Ec155 - problém s pěnou na espressu

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Ec155 - problém s pěnou na espressu

Příspěvek od tomas.vlk »

Dobrý den, mám problém s pěnou na espressu.
1)Kávovar Ec155- miska bez crema disku
2)Mlýnek catler CG8010 s tuningem pro co nejjemnější mletí (konzistence kávy doslova mazlavá mezi prsty něco jako kakao na pečení)
3)Káva pražená 3.10 včera 10.10 koupena. (Saggio-80%arabica, 20% robusta)
4)Tamper kovový tlak silný

Na hladině po extrakci trvající cca 25 vteřin.. objem 30-40ml přesně nezměřeno ale pěna byla takový půl měsíček zbytek černá voda.

Nevíte kde bude problém?
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od dape »

z kolika gramů kávy jsi to dělal? Jednoporcová nebo dvouporcová? Byla páka a strojek předehřátý?
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od tomas.vlk »

cca 9g. Těsně pod okraj misky. Ano, předehřál jsem jej.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od dape »

to nevím. :-(
Já když dělám kávu (stále jen 100% jednodruhová arabica - teď mám bolivii caranavi, ze které to s pěnou bývá o něco slabší než s robustou), tak do jednoporcové dávám 10,3g, do dvouporcové 16,3g. Zpočátku teče úplně tmavá krásná čokoláda, a asi u 10.s nebotak nějak (nestopoval jsme to) se najednou vyvalí taková láva pěny, která neustává až do konce. Ale musím říct, a asi to platí obecně, že espresso (a asi i pěna) je obecně lepší z dvojdávky než z jedno. Jasně, výjimka potvrzuje i pravidlo (u někoho).
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od tomas.vlk »

Není to třeba tou miskou, že bez disku má zbytečně velké třeba ty dírky? I když se mi zdají hodně mikro...nevím...ještě zkusím jak píšete naplnit tu misku co to pujde..:)
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od dape »

zkuste přidat tak cca 1 gram kávy navíc. Tím dosáhnete i toho, že za těch 25s vám nevyteče 30-40 ml kávy (jak píšete), ale třeba jen 25-35 ml a teoreticky by se zvedla šance na lepší pěnu (bez disku). Ono, ne náhodou záleží i na té misce, do které se dává káva.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od elwoodblues »

Při extrakci 25s a čerstvé kávě pěna prostě nejde neudělat a tak bídný výsledek nemůže být pouze vlivem nepředehřáté páky, to musí být něco zásadního.
Konzistence kávy doslova mazlavá, to jako namletá na pudr? To by při normálním tampování a gramáži mašina vůbec neměla protlačit. To je divný. Ačkoliv se s blbým mlýnkem prý nedá namlít dostatečně jemně, což jste tu myslím jinde řešil, neznamená to, že cílem je co nejjemnější mletí. Při takhle namleté kávě 25s extrakce - to mi nehraje.
Jak píše dape - zajímavý údaj by bylo množství kávy. Blbá otázka, ale přesto - jestli jste nepomlel co nejjemněji a čas extrakce pak neřešil ubíráním kávy.
Každý svého kafe strůjcem
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od dape »

ještě mne napadlo toto. Jelikož je to namleté úplně na prach, až je to mazlavé, tak podle mne je to jemněji než by to mělo být a normální kávovar by to, jak píše elwoodblues, neprotlačil. Vám to protlačí a dokonce tak, že to nateče 30-40ml, což je fakt hodně. Nabízí se vysvětlení: 1. kávy je málo, takže přidat, nebo 2. to kanálkuje a fičí to někudyma nejmenším odporem a tudíž toho nateče tolik a bez pěny.
Řešení: Přidat kávu, rovnoměrně tampovat tak, aby to bylo vodorovně (ne nakloněně)a tím zamezit toho, že by kávy u některého okraje bylo méně a tama by to fičelo. Jinak bych nemohl pochopit, že u tak jemně pomleté toho nateče tolik.
... a nebo tím, že tam v misce je nějak moc hodně velkých otvorů.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od elwoodblues »

koukám, že mi nějak uniklo několik vstupů a můj dotaz už byl bezpředmětný.
Velikost otvorů v misce je blbost. Měl byste kafe v kafi. Kanálkováním bych se taky v tuhle chvíli nezabýval. Tak zásadní neúspěch má zásadní příčinu. Viděl bych to na kvalitu mletí, případně by mě u té kávy pražené 1. 10. zajímal taky rok.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od tomas.vlk »

Rok 2013 praženo minulý čtvrtek
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od ondrada »

tomas.vlk píše:Rok 2013 praženo minulý čtvrtek
A to víte, nebo to jen tvrdí prodejce a Vy mu věříte (on totiž papír snese všechno)? A jak byla ta káva skladovaná? I když ve skleněný dóze na sluníčku v týhle roční době asi nebyla...
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od tomas.vlk »

bylo zakoupeno v malé pražírně kávy, kde snad netahají lidi za nos... Jak byla skladována to netuším. Určitě ve tmě, jelikož to bylo vsypávano z někama do papírového sáčku z místnosti kde nebylo žádný okno:)
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od dape »

ondrada píše: A to víte, nebo to jen tvrdí prodejce a Vy mu věříte (on totiž papír snese všechno)? A jak byla ta káva skladovaná? I když ve skleněný dóze na sluníčku v týhle roční době asi nebyla...
abych to doplnil. já tam kupuji zrnkovou kávu více než půl roku k plné spokojenosti (nebo i více) a žádný problém nebyl. Pěna je jak má být (samozřejmě i chuť) až si při extrakci a pití vždy říkám "kurňa, to není ani možný" :-D (to je čistě můj osobní názor)
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od elwoodblues »

Zřejmě tedy káva od Kosty. Ze zvědavosti jsem od nich kdysi 100g zkusil a i když standard PC je podle mě výš, kávou to tedy nebude. Byla to hodně slibná možnost a já si proto neodpustím ještě kontrolní otázku, protože chyba se prostě může přihodit vždycky - bez ohledu na původ a datum, jak na vás ta káva působí? Jako čerstvá? Jak intenzivní je vůně při mletí? Čerstvá káva je jasná a když ji melete, nelze mít o čerstvosti pochyb.
Jinak by to opravdu chtělo aspoň tu fotku, nejlíp video z extrakce. Teče pěna a rychle se ztrácí, nebo teče rovnou skoro jen černá voda? Jakou barvu ta pěna má? Moc světlá, akorát, moc tmavá? Jak to espresso chutná? Intenzivní, hořké, nebo jalové?
Každý svého kafe strůjcem
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od ondrada »

A miska plná, puk "suchej" (rovnoměrně vlhkej, né kus mokrej a kus bez vody), s obtisknutou sprchou? Jestli ne, tak přidat kávu. A jestli jo, tak snad ani není možný, aby to teklo tak rychle při mletí "na prach". To už by pak buď muselo příšerně kanálkovat (takže zkusit před tampováním kafe v misce prošťourat nějakým klackem aby se rozbily hrudky, a nějak plusmínus srovnat, aby byla vrstva všude stejně silná) a jestli to poteče pořád takhle naprd, tak pak už snad jen všechno ukazuje na nepoužitelnej mlýnek, kterej mele buď moc nahrubo, nebo hrozně nekonzistentně...
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od dape »

co bych zkusil, jak píše ondrada.
1. Napěchuj tak, aby při dotahování jsi dotáhl na kávu, t.j. aby došlo k obtisku šroubu. Pak budeme vědět, že máš správné množstí. Tímto odladíme množství, tedxy gramáž.
2. pokud vyteče za 25s více než 25ml, zjemni mletí
3. pokud vyteče za 25s méně než 25 ml, mel hruběji
Tímto bys měl odladit mnoství kávy a jemnost. pokud ani toto nepomůže, pak bude blbá káva (což já z toho zdroje téměř vylučuji) a nebo problém s tampováním a mlýnkem. V tom případě bych zkusil jakoukoliv jinou kávu, jak se to bude chovat. Pokud problém bude odstraněn, bylo to kávou, pokud ne, pak mlýnek nebo tampování.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od elwoodblues »

Nekonzistentní mletí by mohlo být ono. Někde je miska ucpaná prachem a neteče to, jinde to teče moc rychle, takže v průměru to teče časově akorát.
Což ale není kanálkování odstranitelné rozbitím hrudek a klacek to nevyřeší, pokud se nepoužije na ten mlýnek.
Kanálkováním bych se snad zabýval, kdybych dělal dobré espresso a nedařilo se špičkové.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od elwoodblues »

dape: gramáž uvedl, je v mezích. K obtisku šroubu před shotem dojít nemusí. Tolik k bodu 1.
Body 2 a 3 jsou bezpředmětné - teče mu to 25s, jak píše.
Takže se mletím netřeba déle zápasiti. Tampování nemá zásadní vliv, to bych vůbec neřešil. A jsme u kvality mlýnku. No a tam už jsme byli. Mně to teda furt vypadá na to kafe, nebo oboje -kafe a mlýnek.
Pak snad zůstává ještě otázka, je-li espresso vůbec v silách onoho jinak jistě skvělého stroje.
Každý svého kafe strůjcem
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od ondrada »

elwoodblues píše:dape: gramáž uvedl, je v mezích. K obtisku šroubu před shotem dojít nemusí. Tolik k bodu 1.
Je to vhodný proto, abysme věděli že je miska plná a kafe je opřený o sprchu. Až to poteče jak má, ať si klidně ubere. Ale dokud to bude zlobit, základem je plná miska, abychom omezili výkyvy v plnění a tampování.
elwoodblues píše:Body 2 a 3 jsou bezpředmětné - teče mu to 25s, jak píše. Takže se mletím netřeba déle zápasiti.
Teče mu to 25 sekund, ale nateče mu 35-40ml, tzn. teče to jak protržená přehrada při nejjemnějším možným mletí. Takže bezpředmětný to rozhodně není, pokud by bylo všechno ostatní správně.
elwoodblues píše:Tampování nemá zásadní vliv, to bych vůbec neřešil. A jsme u kvality mlýnku. No a tam už jsme byli.
Tampování může mít vliv, třeba pokud se nepodaří utampovat rovně, nebo se kafe víc zmáčkne na jedný straně protože není správně rozložený nebo je jen tak pohlazený nebo nebo nebo. Rozhodně bych si nedovolil říct že nemá skoro žádnej vliv, zvlášť když není miska plná až po sprchu, naopak. Proto taky říkám, že to chce nacpat misku "co to dá" a kafe pořádně srovnat, abychom minimalizovali rozdíly např. v tampování, dokud se nezjistí odkud je potřeba toho čokla odkopat.
elwoodblues píše:Pak snad zůstává ještě otázka, je-li espresso vůbec v silách onoho jinak jistě skvělého stroje.
Minimálně kafe s pěnou by vytéct mělo. Jestli není v háji termostat, tudíž teplota vody. Miska je bez cremabazmeku a tlak to evidentně má, když údajně protlačí pudr takovým fofrem :) Takže dokud tomu nepraskne nějaká hadička nebo se někde něco neurve nebo neshoří, tak z toho kafe téct musí - když budeme předpokládat že voda je nějak plusmínus teplá.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od elwoodblues »

Ondrada: Víme, že má v misce kafe dost. Jestli ho nepokládáte za negramotu, nevím co chcete na faktu 8g ověřovat.
Espresso 25s/40ml není normálně taková katastrofa, o jaké je tu řeč.
Blbým tampováním podobnou bídu taky nedosáhnete.
Já fakt nevím - ladíte formu sprintera, kterej běhá stovku za 20s tím, že mu nutíte plastiku nosu, aby ho měl aerodynamičtější. Když teda pominu psaní obecných návodů, které se tu dají vyčíst na x místech.
Každý svého kafe strůjcem
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“