Café Crema alebo Pressure brewed coffe alebo swiss coffe alebo aj československé espresso

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Café Crema alebo Pressure brewed coffe alebo swiss coffe alebo aj československé espresso

Příspěvek od imperator »

:rofl: Tak nedávno som písal o "prekvapkávanej mašine Franke z Mcdonaldu" a tak som trocha skúmal a skúšal a aj keď som o tom vedel skôr pozrel som sa na spôsob prípravy "prekvapkávanej kávy" cez presovač - je to vlastne tá Cafe Crema. Je treba zvoliť hrubšie mletie - pokiaľ je veľmi hrubo je už potom "riedka" ak je zas jemnejšie tak samozrejme natečie síce rýchlo ale je hnusná ako spálené piliny - našiel som cca istý rozptyl mletia kedy za tých cca 25 sekúnd natečie od 120 do 150 ml - chuti to tak nejak ako prekvapkávaná ale určite nie je zlá ! Určite nie je prehorknutá alebo prepálená ani kyslá - je to taká klasická káva. Má to iný profil než Americano (alebo Long Black) - čiže espresso s doliatim vody.
Nejako mi nariedené espressa nechutia - hlavne ak si chcem urobiť väčšiu kávu - tak malé espresso a do toho cca 1dc vody nie je riešením - je to proste chuťovo iné než táto "Café Crema".

Skúšali ste to už niekto ? A paradoxne toto presne robí Tasssimo ked si kúpite Jacobs Café Crema - hrubšie mletie, nižší tlak, cca 1dc kávy s penou - aj keď tam je ta pená našľahaná čo nie je bohviečo, tuto je klasická svetlá a tenká.

Dôležité je mletie - akonáhle je jemnešie káva sice tečie prúdom ale cca po 30ml už idú spálené piliny - musí to byť hrubšie.
Viem že fajnšmekri espresso emulzie budú ohŕňať nosom ale ako "rýchlo-prekvapkávanka" je to úplne v pohode.

Odkaz na Video : https://www.youtube.com/watch?v=kyrhLPH-ejk

Skúšali ste to už ?
Naposledy upravil(a) imperator dne ned 30. zář 2018 13:49:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Café Crema - prekvapkávaná káva z presovača

Příspěvek od dslecinka »

tohle mi dělá manžel každé ráno! :)
12-13 g kávy trochu hruběji namleto do té největší IMS BaristaPro The Single misky (udávaná kapacita 10-12 g), 120 g ven za cca 18-24 sec.
máme HX (s 2,0 mm restriktorem), tak je teplota trochu nižší, než u přípravy espressa (neměřili jsme), tryska grupy 0,6 mm, tlak na čerpadle 10,0 Bar, tlak při přípravě kávy 3-6 Bar (měřeno v grupě), chuťově je to skvělé (espresso moc nemusím, je to na mě příliš silné). Mlýnek Ditting EK10 (stejné kameny, jako Mahlkönig ProM, geometrií shodné např. s Mahlkönig Kenya).
Během týdne budeme mít půjčený refraktometr, poreferuji.
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Café Crema - prekvapkávaná káva z presovača

Příspěvek od lubono »

Má drahá říká že je to pitelné, ;) (já jsem na ristretto )
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Café Crema - prekvapkávaná káva z presovača

Příspěvek od imperator »

dslecinka : to su presne parametre :o
Kazdopadne som bol zvedavy ci si takto niekto kavu pripravuje a ci mu chuti - lebo mna zase chyta chut na "riedku a velku" kavu a tak mi to celkom vyhovuje - ale zo single misky cca 8g to je ozaj vodička - neviem ci neskusim z double - to uz moze byt celkom fajn - inak tecie mi to tak ako tebe a je to taka fajn kavicka na pocmurkavanie na rano - resp na vacsi objem - ono sa to dá natočiť az ku 180ml ked je viac kavy a stale je to ok.

Este ci mi mozes potvrdit ze je to chutovo ine (komu vyhovuje tak aj lepsie) nez espresso + 1dc vody... resp preco si to nerobievas riedenim espressa ako sa tu vacsinou radi
Uživatelský avatar
Martin17
nováček
Příspěvky: 51
Registrován: pon 05. led 2015 20:59:56
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Café Crema - prekvapkávaná káva z presovača

Příspěvek od Martin17 »

Vyzkousel sem ted tedy tento recept. A popravde, skoda rozstelovaneho mlynku a vyhozene kavy, to je vsak muj boj :-) Seridil sem zpet na puvodni 1:2 a zbytek pripadne naredim dodatecne vodou. A jeste radsi, nejlepe zvolim jiny zpusob pripravy- filtr, pokud chci vetsi salek a tedy pomer 1:15. Na nej mam i serizenou hrubost na rucnim mlynku.
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Café Crema - prekvapkávaná káva z presovača

Příspěvek od imperator »

No aspoň si skúsil :rofl:

dslecinka : vies porovnat chut “americana” cize voda do espressa a tejto cafe crema ? Myslis ze pri rovnakom case 25 sekund to ma priblizne rovnako kofeinu ?
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Café Crema - prekvapkávaná káva z presovača

Příspěvek od imperator »

Takze ono sa to oficialne volá pressure brewed coffee - alá caffé crema, alá swiss coffee.

Pointa je ze pokial neviete seriozne namliet na espresso ale zaroven pijete kavu vzdy od 100ml a vyssie - da sa takto fajn pripravit - ten rozdiel medzi “doliatým” espressom a caffé crema nie je velký a aspoň mne momentalne vyhovuje.
Chutovy profil je tiez iny.

Odporucam tiez hrubsie mletie a stredne prazenu kavu - vtedy nie je co pokazit...
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: Café Crema - prekvapkávaná káva z presovača

Příspěvek od dslecinka »

tak si manžel o víkendu hrál s refraktometrem, odzkoušeli jsme 8 různých nastavení hrubosti pro zhruba stejný poměr dávky kávy a hmotnosti nápoje (vše blízko poměru 1:10, 12,5 g kávy a cca 122 g nápoje), od cca 26 sec extrakce až po 160 sec. TDS se při pokusech pohybovalo od 1,82 až po 2,62 % (měřeno VST III refraktometrem po filtraci) v relativně lineárním kroku (každý jemnější stupeň mletí posunul TDS o zhruba stejné % výše), čili EY od cca 17,7 % až po 25,5 %, vše +- 0,3 % (po započtení nejistot měření), čas rostl exponenciálně (hlavně u velmi jemně nastaveného mletí). náš mlýnek má poněkud hrubé nastavení hrubosti... zkoušeno s promytou kávou z guatemaly cca 7 dní po upražení na světlejší stupeň.
asi jako nejchutnější jsme subjektivně vyhodnotili vzorek s EY 21,1 % (124 g nápoje v 44 sec, TDS 2,13 %), o stupeň hruběji (EY 20,4 %) to bylo divně trpké, trochu zábavnější kyselost se nacházela ještě o stupeň níže (EY 19,9 %) ale trochu to ztrácelo sladkost, ještě hruběji to už prostě bylo jen trpké, naopak při jemnějším nastavení mletí bylo i na EY 22,7 % kafe stále relativně pitelné, ale charakter a sladkost začala být maskována "čokoládovostí" a posléze i hořkostí, až ke konečnému "chutná to jako kafe, hm" u vzorků s EY 23 % a více. u 25,5 % se dostavil "papundekl" a "suchá" dochuť s nepříjemnou hořkostí.
s běžnými mlýnky na espresso a tmavěji praženou kávou se takto vysokého EY dosáhne při podobně vysokém poměru káva:voda mnohem snadněji a rychleji, proto bych se opravdu raději držela kolem BR 1:8-1:10 a času max. 25 sec celkem, raději méně (s Mahlkönigem Guatemala s tupými kameny nám chutnalo cca půl roku zpět nejvíce kolem 22 sec, cokoli jemnějšího už opět ztrácelo charakter a byly to opět velmi světle pražené kávy - na filtr).

ve srovnání s toutéž kávou připravenou na espresso a doředěnou vodou je to chuťově trochu bohatší, sladší, kyselost jako by byla lépe "zakomponována" do zbytku šálku. a pořád to není jako filtr/překapávaná, jsou v tom tuky a oleje.
crema zůstává na vrchu v tenké vrstvě světle oříškové barvy (máte-li ji tmavou, nekonzistentní, flekatou, cuckovatou a tak podobně, máte svojí cafe cremu pravděpodobně přeextrahovanou).
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Café Crema - prekvapkávaná káva z presovača

Příspěvek od j.bill »

Také jsem za poslední dny udělal pár káv z 10g jednodruhovky, cca 150 ml nápoje, 30-40 sekund a musím říci, že je to lepší jak espresso + dolití vodou. Je to takové plnější, kulatější a možná sladší, ale dostatečně jemné pro ty, pro které je espresso nepoživatelné (silné) a jsou zvyklí na "českého turka". A odhaduji, že to tak dělají v jedné místní restauraci, ale bohužel asi jen z 7-8g. ("České presso") ;) Takže dobrá varianta pro turky chtivé a "instantní" návštěvy nebo odpočinkové pití :grin:
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Café Crema - prekvapkávaná káva z presovača

Příspěvek od danst »

No a taky se to běžně dělá profesionálně, je to dobrý produkt. Drahý stroj na espresso se nastaví na jedné páce na 3 bary a použije káva pražená na filtr (ne ovšem kyselina 3. vlny) a natočí se hrnek s hrubým mletím. V BRD tomu říkají Schäumli a je to lepší než epsresso, které není v podniku nikdy dost dobré, z důvodů, které plně chápu. Např. v kavárně a pražírně s naprosto bezpohlavním espressem, které ani nestojí za to pít, je tenhle produkt velmi oblíbený a vůbec se nedivím. Je to chuťově zajímavější než klasický filtr a jiné alternativy a než nedokonalé espresso.
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Café Crema - prekvapkávaná káva z presovača

Příspěvek od imperator »

Zdravím - najprv chcem povedať, že ste ma príjemne prekvapili odpoveďami - najmä dslecinka - nakoľko sa tým číslam ani nerozumiem, ale pointu som pochopil :rofl: (nevyzeralo to u vas takto ? http://socraticcoffee.com/2015/07/the-i ... xtraction/ )

Pôvodne som rozpisoval menší príspevok na telefóne bez diakritiky, ale následne som zistil, že popri vašich príspevkoch si to nezaslúži. Takže som prešiel na notebook a trocha sa rozpíšem.

Aj keď som dlhšie skúšal espressá a nehovorím, že sa mne darili 100% super, viem približne o akú chuť sa v espresse jedná. Viem že je parádna a koncentrovaná podobne ako 100% džús. Problém nie je v ani tak chuti, ktorú bezproblémov zvládnem, ale v množstve. Problém som s tým mal či už keď som išiel do kaviarne, alebo aj na domáce použitie, ale beriem si kávu aj na cesty - do auta, na prechádzky a pod.

Zobrať si na prechádzku espresso je vtip - okrem toho, že ochladne za pár sekúnd, vypijem ho skôr než zatvorím dvere. Rovnako pokiaľ plánujem byť v kaviarni dlhšie, neudržím sa a espresso vypijem na jeden sŕk. Pokiaľ by som chcel rovnakú chuť ale viac môžem doppio, ale vzhľadom na to, že potom plánujem ešte ďalšie kávy počas dňa, musím trocha ušetriť kofeínom. Takže väčšinou som volil "grande" alebo "lungo" ako sa to zvykne nazývať. Niekde som dostal prepálené kde nechávali asi mletie espressa ale natočili to za minútu. Niekde zas mletie už veľmi hrubé, niekde správne espresso + pohár vody (nestáva sa často)

Doma väčšinou tiež obľubuje každý množstvo okolo 1dc - A všade kde kto ide si dáva jedine "crema, lungo, grande" podľa typu (experti su mcdonalds a shell kde vám pod názvom espreso natočia aj 1,8 dc ) V kaviarniach, alebo reštauráciách pri pýtaní espressa dostanem väčšinou typovo lungo pripravené rôzne - takže pokiaľ nepýtam vyslovene 25ml tak ich ani nedostanem - to by ale nepomohlo pretože keď majú všetko nastavené na československé presso tak by z tých 25ml bola ešte horšia konzistencia než z caffe crema.

Každopádne som bol prekvapený keď som v niektorých kaviarniach dostal lepšiu caffe crema než keď som si nariedil dobré espresso s vodou - akonáhle sa dostávame nad tých 60ml smerom skôr k 120ml - je to iné. Rovnako je rozdiel zriediť sirup a zriediť 100% džús povedal by som. Preto mi bolo divné prečo mi relatívne vyhovuje tassimo s jeho caffe crema - cca 1dc - 3,3 baru - bohužiaľ tam je problém plastová kapsula a káva pochybnej kvality a nie čerstvá. Chcel som to čo vychádza s tassima s vôňou čerstvej kávy - a tak som začal skúšať túto caffe cream a vyzerá to tak že mi vyhovuje najviac.

Momentálne ju robím z 9g - ale lepšie by bolo veľké jednositko na 12g - tých 120ml by bolo zas o niečo intenzívnejších. Zatiaľ je to ale takto fajn, možno niečo pošpekulujem s dvojsitkom ale nechce sa mi momentálne skúšať meniť hrúbku mletia a "čapovať" kávy.

Rovnako je treba poznamenať, že z pretlakových misiek a lacných presovačov a tiež mlynčekov nedostanete najlepšie espresso ale dostanete veľmi dobrú caffe crema (a neviem či na tento účel neboli aj tieto lacné presovače "určené")

Rovnako keď si teraz pozerám tento link :

Kód: Vybrat vše

 https://www.piccoloneexistuje.cz/ceske-presso
"příliš hrubě mletá káva, čas extrakce je 10-30 sekund, výsledek je podextrahovaný, řídký, postrádá koncentraci chutí, typickou viskozitu, pěna je velice světlá nebo žádná"

"Espresso je nápoj, při jehož přípravě panují poměrně extrémní fyzikální podmínky, a každá drobná odchylka od doporučených hodnot způsobí, že z mleté kávy není získán její potenciál. Velká odchylka znamená totální destrukci."

Ako fajn, ale keď chcem objem 120ml ? Osobne nepostradam koncentraciu chuti - jedine zeby som odpil z 120ml a následne z 25ml - ale to je jasné - akonáhle to espresso nariedim, jedná sa o inú chuť.

Už som si dnes urobil 2x 120ml ale ešte stále dolaďujem, úplne rovnako ako pri espresse - ale vzhľadom na väčší objem sa malé nezrovnalosti stratia. Pri espresse okamžité vyskočí nejaká premenná a je to v háji, ale to je logické.

Pokiaľ má niekto rád 60 až 80ml - určite bude lepšie espresso a voda. Okolo 120ml by som ale išiel do caffe cremy. o 150 až 180ml ani nehovorím, tam sa dá pošteľovať 12-13-14g kávy a môžte si to zobrať do termohrnčeka na cesty :tany:

Komu by nevadilo vedel by ešte natočiť dvojité espresso a následne dorovnať do 120ml ale vzhľadom na to že tých 5 káv dám si neviem predstaviť dať si 5x dvojité espresso za deň to už je moc. Určite by ale platilo - lepšia chuť a väčší objem. Väčšinou ale zas býva, že kto má rád väčšie objemy má rád aj menej koncetrovanú chuť - môj prípad to síce nie je, ale ako som spomenul riediť dvojité espressa je už moc (najbližšie si ale dám, lebo už pri písaní dostávam chuť hehe)

Ďakujem teda za príspevky a celkom som rád, že som "prišiel" na mne vyhovujúci nápoj :tany:

Pridávam ešte foto z kávy "na to určenej" samozrejme sa jedná o stredne praženú "akúkoľvek" kávu. To len pre tú zaujímavosť, že sa tento nápoj "vyskytuje"

Obrázek
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Café Crema alebo Pressure brewed coffe alebo swiss coffe alebo aj československé espresso

Příspěvek od imperator »

Tak som našiel aj nejaké slovenské officiálne info o caffe crema -
Jednak ho pripravuju priamo v tschibo predaniach kde som ho dostal hnusne a jednak prenho robia kavu co je vzdy vlastne len stredne prazena kava. Dufam ze autorovi fora nevadia znacky ale myslim ze praziaren tieto supermarketove kavy nemozu vobec ohrozit.



Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Café Crema alebo Pressure brewed coffe alebo swiss coffe alebo aj československé espresso

Příspěvek od imperator »

Tak som sa zase ešte trocha pohral - Vo výsledku záleží od kávy - Mám tu teraz Popradskú Extra špeciál je taká stredne pražená.

Keď urobím espresso 14g / 25 sec / 25-30ml - je úplne v pohode - jemne čokoládovo,sladko,málo horko a jemne nakyslastá. Parametricky ok.

Keď som namlel iba o trochu hrubšie - 12g / 25 sec / 70ml - ustúpili čokoládové tóny a trocha aj kyslosť, vyšlo viac príjemnej horkosti (nie spálenosti) a tóny, ktoré už dlhšie neviem dostať z kávy keď robím taký ten sirup (14g / 25 ml) ale je možné že su iba potlačené - jedná sa o tóny ktorých chuť mi pripomína vôňu ako keď stlačíte nafúknuté balenie kávy a vyjde z nej cez ventil ta vôňa (mňam)

Zároveň som tu mal pár druhov kávy z ktorých som natočil "sirup" 14g / 20, 20ml - A akonáhle to rozriedim viac mi to pripomína rozriedenú čokoládu - v tom "sirupe" je ta káva hutná a silná ale po rozriedení mi nejako nechutí.

Ta café crema je taka "plnšia" v rámci svojho objemu.

Samozrejme pre fanúšikov 1:1 alebo 1:2 extrakcie je to stále "vodové", ale po espresse to pokladám za hneď druhý typ kávy v poradí ktorý mi chutí (a niekedy aj prvý ak si chcem "popíjať") - Nakoľko doriedenie Mokka kávy je ešte riedšie a v prekvapávanej bez tlaku tiež nepreniknú niektoré chute.

Koniec hlásenia :D
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“