Na espresso se těším domů

Co espresso je, jak se připravuje
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Na espresso se těším domů

Příspěvek od rogerer »

Tak vám všem děkuju.... začal jsem doma dělat Prima Presso na Lelitu - výsledky nejsou sice stabilní (někdy to teče někdy to neteče), ale od tý doby si nemůžu dát v prací kafe.
Jo to byly časy kdy jsem se tešil jak si udělám to skvělý silný espresso Lavazza na automatu Jura. Teď je to kyselý, vodnatý s příchutí nějakou neidentifikovatelnou ale rozhodně ne příjemnou, takže teď musím každý den čekat do večera domů :-(
Co mám dělat? :-)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od j.bill »

Vítej v klubu. Neboj, určitě nejsi sám :lol:
Máš tři možnosti:
1) přesvědčit zaměstnavatele/kolegy a pořídit do práce slušnou pákovku.
2) pořídit do práce vlastní přístroj
3) těšit se a čekat do večera na dobré kafé
:grin:
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od rogerer »

1 a 2 nepřipadá v úvahu, takže jediné řešení je čekat do večera a ranní kafe odbýt ráno doma po probuzení :-)
Je to už přes hodinu a furt mám tu nakyslou pachuť z automatu v puse :(

Ale stejně je to doma boj,jednou to teče rychle, jednou pomalu a jednou skoro vůbec. Včera se mi povedlo 25/25 ale zas to nepříjemně pálilo v krku...s mlýnkem hýbu minimálně ale překvapil mě přechod z dvojmisky na single kde jsem musel mletí o hodně zjemnit. Stačí dát o trochu větší množství kafe (váha neváží úplně přesně) nebo to tam špatně rozmístit a už to teče jinak. Když to teče rychlej tak je to téměř vždy pitelný a lepší než "espressa" z automatu, ale když nakape pod 20ml tak automaticky vylejvám :( Musím si udělat nějakou tabulku s nastavením mlýnku (+-) pro různé druhy kávy vč. single/double ať nemusím pokaždý testovat xxx gramů espress do odpadu. Abych věděl že až příště objednám primapresso tak pro double nastavit mlýnek na začátku třeba 88 (+-) a pro single 94. Děláte to taky tak nebo vždy laborujete od nuly...? Kávu skladuj uv lednici tak chápu že i jejím stárnutím se mění nároky na mletí ale už po týdnu asi ne...
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od jerrymouse »

Pokud je čerstvá, měním nastavení i obden (jak káva stárne).
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od rogerer »

Aha tak to jsem netušil že se to mění až tak rychle :-) dík
A to měníš tak že uděláš espresso vyjede ti to blbě nebo teda spíš nevyjede, tak to vyleješe, změníš nastavení a uděláš další ? :-)
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od jerrymouse »

Ne...je to většinou o pár ml/sekund, takže z něj udělám cappucino a už mám v oku o kolik musím posunout mlýnek, aby to zas vycházelo slušně...takže příští už je ok. Při prvotním nastavení většinou 1-2 espressa vyleju, než se trefím.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od j.bill »

Můžete vyzkoušet následující postup:
Plus mínus nějaké nastavení z předešlých zkušeností-->udělat espresso-->vidíš, jak to teklo-->udělat z toho Cappuccino nebo Latte pro manželku, přítelkyni...-->upravit mletí/množství/tampování podle předešlého-->udělat espresso. ;) :grin:

S mlékem je to jiná a někdy třeba trošku větší hořkost v espressu je v Cafe Latte nepatrná a žádoucí.

Když začínáš a máš tak proměnlivé výsledky, asi to chce na kávu váhu s přesností 0,1 g a chytit stejnou sílu tampování (raději více). To se dá vyzkoušet na nějaké osobní váze. Snažit se sjednotit proměnné veličiny.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od rogerer »

jo váhu uvažuju nějakou malinkou přesnější, mám klasickou kuchyňskou s přesností na gram, ale někdy při tak malém množství ani ta není přesná... Díky za rady...budu dál zkoušet a zkoušet :-)
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od wladas »

Keby sla do tej Juri cerstvo prazena kava tak by sa to uz urcite dalo pit. Samozrejme by to stale nebolo ono ale aspon nieco.
Lavazza je proste odpad.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od rogerer »

ale ono se to dalo pít, měl jsem to vždycky moc rád, ale teď ufff.... sedím doma a popíjím :) Ono taky záleží jak je ten automat nastavený.....
Uživatelský avatar
pelo
více pokročilý
Příspěvky: 165
Registrován: stř 27. led 2016 17:02:29
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Classic, Classic Plus, Evolution, LP Europiccola '82
mlýnek: OE Lido E, DRM OnDemand

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od pelo »

Ono vždy bude rozdíl v chuti mezi automatem a pákovou. Vychází to už jen z průběhu extrakce u té Jury, která dá (to minimum co se dá nastavit) 30ml za zhruba 10 vteřin i na nejjemnějším nastavení mlýnku. S tím se musíš smířit a je škoda do ní sypat kvalitní jednodruhovku, spíš bych hledal nějaký blend, kde ta vodnatá a kyselá pachuť bude částečne potlačená robustou a nebo vhodnou volbou některé arabiky bez acidity, nebo směsí arabik. A hlavně se vyhýbat světle pražené kávě, to ve spojení s automatem není žádná legrace. Ale espresso od automatu stejně nečekej.
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od rogerer »

zdar, budu pokračovat v tématu, stále se učím a je to často boj, někdy teče někdy neteče - největší problémy při změnách druhů kávy jak se musí nastavit jinak mlýnek nebo při změnách singlxdouble misky kdy taky musím měnit mlýnek :-D ...příprava se už ale poměrně zrychluje jak si člověk navyká na určitý postupy...nerad bych ale nachytal nějaké zlozvyky tak se chci zeptat zda může vadit následující či zveřejníte nějaké své tipy jak to celé co nejvíce zrychlit a automatizovat:-)

- zapínám, odvážím nebo odsypu zrnka do mlýnku. Přes páku napouštím šálky horkou vodou, vysuším páku, melu, tampuju, extrahuju :-)
- po vyhotovení espressa: sundávám páku, vyklepávám puk, otírám zespod sprchu, vytírám ubrouskem misku v páce (v případě že už ten den nebudu dělat kávu tak umývám páku vč. demontáže misky pod tekoucí vodou - může vadit studená voda na teplou páku a misku?). Po klesnutí teploty vody v bojleru jeste propustím přes sprchu trochu vody aby se to pročistilo. Vysunuju odkapávač s mřížkou, oplachuju, vypínám, končím.

- pokud dělám s mlíkem tak po vyhotovení espress okamžitě nahřívám na páru - profouknu - pěním - poté vyčistím trysku, profouknu, nastavím kávovar na teplou vodu - po klesnutí na cca 100st. (PID) pouštím páru a pumpu dokud tryskou nezačne téct voda (takto to psali v návodu, je to ale poměrně otravný)). Přepínám na přípravu kávy a buď vypínám nebo čekám až klesne teplota na další espressa (což trvá velmi dlouho a lze toho docílit rychleji pouze odpuštěním vody přes sprchu).
Tady se zacykluju - pokud dělám jedno espresso a jedno capuccino tak nejdříve udělám dvě espressa a pak hrátky s mlíkem, jenže to dost vychladnou espressa případně popadá crema (chladnější espresso na capuccino asi nevadí, padnutá crema už ano, chladnější espresso na pití i s padnutou cremou hodně vadí)....když to dělám naopak tak zase dost čekám po vyhotovení pěny než můžu udělat espressa (navíc je tam ten krok s odpouštěním vody atd...což celý proces prodlužuje)....
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od j.bill »

Když jsem dělal na Silvii, začínal jsem tím, že jsem strčil hrnky nahřát do mikrovlnky. Než jsem navážil a namlel, byly prohřáté :)
Studená voda by páce ani misce neměla nějak vadit, ale pokud chceš dělat ještě další kávu, zbytečně to ochlazuje páku/misku.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od rogerer »

ano, paku myju jen když uz ten den nebudu dělat kafe, jinak jen vytřu ubrouskem. Mikrovlnku nemam, nahřivani šalku vodou mi přijde nejjednodušši a aspon se i procisti sprcha - voda je zpocatku dost nažloutlá :(

Jinak zatím jsem zkoušel 3 kávy.
Nejlépe mi zatím vychází Primapresso (silné, supr crema, jde si hrát s hořkostí), dobrá byla i Barahona (Dominikána) - ta byla z čerstvakava.cz (dárek) - hodně jemná,ke konci ale dost kyselá - ta chutnala nejvíc manželce, teď dopíjím Cerrado Diamantina - tam mám nestejné výsledky, hodně jsem ji na začátku vylil než jsem našel tu správnou kombinaci, občas dost dokysela (teplotu jsem zvýšil na 96-97 což pomohlo), je upražená dost světle, taky celkem jemná ale nějak mě neoslovila, pořád musím měnit nastavení mlýnku - možná je to ovlivněno tím že byla 14 dní nenačnutá v mrazáku (a že není z primacafe).
Už aby byl zdejší eshop opět v provozu. Moc mě baví zkoušet :-) Takže díky všem za pomoc, nebýt tohoto fora tak mam doma pouze plastovku :-)

Primapresso:
(je z PrimaCafé)
http://www.imgup.cz/images/2017/01/03/F ... nder13.jpg

Barahona:
(není z PrimaCafé)
http://www.imgup.cz/images/2017/01/03/F ... nder11.jpg

Cerrado - nízká a světlá crema, která brzo zmizí:
(není z PrimaCafé)
http://www.imgup.cz/images/2017/01/03/IMG_7239.jpg
http://www.imgup.cz/images/2017/01/03/IMG_7268.jpg
- cca 27ml za 25 sec z 8gr, 96st. - i tak mi přijde dost kyselý
Naposledy upravil(a) rogerer dne úte 03. led 2017 20:09:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Na espresso se těším domů

Příspěvek od Vlad »

Kavu davam do mlynceka odoka (ak ich par ostane nerobim z toho tragediu) a vazim iba priebezne pre kontrolu.

Bezodna paka sa cisty velmi efektivne a rychlo.

So studenou vodou som nemal zatial problem.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od puschpull »

Já nasypu do mlýnku vždy tak 150-200 gramů a postupně dělám kávu. Poslední měsíce stejně děláme tak denně tak 2-4 dvojitá espressa tak se spotřeba dost točí. Doplňuji do násypky zhruba každé 2-3 dny. Mlýnek po použití vyčistím (doser vymetu štětečkem), nijak to zas nehrotím. Kávu dělám dobrou, postupně to nějak vychytávám, z více než tak odhadem 95% se daří výborně, zbytek průměrně. Shot jsem nemusel vylít ani nepamatuji (snad akorát nyní při pořízení nového mlýnku, když jsem poprvé ladil hrubost mletí).
Vždy po použití pročistím kávovar - propláchnu hlavu - sítko a 2x-3x týdně udělám backflush. Vše se snažím udržet čisté, mám z toho takový rituál, přípravu kávy a údržbu po použití. Je to celá velká radost!
:-)
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Na espresso se těším domů

Příspěvek od Vlad »

Hlavu a paku iba vecer. Nerez cistim raz za tyzden, nemam cas a uz ani chut kazde rano a kazdy vecer. No a co...po technickej stranke je kavovar v 100 % stave, sirup tecie jak zakon kaze a chut vysperkovana. Usetreny cas o 60 %.
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od rogerer »

díky díky ...no ja sypu vzdy presnou porci do mlynku... ze zacatku jsem hodne vazil, mam panak kde plnej zrnek je cca 16gr a rysku kde je to 8gr (budu menit vzdy s prichodem nove kavy ). Z pocatku jsem mlel do whiskovky a presypaval do paky a rozprostiral to tam pekne a tampoval...ted uz rovnou do paky ikdyz to dela bordel kolem...nejak sklepu a utampuju. Casem se snad dostanu do faze kdy taky nasypu vic do mlynku a jen to odhadnu do paky. Backflush jsem delal vcera poprve po 4 týdnech co mam kavovar (myslel sem ze se to dela jen s chemikalii a ne jen tak vodou :-) ) ale moc bordelu z toho nevyteklo. Takze budu delat casteji....
Skoda ze nekdo nevymyslel nadobu do mlynku typu airscape aby se to tam dalo skladovat dlouhodoběj....
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Na espresso se těším domů

Příspěvek od Vlad »

Veru skoda. Este jednu vec som zabudol - pouzitie vody z brity alebo z osmozy setri cas a peniaze.
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: Na espresso se těším domů

Příspěvek od rogerer »

zdarec, tak je to v podstatě měsíc, a začátky byly hrozné, dost vylité kávy, různé chutě, zmatek v procesech...no ale musím se slávou říct, že člověk nachytá nějaký rituální postup a už to fakt frčí rychle.
Nádoba airscape toho taky hodně urychlí, mám odměrku (panák) na zrnka, kde mám rysku na singl a double (rysky měním s novým druhem kávy) - double zpravidla plný panák, takže člověk jen otevře airscape, hrábne panákem pro zrnka a už může mlít a vařit :-) Největší časová náročnost je pořád úklid ---- mlýnek dost kolem poprská (vyfukuje z páky), vyklepat puk, vyčistit hlavu, propláchnout hlavu, vyčistit a vypláchnout odkapávací mřížku, vyčistit páku a misku.....
Zatím jsem zjistil, že mi více chutná "espresso", kde vyteče z 16,5gr kávy tak 2x30-45ml za 25 sekund. 2x25-30ml je takové nakyslé, divné, nevím. Testováno na 4 druzích kávy. Takže poučky a pravidla jsou jedna věc, individuální chuť druhá. Naopak pokud vyteče méně než 25ml a třeba i za více než 25 sekund tak rovnou vylejt :-/ fuj

viz. obrázek, oba za 25 sekund, změna pouze v mletí, to vlevo kde ho je víc bylo mnohem lepší :-)

Kód: Vybrat vše

http://www.imgup.cz/images/2017/01/16/IMG_7318.jpg
Takže díky za vše a že mě forum donutilo utratit místo 4tisíc asi 20tisic :-D ale zas je to potěšení
Odpovědět

Zpět na „Začínáme s kávovarem na espresso“