OCD distribution tool

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Olympian
Příspěvky: 3
Registrován: ned 15. lis 2015 1:11:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

OCD distribution tool

Příspěvek od Olympian »

Zdravím všetkých užívateľov fóra. Chcem sa spýtať na skúsenosti s Ona Coffee distribution tool či už 1 verziou resp. 2. Som po krátku dobu majitelom tohoto "vylepšováku" a mám zmiešané pocity tak by som rád vedieť aké su vaše poznatky. Chcem sa zamerať na OCD ale kľudne môžete dať skúsenosti aj s inými distribútormi. Ďakujem
Uživatelský avatar
ivan.p
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: úte 22. zář 2015 19:37:31
bydliště: Trnava, Slovensko
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Compak K3 Touch Advanced

Re: OCD distribution tool

Příspěvek od ivan.p »

mam "fake" verziu - lacnu cinsku napodobeninu z aliexpresu za 14e. ci vidim rozdiel ak to zarovnam nastrojom alebo rukou pobucham po pake? vobec ...
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: OCD distribution tool

Příspěvek od danst »

Vyzkoušel jsem vyrobené OCD, klasiku - 4 segmenty, pak jsem to ještě předělal na 2 segmenty a používal to poměrně dlouho. Pak jsem opět začal ještě dělat WDT.
WDT je přínos vždy. Nakonec se ovšem ukázalo, že nejlepší výsledky dává samotné WDT a pak tampování. Použití OCD navíc před tampováním zrychlí průtok vody při stejném mletí a zhorší chuť. Změnou mletí to zhoršení chuti nelze napravit.
Viditelné kanálkování není, plocha kávy před tampováním je naprosto rovná, ovšem změna k horšímu tam je, nevím proč.

Nakonec je to dobře, uspoří to trochu práce a času.
Nejlepší výsledky mám při současně užívaném postupu :
Předem navážená dávka - mletí - nahrubo urovnání poklepáním na páku kloubem - WDT dvojitým hrabátkem ze struny na kytaru (010)
- poklepání vertikální (sesednutí) o kuchyňskou linku - tampování autotamperem.

Je to pozorování za delší dobu, ne náhoda. Už se netrápím zkoumáním proč, prostě to tak je.

Zpočátku mi přišlo ulítlé provádět WDT, že to už je moc, ale za tu kvalitu v šálku se to vyplatí. I to je rozdíl, proč ani v nejlepších kavárnách, bez ohledu na špičkovou top techniku, není espresso takové kvality, jako když se tomu ta péče věnuje (ověřeno).
Ovšem v podniku to musí odsejpat, ne si hrát s párátkem, to je zase pochopitelné.
(A nakonec se to vyplatí, pak si 95% zákazníků dává kapučíno :smoke: )

A že to baristy trápí, to ukazuje Perger. Už před rokem mě napadlo, že nejlepší OCD by byl ježek z jehel v tom tvaru, prostě WDT s jednoduchým a rychlým použitím. Ale na výrobu to je trochu náročnější, ale hle, Perger testuje teď the Hog , už to mají, tak uvidíme, jak se to osvědčí.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: OCD distribution tool

Příspěvek od j.bill »

Mám tuto teorii, proč je tomu tak. Fragmentování částic v misce se jinou jednoduchou technikou než mícháním nedocílí. Jemné propadají dolů a spařovací voda, než jimi prostoupí, se už trochu ochladí o vrchní hrubší vrstvy utlačené kávy. Výluh je tak rovnoměrnější, jemná zrna se nepřeextrahují a zároveň dole v misce zabraňují kanálkování...
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Olympian
Příspěvky: 3
Registrován: ned 15. lis 2015 1:11:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: OCD distribution tool

Příspěvek od Olympian »

S tym co napisal @danst suhlasim nakolko je to aj moja skusenost s roznymi postupmi pri priprave kavy...ako som uz hore pisal mal som OCDcko V2 urcitu dobu ale nakoniec som ho bol nuteny vratit...skusal som rozne vysunutie,mletie,s WDT/bez WDT... no vzdy dochadzalo k rychlejsej extrakcii a povacsine nerovnomernej extrakcii s kanalikovanim (pouzivam vyhradne bottomless PF)...nevravim ako "bonus" sa lepila kava nech som akokolvek skusal vysuvat zakladnu,nepomahalo ani caste lestenie zakladne s pribalenou handrickou(lepsie co sa tyka lepenia kavy su na tom distributors s "V" tvarom zakladne)...v porovnani s postupom ktory som pouzival dovtedy t.j.
1. namliet kavu priamo do PF
2. WDT mini metlickou
3. podla moznosti co najrovnomernejsie urovnat kavu v kosiku poklepavanim na boky PF
4. 2/3 vertikalne "buchnutia" PF o gumenu podlozku na tampovanie
5. nutation len vahou tampera (500g)
6. utampovat 58,50mm flat tamperom

S odstupom casu mozem povedat ze sa mozem v 90% pripadoch spolahnut na svoje zauzivane postupy kedy su extrakcie rovnomerne (ano neni to 100% zaruka aj chutnej salky kavy) a ze momentalne nieje na trhu naozaj ziaden vylepsovak ktory by viditelne zlepsoval pripravu "domacej" kavy...teda ak sa bavime o niekom kto vie co robi a vykonava podobne postupy ako su uvedene vyssie...jednoznacne ale viem pochopit prinos v kaviarnach kde sa strieda personal...takze to uzavriem...beriem to ako dalsiu premennu v priprave ktora moze urobit viacej skody ako uzitku. Za tie nemale peniaze co za to vyrobcovia (ktorych je uz nemalo) pytaju to mne osobne jednoducho nestoji...treba si tym proste prejst,skusat a skusat a najst si svoj postup ktory cloveku vyhovuje,toho sa drzat a nedat sa ovplyvnit "hypingom" na internete...casom mozno pride na trh nieco co bude stat za to (vid Baristahustle). Nechajme sa prekvapit
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: OCD distribution tool

Příspěvek od danst »

Mám tedy stejnou zkušenost jako Olympian, jen připomínám, že změna chuti je opravdu hmatatelná, není to jen o chlup.
Fyzické problémy s OCD - lepení kávy - totéž , po předělání na "V" 2 segmenty je to lepší, ale problém chuti stejný.
Mám tuto teorii, proč je tomu tak. Fragmentování částic v misce se jinou jednoduchou technikou než mícháním nedocílí. Jemné propadají dolů a spařovací voda, než jimi prostoupí, se už trochu ochladí o vrchní hrubší vrstvy utlačené kávy. Výluh je tak rovnoměrnější, jemná zrna se nepřeextrahují a zároveň dole v misce zabraňují kanálkování...
-tady to vidím jinak, dělal jsem WDT , tedy to rozdělení částic, vyrovnal poklepáním a pak použil OCD pro hladký a vodorovný povrch , čili vlastně maximum, co se dá jednoduše udělat. Ale nefunguje to. Bez OCD lépe.

Když teorie, tak já odhaduju toto:

při použití jakéhokoliv typu OCD dojde nejdříve k utlačení části kávy pod vystouplými částmi OCD (reliéf) , a to o něco více, než je volně ložený zbytek kávy, který se jen dál otáčením rozhrnuje a lehce utláčí dolů. Asi bude rozdíl mezi stupněm utlačení v ploše kávy, a to podle "obtisku" OCD.
I když by teoreticky mělo utlačení být stejné, asi nebude, rozdíl bude působení nejdřív kolmého tlaku, pak šikmého, vliv "naplnění kávou" do výšky OCD. Už jen to, že se káva lepí na OCD, znamená, že rozhrnutý objem není 100%, stlačený jako před otočkou.
Jsou to pusté teorie, ve skutečnosti to může být úplně jinak. Vyhraje ten, kdo pochopí, že některé věci neodhalíme úplně, ale můžeme je přesto používat pro dobro věci.

A je pravděpodobné, že proti pouhému namletí do páky a utampování je OCD přínosem, protože alespoň lépe kávu rozhrne.
Ovšem WDT je téměř zadarmo a s lepším výsledkem, i když trochu časově náročnější.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: OCD distribution tool

Příspěvek od j.bill »

Ano, to souhlasí. Já jsem mluvil čistě o teorii WDT. OCD nepoužívám, ani jsem nikdy nepoužíval protože se mi zdál ten systém v domácích podmínkách spíše nedokonalý. Zdálo se mi, že pokud chci mít rovnoměrně (stejnou silou v každém místě) zmáčknutou vrstvu, nemohu ji mačkat nerovnoměrným mačkadlem a pak ji hrnout. Navíc ještě to lepení... :)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
dandu
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 29. lis 2016 10:41:47
bydliště: Ostrava
kávovar: Sage BES920/Catler ES9010 <- ex.Rancilio Silvia 2016
mlýnek: Niche Zero <- Fiorenzato F4e nano v2 <- ex. Catler CG8030

Re: OCD distribution tool

Příspěvek od dandu »

Chlapi. Díky, ušetřili jste mi pár peněz. Zůstanu u WDT. U nic moc mlýnku není lepší možnost krom nějaké vyšší investice.
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“