Vazkost kávy

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
JMK
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pon 13. kvě 2013 15:32:42
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Vazkost kávy

Příspěvek od JMK »

Rád bych poprosil o radu. Odpovědi na fóru jsem hledal, ale ne úplně našel.

Dělám-li espresso, tak káva, která vytéká, mi přijde málo sirupovitá. Káva v šálku/skle hezky stoupá (ve smyslu efektu piva Velvet; nevím, jak to správně nazvat), ale zdá se mi, že příliš rychle. Následná crema se utvoří kolem 3 mm; relativně pevná, vrací se a po dopití na stěnách zůstává (tedy nezůstává, protože je vytřena :-)).
Domnívám se, že chyba souvisí s rychlostí průtoku, neboť mi vychází 25/12-15. Snažil jsem se zde dohledat, kde dělám chybu, ale neúspěšně. Zkoušel jsem různé kombinace jemnosti mletí a tamperovaní. Pakliže se dostanu k 20 s, tak za cenu, že káva je přepálená. Tzn. že na počátku teče úplně černá a pak se rychle mění do běla, a je nepitelná. Ono i proti různým videím mi přijde, že při 25/12 je změna příliš rychlá a oříšková barva chybí.
Děkuji za pomoc a rady.

PS:kávy jsou z PC; puk je OK; dle tohoto i jiných fór jsem měřil teplotu vody (i výsledné kávy) a množství vody rovnou ze sprchy. Vše OK.
Lkotek
Příspěvky: 8
Registrován: pon 21. říj 2013 12:37:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od Lkotek »

Také s tím bojuji. Kavovar Silvu mám zatím týden. 25/25 není problém. Kava se me ale zdá hořká, přeextrahovaná. Při hrubším mletí to je zase jako turek. To optimální mezi mě nejde. Tak zatím nakupuji různé kávy.
Uživatelský avatar
century
Příspěvky: 44
Registrován: ned 07. lis 2010 22:08:34
bydliště: Jihomoravsky kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od century »

Nak s tímhle taky bojuji na silve:) taky ten tyden ale
Chystám se v sobotu jak bude cas to rozlousknout:)
Jižní Morava - gaggia new baby class - gaggia MDF
Praha - Rancilio Silvia v2 - Rancilio rocky sd
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od primacafe »

přikláněl bych se k vyšší teplotě vody.
Mám osvědčenou zkušenost, že měření teploty vody vytékající z kávovaru při extrakci, nic neříká.
I to, že protíká rychle může souviset s teplotou vody.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od RedAce »

U Silvie se taky hodně řešil temperature surfing, ne? V základním nastavení se může stát (a stává), že ve chvíli, kdy se kávovar tváří, že je připraven, je voda díky setrvačnosti tepelné soustavy neúměrně vysoká. To pak způsobí tu "přepálenost". Až budete mít chvíli času, zkuste nějakou dobu pozorovat nahřátý kávovar, vysledovat intervaly, ve kterých se spíná topné těleso a pak udělat kávu tak, že extrakci spustíte několik vteřin před zapnutím topení a voda bude chladnější než při běžném postupu (zadejte na YouTube "Silvia temperature surfing" - určitě vám vypadne několik názorných videí). Když tohle nepomůže, nezbyde než hledat problém jinde.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od primacafe »

RedAce píše:U Silvie se taky hodně řešil temperature surfing, ne? .........
toto může být problém jakéhokoliv kávovaru, né jen Rancilio Silvie.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od Redmann »

Ešte mi napadlo, ide o double alebo single misku? Skúsil by som to najprv z dvojitou miskou, väčšie množstvo kávy lepšie odpúšťa chyby. A polaborovať s množstvom kávy vs. hrúbka mletia.
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od RedAce »

Primacafe: To určitě, myslel jsem to spíš tak, že hlavně jsem tohle sledoval u Gaggie, ale i u Silvie jsem postřehl, že to dost lidí řeší. PIDem nebo surfingem.

A pokud to zkoušíte se single miskou, tak opravdu radši alespoň zpočátku trénovat s doublem. Ten vám spíš odpustí nějaké drobnosti a můžete zapracovat na základních problémech. Já osobně jsem už přešel prakticky výlučně na double. I když jsem sám, tak si radši dám double s jistotou, že káva bude bez problému, než "ušetřit" 7g kávy a riskovat dost nejistý výsledek.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od primacafe »

Já jen proto aby si zase někdo, kdo jde kupovat Silvii a na forum půjde hledat zkušenosti ke kávovaru, to nevztáhl všeobecně na všechny Silvie a že to tak je u každé.
Není to tak u každé (Silvie) a může to být u každého jiného kávovaru.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od dape »

Domnívám se, že vysvětlení může být prosté. Pokud zpočátku teče černá, za chvíli téměř bílá (záměrně přeháním) a teče to rychle, pak je to tím, že je malá gramáž. Káva se během prvních pár sekund vyextrahuje a pak už není co a teče to světlé.
Proto bych zvýšil gramáž, řekněme o 1-2g. Ostatně, jakou máš?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od primacafe »

Tuto alternativu s množstvím kávy už nabídl Redmann. Uvidíme jak to dopadne. Samého by mě zajímalo kde je zde zakopaný pes.

Ještě dotaz: a takto se kávovar chová od samého začátku?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od Fox_25 »

Taky bych se přikláněl k množství kávy, ovšem ovlivňuje to dost faktorů. Od stáří kávy, přes hrubost mletí, množství a nakonec i ta teplota vody. Abych měl pořád stejné kafe tak musím podle stáří kávy upravit hrubost mletí a nebo množství kávy. Když toto neudělám tak u starší kávy je ristreto vodovější a u čerstvé kávy zase teče vyloženě emulze. Obojí jde naštěstí velice snadno poznat na chuti.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
JMK
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pon 13. kvě 2013 15:32:42
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od JMK »

Díky za nápady!!
Ke Gaggii jsem dokupoval single a double misky (neboť v balení byla na POD a tlakové single a double) na brněnském eshopu, který je zde doporučován; z hlavy nevím jméno.

Gramáž: Aby se na single nedělalo blátíčko, tak musím dát 12 g. Po utažení a povolení za sucha není na kávě nic vidět. Výsledný puk má pak obtisknutou sprchu, drží vcelku a je vlhký. Gramáž mě dost překvapila, ale silnější káva mi nevadí. 10-12 g puk je slušný, ale na povrchu malá vrstva bláta. Pod 10 g puk nepřítomen. Nad 13 g, páku nelze utáhnout. Gramy se trošku liší v závislosti na hrubosti mletí. Uváděné hodnoty platí pro MDF na 5. Double má asi 18 g. Každopádně někde plánuji sehnat i nějaký menší single. Nějaký tip?

Teplota vody: Přiznávám, že nevím, co už mohu (se svými schopnostmi) více ověřit. Měřil jsem teplotu vody ze sprchy, teplotu vytékající kávy, teplotu hotové kávy. Vše OK, jak podle zkušeností lidí zde na fóru, tak podle dalších webu. Dokonce i mě samotného napadlo zkusit chladnější vodu, tak jsem pustil, když kontrolka nesvítila, tzn. že se voda dohřívala. Výsledkem bylo espresso bez cremy nebo jen s tenkou bílou. Chuťově asi jako v běžné české restauraci.

Dělá to od té doby, co mám normální misku, co jsem zjistil, kolik do ní musím dát kávy a jak ji stlačit. Prostě nejsem schopen udělat chutné 25/25 s pomalým "Velvet efektem". A to mi štve, protože mi italové chválili moje 25/12, což mě velmi potěšilo. Káva zde z PC. Takže si myslím, že by to mohlo být ještě o fous lepší...

Mletí: jeden den -> jeden druh kávy -> hrubosti 2-7 -> každá hrubost 2 různá stlačení => dost kávy na pekáč tiramisu :-)

Ještě nějaký nápad? Díky moc.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od David »

O miskách zde: viewforum.php?f=111

Ale technicky vzato je je fuk, když bude puk blátivý. I tak z toho může téct 25/25.

Mimochodem, jak to kafe od PC máte doma dlouho a jak ho skladujete?
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
JMK
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pon 13. kvě 2013 15:32:42
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od JMK »

O miskách jsem samozřejmě četl, ale jak jsem psal výše, tento problém zatím neřeším. 25/25 mi neteče ani z doublu, ale co jsem před tím opomněl, tak ani z tlakové misky.
Kávu jsem objednal, přišla a měl jsem ji doma asi týden nebo deset dni, než jsem se dostal k "velkému testu". Mimochodem, test jsem dělal i s kávou z jiné pražírny a výsledky stejné.
Káva byla v balíčcích, balíčky v několika pixlách, pixly ve špajzu a špajz na chodbě. Je tam stálá teplota, tipuji tak 18-19 stupňů. Kávu, která se zrovna konzumuje, mám v pixle v kuchyni ve skříňce.

PS: pro mladší generace, kdybyste nevěděli, co je pixla, tak Čtyřlístek číslo 106. :-) Starším se omlouvám za spam, ale nedalo mi to...
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od David »

A jakáže je ta teplota kávy (v nahřátém nebo studeném šálku?)?
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
JMK
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pon 13. kvě 2013 15:32:42
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od JMK »

Teplota měřena pomocí ThermoFlash LX-260T a do vlažného šálku. Vlažný znamená (také jsem to mohl změřit, to mi v ten moment nenapadlo), že jím prošlo několik káv a vyplachován horkou vodou z vodovodu. Řekl bych, že šálek mohl mít cca 35 stupňů. Káva měla teplotu 68. Měřil jsem tak (možná špatně), že jsem naklonil hrneček, odsunul cremu a zmáčknul spoušť teploměru.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od primacafe »

Nějaká měření jsou zde: viewtopic.php?p=27223#p27223
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od ondrada »

Nejsem si úplně jistej, jestli se dá infrateploměrem nějak aspoň relativně přesně změřit teplota tekutiny, ale spíš bych řekl že moc ne - podle mě bude kvůli odleskům měřit víc než je skutečnost...
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Vazkost kávy

Příspěvek od David »

Tak teplota v zásadě souhlasí. Ještě jedna věc, kolik gramů kávy používáš? Jen čistou arabiku?
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „k přípravě kávy“