Espresso a papírový filtr

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Espresso a papírový filtr

Příspěvek od danst »

Nějak jsem čekal,že se to tu objeví. A nic. Jeden z nových nedávných trendů v přípravě espressa: používání papírových filtrů nad a pod pukem. Myšlenka je taková : vloží se filtr do misky, dále káva a opět filtr. A řádně se připraví espresso. Funguje to.
Proč se to dělá? Filtr nahoře má rozptýlit vodu na puku a zabránit narušení povrchu kávy. Snad má zmírnit kanálkování. Filtr dole má zabránit ucpávání děrování misky a tím neomezovat průtok vody. Umožní tedy zvýšením průtoku vody (a rovnoměrností) zjemnit mletí a zvýšit extrakci. Vyzkoušel jsem oboje a musím souhlasit. Přesto to od té doby používám jen napůl.
Kupodivu spodní filtr neodfiltruje cremu. Ta je pořád. Trošičku vypadá jinak, ale je tam. Použít je dobré filtr, který je pro tyto účely(potraviny) vyroben, aby nepouštěl nějakou chemii. Je potřeba průměr 55mm a to je problém. Vystřihování či vysekávání je pracné, hotové filtry relativně drahé.
Krom toho nevím, jestli potřebuju zvýšit extrakci, používám standard komerční mlýnek a řádně upraženou kávu (min. medium). Čili ne nordic roast apod, který se pak na normálních přístrojích skoro nedá použít a tyhle postupy pak mají svůj význam.
Používám jen horní filtr. Má to pro mně jedno mínus - trochu to opět zdrží. Ale už mám grif, máznu filtr o sprchu, tím ho namočím, oklepu a vlhký položím na misku a prsty zkušeně vtlačím dovnitř. Udělá to takovou pokrývku, faldy na ohnutých zvednutých okrajích tam jsou, ale to nevadí, zatažením to páka srovná. Jestli to snižuje kanálkování? Snad, moc to nepoznám, protože sice používám nahou páku, ale kanálky jsou velmi řídkým zjevením. V každém případě pak puk vypadá nádherně a hlava kávovaru zůstává čistá. Samozřejmě zpátky se opět něco rozpuštěného dostane, ale je konec se zrnky v těsnění a na sítku. Ztracený čas je jiným způsobem zpátky. V podstatě už asi nedokážu bez filtru žít.
Tyto filtry na puk jsou Aeropress filtry, trochu větší, ale dobře použitelné a ze všech filtrů nejlevnější. Mám teď zásobu na 2-3 roky za 0.30Kč/ks , to jsem si zdůvodnil jako povolené zvýšení nákladů.
Kdo nevěří, ať dá třeba filtr pod puk a nebude se stačit divit o kolik rychleji káva teče.
Uživatelský avatar
pifko
Příspěvky: 48
Registrován: úte 26. pro 2017 12:11:07
bydliště: Praha
kávovar: DIY saturated grouphead, Aeropress, V60
mlýnek: Eureka Olympus 75 E HS, DIY brew grinder

Re: Espresso a papírový filtr

Příspěvek od pifko »

Já jsem si s tím před časem taky hrál. Zrychlení průtoku je opravdu velké, je potřeba mlít o dost jemněji - což má přínos ve větší extrakci. Puk pak vypadá opravdu krásně, to musím potvrdit. I já používal filtry na Aeropress a pak z nich vystřihoval menší kolečka :) Důvod, proč jsem s tím přestal, byl ten, že se pak v kávě objevovala lehká hořkost. A to i u kávy od Tima Wendelboe, tj. pravý Nordic Roast :) Ale možná jsem byl v experimentování jen málo vytrvalý.
Jsem teď se svými výsledky nadmíru spokojený, ale možná se k tomu ještě zkusím vrátit. Třeba i jen s tím jedním filtrem - sprcha zůstávala vskutku krásně čistá. Vliv šetrnějšího dopadu a distribuce vody na povrch puku je asi tím větší, čím menší je příprava a péče před tampováním (bez WDT apod.)
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Espresso a papírový filtr

Příspěvek od danst »

To hodlám taky ještě prozkoumat, rád bych WDT vyřadil, to zdržuje nejvíc.
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso a papírový filtr

Příspěvek od lubono »

Po týdnu laborování s papírovými filtry jsem došel k závěru že to pro mně není žádná výhra k lepšímu. Čistá sprcha to se cení, 2x papírový filtr nahoře a dole (vytvoří jakési kávové pody) jsem tomu nepřišel nějak na chuť. Filtry budu jen dávat mezi sítko a kávu (na horu) do vypotřebování zásob. Jinak papírové filtry 55mm prodává firma Merci s.r.o. :(
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Espresso a papírový filtr

Příspěvek od danst »

Tak nějak docházíme ke stejným výsledkům. Spodní mně až tak neoslovil, kromě toho 55mm jsou drahé, nemá to smysl.
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Espresso a papírový filtr

Příspěvek od OndraMikus »

Teď jsem v podstatě náhodou narazil na filtry na aliexpressu. Možná budou vhodné pro toto užití...nevím sám to nepoužívám.

Kód: Vybrat vše

https://www.aliexpress.com/item/33006209625.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.38a67fe4KiXW5c&algo_pvid=7e26f562-1b7c-4b0d-bc34-ae2f2c585047&algo_expid=7e26f562-1b7c-4b0d-bc34-ae2f2c585047-2&btsid=eb46f195-7d65-4573-8bc4-60966cb160f9&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchweb201603_53
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Espresso a papírový filtr

Příspěvek od danst »

Aliexpress neriskuju (asi to nemá racionální důvod), na ebay to není a cena odpovídá cca Aeropress filtrům, pokud se dobře koupí.
V úvahu přichází velikost 56mm pro spodní filtr do páky, ale já do systému 2 filtrů nepůjdu, to už mám jasno. Stačí mi vrchní 350ks AP za 100,-.
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Espresso a papírový filtr

Příspěvek od Knightey- »

Tak jak jste pokročili? Ja to ještě neviděl a ani nevyzkoušel teda. A asi ani nehodlám.
U mě WDT opadlo jiným mlýnkem u kterého jsem vyrovnával kameny. Teď pozoruji, že WDT nemá již význam. Je to stejné s ním a nebo bez něho.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“