Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Co espresso je, jak se připravuje
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Rostacl

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od Rostacl »

Mě dorazila ta jednoporcová miska-nepřetlaková. Dávám tam 9-10g kávy. Naštěstí zatím vše v pohodě těsní-stroj je nový, tudíž i těsnění. Objednal jsem u číňana na Ali kovový tamper, jelikož s tim umělákem co dávaj ke kávovaru je to peklo :D ...No a řeším jaký mlýnek pořídit : ))) Tam mám trošku dilema...rád bych něco kolem 4 tisíc,ale co vybrat netuším :D :D
dandu
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 29. lis 2016 10:41:47
bydliště: Ostrava
kávovar: Sage BES920/Catler ES9010 <- ex.Rancilio Silvia 2016
mlýnek: Niche Zero <- Fiorenzato F4e nano v2 <- ex. Catler CG8030

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od dandu »

O mlýncích tu je dost. V této cenové hladině na Espresso např Demoka, https://www.amazon.de/gp/aw/d/B009PKGMY ... 2XRBF5082Z
Uživatelský avatar
dali001
Příspěvky: 23
Registrován: sob 05. srp 2017 18:19:13
bydliště: České Budějovice
kávovar: DeLonghi EC680
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od dali001 »

Se mi sem ulozilo neco co jsem nechtel, omlouvam se, ze jsem smazal par slov..
Uživatelský avatar
dali001
Příspěvky: 23
Registrován: sob 05. srp 2017 18:19:13
bydliště: České Budějovice
kávovar: DeLonghi EC680
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od dali001 »

cripo píše:Prosím ťa, vidíš v káve aj rozdiel, keď upraviš teplotu? Na 680 sú tri úrovne, merať som to veru nemeral... Ďakujem.
Moje laicka zkusenost- na malou misku pouzivam nejnizsi teplotu z tech 3 moznosti, rozdíl je markantni, pri vyssi teplote je ve vysledne chuti neco navic, co tam nepatri. Nepretlakova miska- tamper nutny, jinak si voda tece kudy chce. Presuju cca 30 vterin, mam pocit, ze pri te nizke teplote se nemusi cas dodrzet presne na vterinu. Pred prvnim presovanim upusnim trochu vody, co je studene se ohreje a prehrata voda odtece. Muj EC 680 ma myslim stejne vnitrnosti jako 685, pokud se pouzije cerstve prazena a dobre umleta kava, prokaze i tento kavovar dobrou sluzbu. Mimochodem- mel jsem podobny levny pákovar Saeco, ale z neho jsem ani jednou nevyloudil dobrou kavu, prikladam to prave vysoke teplote vody, kavovar nemel alespon nejakou moznost regulace, takze bohuzel brzy letel do popelnice. S timto jsem spokojeny. Dulezity je vysledek, takze pokud mame pocit, ze varime dobrou kavu nebo dokonce ze lepsi uz byt nemuze, je to OK :-)
Uživatelský avatar
lubost
Příspěvky: 33
Registrován: stř 23. srp 2017 8:39:05
bydliště: Ždiar
kávovar: Lelit Elizabeth PL92
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od lubost »

tak som ešte včera večer vymenil aj ostatné tesnenia nad sitkom, rozšruboval som kávovar, aby som sa tam dostal, následne už vloženie prázdnej páky ide poriadne tuho, takže pekne tesnia aj tie nepretlakové sitká... so single miskou stále "bojujem", keď dám kúštik viac kávy, vôbec to nepretlačí, keď je menej, tak už to neutlačím kvôli konickému tvaru misky... vážil som to iba na klasickej digitálnej kuchynskej váhe, ale tam asi gram hore/dole... skúsim ešte hrubšie mletie na staručkom mlynčeku, v pondelok už by mal byť nový...
V každom prípade okrem naozaj dobrej kávy sa mi páči, že vyklepanie puku z páky ide bez problémov... pri tých pôvodných pretlakových prerobených na nepretlakové ten puk nechcel nijako vypadnúť... skôr vyskočila celá miska z páky, ako ten puk... teraz to ide parádne...
Prikladám aj schému príslušných tesnení, ktoré som menil, červené, modré (plastové puzdro), zelené, čierne...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Lubo
======================================
Kavovar: Lelit Elizabeth PL92 (predtym Lelit PL41PLUST, predtým De Longhi EC850M a nepretlakove filtre)
Mlyncek: Eureka Mignon (predtym Krups GVX242)
Rostacl

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od Rostacl »

Já jsem s tou nepřetlakovou miskou spokojeny: ještě ji teda zkusím dozačistit a vyleštit-ale, až na to seženu nějaké nářadí :D Nicméně dávám tak 9-10g kávy-z místní pražírny, čerstvě pražná a mletá. Čas pressování se mi pohybuje tak 25-30s od stisknutí tlačítka a výsledné expresso je +-30ml,káva jde lehce vyklepnout a je z ní hezký puk držící tvar. Nicméně se mi zkrátka nedaří taková krásná konzistence vytékající kávy a krema jako v tomto vlákně: http://www.primacafe.cz/primafrm/viewtopic.php?t=2367 . Na povrchu je pouze nizoučká vrstva "možná kremy" ,těžko říct : )))
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od primacafe »

1. to dost možná bude kávou
2. to bude tím mletím
Mlet "nějak" pro neznámý kávovar je vždycky velký problém. Pro stabilní výsledek a maximálního využití potenciálu kávy, je nutný vlastní mlýnek a mletí před přípravou kávy.
Proto se dodávají ke kávovarům přetlakové misky, aby se dala použít "nějak" namletá káva.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Rostacl

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od Rostacl »

Mlýnek je v plánu...Po zabřednutí zde ve foru jsem rychle zjistil, že mlýnek (kvalitní) je základ :D Ale pořád váhám mezi Gaggie MDF a mlýnkem Demoka :D
Nicméně jsem se chtěl zeptat, zdali nevíte v čem by mohl být problém: mám tu jednoporcovku, naplnim cca 10g kávy, utampuji...za cca 25s mi nateče cca 25ml nápoje....nicméně po těch 25s již prakticky přestane káva téct, spíše pokapává??
Uživatelský avatar
dali001
Příspěvky: 23
Registrován: sob 05. srp 2017 18:19:13
bydliště: České Budějovice
kávovar: DeLonghi EC680
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od dali001 »

Může to být hrubosti. Počkej na mlýnek, potom můžeš laborovat- koupit dobrou čerstvě praženou kávu a připravit se na možnost, že první pytlík zčásti nebo úplně zmaříš. Po pár šálcích (desítkách šálků) to dostaneš do oka a posléze do krve. Každopádně bez alespoň trochu slušného mlýnku to nejde. Až si začneš myslet, ze piješ nejlepší kávu v živote, je to na dobré cestě, potom je dobré vyzkoušet i jiné kávy. Já jsem v tomto trochu ustrnul, sice jsem vyzkoušel myslím 8 různých káv, nakonec jsem se vrátil k té první.
Uživatelský avatar
lubost
Příspěvky: 33
Registrován: stř 23. srp 2017 8:39:05
bydliště: Ždiar
kávovar: Lelit Elizabeth PL92
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od lubost »

tento týždeň som doniesol domov nový mlynček, síce "iba" Eureka Mignon, nový kávovar - Lelit PL041PLUST a zistil som, že nijako extra lepšiu kávu na tom nevyčarujem... bol som v nedeľu na výstave v BA, kde bolo celé "kávové mestečko", perfektné stroje, čerstvé kávy a opäť výrazne sa ta káva nelíšila od toho, ako som si na tom svojom staručkom mlynčeku za 50 Eur namlel a kávovare po úpravách urobil (DeLonghi EC850M)... ak sa dodržia postupy, kvalitná káva, tak aj na slabších strojoch (cenovo prístupnejších) sa dajú dosiahnuť obstojné výsledky... dôležité je, či káva chutí... skúsenosti z nového kávovaru doplním tam, kam patria...
Lubo
======================================
Kavovar: Lelit Elizabeth PL92 (predtym Lelit PL41PLUST, predtým De Longhi EC850M a nepretlakove filtre)
Mlyncek: Eureka Mignon (predtym Krups GVX242)
Uživatelský avatar
dali001
Příspěvky: 23
Registrován: sob 05. srp 2017 18:19:13
bydliště: České Budějovice
kávovar: DeLonghi EC680
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od dali001 »

Jsem rád, že jsi to napsal, jsem téhož názoru. Ta řada EC6xx je docela povedená, hlavně proto, že má možnost regulace teploty vody. Nezkoušel jsem žádný kávovar za 15 nebo 20k, ani to nemám v úmyslu, dobrý barista možná umí zúročit jeho kvalitu, já nikoliv. Podle mě i na pákovaru za 4k lze udělat dobré presso. Ale samozřejmě ne na každém..
Rostacl

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od Rostacl »

Já mám teplotu vody nastavenou na tu střední úroveň-vím, že záleží hodně na stupni pražení kávy, ale na tu nejnižší teplotu je na mě expresso kyselejší, než mám rád : ))) Jinak zatím funguji na těch nepřetlakových neoriginálních sítkách: ne, že by mi to vyloženě teklo kolem po páce, ale když sundám páku, tak je vidět, že to trošku prosakuje-což asi nebude ideální už kvůli ztrátě tlaku? Zkusím pokoupit nová těsnění- uvidím, zdali to pomůže, jelikož těsnění je prakticky nové :) Nicméně základ co musím je koupit mlýnek, bez něj se nikam nehnu no :D
Uživatelský avatar
dali001
Příspěvky: 23
Registrován: sob 05. srp 2017 18:19:13
bydliště: České Budějovice
kávovar: DeLonghi EC680
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od dali001 »

jj, mlynek je zaklad, nevahej a kup. Ale ja pri te nizke teplote nemam kyselou kavu! Z pakovaru to musi tect pomalu, ja nacepuju jen cca 20ml za cca 30 vterin. I potom ze stroje tece neco jako kafe, ale neni to kafe, tak tim nekazim vysledek, lepsi je male mnozstvi kavy a doladit horkou vodou, alespon podle meho nazoru. Barista by mi takovou radu asi hodil na hlavu :-)
Ty neoriginalni misky nepouzivej, ani nove tesneni nepomuze. Odbrousit dno pretlakove misky neda tolik prace, ja jsem to udelal na kolene pilnikem.
Jak dlouho mas ten pakovar? mas k nemu uz ty dvojdilne pretlakove misky? (miska a sitko jsou zvlast) v tom pripade je uprava jeste jednodussi, staci vyvrtat vetsi dirku a prumeru treba 3-5mm.
Rostacl

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od Rostacl »

No, já mám tak za 25 vteřin cca 30ml kávy. S tím, že to neoriginální nepřetlakové sítko naplním 10g kávy. Ale jak říkám: nemám zatím mlýnek, takže je to namleté z pražírny, což je mi jasné že je proste marná práce : ))) ....Ty bereš kávu tady z PC?...Jojo, mám ty nové dvoudílné-vyvrtat by to nebyl problém....a to na funkci nemá vliv, když bude pouze jedna "velká" díra místo klasických několika desítek malých? :)
Uživatelský avatar
dali001
Příspěvky: 23
Registrován: sob 05. srp 2017 18:19:13
bydliště: České Budějovice
kávovar: DeLonghi EC680
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od dali001 »

Rostacl píše:...........Ty bereš kávu tady z PC?...Jojo, mám ty nové dvoudílné...........a to na funkci nemá vliv, když bude pouze jedna "velká" díra místo klasických několika desítek malých? :)
Kafe- napisu do SZ, abych tu nedelal reklamu.
Kdyz je miska pretlakova, tak tlak dela ta mrnava dirka ve spodnim dne. Kdyz diru zvetsis, stane se z te misky nepretlakova a tlak se vytvari spravnym namletim kavy a tampovanim. Takze radeji pockej na tamper, tusim ze jsi psal, ze ho mas objednany, ten umelohmotny je na dve veci.... A hlavne mlynek je potreba :-)
Rostacl

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od Rostacl »

Takže prostě vyndat to první dno s tím těsněním, to zahodit a upravit misku :) ...Je to určitě lepší varianta, protože ta neorigoš fakt ideálně netěsní :) ...Tak to spáchám a uvidím co to udělá :)
Uživatelský avatar
lubost
Příspěvky: 33
Registrován: stř 23. srp 2017 8:39:05
bydliště: Ždiar
kávovar: Lelit Elizabeth PL92
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od lubost »

Nič nezahadzuj :-D... po vybraní tesnenia ti ostane vlastne "sitko" s dierkami... zbytok je cela miska, ktorá ma maličkú dierku a toto je potrebne upraviť (navŕtať väčšiu, prípadne viac menších).
Následne opäť vložíš to sitko, dáš tesnenie okolo sitka.
Ale určite existujú aj iné originál pretlakové sitká, videl som okrem toho, čo opisujem ja ešte ďalšie dva druhy, takže je dosť možné, že predsa len budeš niečo vyhadzovať... ;-)
Lubo
======================================
Kavovar: Lelit Elizabeth PL92 (predtym Lelit PL41PLUST, predtým De Longhi EC850M a nepretlakove filtre)
Mlyncek: Eureka Mignon (predtym Krups GVX242)
Rostacl

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od Rostacl »

No já mám proste misku s malinkou přetlakovou dírkou a v té misce je další jakoby dno s černým tesněním a to je dirkované. Takže úpravu udělám tak, že do misky udelám místo malinké prostě velkou díru (čimž se tedy zbavim toho přetlaku) a to dirkované dno v misce nechám?:)
Uživatelský avatar
dali001
Příspěvky: 23
Registrován: sob 05. srp 2017 18:19:13
bydliště: České Budějovice
kávovar: DeLonghi EC680
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od dali001 »

To dirkovane samozrejme nech!
Uživatelský avatar
dali001
Příspěvky: 23
Registrován: sob 05. srp 2017 18:19:13
bydliště: České Budějovice
kávovar: DeLonghi EC680
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od dali001 »

Nevim jestli ty dvoudilne misky jsou zrovna stastne reseni, ja mam upravene ty stare misky, odbrousil jsem cele spodni dno. Mam upravenou i paku, odrizl jsem spodek a vyndal plastovy vnitrek/napenovac, takze kafe tece pres sitko rovnou do salku.
Odpovědět

Zpět na „Začínáme s kávovarem na espresso“