Ec155 - problém s pěnou na espressu

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od ondrada »

elwoodblues píše:Já fakt nevím - ladíte formu sprintera, kterej běhá stovku za 20s tím, že mu nutíte plastiku nosu, aby ho měl aerodynamičtější.
Nikoliv, snažíme se dosáhnout bezchybnýho stavu jednoduchým způsobem, kterej (krom trochy snahy) nebude dotyčnýho nic stát, a nám prozradí, jestli je chyba v rukách (mletí je nejjemnější jaký může být, kafe je srovnaný a bez hrudek, miska je plná že plnější být nemůže, tudíž se minimalizuje vliv rukou a všeho ostatního), nebo v hardwaru (i přesto to pořád teče naprd).

Nedělám z nikoho negramotu, ale jde o člověka bez zkušeností, který se snaží dopracovat k espressu a někde v procesu má chybu. Není to někdo, kdo přesně ví že všechno dělá správně, protože to by se neptal kde může být chyba. Je mi jedno jestli má v misce 8 gramů nebo dvacet, já nevim jakou má misku, ale plná miska je záruka jakýhosi konzistentního stavu kterej následná extrakce nezmění, kdežto pokud je těch 8 gramů naplněných blbě a do půlky (laskavě nechytat za slovo, myšleno prostě ne do plna), může to během extrakce udělat bordel.

40 mililitrů není žádná tragédie v okamžiku, kdy mám ještě kam uhýbat s mletím (směrem k jemnějšímu mletí). Ne v okamžiku, kdy mám kafe namletý "co to jde" - pokud takhle nateče 40, pak mám buď špatnej mlýnek nebo ruce.

Je mi líto, ale když nevidím co přesně tazatel dělá, můžu poradit jen to, aby to zkusil tak, že to pokudmožno nepůjde zvorat. To znamená pořádně nahřát stroj i s pákou a hrnky, namlet co nejjemněji, naplnit tak, aby miska zůstala bez volnýho prostoru, nemít hrudky, mít kafe srovnaný a pořádně utampovat. Dostat se prostě do nějakýho výchozího stavu někde na hraně. A podle toho co se pak stane, jestli to kávovar protlačí rychle (to znamená je naprd mlýnek nebo je - ač je to nepravděpodobný - špatný kafe, resp. kombinace obojího, protože jinde už chyba asi být nemůže, zvlášť když pokus několikrát zopakuju), nebo to protlačí pomalu/neprotlačí vůbec - to znamená něco jsem dělal špatně, a teď můžu začít povolovat mlýnek, tím se dostat na 25/25 a pokud mám dobrý kafe a tak akorát teplou vodu, pěna se musí dostavit. Když ne, je nejspíš špatně kafe (lze snadno vyměnit), další na ráně je pak kávovar (ale napadá mě, když tlak zdá se máme, snad jen ta teplota vody - lze vcelku snadno změřit), a nakonec zbývá (nepravděpodobně) konzistence mletí - bez zkušeností může být těžko kontrolovatelná, ale v tomto okamžiku je to víceméně jistota.

Každopádně když toto projdu, pravděpodobně najdu jednu nebo víc chyb, který můžu odstranit. Pak budu mít espresso s pěnou. A až budu mít espresso s pěnou, můžu si zkoušet třeba 60 mililitrů nebo půlku kafe, ale budu vědět kde je chyba a jak se dostat k tomu základu, od kterýho si můžu experimentovat a sledovat co se děje. A nebo prostě budu pít espresso.

Je to celkem jednoduchej program, udělat chybu snad ani nejde, a napoví co řešit dál.

Samozřejmě je druhá možnost - do nekonečna debatovat o tom, že tohle není důležitý a tamto taky ne, a že to možná bude mlýnkem, možná kafem a možná ten stroj není schopnej espresso s pěnou udělat, ale k výsledku se nedoberem protože tohle ani tamto není důležitý tak to pro jistotu ani nezkusíme, i když to nic nestojí, a nebudem asi teda radši dělat nic. Nebo všechno co máme rovnou preventivně zahodíme, vezmem 20 tisíc a koupíme Silvii, protože je možná špatně kávovar, s Rockym, protože je možná špatně mlýnek, snad nedostanem vadnej kus, a pro sichr koupíme i nový kafe... Nebo já nevim, jak to teda řešit.

Já radši tomu sprinterovi, kterýho sem nikdy neviděl a o kterym nevim nic krom toho, že tu stovku může zaběhnout pod 10, ale z nějakýho důvodu to nejde, poradim všechno včetně drobností typu tý plastiky nosu, zvlášť když by byla zadarmo, na lusknutí prstu a sundavací, a když to ani pak nepůjde tak budu vědět že to nejsou ty naskládaný drobnosti a jeho chybky (jako třeba že se snaží běhat pozadu a s patnáctikilovejma činkama) a postupně dojdu třeba k tomu revmatu který má v kolenou a kterýho si nevšim protože o něm nikdy neslyšel, než abych mu řekl že "je to nějak naprd, možná to sou stehna, možná kolena, možná boty, radši to všechno vyměň, nebo to nech za sebe zaběhnout někoho jinýho..." A až mu tu stovku půjde běhat pod 10, tak ať si jí pak klidně běhá za 15, to už je jeho věc.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od elwoodblues »

Rozumím. Jde nám o totéž a nechci se hádat. Jen mám jiný přístup - ten váš respektuji, je OK. Můj přístup je prostě ten, že když budu mít auto ve špatným stavu a upadne mi kolo, nebudu se snažit o zprovoznění kontrolou správné funkce ostřikovačů. Spravím to kolo a pojedu. Ostatní věci dodělám pak. Opravdu mám celkem jistotu, že ty ostřikovače na to rozjetí vliv nemají. Vy prostě vyjedete s autem po generálce. Oboje má svoje pro i proti. Tady je stav docela tragický a i když tam těch chyb možná bude víc, budu se opakovat, zásadní neúspěch má zásadní příčinu. Tu chci najít. Ostatní je otázka dalšího zlepšování za pochodu. Laik nelaik, 25s nebo 9g není nic, co by uměl poznat jen expert. Jsou to exaktní údaje, které nemám důvod komukoliv nevěřit, když to píše.
Zkuste zmršit espresso špatným tampováním, když ostatní podmínky budou OK. Výsledek bude docela přijatelný. Pokud jde o tu protrženou přehradu, když netrefím poprvé mletí a nateče mi 40ml za 15s, je tam i tak pěny ažaž.
Už jsem protivnej byl a v jiném threadu jsem tomas.vlk jeho mlýnek, který si pochvaloval, dost ztrhal. Octl jsem se nerad v roli nepřítele chudých studentů, jenže se mi zdá, že to u toho mlýnku nakonec skončí, nebo u Kosty sáhli do špatného regálu. Jo, beru to hopem, ale fakt si nebudu ověřovat, jestli má kávovar šňůru v zásuvce.
Každý svého kafe strůjcem
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od dape »

:-D já teda nevím, ale když např vezmu misku velkou (např. 18g a naplním ji 9g, neutampuji), třeba mi taky vyteče přehrada za 25s 40ml a třeba to bude bez pěny (nevím, nezkoušel jsem tu ptákovinu), ale zde se ihned nabízí chyba ta, že na tolik otvorů v misce je té kávy málo, proto to teče rychle (a je tam 9g, co má třeba on. takže se 100% kloním k ondradovi a jak jsem psal původně, a to je naplnit misku tak, na kolik je koncipovaná, tedy tak, aby se při utahování páky dotahovalo na kávu. Dyť to nic nestojí a je to jeden za základních předpokladů. Pak mohu laborovat dál. Pak když dosáhnu nějaký výsledek, mohu ramáž odebírat, ale pořád se budu pihybivat v nějakých mezích.
Když už jsme u toho opravy kola, neopravujeme stěrače (tedy mlýnek, kávovar, kávu, ...), ale jen správně našroubujeme to kolo tak, jak má být. Tedy dáme kávy tolik, aby se otiskl šroub. Pak mohu , když auto nepojede, řešit další věci.
Toto je ZCELA ZÁSADNÍ předpoklad, nez kterého nejde pokračovat dál. Howgh. :-D
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od ondrada »

Když budu vědět že mám upadnutý kolo, tak budu řešit kolo. Když nevim proč to jede blbě, a všechno se mi zdá dobrý, tak holt zkontroluju všechno, co by mohlo mít trochu vliv. Jestli to třeba není volnej kabel od některý svíčky, k tomu uvolněnej konektor palivovýho čerpadlo a zanesenej vzduchovej filtr. A když tyhle drobnosti budou v pořádku a furt to pojede blbě, tak začnu řešit kterej kus hardwaru je v háji, v čemž mi můžou napovědět i ty předchozí pokusy. Samozřejmě nejsem dement abych řešil ostřikovače, když auto nejede. Řešim věci, který můžou, byť třeba jen trochu, ovlivnit výsledek.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od elwoodblues »

dape: nežeň to do extrému, přečti si, co napsal tazatel. Tampoval silně, ať už to znamená cokoliv, pro mě to nemůže být důvodem takového fiaska.
Miska není koncipována tak, jak píšeš že je, na kávu se dotahovat opravdu nemusí. Když si ještě vezmu tu tvou úvahu z pátku, že má v misce asi velké otvory, tak bych řekl, že by sis měl než začneš radit, pár věcí ujasnit sám. Známe se a -sorry- opravdu si nemyslím, že bys mě mohl vyučovat přípravu espressa.

ondrada: vy mu poradíte, něčeho se asi doberete a příčinu zjistíte. Nechám to na vás, nestojí mi to za další okecávání téhož.
Každý svého kafe strůjcem
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Ec155 - problém s pěnou na espressu

Příspěvek od dape »

elwoodblues: nemyslím si, že určitě umím lepší kávu než Ty, o tom se nepřu :-)a určitě Tě nemíním vyučovat přípravu espressa (a hele, nežeň to do soobním invektiv:-D ). Ale uvážim-li, že otvory v misce nejsou koncipované na nepřetlakové misky, ale na přetlakové, tedy je i docela možné, že těch otvorů je více než je zdrávo (větší být tedy nemohou, jak jsi psal, OK, to je logické) a proto to fičí rychleji. Tampováním to taky může být, pokud to neudělám rovně a povrčí to tenčí vrstvou. No a když dám kávy do misky méně, než na co je miska a resp.i grupa nastavena, tak je také možné, že to pojede rychleji. jak vidíš, těch věcí je více, a proto bych alespoň vyloučil tu, že to naplním na dotáhnutí. To je takový problém? Nemám nic proti Tobě a v mnoha věcech (resp. ve většině s Tebou naprosto souhlasím a uznávám, že tomu fakt rozumíš, ale toto je pro mne nepřekousnutelnej fakt, že bych naplnil misku na dotažení páky a zjistil, co se děje.Hele, třeba to bude řešení a co? Pak je po problému a není co řešit. Ty taky děláš kávu z více než 9g (myslím, že z 10), tak ať zkusí tám té kávy dát víc. Zkusil bych to, stejně musím udělat kávu a proč to neudělat takhle?
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od ondrada »

elwoodblues píše:ondrada: vy mu poradíte, něčeho se asi doberete a příčinu zjistíte. Nechám to na vás, nestojí mi to za další okecávání téhož.
Tak toto myslím mluví za všechno... Neboli "Koupil si mlýnek kterej sme mu neschválili a navíc má levnej kávovar a kafe bůhví odkud, tak si nezaslouží aby se s ním dál někdo zabýval", pokud to překládám správně? Provinil se, tak ať pyká a koupe se v tom sám? Mi to tak z tvýho přístupu připadá... Protože když jen nechci radit a nemám vůbec žádnej nápad jak dál, tak se snad radši nezapojuju... :ucta:
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Ec155 - problém s pěnou na espressu

Příspěvek od elwoodblues »

dape: máš pravdu, nechal jsem se unést a omlouvám se ti za tu formu, jakou jsem to podal. Do smrti dobrý, na čemž snad nic nemění to, že si svůj názor na tento problém a jeho řešení ponechám.

ondrada: tohle není fér. Já tomu čas věnoval. V našem střetu dvou přístupů jsem ustoupil, protože nechci současně radit a současně bojovat s někým, kdo radí taky, vidí to jinak a dává si dost práce s tím, aby všechno co napíšu citoval a vyvracel. Co napíšu, bylo blbě. když nebudu psát nic je to taky blbě. Já umím svůj čas využít fakt líp.
A jak vám to připadá je mi naprosto jedno.
Každý svého kafe strůjcem
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ec155 - problém s pěnou na espressu

Příspěvek od RedAce »

Podle mě je to kombinace nekvalitně a velmi jemně mleté kávy, nekvalitní misky (asi nebude konstruovaná na to, aby podávala dobré výkony bez napěňovací vložky) a vysokého tlaku čerpadla. Měl jsem teď jednu starší nouzovou kávu, kterou jsem musel mlít hodně najemno a párkrát se mi u ní stalo, ze puk "prasknul" při tampování. Předpokládál bych, že profi tlak 15bar mašiny Ec155 si prostě tou kávou cestičku prolomí, ať je mletá sebejemněji. Zvlášť v misce, jejímž původním primárním úkolem není fungovat jako klasická miska, ale pouze držet crema-bazmek na místě.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ec155 - problém s pěnou na espressu

Příspěvek od ondrada »

Tak jsou tu lidi, kterým se s tímto strojem a upravenou miskou (bez napěňovače) aspoň něco slušnýho zadařilo, tak nevidím důvod proč by to najednou nešlo :)
Uživatelský avatar
tomas.vlk
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 22. srp 2013 21:15:49
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ec155 - problém s pěnou na espressu

Příspěvek od tomas.vlk »

Než jsem stihl experimentovat a fotit na EC155 tak se objevil na Bazosi Gaggia Baby Twin za 4000Kč Crema nádherná bez problémů ani ne na poslední stupeň mletí. Takže v tomto tématu Ec155 - problém s pěnou na espressu, již bohužel nic nového nepřispěji. S Gaggiou je vše jak má být... zřejmě to bylo strojem.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Ec155 - problém s pěnou na espressu

Příspěvek od elwoodblues »

Takže stroj. Odhadoval jsem to na kávovar nebo mlýnek. Přiznám se ale, že spíš na mlýnek. Tak hlavně že už se daří.
Jsem rád, že se ukázalo, že to skutečně není taková věda a příčinou nebylo to, že byste tampoval 5g kávy v double misce příliš malou silou a hodně zešikma...
Každý svého kafe strůjcem
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ec155 - problém s pěnou na espressu

Příspěvek od ondrada »

Spíš bych to viděl pořád na ty ruce.Když si vzpomenu na to martyrium než sem dostal slušný kafe z Krupse. Gaggia víc odpouští :) Na DeLonghi si člověk musí kafe zasloužit :)
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Ec155 - problém s pěnou na espressu

Příspěvek od dape »

tomas.vlk píše:Než jsem stihl experimentovat a fotit na EC155 tak se objevil na Bazosi Gaggia Baby Twin za 4000Kč Crema nádherná bez problémů ani ne na poslední stupeň mletí. Takže v tomto tématu Ec155 - problém s pěnou na espressu, již bohužel nic nového nepřispěji. S Gaggiou je vše jak má být... zřejmě to bylo strojem.
mám ji rok a jsem více než sppokojen. Co je tam super je to, že na páru je navíc termoblok. Takže po espresu, se jen odpustí voda z trysky a už fičí pára. Klidně ihned potom mohu dělat espresso, žádné čekání, prostě "ideál".
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“