Co dělám špatně?

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
mleitgeb
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 14. zář 2008 19:28:44
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: LelitBianca,MCE Perla 1gr SAE,R.S.,LaPavoni Europic.,Hario
mlýnek: Macap 2xMXD,4xM5D,M5,R. Rocky, Baratza Sette 270wi

Co dělám špatně?

Příspěvek od mleitgeb »

Dobrý den,
měl bych drobný dotaz na zkušenější baristy, než jsem já.
Začínal jsem na kávovarech Krups XP, kde i z koupené namleté kávy díky dvojitému sítku není problém udělat dobré presso s perfektní cremou. Kávy rád ochutnávám, takže mám doma mnoho druhů - několik poddruhů komerčních Lavazz, Segafred, Saquella, ale i Fairtrady např. od Mark&Spencer, několik jednodruhových... Mám rád jak směsi tak 100% Arabiku.
Ale čím víc jsem se zajímal o presso a jeho přípravu, tak jsem Krups přerostl. Koupil jsem si Rancilio Silvia s mlýnkem Rocky doserless a s podstavcem, dokoupil druhou páku, tamper, několik sad hrnečků, plánuju bottomless atd.
Nakoupil jsem zrnkovou kávu, zatím jen obyčejnější, co bylo kolem v dosahu, ale ne úplné šmejdy (např. Tchibo presso,...). Asi nejsou zcela čerstvé, to vím...
Teď můj problém, se kterým Vás žádám o pomoc. Nedaří se mi crema, jakou bych rád. I když jsem relativně vychytal hrubost/množství/tamping abych dodržel množství/čas, pěna na pressu je světlá a velmi slabá, není pevná ani bohatá, jako z pressovaru Krups.
Někde jsem četl, že některé pressovary (děla to i Krups, ale hodně to reklamuje i firma JURA) pro lepší výsledky extrakce předtlakují kávu, zalijí jí na pár vteřin horkou vodou a pak až extrahují. Děláte to u takových pressovarů také? Myslím tím, že na začátku zapnete do prvních kapiček presso, vypnete, tak na 1-2s a pokračujete v extrakci?
Je mi jasné, že se Silvií jsem bohužel asi skončil s kupovanými mletinami, mám jich pár kilo v zásobě. Káva je u kupovaných plechovek příliš hrubá, voda proteče velmi snadno, ať tampuju jak tampuju. :( Je ale možné, že je všechen můj problém jen v kávě? Jak poznám, že není chyba v pressovaru? Kvůli ev. reklamaci. PID nemám.
Objednal jsem si kávu z PRIMACafé, dám pak vědět, jak jsem pořídil.

Děkuji za radu či jen nápad
Marian
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od primacafe »

Nedá mě nereagovat.
Vaše objednávka je už u mě na stole. Dělat se to bude zítra, úterý nebo středa budeme snad vidět, jak to Vašemu kávovaru sedlo.
Kávy jste volil velmi dobře, všechny tři by v pressu měly udělat slušnou kávu. Nástroje na to máte docela slušné, tak proč ne.
A dodám opět to co vždycky: všechno je to jen o množství, správném namletí a volbě vhodné kávy.
Ještě bych dodal. Z dvouporcovýho sítka je podstatně snažší udělat presso se slušnou pěnou.
A s PIDem neblázněte. Uděláte dobrou kávu i bez něj.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od arny71 »

Já myslím, že chyba není v tobě, ani v mašině (celkem nad tvojí sestavou slintám), ale prostě v použité kávě. Tchibo... To jsem měl doma taky a zaplakal jsem nad výsledkem...

Uvidíš, že s čerstvou kávou (když dobře nameleš), dosáhneš vskutku netušených výsledků. ;) Já jsem tedy nad rozdílnými výsledky z Primacefé vs. komerční kafčo jen kroutil hlavou.
Uživatelský avatar
GSX 1400
začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: stř 26. bře 2008 16:55:51
bydliště: Náchod
kávovar: Lelit PL41PLUS
mlýnek: ASCASO I-steel

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od GSX 1400 »

Naprosto souhlasím s výše uvedeným. Taky jsem zkoušel různé kávy(Lavazza,Lucaffé),výsledek se né a né dostavit. Káva od Prima café je ,ale něco jiného,uvidíte! O správném dávkování a namletí kávy nemusím nic říkat. :D
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od David »

Problémeme je stará káva. Krups dělal pěnu proto, že měl přetlakovou misku, ta udělá pěnu i když se dovnitř nasypou piliny :)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od primacafe »

To v tom případě není pěna (crema), ale pseudopěna.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od hnup »

mleitgeb píše: Někde jsem četl, že některé pressovary (děla to i Krups, ale hodně to reklamuje i firma JURA) pro lepší výsledky extrakce předtlakují kávu, zalijí jí na pár vteřin horkou vodou a pak až extrahují.
Myslím, že zaužívaný výraz na túto funkciu je predsparenie kávy. Či to má ale nejaký význam je diskutabilné, ja som žiadny rozdiel či už k lepšiemu alebo horšiemu nezaznamenal. Jedine u PODov to trochu pomohlo, kým sa POD roztiahol v miske, tak zvyklo vytiecť z páky trochu vody.
mleitgeb píše: Je mi jasné, že se Silvií jsem bohužel asi skončil s kupovanými mletinami
Ak si taký masochista a chceš tie mletiny dopiť, tak existuje pretlaková miska s priemerom 58mm, ktorá by mala bez problémov pasovať aj do Silvie. V ČR by to mala dodávať Interlinea.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
mleitgeb
více pokročilý
Příspěvky: 156
Registrován: ned 14. zář 2008 19:28:44
bydliště: Jihočeský kraj
kávovar: LelitBianca,MCE Perla 1gr SAE,R.S.,LaPavoni Europic.,Hario
mlýnek: Macap 2xMXD,4xM5D,M5,R. Rocky, Baratza Sette 270wi

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od mleitgeb »

Dnes mi přišla voňavá zásilka z Kovalovic. Na poště mi jí ani nechtěli vydat. ;)
Před pár minutami jsem udělal first shot z H-pressa, od oka mlýnek na 6, 15g, 25s,… a poprvé s tímhle pressovačem jsem viděl něco nádherného. To něco se lahodně řinulo do předehřátých hrnečků, i když možná trochu pomaleji kvůli nevychytané hrubosti, ale ta konzistence, barva, vůně… slast.
Vychytám ještě hrubost a vyzkouším další dva druhy, co jsem objednal, X-presso a AQUApresso… každopádně všem doporučuji.
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od arny71 »

JJ,úplně chápu tvé pocity. tany

Tak DOBROU CHUŤ!
Uživatelský avatar
Dominator
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 15. pro 2008 15:14:59
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od Dominator »

Ta pena, co je na fotke, sa urobila z klasickej nenapenovacej misky?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od primacafe »

Určitě. Z napěňovacím zázrakem by nebyla 1.tak vysoká 2.tak pevná (krémová)
Ale k tomu není potřeba jen Hawai Kona, takovou pěnu udělá velká většina našich káv (možná všechny, ale nikdy jsem se v tom tak nešťoural).
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od pedro13 »

Neumím si představit,že by se takováto crema někomu podařila udělat napěňovacími pomůckami...
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od Ostmes »

Je to z double misky 14g-15g?
ptám se, že mi toho v šálku přijde hodně na 7g single.
Jinak přes "cremabazmek" jsou vidět více bublinky.
Uživatelský avatar
Dominator
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 15. pro 2008 15:14:59
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od Dominator »

Mmm, asi som este nenatrafil na poriadnu kavu, alebo to len neviem. Skusal som uz kadeco z Barzzuzu, potom rozne kavy priamo z Martinskej praziarne a vysledok skoro u vsetkych rovnaky. Len tenka vrstva cremy. Meliem od 6-9. Utlacam dost silno, mozno to bude aj tym..
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od primacafe »

Ostmes píše:......v šálku přijde hodně na 7g single.
U nás děláme kávu v single misce kolem 9g. Hrníček má na výšku asi 6cm a pěny je skoro polovina hrníčku. Potom tam opravdu vychází jen nějakých 25ml kávy pro labužníka.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od hnup »

Dominator píše:Mmm, asi som este nenatrafil na poriadnu kavu, alebo to len neviem. Skusal som uz kadeco z Barzzuzu, potom rozne kavy priamo z Martinskej praziarne a vysledok skoro u vsetkych rovnaky. Len tenka vrstva cremy. Meliem od 6-9. Utlacam dost silno, mozno to bude aj tym..
Trikrát hádaj, prečo hľadám cestičky k PRIMAcafé...
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Dominator
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 15. pro 2008 15:14:59
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od Dominator »

Ok, idem teda asi skusit nieco objednat, lebo uz zacinam upodozrievat mlyncek a to by ma uz drblo. Mimochodom uplne na nervy mi hra to, ze zatial som najkrajsiu a najkvalitnejsiu kavu spravil z kupovanej, namletej, bezkofeinovej gaggie. :|
Ked bude trosku viac casu, hodim sem pre porovnanie fotky zopar kav.
Uživatelský avatar
michalnet
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 17. dub 2008 12:39:52
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Smazání příspěvku Editací

Příspěvek od michalnet »

:?
Naposledy upravil(a) michalnet dne úte 31. bře 2009 10:04:46, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od Ostmes »

Nepíšete zda používate mlýnek či kupujete již mletou kávu.

Než stroj úplně odsoudíte, zkuste objednat vzorek kávy, třeba ze zdejšího obchodu. Nechte si ho namlet na espresso a uvidíte.
To že káva voní ještě neznamená, že je čerstvá může být v regále třeba 6měsíců po vypražení.

Ostmes
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Co dělám špatně?

Příspěvek od Kytka »

Illy v podu koupená v ČR nebude nejčerstvější zcela určitě. Zkuste čerstvě praženou a ideálně i čerstvě mletou kávu.
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“