolu). Sprchu utriem len utierkou po shote, viac času tomu nevenujem. Pokiaľ nemáš Mazzer SJ nepochopíš.
Spočiatku som si myslel že doserless bude lepší ale opak je pravdou.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od vilose »

Vôbec to nie je také zložité alebo zdĺhavé, ako píše ondrada.

Váži sa iba preto, aby nebol zbytočne veľký odpad, na obyčajnej kuchynskej váhe s presnosťou 1g, na najbližší gram naviac.
Káva sa v miske zarovná rovnou stranou lyžičky, zvyšok ide do misky na odpad pod doserom. O "šťouchání špejlí" sme nepísali.
Nazbierať tohoto odpadu na jednu dávku kávy trvá aj niekoľko dní, niekto to v mlieku nakoniec aj tak vypije.
Nemusí sa vážiť vôbec, odpadu je potom obyčajne viac, alebo naopak niekoľko desatín bude chýbať a jednoducho sa to dá doplniť kávou s odpadu.
Vyžaduje to priemerne 3x vypnúť a zapnúť motor, než je všetko vyprázdnené a vyfúkané. Potom niekoľko krát dokola vycvakať karusel kolom dokola, než sa doser maximálne vyprázdni.
Na vyprázdňovanie tunelíka ani nie je potrebný štetec, stačí plochý koniec lyžičky.

Vyriešený je problém s kávou vo všetkých mŕtvych priestoroch v mlynčeku, problém so zvetrávaním kávy v zásobníku, s clumpingom a ktovie čo ešte.
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od dinoo3 »

Presne tak. Rovnako nasypem lyžičkou do misky kopcovito a zarovnám opačnou stranou štetca, utampujem a je to. Meliem na toto naplnenie, vždy mám rovnaké množstvo +-1g. Mne napríklad prebytočná káva nevadí, ja ju spotrebujem v mokka konvičke v práci.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od Redmann »

Ja musím vážiť dosť presne. U mňa nefunguje naplnenie misky kopcovito a zarovnanie lyzickou. Kávy by bolo priveľa.
Dokonca som si musel zaobstarať "zlatnícku" váhu, lebo tá s presnosťou 1g už nestačila. 1g kávy navyše už občas znamenalo, že som nenasadil páku do hlavy.
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od vilose »

To v posledných príspevkoch sme sa iba nechtiac dotkli spôsobu plnenia misiek.

So starnutím kávy v mlynčeku to už nemá nič spoločného.

Zarovnanie naľahko nasypanej kávy zarovno horného okraja misiek u nás platí aj tak iba u viac vypraženej kávy, pretože káva pražená na svetlejší stupeň je menej stlačiteľná a má vyššiu objemovú hmotnosť, treba jej dať o niečo málo menej, než zarovnať misku. Vtedy je správnejšie buď naplniť podľa hmotnosti alebo dajakou mierkou stiahnuť nižšie od horného okraja.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od elwoodblues »

Dinoo3:
opak je pravdou? Proč? Jenom než z toho doseru vycvakám celou dávku kafe... Protože to dávkování funguje jen když je zaplněn ze značně větší části, než je mých 18-19g. A tebe pak ještě to šmejdění štětcem v doseru baví? Mlýnek je skvělej a jsem moc rád, že ho mám. Je ale jasně patrný, že je určenej pro kavárnu a nějaké zbytky kafe v doseru se neřeší, protože se tam neohřeje a furt se mele. Takže pro moje potřeby je doser u tohoto mlýnku spíš na obtíž a je pojmenován velmi přesně.
Nějak to upravím a to kafe budu odchytávat ještě nad tou růžicí. Pak to nebude mit chybu.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od dinoo3 »

Ja necvakám priamo do páky. So štetcom prejdem miesto nad kameňmi, tunelik. Ružica doseru pozmetá úplne všetko, v doseri neostane vôbec nič. Ružicu som upravil aby pozametala všetko. U doserless by mi istotne nejaké zbytky ostali v tunelíku.
Áno baví ma to šmejdenie štetcom, hl preto keď viem, že mám zakaždým čerstvú porciu namletej kávy. Mne to za ten výsledok stojí. Momentálne mám takmer 100% čerstvo namletej kávy, bez nejakých zvetraných zvyškov. Mimochodom, tej kávy v tunelíku, nad kameňmi a medzi kameňmi je dosť.

Elwoodblues: Ty si neodstránil tie nepotrebné snímače? Ak odstrániš ten vrchný tak je tam krásny prístup na vyčistenie.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od David »

Boys, úpravy mlejnku pls do mlejnků. :)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od elwoodblues »

Dinoo3:
chystám se k tomu, jsem někdy strašně málo akční...
Jinak bych řekl, že ty zbytky kafe v mlýnku nemají znatelný vliv. Můj přístup je, udělat všechno, co je potřeba, aby kafe bylo co nejlepší, současně se nepatlat se zbytečnostmi. Ale nic proti maximalismu, když to člověk dělá rád. Je fajn, že to děláš a neříkáš, že "jedině tak je to to pravé". Tuhle dělící rovinu si každý musí určit sám. Nakonec, vždycky se to dá změnit.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
ivanito
začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: čtv 11. říj 2012 9:25:51
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od ivanito »

Zvyšky kávy v mlynčeku cez noc sú mi dôverne známe. Prvá káva ráno má známky nižšej čerstvosti a nekrémuje dobre. Riešim to tak, že odhadom nasypem o niečo väčšie množstvo kávy ráno zodpovedajúce 2 shotom. Pri prvom mletí pekne vidieť ako relatívne veľké zvyšky kávy tam v noci spali. Trošku ma hnevá, že mlynček má veľa vnútorného priestoru, kde sa káva zachytáva a vždy musím prisipať viacej zŕn lebo vždy tam niečo zostane. Navyše čím dám menej zŕn tým to ide pomalšie, lebo nadskakujú pod deklíkom a nemelú sa kontinuálne, navyše je to znateľne hlučnejšie mletie. Každopádne mlynček mám stavaný na kontinuálne mletie, kedy je zásobnik viac-menej naplnený.
Káva je nápojom inteligencie, alkohol demencie.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od David »

Teď jsem si ještě ověřil další ve fóru zmíněný fígl. Dvakrát bouchnu deklem násypky, a vyfoukne se semletá káva z cest do zásobníku. On by se snad normálně vyplatil nějakej kompresorek, kterej by tam foukl vzduch na konci mletí :)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
vilose
více pokročilý
Příspěvky: 425
Registrován: stř 23. lis 2011 18:40:39
bydliště:
kávovar: Bezzera Unica, LaPavoni Europiccola, Faema Family
mlýnek: Mazzer Super Jolly, Fiorenzato T80

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od vilose »

Ani nie je treba kompresorček.
U Mazzera sa natrvalo odstráni kryt nad tunelíkom, z tunelíka sa vyškriabne koncom lyžičky nahrnutý kopček zomletej kávy, 3 vyhadzovače po obvode kameňa potom spôsobia taký prievan, že zároveň všetku kávu z mŕtvych priestorov vyfúkajú. Samozrejme, že nad kameňmi nasmie byť ďalšia káva.
Obrázek
Uživatelský avatar
dinoo3
více pokročilý
Příspěvky: 329
Registrován: sob 07. lis 2009 21:28:05
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Chyba: káva v mlýnku přes noc

Příspěvek od dinoo3 »

Presne tak isto to mám aj ja, až na to že ja miesto lyžičky používam malý obyč štetec na maľovanie.
Kávovar: ARIETE RETRO -> RANCILIO SILVIA -> ISOMAC TEA
Mlynček: GAGGIA MDF -> MAZZER SUPER JOLLY, SAN REMO MXT
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „k přípravě kávy“