Množství kávy v misce RS a tampování

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
zenobia
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 11. dub 2013 13:12:50
bydliště: Praha
kávovar:
mlýnek:

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od zenobia »

Souhlasím se Spyydym. Já než jsem se rozhoupala a rozhodla pro Silvii, tak jsem tady na fóru hodně toho přečetla o kávovarech, mlýncích, laborování s různými miskami, mletím a množstvím kávy apod. Já nejsem hračička, takže jsem nechtěla laborovat s různými miskami a dala jsem na rady zkušenějších a koupila rovnou misky VST ridgeless (viewtopic.php?f=111&t=861&hilit=vst&start=280).
Jsem úplný začátečník, ale s používáním těchto misek jsem zatím velmi spokojená (troufla jsem si už i na bottomless páku :-)), teď jen zkouším různé stupně mletí a množství u různých druhů káv tak, aby mi to chutnalo. Jo, a tamper z Bunacafé vleze do této (prázdné) misky až na dno (tedy kromě 7g).
Kávovar: Rancilio Silvia V3, Džezva, Hario Woodneck Drip Pot, Chemex, V60, Kalita Wave, AeroPress, Bialetti Brikka, FrenchPress, Phin
Mlýnek: Rancilio Rocky ND, Baratza Encore, Porlex Mini
tomig

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od tomig »

Jenom pro ilustraci přikládám foto misky:
miska.jpg
Je teda šikmější než jsem myslel...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od papun »

No ta je teda hodně úzká.
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od Spectre »

V miske ktorá sa takto zužuje by bol asi problém aj s klasickým 58mm tamperom, toto je dobré tak na použitie s tými plastovými "tampermi" namontovanými na mlynčeku. Osobne sa celkom čudujem čo to tam dali, pretože nejaké originál misky na Rancilio mi prešli rukami a vyzerali inak (oveľa rozumnejšie ako táto)
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od lukyn »

Já bych to moc nehrotil a prostě dával o trošku víc kávy tak, abys cítil že se tamperem neopíráš o zúžení (pokud to nebude problém páku dotáhnout). Těch pár gramů kávy navíc, vs. cena nové základny nebo ladit misky se nevyplatí.
Hlavně nelaborovat, navážit na zlatnickej váhách, nestopovat mezičasy ... :-)
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
tomig

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od tomig »

Tak tamper vyměněn za 58 mm a je to super :)
Teď už to může být jenom rukama...

Jinak zde musím složit poklonu Buna Café, kteří ukázkově komunikovali, omluvili se za nesprávně doporučený rozměr a na své náklady zařídili výměnu základny. Klobouk dolů.
tomig

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od tomig »

Prosím Vás, kolik gramů kávy dáváte do originál double misky Rancilio Silvia?
Na fóru je toho popsáno mraky, ale nic jednoznačného... někdo váží a nacpe to tam vše, jiný namele po okraj a tampuje jen urovnané...
Když to jen urovnám, zdá se mi, že je kávy po tampování málo. Když dám více, je to zase strašná hromada.

Jak jste na tom vy, majitelé Silvie a original misek?
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od satchieee »

Podla mna je vaha kavy velmi variabilna premenna. Toto by sme mohli porovnavat iba za predpokladu, ze mame vsetci rovnaku kavu s rovnakym prazenim. Niekedy som si tiez kavu vazil, len velakrat mi neslo do hlavy, ako je mozne, ze podla gramov mi vaha sedela presne a raz som mal misku kopcom a raz jej bolo zas malo...Je to tym, ze ked pouzijes inu kavu musis jej dat niekedy menej a niekdy viac (iny objem) na to, aby si dostal rovnaku hmotnost. Preto som si nasiel poharik s riskou, vzdy si do neho nameliem po risku a zakazdym to je rovnaky objem (na vahu sa nepozeram).

Co by som inak este dodal...nedaj na reci, ze rancilio ma zlu original single misku. Ovela viac mi chuti kava zo single misky, nez z double. Ak budes pouzivat single misku, takisto si pripravu kavy viac natrenujes a dostanes to do oka, kedze postup musis opakovat castejsie ako pri double miske :-).
Naposledy upravil(a) satchieee dne stř 16. dub 2014 8:47:11, celkem upraveno 1 x.
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
tomig

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od tomig »

To chápu, ale mohli byste mi říct nebo ideálně vyfotit, kolik té kávy je v misce před tampováním? Je ta miska vrchovatá? A namelete rovnou vše do páky?
A ta váhá se předpokládám pohybuje +- 1g. Tak jaká taková střední hodnota?
tomig

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od tomig »

Chtěl bych poprosit o odpověď na výše položenou otázku...
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od Spectre »

Gramáž sa bude dosť líšiť v závislosti od zloženia kávy a stupňa praženia. U "14g" misky sa môžete kľudne pohybovať v rozsahu 14-17g. Už som tu ten link niekde dával, ale s dovolením to zopakujem, tu je moja osobná metóda dávkovania:

Kód: Vybrat vše

http://www.espressolab.sk/technika-davkovania/
Pre optimálnu extrakciu to odporúčam plniť tak, že po utlačení a založení do hlavy má káva ešte nejaké miesto na expanziu. Rancilio má sprchu prichytenú pomerne dosť vytŕčajúcou skrutkou. Dávajte toľko kávy, aby sa Vám (nasucho) táto skrutka do puku neotlačila, resp. otlačila len nepatrne.
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od lubono »

Double misku plním tak že po utlačení mám kávu zároveň s drážkou na pružinu asi 15g.Ale já osobně raději udělám dvě kávy v singl miska VST LM Strada 7-8g (tamper41mm) než jednou v double misce
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od Spectre »

lubono: s tým sa nedá nesúhlasiť, ale tomig sa rozhodol zostať pri 58mm tamperi a klasickej miske :) ... VST/LM je aj na 14g, rozmerovo je iná (trochu menšia) ako tie talianske "14g", pre plnenie 14-15g výberovou kávou ideálna
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od papun »

spectre a jeho odkaz to popisuje naprosto přesně. Taky jsem dřív v neznalosti pátral po podobných radách, ale až časem jsem sám zjistil, že v tomto těžko radit.

Mimo druh kávy hraje roli to jak moc jde dotáhnout páka. Byť stejný model, tak u každého může být nepatrný rozdil a i to se pak projeví. S tím je spojené i těsnění, druhy misek a tak.

Takže zkoušej. V podstatě ale kldně kašli na to, že puk není perfektně suchý. Na to se nehraje. Hlavně ať chutná káva:)
tomig

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od tomig »

Spectre píše:lubono: s tým sa nedá nesúhlasiť, ale tomig sa rozhodol zostať pri 58mm tamperi a klasickej miske :)
A je na tom něco špatného? :pardon:
tomig

Re: Množství kávy v misce RS a tampování

Příspěvek od tomig »

papun píše:Hlavně ať chutná káva:)
No to bude ten problém... moc mi neleze...
Musím v Ostravě najít nějakou "referenční" chuť.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „k přípravě kávy“